Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pentru cine este interesat, exista in magazin o aplicatie numita Cum se scrie. Contine foarte multe probleme de scriere, e destul sa scrii ceva, un cuvant si el da varianta corecta si variantele gresite uzual. De exemplu rezolva dilemele "creează" / "crează", "chiuvetă" / "ghiuvetă" si altele de felul aacesta. Spune diferentele intre pluralurile unor substantive, de exemplu pentru "nivel": "nivele" / "niveluri".

In magazin e la link-ul rumator:
[url=https://play.google.com/store/apps/deta ... cumsescrie[/url]
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
DonMarin
Maior
Mesaje: 721
Membru din: 20 Aug 2015, 14:43
Localitate: Bucureşti

Mesaj de DonMarin »

Vă salut domnule Manu. Am auzit un zvon, este adevărat că este mai vechi, dar doream să ştiu cât adevăr este şi cât este de util pentru noi. Am auzit că ar fi apărut primul smart-phone Black-Berry în sistem android care are atît tastatură normală cât şi screen sau o combinaţie, nu ştiu. Este ceva util ?
DonMarin.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu nu stiu nimic despre BlackBerry, poate sunt altii mai la curent cu astfel de noutati...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Blackberry-ul cu tastatură și touchscreen e destul de vechi, a aparut de vreo 3 ani, si:
1. Are tastatura doar pentru litere, nu si pt navigare, navigarea se face din ecranul tactil
2. Screen readerul pentru sistemul de operare Blackberry nu citeste in română, ci în engleză, și nu există planuri de a-i adăuga română.
3. Accesibilitatea este mult sub iPhone sau Android.

Așadar nu este tocmai util nevăzătorilor, decât dacă chiar își doresc un telefon hibrid, vorbesc engleza și sunt dispuși să accepte accesibilitate mai redusă a aplicațiilor, altele decât cele pentru dat telefoane și sms-uri.
DonMarin
Maior
Mesaje: 721
Membru din: 20 Aug 2015, 14:43
Localitate: Bucureşti

Mesaj de DonMarin »

Mulţumesc pentru răspuns.
DonMarin
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Nu chiar. Mai nou s-au prins si Blackberry ca nu mai merge sistemul lor de operare si s-au apucat de Android, si da, e adevarat, telefonul va avea tastatura fizica. Problema mea e dimensiunea, 5,4 inch. Nexussul meu de 5 deja mi se pare mare...
Mai multe detalii:
http://www.gsmarena.com/blackberry_priv-7587.php
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
DonMarin
Maior
Mesaje: 721
Membru din: 20 Aug 2015, 14:43
Localitate: Bucureşti

Mesaj de DonMarin »

Vă salut domnule Vortex. Aceste telefoane android, Black Berry, cu tastatură fizică sunt şi la noi?.
Dacă da: camla ce preţ; dacă ştiţi cumva?
Se poate pune sinteză română pe ele?
DonMarin.
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

inca n-a fost lansat.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

salut, primesc de la telefon
un mesaj cum ca nu ar mai fi spatiu pt actualizari; si imi cere, fei sa dezinstalez un alta, sau de prin claud; spatiu de stocare, mai e suficient, cel putin asa imi zice, sau are si el ca si la hard discuri o anumita limita pt sistem? merci,
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pentru aplicatii se foloseste in general de memoria interna a telefonului.
Daca aceasta este de doar 4 sau 8 giga, este destul de posibil sa fie putin spatiu dupa o vreme. 8 giga ar trebui sa ajunga totusi daca nu e prea multa muzica, poze etc.
Imi amintesc ca telefonul meu vechi cu Android 2.3 tot asa ma anunta ca nu este spatiu suficient pentru a face actualizarea.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Alexandru
Plutonier
Mesaje: 106
Membru din: 28 Mai 2011, 20:21
Localitate: Suceava

Mesaj de Alexandru »

Si eu m-am confruntat cu problema asta, dar am dezinstalat mai multe aplicatii pe care nu le consideram foarte importante, Insa uitandu-ma la marimea Skype-ului, am decis sa-l dezinstalez si mi-am eliberat aproximativ 500 de MB, acesta fiind instalat pe telefonul meu de aproape 2 ani si jumatate. Astfel, am ajuns la concluzia ca unele aplicatii, daca nu chiar toate, se maresc in timp.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

a nu, spatiul total este de 8 giga, nu am supraincarcat, tocamai din considerentul asta; plus ca, mai sunt vreo 5 giga liberi. Informatia asta este disponibila la calculul total al spatiului, dar la zona de sistem, inca 2 giga sunt disponibili.
BogdanCristiea
Sergent
Mesaje: 38
Membru din: 08 Ian 2008, 18:26
Localitate: Bistrita

Mesaj de BogdanCristiea »

Salutare! Are cineva habar de ce nu imi mai spune locatia in aplicatia NotNav când apas pe repeta? Imi spune doar str sau doar s farasa-mi spuna si adresa.
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Da, e din cauza noului talkback. Singura solutie pe moment e sa pui un talkback mai vechi, s-ar putea sa mai mearga cu shine plus.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

La ultimul Talkback sunt probleme grave, face ceva incat intrerupe TTS-ul. Le-am scris din stagiile beta, au spus chiar ca au rezolvat, dar nu se vede nimic. Aceleasi probleme sunt oriunde se trimite un mesaj la TTS prin atingerea unui control de pe ecran, de exemplu in dictionarul meu cand dai pe un cuvant sa fie pronuntat, nu apuca decat primele litere, asa ca la Talkback. Am tot scris pe Eyes-Free, o sa mai deschid un topic special pentru aceasta problema, sa speram ca o rezolva cat de curand ca ma enerveaza, unii imi scriu mie ca nu le merge bine Pokerul in GameZone, si acolo mesajele sunt intrerupte cand se atinge o carte.
Cica unii isi fac downgrade la talkback, si asa nu e mare lucru nou fata de versiunea anterioara. Nu stiu cum functioneaza faza cu dezinstalarea actualizarii, dar ar fi o speranta pana la fixarea problemei. Cu Shine plus merge bine TTS-ul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns