Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Da
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, da dece nu incerci tu Shady acele programe si sa le spui si altora daca merg. De ce crezi tu ca lumea ar incerca toate programele astea pentru tine? Intaleg sa intrebi ceva cand ai o nelamurire de ex cum sa faci un lucru sau cu ce program se face un lucru, da ce programe sunt sau nu accesibile ar fi bine sa incerci si singur.
Gruia
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salutare!1.Nu le-ncerc deoarece nu am cablu de date inca la telefon...Desi telefonul e nou-nout l-am primit fara cablu de date.Asta 1.2.Nu am anti-virus pentru Android inca si mi-e teama sa nu-l stric.Si in plus,am crezut ca ne putem ajuta intre noi.Daca voi aveti aceste programe si le-ati folosit,ati putea sa-mi spuneti si mie daca le-as putea lua.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Am testat Google Play pe un telefon cu Android 4.1 cu TalkBack si vad ca este accesibil. Asadar, nu ai neaparat nevoie de cablul de date, poti instala aplicatiile si direct de pe telefon. Acceseaza google Play, cauta butonul Căutare sau Search, scrie numele aplicatiei dorite si instaleaz-o de acolo.
Antivirus pentru Android poti sa-ti descarci tot din Google Play, tot fara cablu de date.
Daca vrei ca oamenii sa te ajute, trebuie sa ai minimum de respect fata de ei si sa nu ii folosesti pe post de Google sau pe post de testeri pentru lucruri pe care le-ai putea foarte bine incerca si singur. Daca ai instalat o aplicatie si nu stii sa o folosesti, dupa ce ai citit documentatia, dupa ce ai cautat pe google raspunsul, daca nu ai gasit nicaieri nimic despre problema ta, e OK sa ceri ajutor punctual, insa nu e constructiv pentru nimeni sa astepti de la ceilalti toate raspunsurile care sunt la 2-3 clickuri sau tap-uri distanta.
Numai bine,
Andreea
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salut!Mersi Andreea.Ai dreptate si-mi cer scuze fata de toti membrii forumului.Eu ma mai gandeam ca sunt persoane cu versiunea de Android pe care o utilizez si eu care au incercat aplicatiile pe care le-am mentionat si mi-ar fi putut spune daca sunt sau nu accesibile.De pilda am aflat ca pe Samsung Galaxy Chat nu pot instala Eyes free eshell.Mi-a zis un proten care a-ncercat sa instaleze programul pe Android 4.1.2 ca avem telefoane la fel si nu a reusit.Inca o problema pe care as vrea s-o semnalez la Talk back.Nu-l mai pot utiliza si nu stiu de ce nu mai functioneaza ca doar am descarcat versiunea full a programului.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salutare!Imi puteti da si mie instructiuni de instalarea vocii Ioana pentru Android 4.1.2 va rog?!Va multumesc!
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare, şi-a cumpărat cineva în ultimu timp o tabletă. Aş vrea să îmi cumpăr şi eu una pentru o navigare mai eficientă pe web. A folosit cineva Samsung Galaxy tab 3 cu Talkback? este mai accesibil decât Google Nexus 7 (2012) sau Asus Memopad HD 7? am mai văzut un model interesant. Este vorba despre Evolio X7.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salut!Poate intereseaza pe cineva Cam Scaner.Este o aplicatie ce transforma telefonul cu Android in scaner.
https://www.youtube.com/watch?v=hqSwNJUbIEE
as dori sa stiu si eu daca exista pentru Samsung Galaxy Chat cu sistem de operare Android 4.1.2 si cum se numeste o aplicatie in genul celei prezentate in tutorialul de mai jos.
https://www.youtube.com/watch?v=oLDy1U5XpNA
MihaiNemes
Sergent
Mesaje: 40
Membru din: 01 Noi 2010, 16:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiNemes »

Buna seara tuturor!

De curand mi-am cumparat un telefon cu android. Am o nelamurire. Puteti sa-mi spuneti si mie care dintre voci e mai stabila? Intreb acest lucru, deoarece nu am mai utilizat pana acum un telefon cu android.
Mihai
MihaiNemes
Sergent
Mesaje: 40
Membru din: 01 Noi 2010, 16:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiNemes »

Salutare!

Am o problema. Nu stiu din ce cauza atunci cand ma suna cineva nu pot sa raspund. Inainte sa imi activez vocea telefonului reuseam sa raspund singur, dar de cand mi-am activat acea voce nu mai reusesc. Telefonul este de la Samsung si anume: Samsung Galaxi Trend lite. Daca de exemplu setez ca atunci cand apas pe butonul de volum sa raspund, acesta isi v-a pastra ambele functii? Exista si alte variante?
Mihai
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Seteaza tasta home pentru raspuns.
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salutare!Am observat si eu ca pana sa se utilizeze screen reader petelefon,aparatul functiona perfect.Odata cu utilizarea screen readerului situatia s-a schimbat.Mie mi-a sugerat I.Tichir sa descarc Easy Answer pentru facilitarea comenzii de raspuns pe butonul de volum.

Pentru program cu voce permanent poti folosi Ioana pentru Android sau Ivona Carmen romanian beta pe care-l descarci din google play.
MihaiNemes
Sergent
Mesaje: 40
Membru din: 01 Noi 2010, 16:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiNemes »

Buna seara.

Am o problema. Nu reusesc sa scriu mesaje, deoarece nu imi prea dau seama in primul rand cum sunt asezate literele. Asta nu ar fi o problema, pentru ca la inceput ma pot plimba cu degetul pe display pana le gasesc. Se fac litere aiurea. Cred ca nu fac eu ceva bine sau trebuie facuta ceva setare si nu stiu eu. Pana acum m-am descurcat, insa pur si simplu nu reusesc sa scriu. Poate cineva sa-mi explice putin ce trebuie sa fac?

P.S.Multumesc anticipat!
Mihai
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

Salut,
Aduc cateva noutati Android:
Poate ati auzit ca, in principiu, cele mai accesibile telefoane android sunt nexus-urile, pentru ca au android direct de la google, nepersonalizat de producatori.
SE pare ca aceasta situatie se schimba. Abia lansatul Samsung s5 are cateva functii de accesibilitate interesante, printre care:
- inchiderea ecranului pentru intimitate si economisirea bateriei;
- activarea accesibilitatii cu un gest;
- talkback citeste daca este detectata o fata in imagine cand se fac poze, functie disponibila doar pe iphone in trecut;
- accesibilitatea galeriei.

Am mai testat cateva aplicatii. Una care mi-a atras in special atentia e CamFind, care identifica obiectele pozate. Iti scrie pur si simplu, in engleza, la ce ai facut poza. Eventual si culoarea si alte caracteristici ale obiectului. E complet free, necesita doar conexiune de date.


Mai este o varianta platita facuta special pentru orbi, taptapsee, care da mult mai multe detalii despre imagine. Deoarece aceste detalii sunt introduse de operatori umani, aplicatia costa. 8$ pe 100 imagini parca...

Alta aplicatie de identificare a obiectelor si OCR e google goggles. Gratuita, necesita internet. am vazut ca stie sa detecteze si bancnote romanesti, spre deosebire de alte aplicatii care stiu doar dolari si euro.

Pentru un simplu detector de culori se poate folosi aplicatia the voice.

In ffinal, OCR. Am obtinut rezultate mediocre cu textfairy si textdetective. Astea sunt aplicatii offline, n-au nevoie de net. Mai e o aplicatie de la abyy, textgrabber. Avand in vedere ca e de la abbyy, ma gandesc ca merge mai bine. Din pacate nu-i gratuita, si eu nu reusesc momentan sa-mi fac cardul sa mearga cu google play.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Aplicatiile mentionate precum TapTapSee sunt disponibile si pentru alte telefoane, nu? Banuiesc ca nu sunt doar pentru S5... Detectarea fetei tine de un Android nou?
Oricum, e bine ca ajung si pe Android lucrurile de pe iPhone, trebuie sa imi iau si eu unul cat de cat ok. Atat de bine ar fi sa apara si acel Eloquence promis.
Posibilitatea opririi ecranului ar fi intr-adevar una dintre cele mai bune optiuni pentru nevazatori, clar s-ar economisi multa baterie. Ar trebui sa existe aceasta posibilitate intr-un API din Android si practic Talkback sa fie una dintre aplicatiile care sa implementeze facilitatea, de a inchide ecranul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns