Un fel de sondaj

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Nu stiu de unde a luat Florin acel citat, dar eu chiar nu sunt de acord cu ce scrie acolo. Intotdeauna mi-am spus ca pe cel cu o infirmitate trupeasca, Dumnezeu il compenseaza cu un dar sufletesc deosebit. Va pot da exemplul parintelui Teofil Paraianu, de la Sambata de Sus, care desi este orb, este inzestrat cu o rara noblete sufleteasca.
Valoarea unui om nu sta in ceea ce este capabil sa vada, ci in ceea ce este capabil sa simta. Asa cum spunea si V.I.Ghika:"intre noi sunt doua feluri de orbi: cei ce privesc fara sa vada si cei ce vad fara sa priveasca".
Exista si o miopie a mintii si in acest sens Filaret al Moscovei sublinia :" miopia mintii omenesti se descopera atunci cand omul isi inchipuie ca totul depine numai de vederea lui agera, care vede la distante mari ".
Cred ca mai important este sa "vezi" cu inima. :D
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

In primul rand salut tizei mele si bun venit pe forum. Imi place foarte mult rubrica cu aforisme si anecdote...
Eu sincera sa fiu am auzit atat de des zicandu-mi-se fraza "lasa ca tu vezi cu sufletul", incat o urasc deja. Dar cred ca tot ceea ce s-a discutat mai sus are atat parti adevarate cat si neadevaruri. Daca un nevazator e frustrat (si cred ca majoritatea dintre noi suntem, atat din motivul ca nu reusim sa ne afirmam adevarata personalitate, cat si din cauza celor din jur), atunci tot ce s-a spus negativ aici isi gaseste confirmarea, iar ceea ce se spune in general de bine (exceptand exagerarile menite sa ne impace cu soarta) se aplica in cazul celor care reusesc sa-si depaseasca complexele si sa traiasca relativ normal.
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

eu scriu in acest forum pt a ma relaxa si pt a afla ce se mai intampla printre nevazatori.
Florin
Sergent
Mesaje: 36
Membru din: 03 Ian 2009, 20:55
Localitate: Liege

Mesaj de Florin »

Draga Carmen, ma simt flatat, cand afirmi ca as fi luat acel citat de undeva, Manu si-a dat seama, e doar o scurta sinteza in termeni poate ceva mai duri, dar totusi la obiect iar dupa cum ai vazut nevazatorul decompensat apare in diverse ipostaze si sincer pentru toate dintre ele am avut in minte repere vii pe care le cunosc personal si le-am "vazut" in action, chiar eu ma numar printre ei. E drept trasaturile sunt nuantate, cu un singur scop, si acela de a arata ca deficienta vizuala, ca si altele probabil, ii erodeaza pe oameni facand sa iasa la iveala mai proeminent acele trasaturi care erau prezente in stare de germene in personalitatea lor si care sub povara deficientei se hiperbolizeaza treptat pe masura ce acestia avanseaza in varsta, controlul voluntar slabind si fiind treptat inlocuit de rigiditate ca in cazul oricarui individ.
Parintele Paraianu nu este nici el un personaj oarecare ci unul care a apelat la teologie, la cultura si la credinta pentru a putea trece peste aceasta mare provocare care este handicapul si care s-a transformat si slefuit pe sine dupa rigorile teologice renuntand total la sine in favoarea credintei. Probabil ca pentru o asemenea cariera un handicap vizual este chiar de natura sa te ajute fiindca nu sti ce pierzi cand renunti la totul fiindca oricum 90% din acel tot oricum nu il poti avea.
totusi nu toti avem aceasta chemare de a deveni calugari si chiar daca ne-am imagina ca majoritatea orbilor ar alege aceasta cale atunci Parintele Paraianu care astazi e remarcat ar fi numai unul dintre cei multi si banali.
Florin
carmen scrie:Nu stiu de unde a luat Florin acel citat, dar eu chiar nu sunt de acord cu ce scrie acolo. Intotdeauna mi-am spus ca pe cel cu o infirmitate trupeasca, Dumnezeu il compenseaza cu un dar sufletesc deosebit. Va pot da exemplul parintelui Teofil Paraianu, de la Sambata de Sus, care desi este orb, este inzestrat cu o rara noblete sufleteasca.
Valoarea unui om nu sta in ceea ce este capabil sa vada, ci in ceea ce este capabil sa simta. Asa cum spunea si V.I.Ghika:"intre noi sunt doua feluri de orbi: cei ce privesc fara sa vada si cei ce vad fara sa priveasca".
Exista si o miopie a mintii si in acest sens Filaret al Moscovei sublinia :" miopia mintii omenesti se descopera atunci cand omul isi inchipuie ca totul depine numai de vederea lui agera, care vede la distante mari ".
Cred ca mai important este sa "vezi" cu inima. :D
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Oau, un răspuns după aproape 10 luni! Bun şi aşa... Să înţeleg că mă provoci la discuţii în contradictoriu? Termenii pe care i-ai folosit au fost, după părerea mea, nu duri, ci foarte duri! Să înţeleg că ai făcut o caracterizare a nevăzătorului în general, plecând de la cazuri particulare? Ce să spun? M-au durut cuvintele tale de atunci. Părerea pe care mi-am exprimat-o în mesajul anterior nu mi-am schimbat-o.
După tine, părintele Paraianu este remarcat doar prin faptul că este nevăzător? Sunt oameni care ies în evidenţă prin calităţile, darurile lor şi asta e valabil atât în cazul nevăzătorilor cât şi a văzătorilor.
Nu pot să mă laud că aş cunoaşte foarte mulţi nevăzători. Nici măcar nu am căutat asta în mod special. Am vrut să cunosc nişte oameni cu care am comunicat pe mess şi (sau) pe forum. Mi-am dorit acest lucru pentru că prefer lumea reală, pentru că am vrut să le aud vocea, să-i văd, să mă bucur de prezenţa lor. Şi să ştii că ei mi-au oferit nişte clipe foarte frumoase. Este drept că am petrecut foarte puţin timp împreună, dar acele clipe au fost deosebite. Abia aştept să-i revăd.
Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Mesaj de Decebal »

Sal!
INAINTE de orice discutii fara sens ,cum pare a fi uneori un forum,vreau sa te salut Florin si sa iti urez ,ca si acum cateva zile,La multi Ani,si mai departe bun venit pe forum frate!Si atentie cu doamna Carmen ca e cu grade si arde :D in garnizoana ...Dar nu te supara,pe probleme de filosofie nu intervin.E o tema la care eu mi-am dat corigentza :D .

toate bune.

Toate bune!
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

:lol: :lol: :lol:
Decebal, m-ai făcut să râd cu mesajul tău! Ce număr au pompierii?
Este adevărat că mai sunt şi discuţii fără sens pe un forum, mai ales dacă intervine o ceartă (chiar nu-mi place acest lucru şi consider că e pierdere de timp), dar sunt şi discuţii interesante şi plăcute.
Florin
Sergent
Mesaje: 36
Membru din: 03 Ian 2009, 20:55
Localitate: Liege

Mesaj de Florin »

Draga Carmen, am aflat de la cealalta carmen despre existenta unui topic pe forum in care ar fi fost amintite niste afimratii ale mele de pe lista de discutii si starnindu-mi interesul am cautat si astfel am raspuns dupa aproape un an:) interesant, nu? ... asta e internetul, un loc virtual,.
Spui ca ti-a placut de unii reprezentanti ai acestei specii numiti orbi? asta nu contrazice de loc afirmatiile mele, cred ca iti dai seama ca timpul putin petrecut intre noi nu e relevant iar cei cu care te-ai intalnit sunt doar o mica parte dintre cei multi si atat de diversi:)
Cum ai sesizat e vorba despre un profil schitat al nevazatorului si asa cum pentru profilul unui batran reprezentative sunt pisalogenia, incetineala in miscari si reactii, rigiditatea si slaba capacitate de adaptare la nou, etc exista intotdeauna un bunic sau o persoana care sa contrazica o parte dintre aceste afirmatii, totusi el fiind doar exceptia care confirma regula.
Parintele Paraianu nu ar fi fost atat de celebru daca nu ar fi fost orb fiindca sunt convins ca sunt destui calugari cu mare har insa el se distinge fatsa de ei prin faptul ca este si orb iar in religie a fi orb este chiar un simbol iar crestinii ii privesc pe acestia cu mare piosenie gandind ca "prin ei se arata slava lui dumnezeu".
F
carmen scrie:Oau, un răspuns după aproape 10 luni! Bun şi aşa... Să înţeleg că mă provoci la discuţii în contradictoriu? Termenii pe care i-ai folosit au fost, după părerea mea, nu duri, ci foarte duri! Să înţeleg că ai făcut o caracterizare a nevăzătorului în general, plecând de la cazuri particulare? Ce să spun? M-au durut cuvintele tale de atunci. Părerea pe care mi-am exprimat-o în mesajul anterior nu mi-am schimbat-o.
După tine, părintele Paraianu este remarcat doar prin faptul că este nevăzător? Sunt oameni care ies în evidenţă prin calităţile, darurile lor şi asta e valabil atât în cazul nevăzătorilor cât şi a văzătorilor.
Nu pot să mă laud că aş cunoaşte foarte mulţi nevăzători. Nici măcar nu am căutat asta în mod special. Am vrut să cunosc nişte oameni cu care am comunicat pe mess şi (sau) pe forum. Mi-am dorit acest lucru pentru că prefer lumea reală, pentru că am vrut să le aud vocea, să-i văd, să mă bucur de prezenţa lor. Şi să ştii că ei mi-au oferit nişte clipe foarte frumoase. Este drept că am petrecut foarte puţin timp împreună, dar acele clipe au fost deosebite. Abia aştept să-i revăd.
Florin
Sergent
Mesaje: 36
Membru din: 03 Ian 2009, 20:55
Localitate: Liege

Mesaj de Florin »

La multi ani tie si tuturor de pe acest forum. Cu rost sau fara rost, mai schimbam si noi impresii:) si cu asta poate crestem si in grad? banuiesc ca numarul de postari ne avanseaza, sau gresesc?
F
sas decebal scrie:Sal!
INAINTE de orice discutii fara sens ,cum pare a fi uneori un forum,vreau sa te salut Florin si sa iti urez ,ca si acum cateva zile,La multi Ani,si mai departe bun venit pe forum frate!Si atentie cu doamna Carmen ca e cu grade si arde :D in garnizoana ...Dar nu te supara,pe probleme de filosofie nu intervin.E o tema la care eu mi-am dat corigentza :D .

toate bune.

Toate bune!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da Florin, numarul de mesaje schimba rangul automat, a fost o intreaga discutie pe tema asta pana s-a stabilit totul. Citeste aici, la primul heading sunt rangurile - e o discutie din forumul Sugestii pentru site si forum.
In ceea ce priveste problema ultimelor mesaje, e un lucru cert ca orice ai face, marca nevazator da un plus. Faci ceva foarte bun, chestia e ca... "Uite ca desi e asa, a reusit."; daca faci ceva aiurea, "Ei, pai pentru ca e asa nu poate sau a gresit.". In ceea ce priveste parintele Paraianu, nu zic ca nu o fi printre cei buni, dar sigur e doar printre ei si nu deasupra, cu siguranta este scos mai la lumina pentru ca nu vede, este un "atu" care ii da un plus la imaginea pentru umilii credinciosi pentru care orbul... vai... va fi sigur intr-un loc bun dupa moarte; alaturi de el sunt mai multe sanse de salvare, nu?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Florin
Sergent
Mesaje: 36
Membru din: 03 Ian 2009, 20:55
Localitate: Liege

Mesaj de Florin »

suuper:), sa inteleg ca au ramas cotatiile alea date de sorin adica pana in 9 postari soldat si peste 10000 maresal antonescu :)?
Pai atunci avem de tras, pana acum vad ca avem doar cativa maiori:)
Sa traiti bine! si sa ajungeti generali peste maresali:), apropos generalii sunt oare peste maresali? ma lamureste cineva?
soldatul 2323
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Dupa clasificarile de pe acest forum, maresalul e cel mai mare, de la mesajul cu numarul 10000. Eu din cate stiu maresalul este peste intreaga armata, deci si peste generali.
Dar de ce nu iti expui parerea Florin la Rubrica sentimentelor, acel colocviu sau ce o fi? Sa vedem inca o parere la ceea ce se spunea acolo.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Florin scrie:Draga Carmen, am aflat de la cealalta carmen despre existenta unui topic pe forum in care ar fi fost amintite niste afimratii ale mele de pe lista de discutii si starnindu-mi interesul am cautat si astfel am raspuns dupa aproape un an:) interesant, nu? ... asta e internetul, un loc virtual,.
Ai dreptate. Manu a scris că tu doar citeşti ce se postează pe forum şi de aceea am fost uimită de răspunsul tău venit cu întârziere. Nu am ştiut că nu ai citit, ci ai fost informat, cu mult după postarea afirmaţiilor tale. Îmi cer scuze.
Aşa e internetul... Dacă vorba zboară, scrisul rămâne!
Florin scrie: Spui ca ti-a placut de unii reprezentanti ai acestei specii numiti orbi? asta nu contrazice de loc afirmatiile mele, cred ca iti dai seama ca timpul putin petrecut intre noi nu e relevant iar cei cu care te-ai intalnit sunt doar o mica parte dintre cei multi si atat de diversi:)
Nu ţin minte să fi folosit cuvântul "specie" atunci când m-am referit la cei cu care m-am întâlnit. Prefer să-mi formez singură părerea despre un om. Ei, acum dacă o iei cu timpul să ştii că e discutabil, uneori poţi trăi şi o viaţă cu un om şi să constaţi că nu-l cunoşti, că e un străin pentru tine, cum foarte bine poţi să-ţi dai seama de calitatea unui om în câteva clipe.
E imposibil să cunoaştem toţi oamenii! Nu mi-am propus să fac statistici.
Florin scrie: Cum ai sesizat e vorba despre un profil schitat al nevazatorului si asa cum pentru profilul unui batran reprezentative sunt pisalogenia, incetineala in miscari si reactii, rigiditatea si slaba capacitate de adaptare la nou, etc exista intotdeauna un bunic sau o persoana care sa contrazica o parte dintre aceste afirmatii, totusi el fiind doar exceptia care confirma regula.
Înseamnă că am avut fericirea de a cunoaşte excepţiile! :) :) :)
Nu am motiv să fiu de acord cu profilul schiţat de tine.
Florin scrie: Parintele Paraianu nu ar fi fost atat de celebru daca nu ar fi fost orb fiindca sunt convins ca sunt destui calugari cu mare har insa el se distinge fatsa de ei prin faptul ca este si orb iar in religie a fi orb este chiar un simbol iar crestinii ii privesc pe acestia cu mare piosenie gandind ca "prin ei se arata slava lui dumnezeu".
F
Amândoi avem libertatea de a avea o părere. :) Şi mă gândesc la faptul că nu te superi pe mine dacă părintele Paraianu este pentru mine un om deosebit, pentru că aşa l-am văzut şi simţit eu!
Florin
Sergent
Mesaje: 36
Membru din: 03 Ian 2009, 20:55
Localitate: Liege

Mesaj de Florin »

E interesanta maniera in care percepi tu lucrurile Carmen, daca eu am facut un portret robot al nevazatorului din perspectiva intracomunitara, as fi interesat sa citesc cateva trasaturi schitate din perspectiva externa. Ce zici,, te prinzi? Poate le combinam si scoatem o varianta mai echilibrata!
Stiu ca fiecare e unic in felul sau, si la orbi asta e fascinant ca li se umfla trasaturile bazale si sunt ca niste sticlute cu esente de parfumuri diverse ...:)
F
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

carmen scrie:Manu a scris că tu doar citeşti ce se postează pe forum şi de aceea am fost uimită de răspunsul tău venit cu întârziere. Nu am ştiut că nu ai citit, ci ai fost informat, cu mult după postarea afirmaţiilor tale.
Eu am zis ca Florin doar citeste fara sa stiu neaparat ca lucrurile stau astfel, probabil nu a intrat niciodata, dar vazand ca nu a scris si nu era inscris, am putut spune ca poate totusi citeste, eu cel putin as fi fost curios, stiind ca exista un astfel de forum, sa vad cam ce se vorbeste, iar aici chiar sunt discutii dintre cele mai variate.
Daca faci, Carmen, dupa cum spunea Florin un portret al nevazatorului, sa incerci sa fii sincera, nu te feri doar ca sa nu ne suparam, stii ca menajandu-ne ne jignesti.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns