Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

am incercat sa ma apelez de pe un numar si nu apare blocare.apare doar blocarea numerelor clasice.
referitor la youtube.sa presupunem ca am intrat pe un clip muzical.volumul media e setat pe 100 %.ioana,vorbeste in timp ce ruleaza clipul,abea dupa ce eu mai apas butoanele de volum.probabil ea nu e setata la volum maxim.habar nu am.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

Lasa functia aia din accesibilitate activata, adica aplicatiile sa se dea mai incet cand vorbeste Ioana, sau ce folosesti tu. Nu stiu cum e la Nokia, dar la pixel sunt 3 cai de volum; cel de accesiblitate, care gestioneaza cititorul de ecran, volumul soneriei, si volumul media. In youtube
volumul sintezei poate fi crescut, daca actionezi butonul de volum cu un deget pe ecran, in ffelul asta telefonul se prinde ca vrei sa modifici vocea, nu media. in timp ce muzica ruleaza, volumul acesteia se modifica din butoanele de volum disponibile pe lateralul telefonului, fara sa atingi ecranul.Volumul soneriei se modifica in timp ce suna, sau generezi tu un ton, din setarile agendei; am zis 3 cai devolum, nu, sunt 4, mai e volumul apelului, car se modifica in timp ce vorbesti la telefon, cat d tar sa il auzi pe interlocutor.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
revin cu o veste.nu stiu daca stiati sau nu,insa daca aveti probleme cu talkbak,sau orice tine de android,am gasit o adresa unde cineva iti si raspunde.mesajul trebuie scris in engleza.eu nestiind engleza,am folosit google translate.am incercat inclusiv sa explic ca la dictare nu recunoaste semnele de punctuatie.si nu stiu daca google translate a facut cea mai buna traducere.pentru ca am fost rugat ulterior sa le spun ce versiune am la tastatura google,in ce aplicatii nu functioneaza,si daca sistemul e pus pe romania,sau republica moldova.eu fiind incepator in android,am cam lasato asa.dar voi,pentru orice problema puteti scrie intrand pe linckul urmator:
https://support.google.com/accessibilit ... disability
in plus,daca utilizati aplicatia Be My Eyes,am inteles ca si acolo puteti lua legatura.tot in engleza.selectand apel google.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am scris despre problema semnelor de punctuaţie pentru limba română, deşi nu ţine de cei de la accesibilitate, ci de echipa care creează tastatura Gboard.
Poate cine ştie, semnalează ei mai departe... Nici nu ştiu dacă este o problemă şi în alte limbi. Nu ar fi rău să meargă, pierd puţin timp adăugând semne uneori, mai ales că eu scriu destul de des şi mesaje mai lungi.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

Salutare,
Am reușit să aflu adresa de e-mail de la cei ce se ocupă cu tastatura Google. Mi-au oferit-o cei ce se ocupă de talback.. Dacă cineva se gândește să le scrie despre semnele de punctuație. Poate să le spună să implementeze într-o viitoare actualizare și opțiunea de dublu clic la apăsarea literelor așa cum este la acea tastatură contracost? Să existe în setări și să poată fi dezactivată? Adresa de e-mail este următoarea: apps-help@google.com . Mi-au spus că este direct de la developeri
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu ştiu dacă e cazul să implementeze modul ăla de scriere, probabil ar fi util pentru cei cu o motricitate mai slabă... Oricum, problema semnelor de punctuaţie ar fi bine să fie rezolvată.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

Salutare. Vă anunț că pe Nokia am primit versiunea Android nouă , doi cu actualizarea de securitate pe luna august.. Sper curând să primesc versiunea 10. În altă ordine de idei, dacă ecranul este blocat, și se întâmplă să glisez în sus sau în jos sistemul vocal îmi spune: paragrafe, caractere, și alte lucruri de genul. Dar nu se întâmplă nimic dacă apoi fac vreun gest pe ecran până când nu apăs butonul power și glisez pentru deblocare.. Se poate dezactiva cumva această funcție să nu îmi mai spune nimic dacă glisez în sus sau în jos poate fără să vreau când este blocat?
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

Salutare. Vă deranjez din nou cu încă o întrebare. Pe iPhone spre exemplu, dacă trimit un mesaj pe facebook messenger, iar persoana la citit, sistemul VoiceOver îmi spune seen. Pe Nokia nu îmi spune nimic. Are vreo relevanță faptul că am dezactivat Acea chestie în care să nu îmi spună spre exemplu să apăs dublu pe o iconiță? De acolo de la informații rostite? La acele indicații mă refer.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
mai am o intrebare pe langa celalalte la care nu mi sa raspuns.pe iphone,daca am dictat un text si nu e corect,daca tin apasat lung pe delete,sterge automat litera cu litera.am vazut ca pe nokia nu.trebuie sa tot apas sa stearga.daca tin apasat,nu sterge automat.e vreo setare ceva?
iar referitor la dictare,vreau sa va intreb atunci cand vreau sa inserez semnul de punctuatie.trebuie sa dezactivez dictarea?sau poate ramane activa,inserez semnul,si pot vorbii in continuare fara sa apas butonul specific?multumesc
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

va salut cu drag.mai am o intrebare pe langa celelalte puse anterior.daca sunt pe facebook,daca gasesc ceva ce ma intereseaza si vreau sa copiez textul,pe iphone apas cu 3 degete de 4 ori si il copiaza.iar cu rotorul il lipesc unde vreau.sau daca am un mesaj si vreau sa il copiez,dau cu degetul in jos si am copiere iar cu rotorul la fel il lipesc unde doresc.la android cum fac asta? multumesc
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

La mine dacă ţin lung pe tasta Ştergeți a tastaturii, şterge tot ce e scris, nu chiar dintr-o dată, dar destul de repede, așa ă dacă îl ţin mai puţin şterge o bucată din textul din câmpul de editare. Când spun că ţin lung, nu mă refer la click lung, adică tap scurt urmat de tap lung, ci pur si simplu ţin din prima lung degetul pe tasta de ştergere şi după o vreme se apucă să şteargă de zor. Vorbesc de tastatura GBoard.

Nu prea ştiu cum se comportă Facebook, eu ştiu că arăta pe acolo prin mesaje dacă a fost sau nu citit unul dintre ele, cred că ţine de Messenger, nu de Talkback... Mă voi uita, eu vorbesc mai mult pe Whatsapp şi acolo spune dacă este citit sau nu un mesaj, îmi amintesc că şi la Messenger spunea înainte, acum nu ştiu.

Pentru a copia o secvenţă de text, utilizez copierea ultimului enunţ în clipboard, opţiune aflată în meniul contextual global, acel L jos +- dreapta. Dacă aş vrea să copiez doar un rând, dau pe rânduri la enunţare cu degetul sus / jos, apoi merg să aud rândul care mă interesează, apoi fac acel L şi aleg copiere text. Îi dau paste într+un câmp din meniul Contextual local al unui câmp de editare. L în sus - dreapta, apoi la Editare este lipire. Ar mai merge probabil şi cu click lung pe câmp şi apare pe undeva inserare, dar nu am mai folosit de multă vreme metoda aceea care este cea normală, a celor care nu utilizează Talkback.

Am văzut şi la alţii că se întâmplă o vreme după blocare să reacţioneze ecranul la glisare sus / jos schimbând granularitatea citirii. La Pixel nu se întâmplă acest lucru, nu cred să fie o setare, mai apar incompatibilităţi cu unele modele de telefoane. Din câte am văzut la alt tip de telefon, fenomenul se întâmpla doar o vreme după blocarea ecranului, ca şi cum nu ar dormi prea adânc din prima. Oricum, nu pare să fie ceva grav, pur şi simplu mai rar se întâmplă să glisezi sus / jos când ai blocat ecranul, şi chiar dacă se întâmplă, nu cred să fie o problemă, doar că se aude vocea spunând: caractere, rânduri etc., dar fără vreun efect.

În ceea ce priveşte scrierea cu dictare, Când inserezi un semn se opreşte dictarea şi trebuie reluată după, apăsând butonul specific..
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Salut,
Pentru a vedea daca mesajul de pe facebook messenger a fost citit, trebuie sa apesi dublu pe el, apoi sa glisezi spre stanga. o sa auzi ora la care a fost trimis si starea lui.
Am intrat sa anunt si aici aparitia unui nou screen reader de android numitt Jieshuo, Nume ciudat, pentru ca e chinezesc.
Cea mai tare functie, pentru mine, e ca merge fara a fi suspendat cu tastatura braille soft braille keyboard.
Interesanta e si traducerea automata din orice limba in orice limba, inclusiv romana. Plus o groaza de setari si functii despre care ar trebui scris un manual intreg. Programul nu e in play store, deoarece acesta este blocat in China. Eu mi-am asumat riscul si nu regret.
https://app.box.com/s/0ytvd5qvfa24mq8v3w5z5l97tp4kcggd
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Poate îl încerc și eu cândva.
Oare cititorul corean Shine Plus se mai dezvoltă, pe vremuri era și unul Spiel care a căzut din cauză că totul s-a schimbat în privința accesibilității, tehnic vorbind, pe Android când s-a trecut la versiunea 4..

O problemă pe care vreau să o semnalez este dispariția Eloquence din Magazinul Google Play. Configuram un Pixel 3A pentru cineva, și ia Eloquence de unde nu-i...
Se pare că din nu știu ce motive, Code Factory a retras aplicația.
Noroc totuși cu politica Android care spune că o aplicație cumpărată nu se pierde, ai voie să o mai instalezi din Bibliotecă, acea zonă din secțiunea Aplicațiile mele din Magazin Play.
Oricum, am înțeles că este deja rezolvată, am văzut-o instalată și separat de Magazin, cu tot cu dicționar și ce trebuie. Până nu se schimbă ceva important la Android, tot o vom avea...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

nu, nici shine nici spiel nu se mai dezvolta. problema cu eloquence e ca google nu mai permite in store aplicatii pe 32 biţi, si code factory a zis ca nu-o face pe 64. e ok daca au lucrat-o baietii, dar din august 2021 cica androidul in sine nu va mai accepta aplicatii pe 32 biti. atunci o sa fie mai greu, o sa ne punem custom rom-uri toti. sau poate se razgandeste code factory.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am văzut și eu între timp că trebuie pe 64 de biți. Am văzut că sunt discuții lungi despre faptul că Eloquence nu poate să moară. Ar fi făcută ea și pe 64 de alții, doar că cine știe cât ține Nuance de ea.
Marea problemă este că Code Factory nu a câștigat atât de mult cu Eloquence, dar cine știe... poate se va gândi să facă ceva în timp. Mie îmi e frică să nu le fie prea greu din cauza unui cod vechi și ce știu mai ce.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns