Yahoo Messenger

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Yahoo Messenger

Mesaj de CarmenT »

Aveti idee de ce se deschide messengerul asa de greu cu JAWS 10? Oare mi se intampla doar mie, sau e o problema cu JAWS 10?
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Nu stiu daca are neaparat legatura cu jaws-ul, dar cred ca stiu cum se rezolva. Inainte de a te loga la messenger, mergi in meniul Messenger si apoi in Connection preferences (parca asa se numesc). La connection preferences ai 4 butoane radio si ar trebui sa-l bifezi pe cel cu No Network Detection. Dupa care dai OK si incerci sa te conectezi. Va merge mult mai repede. La mine asa a fost.
Andreea
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Am facut acum chestia asta, dar astept deja de cateva minute sa se logheze si inca nu da semne de viata! :(
Poate ar trebui sa instalez o alta versiune de messenger.
Puteti sa-mi spuneti daca ultima versiune ce e pe site merge ok cu JAWS?
P.S.: Intretimp s-a deschis si messengerul meu! :)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Yahoo Messenger, de la versiunea 9 merge cu Jaws daca stii sa utilizezi Jaws-ul in stil orbecaitor, adica din ala in care dai alt + tab-uri, minimizare si apoi repede alt + tab etc..
Are o smecherie draguta... uneori se intampla ca dupa ce scrie cineva, la alt + tab sa nu apara fereastra noua. In acest caz... solutia este oarecum haotica, dedusa tot din utilizarea in stil heirupistic: dau un windows + m pentru a minimiza toate ferestrele, apoi dau alt + tab pana pe fereastra cu lista de prieteni, deci fereastra principala, apoi las alt-ul din combinatia alt + tab ca sa se activeze fereastra principala, apoi la un alt + tab va aparea fereastra noua cu cel care a scris si nu aparuse in modul normal.
Toate acestea devin de la un moment dat atat de familiare, incat unul care le foloseste bine se descurca poate chiar mai repede decat unul care ar folosi ceva scripturi... Sunt din ciudatenile Jaws cu unele aplicatii.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

eu nu am avut nici o problema de genul asta cu messenger-ul.
dar cine stie poate trebuie pus windows-ul.
Stefan
gelu roata
Caporal
Mesaje: 17
Membru din: 20 Ian 2010, 10:06
Localitate: Bucuresti

Mesaj de gelu roata »

Si eu sunt de aceeasi parere ca ar fi o problema de compatibilitate software.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Carmen, daca folosesti Messenger 9, sau 10, te duci in preferences, de unde de la updates, dezactivezi tot ce se poate dezactiva, astfel nu va mai incarca nimic decat Messengerul, si ai sa scapi de aceasta problema. Cel putin eu asta am facut.
BosGrigore
Plutonier
Mesaje: 145
Membru din: 22 Iul 2012, 21:48
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de BosGrigore »

De ce in fereastra de editare I.M. (instant mesage) din yahoo messenger 11.5 jaws-ul nu citeste textul scris ca intr-un camp de editare?
Am reassignat cu "Window class reassign" YIMInputWindow=edit si tot nu se comporta ca intr-un edit.
Grigore
BosGrigore
Plutonier
Mesaje: 145
Membru din: 22 Iul 2012, 21:48
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de BosGrigore »

Scripturile facute de Vortex pentru citirea ultimelor zece mesaje din conversation merg foarte bine pentru yahoo 11.5.
Dar pentru headihg-ul anterior nici un raspuns?
Grigore
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

In ce sens nu se comporta cum trebuie? La mine merge bine acel edit si de aceea nu prea as sti ce sa raspund.
Sigur ati debifat "Open new message windows in a tab", adica apare fiecare fereastra separat, sau toate ferestrele cu discutii sunt cuprinse intr-o singura fereastra parinte.
Optiunea "Open new message windows in a tab" se afla in Preferences (Control + Shift + P), in ramura Messages a acelui tree view.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
BosGrigore
Plutonier
Mesaje: 145
Membru din: 22 Iul 2012, 21:48
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de BosGrigore »

Multumesc! Am debifat Optiunea "Open new message windows in a tab" care se afla in Preferences (Control + Shift + P), in ramura Messages a acelui tree view si acum functioneaza corect.
Deci, pe scurt, cu aceasta optiune bifata nu am putut sterge o litera scrisa gresit din textul pe care urma sa-l trimit, iar cu comanda insert + sageata sus, etc. jaws-ul nu citea textul pe care eu l-am scris.
Grigore
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Just curious: Chiar este nevoie de script-uri pentru a folosi mess-ul?
Eu personal folosesc messenger 11.5 si n-am probleme in citirea mesajelor, acestea aparand in acea fereastra virtuala, deci sagetuta e la datorie aici.
Stefan
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu e neaparat nevoie, doar ca ne-am obisnuit sa dam Alt +1, Alt +2, ... Alt +9 pentru a citi mai repede mesajele.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Eu unul nu eram obijnuit sa dau alt 1, alt 2 etc ca sa citesc mesajele. dadeam un tab si control end si ajungeam la ultimul mesaj. Faza neplacuta in mess 11 e ca trebuie sa dau o gramada de tab-uri pana ajung pe fereastra cu comversatia.

Se poate in messenger 11 sa activez o optiune care sa imi dea fiecare prieten in ferestre diferite? ca asa trebuie sa dau control tab. Nu ca nu imi comvine, dar faza e ca nu ma anunta jaws-ul daca mi-a mai scris cineva.
Cine ma ajuta?
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Exact de asta s-a lovit si BosGrigore, daca citesti cu cateva heading-uri mai sus, am spus exact cum se dezactiveaza conversatiile in tab-uri diferite.
Citeste pe aceasta pagina de la al optulea heading in jos.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns