Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

mie imi pare rau ca nu am testat eloquence...si nici nu am de unde sa o iau.am vrut sa vad daca e mai ok in comparatie cu vocalizer,sau cu ioana
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cum adică să fie mai OK, este pentru cei care s-au obișnuit de pe calculatoare. Pentru utilizare simplă e foarte bună Ioana sau vocea Google, eu cel puțin nu aș renunța la Eloquence pentru programare sau pentru lucruri mai de detaliu. Astfel m-am obișnuit foarte tare și cu ea simt cel mai bine detalii de redactare, dacă a fost pusă sau nu liniuță și altele. Dar a spune că e mai bună... e greu, eu pot spune acest lucru, totul ține de obișnuința mea.
Există din câte se pare și în afara magazinului, am văzut pe la școală la cineva, cu tot cu dicționar, va trebui să o cer.
Dacă tu folosești pe PC italiana... s-ar putea să îți placă și pe telefon...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
BosGrigore
Plutonier
Mesaje: 145
Membru din: 22 Iul 2012, 21:48
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de BosGrigore »

In loc de Envision ai sau eye-d se poate folosi aplicatia Speak! care este offline deci nu depinde de server si conecsiune la internet. Aceasta aplicatie face o poza si apoi o scaneaza si afiseaza textul pe ecranul telefonului. Poate citi adresa de pe un plic, scrisul de pe un borcan, chiar si contorul electric cel mecanic cu rotite, citeste si textul de pe monitorul unui labtop, citeste si textul de pe cutia de medicamente etc. Deasemenea are un identificator de culoare gratuit dar necesita conexiune la net. Este suta la suta gratuita.
Link,
https://play.google.com/store/apps/deta ... k&hl=en_US
Grigore
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mulţumim de informaţie, mie îmi place mai mult decât Envision AI. Bine că mi-am făcut abonament Envision AI doar pe un an; vor apărea tot mai multe aplicaţii de acest fel şi nu cred că are rost o investiţie prea mare în vreuna dintre ele.

Ce e foarte bun la Speak e că merge off-line, mulţi s-au plâns că în unele magazine nu prea este semnal; ştiu că în Kaufland-ul din Alba Iulia chiar nu merg datele mobile şi astfel nici nu se poate folosi aplicaţia Envision AI.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Dezactivare scriere rapida in Android

Mesaj de IVictor80 »

Va salut,

Cum se poate dezactiva scrierea rapida pe un telefon Samsung J6. Adica, atunci cand esti pe o litera, sa nu fie scrisa automat, ci sa trebuiasca sa apesi de doua ori pe ea. O colega nu poate scrie decat astfel, iar de la un update i s-a activat scrierea rapida. Ca tastatura o foloseste pe cea de la Samsung.

Multumec.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

excelent speak-ul! am renuntat la invision, pacat de bani. Mi se pare ca se misca si mai repede, sigur intr-un fel fiindca nu are nevoie de net. I-am dat tot felul de sarcini, se descurca destul de bine si in display-uri, pe barometrul centralei citest 2 in loc de 1. Mi-a citit temperatura in termostat. Deci, putem spera la mai multa eficienta in urmatorii ani. Vorba lui Manu de acum 12 ani, "multa speranta"!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, e ok că este off-line. Vor fi tot mai multe din astea, asta pentru că se pare că bibliotecile de funcții sunt disponibile pentru oricine.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Dezactivare scriere rapida in Android

Mesaj de Manu »

IVictor80 scrie:Cum se poate dezactiva scrierea rapida pe un telefon Samsung J6.
Din câte îmi amintesc era o opțiune în accesibilitate. Dacă nu, în setările tastaturii. Samsung avea această opțiune, tastatura Google nu.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

O alta aplicatie de vedere artificiala e sullivan plus:
https://play.google.com/store/apps/deta ... r.sullivan
intr-adevar, aplicatiile de genul sunt bazate pe inteligenta artificiala, pentru care este disponibil mult cod open source. oricine stie sa programeze si are un server se poate apuca sa-si dezvolte asa ceva si o poate particulariza pentru obiectele de care are nevoie.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cea mai tare acum mi se pare Supersense de la Mediate Labs.

Ei se laudă că merge totul şi off-line.

Mi-a plăcut la asta că atunci când citesc text îmi spune: "mută mai la stânga", "apropie puţin", "întoarce uşor telefonul în direcţia acelor de ceasornic" etc.
De asemenea, are funcţia de căutare obiecte. Am ales "masă" şi am învârtit telefonul, iar când a dat de birou a făcut un beep şi a spus că e "table, desk".
Se şi poate alege motorul de citire, pe mine mă interesează asta ca să folosesc Eloquence.

Link-ul pentru înregistrarea din Magazin Play este:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mediate.supersense
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Manus_Onix
Plutonier
Mesaje: 104
Membru din: 01 Iun 2007, 15:33
Localitate: Cluj-Napoca

Salutare!

Mesaj de Manus_Onix »

Salutare! Am o tastatură pe bluetouth de la logitec, mai exact: k480. Azi m-am uitat la comenzi rapide pentru tastatură și tasta principală pentru comenzi este meta. Îmi poate spune cineva unde este poziționată această tastă? Mulțumesc anticipat!
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

Manu scrie:Cum adică să fie mai OK, este pentru cei care s-au obișnuit de pe calculatoare. Pentru utilizare simplă e foarte bună Ioana sau vocea Google, eu cel puțin nu aș renunța la Eloquence pentru programare sau pentru lucruri mai de detaliu. Astfel m-am obișnuit foarte tare și cu ea simt cel mai bine detalii de redactare, dacă a fost pusă sau nu liniuță și altele. Dar a spune că e mai bună... e greu, eu pot spune acest lucru, totul ține de obișnuința mea.
Există din câte se pare și în afara magazinului, am văzut pe la școală la cineva, cu tot cu dicționar, va trebui să o cer.
Dacă tu folosești pe PC italiana... s-ar putea să îți placă și pe telefon...
mi-e vocea de la Google pur și simplu nu îmi place cum sună. Ioana pare în regulă dar nu știu de ce am impresia că pe iPhone se mișcă altfel și se aude total altfel. Poate este doar impresia mea. Ați reușit să luați eloquence? Sau cunoașteți un link unde aș putea intra și să o descarc? Pe calculator într-adevăr folosesc vocea în italiană. În cazul în care mă puteți ajuta, v-aș rămâne recunoscător. Nu prea folosesc eu acest telefon. Dar din când în când. Îl mai butonez. Din păcate, stă greu la primirea actualizărilor de securitate. Tot timpul primește actualizările cu o zi sau două înainte de finalul lunii. Aștept să văd când va face trecerea la Android 10.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

AlexCalina scrie:... cunoașteți un link unde aș putea intra și să o descarc? Pe calculator într-adevăr folosesc vocea în italiană. În cazul în care mă puteți ajuta, v-aș rămâne recunoscător. Nu prea folosesc eu acest telefon.
Există pe blindhelp.net
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Manus_Onix
Plutonier
Mesaje: 104
Membru din: 01 Iun 2007, 15:33
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Manus_Onix »

Am făcut upgrade la android 10. Numai că, surpriză nu-mi mi mai merge aplicația auto difuzor.
Manus_Onix
Plutonier
Mesaje: 104
Membru din: 01 Iun 2007, 15:33
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Manus_Onix »

Salutare! A testat cineva de aici cititorul de ecran Jieshuo? Eu l-am instalat și la o primă vedere se mișcă bine. Pe alocuri e mai bun decât talkbak, mai rapid. Și dacă cineva l-a testat mai mult poate știe să-mi răspundă la o întrebare, defapt doua: Cum pot activa cortina de ecran dacă are implementată această funcție și a doua de unde îl pot achiziționa în variantă ful? Mulțam fain anticipat pentru ajutor Dacă nu are această funcție de activare- dezactivare cortină ecran e aiurea fiind că consumă al naibi de mult și repede bateria..
Scrie răspuns