Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

E bine daca exista si ceva pentru PDF, eu nici nu stiam ca Alreader nu citeste acest format.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salutare!Cunoasteti vreun model de telefon cu android doar cu tastatura?Am inteles ca ar exista dar e un model mai vechi.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu prea cred sa existe ceva cu Android mai nou, dar si cu tastatura fizica, adica unul care sa fie accesibil.
Ai putea sa iti cumperi tastatura bluetooth pentru un telefon actual cu Android
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salut!Manu ma multumeam si cu un model mai vechi,important era sa aibe doar taste.Lamureste-ma te rog!HTC-ul are si touch si qwerty?Modelul asta il am dar l-am predat mamei ca nu-i pe placul meu.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

salut, dupa o luna de utilizator android, si-i multumesc public lui Manu pt training, asigur ca, nu ai nevoie de nici o tastatura; poti forma si edita lejer numerele, folosind tastatura generrata de telefon.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

In plus, dupa ultimul update de sistem, au aparut imbunatatiri semnificative: talkback are, ca la Ios / ipad cortina, de asemenea meniul sub forma de lista mi se pare mult mai practic; s-a introdus si posibilitatea activarii si dezactivarii talkbackului prin apasarea simultana a butoanelor de volum.
A! si pentru utilizatorii de allreader, s-a remediat problema cu citirea numelui fisierelor deschise din browserul programului.
Cornel
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salutare!Spune-ti-mi va rog,pe unul dintre telefoanele:
http://www.cel.ro/telefoane-mobile/tele ... oC7zzw_wcB,
http://www.gsmarena.com/nokia_c3-3269.php
pot instala voce?Aveti idee pe ce sistem de operare este bazat samsung galaxy-y-pro-dual-sim?
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Primul are android prea vechi, iar al doilea nu are android deloc.
Telefoane cu qwerty mai noi sunt samsung galaxy chat si sony ericsson xperia mini pro. Mai noi decat astea, dar nu suficient de noi. Eu personal nu le recomand. Lipsesc prea multe functii.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salut!Multam!Nu stiu daca ar conta prea mult versiunea de android,important e sa aiba tastatura fara touch.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

salut Cornel, poti sa scrii te rog, modalitatea de update pt talkback? mentionez ca, sunt numa de o luna androidizat, si , mai e, ceva de lucru, iar pe Manu nu l-as mai zapaci; merci mult. Nu stiu daca update-ul de care zici tu, e mai recent, de o luna.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

e vorba de actualizarea sistemului la android 5.1.1., cred ca in urma cu vreo trei saptamani a fost acest update care a inclus si actualizarile talkbackului versiune 4.2.
Trebuie insa sa mergi in accesibilitate, talkback setari si sa activezi/bifezi:
afisarea meniurilor ca lista
comanda de suspendare reluare a serviciilor talkback - apasare lunga pe butoanele de volum
reducerea luminozitatii cand talkback e activ, ceea ce face ca ecranul sa fie alb, iar cand se suspenda talkbackul, ecranul normal revine la luminozitatea setata.
dar verifica mai intai daca e android 5.1.1 - mergi in setari, parca mai jos de accesibilitate este despre telefon si acolo poti vedea versiunea sistemului.
Cornel
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salut!Vortex spuneai ca primul telefon pe care l-am prezentat are versiune prea veche de android iar cel de al II-lea nu are android deloc.
Sincer sa fiu nu m-ar interesa prea mult versiunea de android,important e sa-mi functioneze skype pe unul din ele.Poti sa-mi spui versiunea sistemului de operare pentru primul telefon?Am cautat pe internet insa nu am gasit.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

Shaddy, cam ce suma esti dispus sa investesti in achizitionarea unui telefon?
Cornel
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

nu, discutam de un samsung galaxy cor prime, android 4.4 cu posibilitate de update, pana la 5, deocamdata neperrmisa. Sper sa nu regret acceptarea ofertei vodafon, in detrimentul alegerii unui telfon corect, in raport cu nevoile.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Cornel
deocamdata nu ma pronunt.
Scrie răspuns