Sarada zilei

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

ghita potra scrie:Şaradă trei plus cinci litere
Sub un cer posomorât
Eu tutun am folosit
Un cadou eu am primit
De la cine n-am gândit.
Deşi sunt o antifumătoare convinsă şi mi-a cam dat bătăi de cap chestia cu tutunul, m-a salvat cadoul, pentru că îmi plac surprizele, dar să fie plăcute!
Răspunsul este surpriza. :)
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

"Tutunul dăunează grav sănătăţii!"
Aviz amatorilor! :)
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

raspuns corect si de aceasta data. felicitari.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

carmen scrie:
cristina.vuscan scrie:Sa recapitulam: prima litera este F, a sasea este Ă.As putea cere si ultima litera? Cris
Cristina, te rog să mă scuzi, când am scris ă, m-am gândit la ultima literuţă. Tu ştii cât de "atentă" sunt eu! Mă ierţi?
Deci prima literă este f, iar a opta literă este ă. Dacă reciteam ce am postat, vedeam greşeala. Nu a fost cu intenţie, te rog să mă crezi!
No problem! Si tot e ceva care... Daca e "ceva de strans silit", trebuie sa fie de genul masculin, deci nu inteleg cum poate sa se termine in A... Si apoi, "Folosit la ce ne-a inveselit" e si el de genul masculin si nu vad cum poate sa se termine in A... Recunosc ca in acest moment sunt cu totul bagata in ceata... Nu-mi vine in minte decat cuvantul "Frapiera" care nu se brodeste defel... Cris
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Dragă Cristina, pot să strâng mâna, de exemplu, aceasta este de genul feminin. Nu ai fost silită să faci ceva vreodată ?Şi apoi "ce ne-a inveselit" este un vin, după cum a scris şi Manu.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Eu ma dau batuta... Si daca e vorba de vinuri, trebuie sa recunosc ca nu ma pricep... Cris
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Dacă e vorba de vinuri ar putea fi Frâncuşă. sper să nu mă înşel.
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Şaradă trei plus patru litere
Prăjitură ca la carte
Fără ele nu se poate
Lemn ce ne e de folos
La nivelul mai de jos.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Sper ca nu e vorba de "Foioase" in care foile de la plural nu pusca cu prajitura de la singular, dupa cum nici francul nu pusca defel cu occidentalii latini, care, evident, sunt mai multi decat unul singur... Nu prea se respecta regulile de gen si numar si atunci raspunsurile vor putea fi aleatorii, potrivindu-se aproape orice... Cris
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

ghita potra scrie:Dacă e vorba de vinuri ar putea fi Frâncuşă. sper să nu mă înşel.
Nu vă înşelaţi, felicitări! :D
Ultima oară modificat 15 Mai 2008, 19:26 de către Carmen, modificat 1 dată în total.
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Eum-am gândit la prăjitura cu foi nu la prăjituri, şi de aceea am mai adăugat un indiciu ca la carte şi cred că acelea în loc de file se mai numesc şi foi. Cred că până acum am respectat regulile de acord şi am folosit şi diacritice pentru a fi cât mai corect.
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

cristina.vuscan scrie: Nu prea se respecta regulile de gen si numar si atunci raspunsurile vor putea fi aleatorii, potrivindu-se aproape orice... Cris
Am greşit, trebuia să fi scris "pe occidentalul latin cum l-am numit" şi " folosită la ce ne-a-nveselit".
Nu mai ştiu să număr, nu mai ştiu să respect nişte reguli elementare, trebuie să constat că m-am ramolit! :(
Carmen
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Şaradă trei plus patru litere
Cu mulţi spini e căptuşit
Taxă mare de plătit
Lipsite de claritate
Până ce vor fi spălate.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

carmen scrie:
cristina.vuscan scrie: Nu prea se respecta regulile de gen si numar si atunci raspunsurile vor putea fi aleatorii, potrivindu-se aproape orice... Cris
Am greşit, trebuia să fi scris "pe occidentalul latin cum l-am numit" şi " folosită la ce ne-a-nveselit".
Nu mai ştiu să număr, nu mai ştiu să respect nişte reguli elementare, trebuie să constat că m-am ramolit! :(
Carmen
Da, asa era mai bine:pe occidentalul latin, etc... Cat despre vin, cred ca putea ramane foarte bine "folosit la ce ne-a inveselit", intrucat genul substantivului este masculin chiar daca numele lui este la feminin... Iar in ceea ce priveste prajitura-foi si lemn-foioase, hm, hm... Cris
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

ghita potra scrie:Şaradă trei plus patru litere
Cu mulţi spini e căptuşit
Taxă mare de plătit
Lipsite de claritate
Până ce vor fi spălate.
Mur+dare=murdare. Cris
Scrie răspuns