Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

da, dar au si introdus porcarii redundante, de care nu are nimeni nevoie; de exemplu: "ati intrat in lista", "ati iesit din lista", "ati accesat...", "nu ati accesat...";
per ansamblu, se misca bine acuma, si tine cont de setari si pe telefoanele Samsung de a nu rosti sfaturi.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

cu semnalarea listei nu e chiar redundant, pentru ca nu stiai intotdeauna daca informatia e structurata sub forma de lista - prin meniul telefonului sau in biblioteca pontes etc', deja te-ai obisnuit cu interfata, ca e sau nu e o lista, dar, in alte programe - ca - stiri si meteo, sau o pagina web, nu stii din prima; si atunci nici comenzile de derulare a unei liste nu se activeaza cata vreme nu esti pe acolo.

Oricum, interceptarea headingurilor si a altor elemente de pagina web e o treaba buna, practic, pot ajunge la articolele din ziare fara nicio problema. Ba chiar e mai lejera navigarea pe unele ziare cu telefonul decat cu un browser din windows - cine ar fi crezut.
Cornel
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, la prima vedere pare enervant, după un timp ignori mesajele acelea dacă nu te interesează.
Este într-adevăr şi util să ştii unde te afli exact, pe ce fel de control. Cum zice Cornel, dacă ştii că eşti pe listă sau grid, înseamnă că poţi derula, iar derularea funcţionează doar pe acea zonă de ecran.

Per ansambnlu TalkBack a luat-o pe calea cea bună, au loc îmbunătăţiri constante.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Vlad_Ciotescu
Plutonier
Mesaje: 110
Membru din: 10 Iul 2012, 13:39
Localitate: timisoara
Contact:

Mesaj de Vlad_Ciotescu »

salutare.
acuma recent am primit si eu un telefon cu android. fiind incepator am si eu cateva intrebari. cum ma deplasez printre linkuri daca sunt mai multe pe un singur rand cum e de exemplu la o notificare de facebook?
2. am auzit de o aplicatie pentru iphone numita facetime. exista si o versiune pentru nadroid? pentru ca am vazut ca s-a facut un fel de siri si sunt curios daca exista si un facetime.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

aveti dreptate baieti, te deprinzi cu toate, dupa ce nu le mai maximizezi, ti se par utile mesajele, stii exact in ce zona esti.
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare!
Revin cu cea mai ciudată problemă cred cu privire la tastatura google.
Momentul în care am talkback activat și scriu pe tastatură, pe măsură ce tastez literele dispar de pe ecran treptat. după ce șterg textul introdus, tastatura își revine. am un galaxy s5 cu android 5.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Adică dispar literele de pe tastatură? Sau cele scrise în câmpul de editare.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Antoname
Soldat
Mesaje: 8
Membru din: 05 Ian 2010, 23:02
Localitate: Bucuresti

Voice dream reader

Mesaj de Antoname »

Salutare,
Daca a folosit careva Voice dream reader pe androi, ar fi util sa ne impartaseasca si noua impresiile. El costa 50 de roni si vreau sa stiu daca merita sa il cumpar, daca este mai bun decat Allreader.
Pe iOS Voice dream este una dintre cele mai reusite aplicatii care ruleaza cu Voice Over.
Din recenzii am vazut ca Grigore ar stii ceva despre Voice Dream reader pentru android.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

eu nu am folosit voice dream, de altfel vad ca nici nu are o cota prea mare in magazin play (doar pe la 3 stele). Recomand in schimb, pe langa alreader, ereader prestigio care acceseaza fisiere de tot felul - de la mp3 pana la epub, zip, doc, htm. M-am jucat putin cu el si pot spune ca e accesibil; mai trebuie denumite niste butoane si setat tts.
Cornel
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

super promotie la knfb reader, cred ca am mai vorbit de el pe aici. E aplicatia aia care te ajuta sa orientezi telefonul pentru OCR de calitate. E cu 80%mai ieftina, doar 110 ron. Habar n-am pentru cat timp.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Puiu
Sergent
Mesaje: 38
Membru din: 15 Aug 2014, 03:31
Localitate: Leicester
Contact:

Mesaj de Puiu »

salut. am un nexus 5, am cumparat voice dream, si nu pot sa-l folosesc. in afara de fisiere .txt nu pot importa altfel de fisiere, deoarece primesc o eroare. stie cineva despre cum se foloseste voice dream pe android?
Puiu Sima
Rolecia
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 26 Apr 2015, 12:50
Localitate: St. Polten, Austria

Mesaj de Rolecia »

salutare tuturor. sunt pe cale sa pun sub rotile automobilului nostru un telefon cu android marca navon, sau, DE455. Totusi, inainte de a face acest gest, as vrea sa va intreb pe voi, daca ati intalnit situatia in care talkback, pe anumite telefoane nu poate fi determinat sa citeasca pe caractere, ori cuvinte, ori sa nu poti glisa cu un singur deget spre dreapta ori spre stanga, fiindca nu face nici o comanda. vreau sa va spun ca am intrat in setarile talkback, si ele sunt facute corect, in sensul ca sunt specificate ce anume trebuie sa faca la glisarea spre dreapta, ori stanga sau asa mai departe. singurele gesturi pe care le recunoaste sunt cele cu doua degete.
multumesc pentru raspunsuri.
Levente
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

ciudat sa nu mearga talkback-ul pe gesturile elementare, ca glisarea dreapta stanga; nu am mai intalnit asta, desi am testat chiar telefoane de trei sute ron, asadar considerate slabute.
Daca activezi sunetele talkbackului se aude semnalarea trecerii de la un element la altul?
Personal, l-as reseta la valorile initiale de fabricare.
Cornel
Rolecia
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 26 Apr 2015, 12:50
Localitate: St. Polten, Austria

Mesaj de Rolecia »

Multumesc pentru sfat. eu am resetat deja telefonul la setarile din fabrica si tot asa se comporta. Daca merg cu degetul de pe un element pe altul intr-un ecran, asta se poate, dar nu prin glisare, sau, mai simplu spus, maturare. nu pot nici meniurile contextuale locale sau globale sa le deschid. dupa cum am mai spus, doar gesturile cu doua degete le recunoaste. cred ca va scoate un sunet frumos de sub roti.
Levente
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

ai scos rotirea automata a ecranului?
La dublu tap iti lanseaza vreun program?
Sau daca lansezi acel minitutorial pentru training iti functioneaza comenzile?
Nu cumva e activat ceva zoom pe acolo?
Hmm cam multe intrebari...


Sunt curios ce versiune de Android ai acolo si ce versiune a Talkbackului?
Cornel
Scrie răspuns