Sarada zilei

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Nu mă supăr dacă spuneţi. Este confirmarea maestrului!
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Lasa Manu, ca asa am zis si eu si am mai prins si eu cateva sarade cateodata. De cand n-am mai intrat pe forum, am pierdut multe sarade si multe mesaje interesante. Toata vacanta n-am intrat, iar acum recuperez.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

manu scrie:
carmen scrie:Şaradă cinci plus cinci litere
Ornament în atârnare
Şi cu drag o cuvântare
Am făcut o prelucrare
Ce ţine de calculatoare.
Dar pe asta nu o incearca nimeni? Eu tot m-am straduit, dar... nu gasesc nimic.
Sa fie stramurare?Daca nu, eu chiar nu stiu ce poate fi... Daca as stii macar o literuta, adica prima... Cris
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Vrei prima literuţă? Sigur, sigur?
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Şaradă patru plus trei litere
În ciupercă e pitit
Fusta când ai isprăvit
E un tip ce’arată bine
Şi prin muncă se menţine.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

spor+tiv=sportiv. Cris
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

DIN NOU CORECT. FELICITARI.GHITA.
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

cristina.vuscan scrie: Sa fie stramurare?Daca nu, eu chiar nu stiu ce poate fi... Daca as stii macar o literuta, adica prima... Cris
Prima literă este f.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Sa fie floppy drive? La inceput m-am gandit EU ca asa ar trebui sa fie, Dar DON' COMANDANT a subliniat ca floppy se scrie cu doi "p" si ca sunt doua cuvinte si nu unul singur si m-am gandit atunci ca ar trebui sa mai invat putina engleza inainte de a ma apuca de rezolvat sarade, asa ca am renuntat... E vorba, totusi, de un cuvant romanesc neaos? Cristina
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Singura idee care-mi vine in minte dupa ce am stat o ora de vorba cu Cris, gandindu-ne ce cuvinte de 10 litere din informatica stim, e sa ignor ultimele 2 versuri pentru moment.
Sa vedem: ornament in atarnare... ce poate atarna? ori cd-ul de oglinda retrovizoare, ori franjurile de la hainele manechinuitelor actuale. Retinem franj.
Partea a doua: cu drag o cuvantare. Aici muream proasta daca nu era Cris. Vor plati si urmasii urmasilor mei drepturi de autor, dar tot o zic: altceva decat urare n-are ce sa fie.
Daca adun cele 2 chestii, iese franjurare. Imi asum integral raspunderea de a scrie aceasta imbecilitate pe forum, ca sunt programator de 3 ani oficial si de vreo 5 neoficial, dar habar n-am ce are asta cu computerele. Poti sa vorbesti de fenomenul de interferenta a luminii pe un ecran, fie el si de calculator, deci de aparitia franjelor si interfranjelor. Sau mai bine de fenomenul de aberatie cromatica din fotografie, o aberatie a obiectivului in care in care zone ale imaginii, de obicei radiale, sufera o descompunere cromatica asemanatoare cu cea realizata de o prisma optica. Dar tot nu prea se numeste franjurare fenomenul, cel putin nu prin cartile de specialitate. Franja-interfranja pe ecran egal interferenta, obiectivul care "franjureaza" imaginea egal aberatie cromatica. Asadar, Carmen, lumineaza-ma!
Andy
Ultima oară modificat 09 Mai 2008, 01:03 de către Andreea Neagu, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da chiar, ce bine ai spus: "IMBECILITATE"! Or eu sunt imbecil, ce e aia "franjurare"? Nici macar covoarele cu franjuri nu mai sunt la moda. Asa... daca mai erau... ziceam si eu ca sunt prost si s-o fi facut fara sa stiu un soft complex cu device prin USB care sa faca franjuri la covoare... :lol:
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Imbecilitatea nu era cuvantul in sine, ca exista in DEX, ci sa am tupeul sa scriu asta in conditiile in care habar n-am ce-are cu computerele. La obiective foto, sa zicem, chit ca se cheama altfel fenomenul de fapt, dar la computere?!
Andy.
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

până mă întorc eu de la Sighişoara sper să lămuriţi problena cu ce atârnă.
Eu vă propun o şaradă scurtă şi uşoară.
Şaradă două plus două litere
Sunt împotrivă la ce îţi oferă cea fără straie.
pe curând.ghiţă.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

nu+da=nuda
Andy
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Raspuns corect... Eu ma gandeam la sarada cu computeristica sa pun prima parte cuvantul "forma", dar nu stiu ce ar putea sa fie atunci ultima parte ... Daca am mai avea o literuta, pe cea de-a sasea... Ce zici, Carmen? Cris
Scrie răspuns