Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Lutu
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 07 Dec 2015, 21:19
Localitate: Simleul Silvaniei

Mesaj de Lutu »

Va salut am primit zilele acestea actualizare de sistem Android 8,0. Eu in prezent am versiunea Android 7.1.2. Si nu stiu ce sa fac sa i dau actualizare la noua versiune sau sa las asa. Am un telefon pixel xl. Va multumesc.
Lutu
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 07 Dec 2015, 21:19
Localitate: Simleul Silvaniei

Mesaj de Lutu »

Va salut am primit zilele acestea actualizare de sistem Android 8,0. Voi ce ma sfatuiti sa fac. Sa i dau actualizare in prezent am Android 7.1.2. Am un telefon pixel xl. Va multumesc.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
imi spune cineva cum activez pe computer ca jaws sa citeasca subtitrarile pe youtube?aşa,am sa pot urmarii filme şi eu
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Se pare că citirea subtitrărilor pe Youtube şi altor informaţii în cadrul serviciilor Google, depinde de activarea accesibilităţii.
Pentru a activa acest lucru, trebuie mers în contul Google la:
https://myaccount.google.com/

Ultimul heading de pe aceasta pagină, după autentificare este: Preferințe privind contul
Cam al treile alink de sub acest heading este|: Accesibilitate.
Acolo trebuie bifat un checkbox, va trebui să apară în urma setării ceva de genul:
Cititor de ecran: Activată
Culori cu contrast mare: Dezactivată
Asta pentru cine nu are nevoie şi de contrast. La mine este deja activat şi de aceea nu ştiu cum s-o fi numind check-box-ul de activare a accesibilităţii..

În Youtube trebuie găsit un film cu subtitrare, de obicei se poate apela la o căutare cu mai multe filtre, printre acestea fiind şi existenţa unei subtitrări.
Când filmul rulează sau este pe pauză, trebuie găsit butonul Setări, cu JAWS este pe la al otpulea B, nu am numărat exact.
Apare apoi meniul de Setări, unde există şi subtitrare, se anunţă ceva de genul: "subtitrări 4"; asta înseamnă că sunt disponibile subtitrări în 4 limbi. Se dă enter acolo şi se alege una. JAWS va începe să citească de zor.

Cu NVDA nu am reuşit, nu ştiu de ce nu citeşte, poate nu mă descurc eu prea bine cu el.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

salutare, buna descoperire, confirm ca functioneaza si pe mac. Pe iphone nu am reusit sa fac sa citeasca, in aplicatie nu merge si in safari nu am gasit sa aleg subtitrarile.
Gruia
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

felicitari, maestre!
am testat si eu deocamdata cu JAWS.
Intr-adevar, cam greu de gasit acel buton toggle subtitrare.
Cornel
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

A aparut be my eyes pe android. E o aplicatie care ajuta nevazatorii punandu-i in contact cu un voluntar vazator. Printr-un apel video, acesta ii poate asista la orice sarcina care necesita ajutor vizual: potrivirea culorilor, identificarea obiectelor, citirea textelor etc. IN mod surprinzator, sunt chiar multi voluntari, de 15 ori mai mult decat nevazatori. Are si limba romana, dar nu stiu cati voluntari din tara noastra sunt. Puteti transmite informatia la voluntari interesati. Altfel, in engleza aplicatia merge destul de bine deja.
Era sa uit link-ul:
https://play.google.com/store/apps/deta ... s.bemyeyes
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sunt mulţi voluntari, a apucat să crească numărul lor cu iPhone. Eu am văzut demonstraţii pe iPhone; a răspuns repede cineva vorbitor de limba română, chiar dacă era după ora 10 seara.

Statisticile actuale spun:
562689 văzători
40042 nevăzători
274466 ajutaţi

E bine că a apărut şi pe Android, e o aplicaţie care poate fi foarte utilă uneori.
Cine o mai rupe pe englezeşte, poate să aleagă această limbă ca a doua opţiune...

Site-ul lor unde mai pot fi şi alte informaţii este:
http://bemyeyes.com/
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Mesaj de IVictor80 »

Va salut,

Imi recomandati un client de mail care sa mearga bine cu Talks? Gmail merge relativ bine, dar nu citeste link-urile, ci doar textul din mail.

Telefonul e Samsung Galaxy S7 Edge cu Android 7.0.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

salut, eu mai folosesc si Yahoo mail, intrucat tot primeam pe adresa de yahoo.com invitatii de a folosi acest client; este intr-adevar mai accesibilizat, in sensul ca iti tot spune ce sa apesi ca sa iesi dintr-un mod sau altul, ca esti pe bara laterala si daca apesi se intampla cutare si cutare... Dar per ansamblu, tot pe serviciul gmail lucrez, probabil din obisnuinta. Da, unele linkuri nu le pot deschide din yahoo, in special daca imi trimit din youtube ceva anume; in schimb il trimit forward pe adresa de gmail.com - acolo merge.
Cornel
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Aqua mail. SI in gmail sunt citite link-urile, cel putin cu ultima versiune de talkback. La samsung trebuie atentie intrucat unele mai au un screen reader, voice assistant, facut dupa o versiune mai veche de talkback. Poate fi inlocuit cu acesta. Totusi, aqua mail mi se pare mai bun.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Mesaj de IVictor80 »

Multumesc pentru raspuns.
Am vazut ca exista si Voice Assistant, dar eu aveam selectat TalkBack si, cum spuneam, nu citeste link-urile. Poate e o problema specifica telefonului meu.
Mltumesc pentru sugestie. Am sa incerc si Aqua Mail.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

ce parere aveti de vocea pentru romana de la Google? azi dimineata am vazut un update al motorului de Sintetizare vocala.
Personal sunt foarte incantat... Era cazu' sa apara si asta in cele din urma.
Cornel
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Mesaj de IVictor80 »

Suna interesant!
Cel mai important lucru este ca exista si nu mai e nevoie ca unii sa-si instaleze Ioana cu crack.
Oare urmeaza si Google Assistant in limba romana? Pe mine asta m-ar bucura cel mai tare.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
scuze pentru ca postez aici.are cineva abonament la netflix?subtitrarile sunt citite pe computer,iphone sau android?
Scrie răspuns