Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Aş fi şi eu curios de cineva care a folosit efectiv aplicaţia... Din punctul meu de vedere ar fi una dintre cele mai importante realizări pentru nevăzători să existe în Cluj aşa ceva, merg zilnic foarte mulţi cu troleibuzul şi uneori te plictiseşti tot întrebând.

O să vorbesc cu câte cineva din Bucureşti să încerce, poate nu s-a prea auzit de apicaţie, văd că destul de târziu s-a scris şi aici pe forum, practic a semnalat Gruia în topicul despre iOS şi Mac. În rest eu am auzit doar aşa că ar fi tentativă de a se realiza. În Google Play apare că ultima actualizare a avut loc în 7 decembrie 2014, deci e de ceva timp.
Felicitări încă o dată pentru aşa realizare, poate deveni o aplicaţie esenţială pentru nevăzători şi nu numai.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Mihailescu68
Soldat
Mesaje: 5
Membru din: 16 Aug 2009, 10:49
Localitate: Pitesti

Sistemul de operare android

Mesaj de Mihailescu68 »

Din cate stiu, functioneaza pe mijloacele de transport care au legatura cu Vatra Luminoasa.
Cristi
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Re: Sistemul de operare android

Mesaj de IonPop »

Daca firma care a creat softul tot este din Cluj, poate ca nu ar fi chiar atat de greu de colaborat cu ei. De fapt ar trebui sa mearga mai usor decat colaborarea lor cu asociatia Tandem. Iar orasul fiind mai mic probabil ca ar fi si mai usor de implementat aici proiectul.
Manus_Onix
Plutonier
Mesaje: 104
Membru din: 01 Iun 2007, 15:33
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Manus_Onix »

Salutare. Cat despre aplicatia tandem navigator, eu am auzit ca inca e in varianta beta pana in februarie, cand se va lansa oficial. Sper sa nu gresesc. Am sa o instalez si eu pe iphone si ipad sa vedem cum e. Desi eu am blind square, care se comporta excelent.
Nat
Soldat
Mesaje: 3
Membru din: 20 Sep 2011, 18:31
Localitate: Galati

Mesaj de Nat »

Salut!
Datorita precizarilor facute de Manu mai sus legate de aplicatia Allreader am inceput si eu sa folosesc telefonul pentru citirea cartilor in formatul text.
Intr-adevar aceasta aplicatie este destul de bine realizata insa daca s-ar putea folosi butonul de la handsfree pentru pauza sau reluarea citirii ar fi perfect.In prezent la mine cu o apasare pe butonul de la handsfree se opreste redarea cartii insa daca mai apas odata pe el nu se reia redarea de aceea trebuie sa deblochez ecranul si trebuie sa dau din nou comanda de text in voce pentru reluarea lecturii.
Nat
Soldat
Mesaje: 3
Membru din: 20 Sep 2011, 18:31
Localitate: Galati

Mesaj de Nat »

Pentru a avea acces usor la carti in format mp3 sau text pe telefon eu folosesc pluginul FTP pentru Total Comander.
Cu acest plugin ma pot conecta la ftpul ANVR sau la ftpul lui Cristi Simion si astfel imi pot copia cartile de care am nevoie pe telefon.

Am sa scriu mai jos cum am facut eu ca sa adaug aceste doua servere FTP in acest plugin.

1. Mai intai trebuie sa avem instalata aplicatia Total Comander - https://play.google.com/store/apps/deta ... lCommander
2. Apoi se instaleaza pluginul FTP pentru total Comander de aici https://play.google.com/store/apps/deta ... lugins.FTP
3. Se intra in aplicatia Total Commander dupa care se gaseste FTP transfer de fisiere si se da dublu tap.
4. Se gaseste Conexiune noua si se da dublu tap
5. Acum trebuie introdus un nume pentru server .Exemplu: ANVR sau Cristi simion
6. Se apasa pe butonul start din coltul dreapta al tastaturii
7. Acum va sari la nume server unde noi vom introduce adresa FTP-ului.
Pentru biblioteca ANVR vom scrie: ftp.anvr.ro
Pentru Cristi Simion vom scrie: 37.120.241.3
8. Dam pe butonul inainte din dreapta jos a tastaturii
9. Acum cursorul a sarit la caseta de editare pentru nume de utilizator
Pentru ANVR trebuie sa scriem aici numele de utilizator pe care il avem de la asociatie
Pentru Cristi Simion scriem: cristi
10. apasam pe butonul inainte din coltul dreapta jos al tastaturii
11. Acum cursorul va sari la campul de editare pentru parola unde vom scrie:
- pentru anvr parola pe care o avem de la asociatie
- pentru Cristi Simion vom scrie: simion

12. Apasam pe butonul inapoi pentru a ascunde tastatura
13.Glisam odata de sus in jos sau de la stânga la dreapta, fiecare cum are setat, si vom auzi Bifat protejati cu parola principala dupa care dam dublu tap si vom auzi Protejati cu parola principala nebifat
14. cautam butonul Acceptare si dam dublu clic
15. Acum avem creata o scurtatura in pluginul FTP al total Comanderului pentru serverul FTP dorit si cu un dublu tab pe el ne va deschide folderele si fisierele de pe server putand sa copiem ce dorim de pe server pe telefon.

Adresa, numele de utilizator si parola se vor scrie doar cu litere mici.
Daca nu se intelege ceva puteti sa-mi spuneti si o sa incerc sa va ajut.
Alexandru
Plutonier
Mesaje: 106
Membru din: 28 Mai 2011, 20:21
Localitate: Suceava

Mesaj de Alexandru »

Salutare! Are idee cineva de ce TalkBack-ul nu citește pe litere în Chrome? Citește pe cuvinte, pe rânduri etc., însă pe litere nu.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mulţumim Nat pentru instrucţiunile de utilizare FTP. Şi eu folosesc acelaşi Plugin, e foarte bine că se pot descărca uşor lucruri şi pe această cale.

Alexandru, eu nici nu am ştiut că nu se poate citi pe caractere în Chrome, acum am încercat şi se întâmplă la fel şi pe telefonul meu: merge să citesc pe cuvinte, pe alte nivele de detaliere, dar când e pe caractere, nu se întâmplă nimic la derulare.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Mihailescu68
Soldat
Mesaje: 5
Membru din: 16 Aug 2009, 10:49
Localitate: Pitesti

Android

Mesaj de Mihailescu68 »

Salut. Am gasit o aplicatie prin intermediul careea se poate suna foarte usor apeland vocal un contact. https://play.google.com/store/apps/deta ... speak2call
Cristi
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Re: Android

Mesaj de IVictor80 »

Recunoaste limba romana?
BogdanCristiea
Sergent
Mesaje: 38
Membru din: 08 Ian 2008, 18:26
Localitate: Bistrita

Mesaj de BogdanCristiea »

Salutare! Are cineva habar cum pot activa ghidajul vocal la mersul pe jos in aplicatia google maps? La mine se aude doar un sunet ca a unui clopotel ceva in genu. Problema aceasta apare doar când bifez mers pe jos. La mersul cu masina imi vorbeste o voce masculina si imi ofera indicatiile.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pentru cei interesaţi, sistemul de operare Android Wear are funcţii de accesibilitate, deci şi feedback audio.
Am studiat puţin problema pentru cei care îşi doresc un ceas cu care să îşi înregistreze mai uşor mişcarea, practic activităţile monitorizate de aplicaţia Google Fit.
Cu un ceas care are Android Wear, cel puţin versiunea 1.4 care este ultima se pot citi notificările şi toate cardurile Google Now, se pot iniţia apeluri şi altele de felul acesta. Nu cred să poată fi utilizată limba română, cel puţin o voce nu cred să existe, rămâne de studiat cum stau lucrurile mai în amănunt.
Ei spun acolo că un ceas care are feedback audio este LG Urbane 2nd edition, oricum, trebuie să fie un ceas care are difuzor, acestea costă cred vreo mie de lei în general.

Pentru mai multe detalii, vedeţi informaţiile de la link-ul următor:
https://support.google.com/androidwear/ ... 1348?hl=en
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pentru cei care sufereau că navigarea pe net nu e prea facilă cu Talkback pe Android, în ultimul timp s-a lucrat la rezolvarea acestei probleme.
A apărut un Talkback 4.5 beta care vine cu îmbunătăţiri, se poate acum sări la titluri (heading-uri), repere (landmark-uri), link-uri etc. Am testat şi într-adevăr este mult mai clară deplasarea prin pagină. Înainte se putea sări doar din heading în heading, la nivel de comenzi formular şi din câte am înţeles nu mergea pe toate site-urile.
Pentru ca să meargă toate bine, ddeocamdată trebuie instalat şi Chrome versiunea beta de la link-ul următor, se pare că a trebuit implementat ceva şi în browser.
https://play.google.com/store/apps/deta ... hrome.beta

Merge acum şi citirea textului la nivel de caracter, în Chrome nu ştiu de ce nu funcţiona, decât la nivel de cuvânt sau rând.

Au actualizat şi tutorialul dinamic de utilizare Talkback, cică au pus pentru cei care mai văd şi exemple vizuale ale gesturilor.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pe 27 aprilie a apărut şi TalkBack 4.5.0 în versiune finală.

1. A fost refăcut tutorialul de accesibilitate cu TalkBack, sunt 5 lecţii cu câteva părţi fiecare şi de asemenea au făcut să se şi vadă gesturile, astfel încât să înţeleagă şi cine vede ce şi cum.
2. A fost îmbunătăţit modul de navigare pe paginile web utilizând Chrome de la versiunea 50, cea care a apărut pe 26 aprilie.
3. A fost îmbunătăţit suportul pentru utilizarea unei tastaturi fizice, adăugându-se o nouă hartă de combinaţii implicite care conţine multe scurtături pentru navigarea prin text şi pagini web.

Au fost rezolvate şi multe alte buguri, se pare că de când e Victor Tsaran pe acolo lucrurile se mişcă bine, acest Victor Tsaran din Urcraina era utilizator de iPhone, a lucrat mulţi ani la Yahoo şi o vreme la Paypal. Îmi place că vine personal pe lista de discuţii şi spune ce se întâmplă, nu ai senzaţia că echipa de dezvoltatori e undeva departe, intangibilă, nu ştii ce şi cum fac, ori mai ales când sau dacă au chef să facă.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

De asemenea un aspect pozitiv este ca au atribuit glisarilor simple sus jos - navigare anterioara navigare urmatoare; oricum erau in mare masura redundante cu glisare simpla stanga dreapta. Prin urmare, daca se doreste navigarea pe un site la nivel de headinguri, e suficienta o glisare in jos, apoi, dupa ce se ajunge la un heading dorit, cu glisarea in sus se revine la navigarea implicita. Am testat si pe firefox noile imbunatatiri si functioneaza foarte bine. Cu Opera inca nu am incercat.
Parcurgand tutorialul in forma noua, am vazut ca intr-o caseta de editare se poate muta cursorul cu butoanele de volum; nu stiu daca e mai de demult inclusa metoda, dar e foarte buna.
PersonalPoate ca ar fi si mai bine, daca la navigarea intr-o pagina web, ar include si saltul la tabele.
In rest, lucrurile sunt in mare masura aduse la nivelul la care se [poate spune ca navigarea pe siteuri nu mai ridica probleme.
Cornel
Scrie răspuns