Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Merci Manu, dictionarul asta era exact ce cautam. Ma gandeam ca nu merge cu import din jaws, pentru ca el nu suporta wildcards cum trebuie, dar nu-i adevarat. Eloquence pe android doar interpreteaza textul din dictionar. Am pus sh si ts in dictionar si merge perfect.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, Eloquence-ul de pe Android doar importa din dictionarul JAWS. S-au gandit ei bine, e mai usor sa creezi un fisier cu o unealta decat sa scrii in edit-urile din interfata de mobil direct; cum o unealta exista deja...

Eu prefer ca pe calculator, comportamentul JAWS-ului cu vechile diacritice, inlocuire simpla doar cu s si t.
Inca nici nu m-am obisnuit cu gandul ca s-a rezolvat o astfel de problema...

Apropo, cum se scriu diacritice pe telefon? Ma refer fara completare automata sau fara dictare.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare,
Diacriticele se scriu in felul urmator pe touch screen:
de exemplu daca dorim sa scriem litera ş, tinem apăsat pe s două secunde după care apare un grup de litere S cu tot felu de semne. la fel e şi cu ăşţîâ. La mine asa merge. Am tinut apăsat pe a şi mi-a apărut o listă unde aveam a cu accent grav, a cu accent circumflex şi altele.
Sper că a fost utilă informaţia.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Da, a fost utila. Cu ocazia asta am cautat si eu sa vad cum se poate scrie cu diacritice pe iPhone. :-)
Oricum, merge bine si fara...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mai scriu despre cateva programe pe care le-am retinut in urma unei convorbiri telefonice cu Grigore (Grifnas).

Auto Speaker - tradus si in romana ca Auto Difuzor: permite trecerea automata pe speaker in timpul convorbirii, poate fi setata si durata de timp necesara de la departarea de ureche pana la activarea difuzorului.

NotNav: o aplicatie simpla care, dupa cum ii spune numele nu este de navigare, ci pentru a afisa locatia in care se afla utilizatorul. E pe baza Google Maps.

Listen Audio Book Player: aplicatie pentru carti audio, avea butoane neetichetate, dar in urma unui mesaj trimis de Grigore catre dezvoltator, a fost rezolvata problema.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Grifnas scrie:Incearca, pentru administrarea dispozitivului, si AirDroid - Best device manager de la link-ul asta...

E o aplicatie mult mai complexa decat cea oferita de Google...

Iti poti vedea toate aplicatiile din telefon, poti sterge sau instala aplicatii, poti trimite mesaje, ai acces la camera si multe-multe altele...


Salut!Pastrez mesajul tau pentru a nu mai sta sa scriu asa mult.Spune-mi te rog!Poti utiliza telefonul Android de pe calculator cu programul asta?Ma refer daca poti scrie mesaje in contactele din agenda telefonica,sau sa apelezi contactele inregistrate in memoria telefonului.Adauga-ma te rog in lista de mesenger c-as avea nevoie de niste lamuriri suplimentare!
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare, am o întrebare. Există vreo aplicaţie pentru android care să îţi recunoască scrisul de pe o carte prin intermediul camerei? ceva de genul lui abby text de pe Iphone.
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
MateLajos
Sergent major
Mesaje: 57
Membru din: 08 Ian 2007, 15:47
Localitate: Sovata

Mesaj de MateLajos »

Salutare! Cautand eu asa pe net dupa un posibil musai Android ca de Apple nu poate fi vorba, mi-am amintit de forum si mi-am zis ca e un loc unde as putea obtine pareri competente despre terminalele ce ruleaza acest sistem de operare. Vreau sa va rog sa incercam sa scriem aici despre terminalele pe care le folosim si sa ne dam cu parerea despre nivelul de accesibilitate la care au ajuns fiecare. De la Manu stim ca Nexus vine cu Android pur, deci, teoretic, ar fi de recomandat, dar ce face cel ce nu vrea acest telefon si prefera o alta marca pe care ruleaza Kitcat-ul?
In ceea ce ma priveste am un Samsung Galaxy Young, dar, sincer sa spun, nu as mai lua un Samsung pentru ca butoanele senzitive din partea de jos iau comanda imediat ce le-ai atins. Vrea sa stiu si parerea voastra! Multzam fain!
BosGrigore
Plutonier
Mesaje: 145
Membru din: 22 Iul 2012, 21:48
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de BosGrigore »

Manu, care este telefonul cu android care se misca foarte bine si este si ieftin, pentru ca am uitat? Multumesc!
Grigore
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Celalalt Grigore spunea de Utok, un telefon la vreo 270 lei. Are Android 4.2. Din cate imi amintesc, poate fi gasit la utok.com, dar probabil Google rezolva problema.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Grifnas
Sergent major
Mesaje: 59
Membru din: 12 Mar 2008, 19:54
Localitate: Nasaud

Utok 351D

Mesaj de Grifnas »

Manu scrie:Celalalt Grigore spunea de Utok, un telefon la vreo 270 lei. Are Android 4.2. Din cate imi amintesc, poate fi gasit la utok.com, dar probabil Google rezolva problema.
Este vorba despre Utok 351D care, daca este cumparat de la producator, va fi insotit si de o cartela Orange cu 5 Euro credit.

Il puteti vedea si cumpara urmand link-ul:
http://www.utok.com/ro/seria-300/utok-351d
Grigore Frisan
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

@MateLajos: Eu am nexus, dar din cate am mai vazut si citit, pe telefoanele care au anumite parti din interfata inaccesibila, acestea se pot inlocui cu alternative accesibile. De exemplu: dw dialer pentru apelare, nova, apex sau big launcher pentru homescreen, chomp sms pentru mesaje.
IN felul asta se poate folosi orice telefon android. Am vazut acer, htc, lg accesibilizate asa.
IN afara de nexus, motorola x, g si e mai au android stoc.
Despre utok ala am auzit ccum ca ar avea si el android stoc. Daca e adevarat, e chiar bine avand in vedere ce pret are. Probabil va fi ceva mai lent cu 512 mb ram...
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Manus_Onix
Plutonier
Mesaje: 104
Membru din: 01 Iun 2007, 15:33
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Manus_Onix »

Salutare. De curand mi-am achizitionat o tableta de la alview. Mai exact alview h 7. Am instalat Eloquence si desi interfata e in romana, vocea ramane in engleza. Intrebarea mea e cum l-as putea seta sa vorbeasca in italiana?
IVictor80
Plutonier major
Mesaje: 230
Membru din: 17 Feb 2009, 17:16
Localitate: Buzau

Mesaj de IVictor80 »

Trebuie sa intri in Setari - Accesibilitate - Transformare text in vorbire si acolo, la motor preferat, selectezi Eloquence.
Scrie răspuns