Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Nevazatorii si tableta cu Android 4.1

Mesaj de Ioto »

Salutare.
Oare este posibil ca o persoană cu deficienţe de vedere să poată folosi o tabletă cu sistemul de operare Android 4.1?
De exemplu o tabletă Allview speed city. O tabletă cu brand Românesc.
Şi ce aplicaţii ar trebui instalate? Rog pe ori cine să îmi răspundă la acest mesaj. Merită investiţia în această tabletă ieftină?
Dacă doriţi mai multe detalii despre acest device le aveti la:
http://www.allview.ro/index.php?id=1225 :?:
Alexandru
Plutonier
Mesaje: 106
Membru din: 28 Mai 2011, 20:21
Localitate: Suceava

Mesaj de Alexandru »

Cred ca da. Eu, am Android 4.1.2 pe smart phone-ul meu (Samsung Galaxy Chat) si il pot folosi.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Din cate am inteles, Android 4.1.2 si 4.2 merg destul de bine, nu mai sunt probleme chiar si fara o tastatura fizica.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare.
Ieri am cumparat un telefon cu android 4.1 de la orange. Modelul este orange nivo si specific modelul fiindca la android difera interfata de la un model la altul. Dupa o zi de teste pot spune ca e aproape in totalitate accesibil. Am reusit sa sun, sa introduc numere in agenda, sa citesc emailuri, sa pun clipuri pe youtube, sa sun pe skype etc. Inca nu am reusit sa navighez pe internet.
Gruia
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

De acum poti face incercari si pentru Android, eventual si comparatii. :)
Probabil ca va parea greoi Android dupa o utilizare indelungata a unui iPhone.
Cat costa un Orange Nivo si cam cum e?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare.
Telefonul a fost 340 lei cu un abonament de 8 euro. Am pus o interfata destinata nevazatorilor si persoanelor in varsta care merge ok desi mie nu prea imi place. Raportat pret calitate este foarte ok acest android. Am mai testat facebook si merge ok. Un lucru nu imi place, daca ii dau sa citeasca ceva in continuu se opreste la sfarsitul continutului vizibil in acel moment pe ecran. Inca nu am rezolvat multumitor cu browserul de internet.
Gruia
Alexandru
Plutonier
Mesaje: 106
Membru din: 28 Mai 2011, 20:21
Localitate: Suceava

Mesaj de Alexandru »

Eu folosesc browser-ul Mozilla Firefox "pentru Android", care dupa parerea
mea este cel mai accesibil browser pentru Android la ora actoala. Acest mesaj, de exemplu, l-am scris de pe smart phone. :D
Vortex
Sublocotenent
Mesaje: 298
Membru din: 19 Noi 2009, 17:12
Contact:

Mesaj de Vortex »

@Ioto: Android 4.1 e accesibil, dar s-ar putea ca interfata instalata de AllView pe tableta sa fie inaccesibila. In acest caz, va trebui sa folosesti una alternativa. Eu cred ca va functiona, dar nu pot garanta asta...

@Gruia: Ce ai folosit, Big Launcher? Mai sunt si alte interfete...
De acord cu Alexandru, Firefox e cel mai bun browser la ora actuala. Recomand versiunea beta pentru a avea ultimele functionalitati de accesibilitate.
Vortex Website
Maximum de confort, cu minimum de efort.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare. Intr-adevar am pus acea interfata pentru ca il va folosi sotia care mai vede un pic. Interfata pe care o avea de la orange mie imi placea mai mult si era accesibila. In ceea ce priveste accesibilitatea e un pic cam departe de iphone, pe internet nici nu se compara. Daca il folosim insa ca telefon si mai facem cate ceva pe el din cand in cand e ok. Cum eu fac cam tot pe iphone un asemenea telefon nu ma va multumi.
Gruia
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare. De la ultimul mesaj scris aici am mai facut vreo cateva teste. Desi skype si messenger sunt accesibile, nu vin notificari cand este ecranul blocat, adica daca suna cineva nu se intampla nimic cu telefonul.
Cu un pic de rabdare si firefox merge aproape ok.
Astazi am testat si o aplicatie de citit PDF-uri care merge foarte bine.
Deasemenea se poate folosi ok cu o tastatura bluetooth.
Gruia
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Vortex scrie: @Ioto: Android 4.1 e accesibil, dar s-ar putea ca interfata instalata de AllView pe tableta sa fie inaccesibila. In acest caz, va trebui sa folosesti una alternativa. Eu cred ca va functiona, dar nu pot garanta asta...
Din cate review-uri am vazut si din cate am citit pe net, Allview nu a aplicat nici o interfata pentru tableta allview speed city. Pur si simplu au lasat Android 4.1.1 gelly bean. insa ei aplica o interfata pe telefoane mobile.
Allx Cucu
Sergent
Mesaje: 48
Membru din: 30 Mai 2010, 08:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Allx Cucu »

Salutare

De aproximativ 2 luni si eu detin un Sony Ericsson Xperia Ray cu android 4.04 si sunt foarte multumit de el.
Pot sa scriu mesaje, sa folosesc aplicatia youtube care este complet accesibila, folosesc si aplicatia skype cu mici intreruperi din cand in cand dincauza internetului webnwalk de la frog pecare il folosesc(dupa parerea mea este cea mai buna oferta de pe piata la minute in retea+ minute nationale+ internet, la frog).
Singura aplicatie inaccesibila complet este aplicatia de facebook.
Dar imi pot verifica contul prin web intrand pe site-ul facebook cu mozilla firefox.
Scriu sms-urile destul de bine ajutat de eyes free keyboard.
______
ALLX
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare, de aproximativ o saptamana detin si eu o tableta Evolio EvoTab3 cu Android 4.0. Vocea merge super am pus espeack.
Dar am o intrebare. cu ce aplicatie pot sa citesc documente precum: doc, TXT, RTF si altele? am gasit preinstalata o aplicatie cu care mi le deschide, dar vocea nu imi citeste nimic. numai prin meniurile aplicatiei.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
am şi eu cateva intrebari.aş vrea sa imi achiziţionez noul nexus 7,varianta 2013.costa undeva la 1200 ron.aceasta tableta,dispune de ultima versiune android 4.3.3 din cate ştiu.vreau sa va intreb daca dispune de accesibilitate in limba romana,in aşa fel incat sa ma descurc.adica,nu vreau sa dau suma aceasta şi sa raman cu dispozitivul pe post de expoziţie.ştiu,o sa-mi spuneţi poate ca e mai ok un ipad.insa apple are restricţii.nu poţi descarca direct muzica gen de pe www.vitanclub.net sau alte site-uri,din cate ştiu nu poţi intra pe un site cu seriale cu sau fara subtitrare şi sa le vizionezi ori sa le descarci,etc.iar androidul,ştiu ca permite aceste lucruri.mulţumesc frumos!
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Vizionarea de seriale online merge pe iPad, cata vreme nu sunt cu player flash.
Scrie răspuns