Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Antoname
Soldat
Mesaje: 8
Membru din: 05 Ian 2010, 23:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Antoname »

Vortex scrie:beta fiind, te poti astepta la astfel de chestii. totusi da, echipa de la talkback are ceva probleme. De curand au un nou sef, au bagat ceva functii interesante in noul update, cum ar fi inchiderea ecranului din scurtaturi si exportarea si importarea etichetelor pentru butoane.
Salut,
Pentru cei ce folosesc Nexus si au instalat android 6.0, pun aici un link catre talkback 4.4 beta in care sunt rezolvate principalele bug-uri:
https://www.apkmirror.com/apk/google-in ... -download/
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cine vrea sa aiba oricand versiunea Beta prin actualizare automata, trebuie sa se inscrie in Grupul de discutii Eyes-Free de pe GoogleGroups.
Cine nu este pasionat de mesaje multe, vreo 150 pe zi, ar trebui sa isi seteze sa nu vina decat rezumate.

Dupa ce a fost finalizata inscrierea in acel grup, abonarea la versiune abeta se face de la link-ul urmator:
https://play.google.com/apps/testing/co ... n.talkback

Nu am apucat sa vad ultima versiune, sunt curios ce au mai facut in privinta intreruperii vocii.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

preluare apel

Mesaj de Cornel »

de ieri am observat o problema: nu mai pot prelua apelurile cu glisare spre dreapta; in schimb, daca talkback e suspendat sa zicem cu scurtatura volum sus- jos, si primesc un apel, atunci glisarea dreapta functioneaza... I se mai intampla cuiva asta?
aseara mi-au actualizat sistemul la versiunea 6.1, dar si dupa, problema persista; pare a fi un conflict acolo intre telefon si talkback? nu stiu.
Cornel
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu e de la Android 6.01, ci de la actualizarea aplicatiei Telefon.
Se pare ca unii au considerat dificila acea glisare si au schimbat total modul de raspuns.
Acum ai in partea dreapta butonul Raspunde, in stanga Respinge si mai sus la mijloc Respinge cu SMS. Daca stau sa ma gandesc e putin mai usor asa, ai sa vezi ca doar pui degetul pe partea dreapta si spune Raspunde buton.
Cu glisarea se putea intampla ca din graba sa mergi cu degetul in sus si sa iti apara sa alegi un SMS de respingere, apoi cei care nu sunt asa de indemanatici nu mai reuseau sa raspunda, nu stiau sa dea repede un back prin gest sa rezolve problema, sa le apara din nou normal sa poata glisa corect.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

mda! puteau sa lase glisarea ca alternativa; mi se parea mai rapida ca mod de preluare... pana scoteam telefonul si il duceam la ureche, il preluam, pe cand asa, cu dublu tap, mi se pare nu neaparat mai usor sau mai greu, cat mai lent feedback-ul.
Cornel
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, si eu eram obisnuit cu glisarea... Dar astia cica au facut-o pentru nevazatori. Ce sa ii faci, unii cer lucruri spunand ca nu se descurca etc. Daca vine cineva care nu prea are indemanare va spune ca Android-ul e prost, ca aia de la Talkback nu fac nimic ca sa fie mai usor etc. Stii cum e, unii au timp mult, nu i-ar deranja nici daca ar trebui sa faci vreo 5 gesturi pana raspunzi. :lol: Dar sa fie gesturi clare, usoare... :)
Daca ar fi sa pot alege acum, cred ca as ramane totusi pe glisare.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

merge si cu glisare, doar ca acum trebuie facuta cu doua degete
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

excellent! cum le descoperi, domnle? testezi sau te informezi?
felicitari!
Cornel
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

@Cornel:
:)
SI si, dar, in cazul asta,am citit pe o lista de discutii.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

mama ar vrea sa isi ia ori un samsung galaxy A3, ori un galaxy J5. vreau sa va intreb daca funcţioneaza acea voce ce o au cam toţi de este asemanatoare cu vocea de la jaws, şi daca pentru achiziţia ei trebuie neaparat un cont gmail, pentru a o cumpara din google play. va intreb pentru ca aş vrea sa o testez şi eu. sa vad aşa daca sa mai raman la al meu iphone 6S,sau sa il vand şi sa-mi iau altceva pe android.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, din cate stiu trebuie sa ai cont in magazin, deci cont google, de platit mai nou poti sa platesti si prin orange.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

multumesc
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Vocea aceea nu este asemanatoare cu cea din JAWS daca te referi la Eloquence, ci este chiar aceeasi voce portata pe Android. Costa 59,00 lei. Ioana este de asemenea in pachetul Vocalizer si costa 16,13 lei.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

exact,la Eloquence ma refer.acum,ramane sa vad daca este accesibila cu unul din cele doua telefoane pe care mama o sa se decida sa-l ia.şi aşa,am sa vad şi eu daca trebuie sa raman in continuare la iphone,sau sa fac saltul spre altceva.am avut o propunere de la cineva.sa imi ofere un samsung galaxy s6 edge plus.insa am refuzat aceasta oferta fiindca am inţeles ca butonul home daca este apasat de doua ori precum la iphone,iţi deschide camera in loc sa iţi deschida acel centru cu aplicaţii deschise ca sa le inchizi.şi nu ştiam cum sa le inchid altfel.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cred ca sunt destul de incomode acele modele cu Edge. Pentru nevazatori este bun Nexus, parerea mea.

Oricum, daca ai inceput cu iPhone, nu vad sensul sa treci pe Android, oricum nu vei reusi sa lucrezi mai bine.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns