Corespondenţă din Canada

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
De cate ori am fost la vreun local, de regula mic,că mare nu am bani, am constatat ca abea ajunsi la o masa, o ospataritza aducea un ibric cu ceai fierbinte si pahare de baut ceaiul. Cu diferite ocazii, copii ne-au invitat la o masa la un local, in fond un local familial, cu preturi modice. De regula am fost numai la localuri orientale, cu mancare aproape numai vegetala si ieftina.
De fiecare data, ramaneam mirat ca imediat sosea ospataritsa cu ceaiul cald, fierbinte chiar.Abea de curand am fost dumirit de ce se procedeazatfel. Scopul acestui ceai este pur terapeutic.
Inainte de a servi meniul comandat, ceaiul cald are rolul de a dizolva grasimile din gura si esofag, ramase de la masa anterioara.Seamana cu spalarea chiuvetei si a conductei cu apa calda, pentru a indeparta grasimile ramase
Dupa consum, ospataritza sosea din nou cu ceai cald,cu scopul de a indeparta grasimile depuse in cavitatea bucala si esofag, asa cum dupa un spalat de vase, in final spalam ghiuveta si teava de evacuare.
Este un lucru foarte bun, igienic, care aduce numai beneficii.
Salutari cordiale pe toti dragi tie.--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

"Nu doresc să iau apărarea corespondentului meu din Canada, dar, trebuie menţionat că are peste75 de ani şi toată viaţa a fost cadru activ al Armatei Române ieşind la pensie cu gradul de colonel inginer, dacă mai reţin exact. Adevărul are mai multe faţete, depinde de interesul celor care îl prezintă, sau, cel puţin o parte a adevărului."

Cand se prezinta fapte istorice ele trebuie prezentate asa cum au fost, in baza vestigiilor istorice descoperite, iar atunci cand anumite opinii ale istoricilor sunt contradictorii, ele trebuie prezentate sub semnul indoielii, aratandu-se toate opiniile sau macar cele mai importante pentru a se putea vedea cat mai multe din acele fatete ale adevarului.
Bulgarii spun ca Asan a fost bulgar, romanii ca a fost vlah, iar altii spun ca a fost cuman. Oricum ar fi fost, cu siguranta ca nu a fost roman, fiindca statul roman a aparut cu mult mai tarziu, dar cert este ca a condus "Al doilea Imperiu Bulgar" care ii includea si pe vlahi, si nu "Imperiul Vlaho-Bulgar" cum este denumit de romani.

Cartile de istorie scrise de istorici asa sunt scrise in general, nu ca manualele de istorie cu care am fost noi manipulati la scoala in care totul este clar si nu exista nici un fel de indoieli, dar chiar si acele carti scrise de istorici contin multe opinii subiective, asa ca atunci cand vorbim despre istoria ceva mai veche, de cele mai multe ori ar trebui sa incepem cu "opinia mea este, deoarece ...", fiindca altfel prea seamana a manipulare.

Iar apropos de Dobrogea, un important teritoriu dintre Bulgaria si Romania, chiar si romanii sunt de acord ca ori este un termen de origine slava, ori o adaptare slava a unui cuvant turcesc, dar in nici un caz un cuvant vlah sau romanesc, asa ca acum sunt acolo mai multi romani decat alte natii, dar nu a fost intotdeauna asa.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Nu as vrea sa iau apararea nici unuia dintre cei care au scris aici, dar as vrea sa imi spun si eu punctul de vedere. Lipsa de informatii a celor din occident in privinta tari noastre este reala chiar si in zilele noastre. Nu sunt putine manuale de geografie din occident care prezinta si in ziua de azi Transilvania in Ungaria. In ceea ce priveste harta respectiva, din punct de vedere politic, teritoriul tarii noastre a facut parte din diferite state ceea ce nu exclude totusi ca in functiile de conducere sa fi fost si romani. Populatia din evul mediu din aceasta zona era foarte amestecata si la nordul Dunarii si la sudul Dunarii, ca la sud au reusit slavii sa asimileze pe romani si la nord romanii pe slavi, nu exclude ca in acea perioada sa fi fost altfel,. Noi nu putem fi sigur ca fratii asan erau romani, da ei au invocat lucrul asta in scrisori trimise papalitatii, mai precis invocau ca se trag de la Roma. La fel in conducerea statelor medievale romanesti, cel putin la inceput s-au aflat si boieri de origine slava, tatara si poate chiar cumana. Ce cred eu ca e sigur ca statul vlaho-bulgar avea o componenta romaneasca destul de importanta. Nu se poate preciza in evul mediu de ex ce limba vorbeau nobili unei tari cel putin pe aici prin balcani. Primul text romanesc apare la 1521, da cred ca totusi limba romana se vorbea de mai de mult ca nu o fi aparut poporul roman din cer. Un fapt interesant care poate dovedi ca asanesti erau romani este de ex ca multi nobili de ex maghiari erau de origine romana si chiar mai vorbeau limba romana dupa patru sute de ani dupa ce si-au maghiarizat numele, adica in secolul 18, desi daca te uiti la numele lor e maghiarizat sau la corespondenta lor oficiala. Oricum in evul mediu nu prea le pasa lor ce nationalitate sunt, ci doar daca e nobil sau nu.
Gruia
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

"Nu as vrea sa iau apararea nici unuia dintre cei care au scris aici"

:-)
Nici nu este nevoie sa iei apararea cuiva, fiindca eu nu am atacat pe nimeni. Mi-am spus doar punctul de vedere cu privire la minciunile cu care am fost indoctrinati.

", da as vrea sa imi spun si eu punctul de vedere. Lipsa de informatii a celor din occident in privinta tari noastre este rala chiar si in zilele noastre. Nu sunt putine manuale de geografie din occident care prezinta si in ziua de azi Transilvania in Ungaria."

Nu stiu in care tari din occident se invata la scoala ca Transilvania este in Romania. Ne poti spune?
Si in Romania se invata intr-o perioada la scoala despre geografia Iugoslaviei desi intre timp Iugoslavia se scindase in mai multe tari, si asta chiar daca Iugoslavia era o tara vecina despre care se stia cu siguranta ca nu mai exista.
Cred ca si pe cei din tarile care au aparut dupa destramarea Iugoslaviei i-ar fi deranjat daca ar fi auzit ca in Romania se invata tot dupa vechile manuale.
Cred ca in prezent pe cei din Kosovo ii deranjeaza ca Romania nici macar nu recunoaste existenta respectivei tari chiar daca alte tari din Europa au recunoscut acea tara.

Or statul Roman nu recunoaste acea tara fiindca scindarea unei tari mai mari in mai multe tarisoare mai mici reprezinta un precedent periculos, iar conducatorii UDMR ar avea motive sa ceara si ei autonomia si apoi independenta zonei unguresti din Harghita&Covasna dupa acelasi principiu.
Asa ca dintr-un interes al statului trebuie sa invatam minciuni.


"In ceea ce priveste harta respectiva, din punct de vedere politic, teritoriul tarii noastre a facut parte din diferite state ceea ce nu exclude totusi ca in functiile de conducere sa fi fost si romani. Populatia din evul mediu din aceasta zona era foarte amestecata si la nordul Dunarii si la sudul Dunarii, ca la sud au reusit slavi sa asimileze pe romani si la nord romani pe slavi, nu exclude ca in acea perioada sa fi fost altfel,."

Absolut adevarat. Doar ca nu conteaza absolut deloc daca presedintele SUA va fi la un moment dat roman, si daca intreg senatul si congresul lor vor fi formate doar din persoane de origine romana, fiindca statul nu va fi Romania, ci tot SUA, iar pe harta va aparea tot SUA.
Daca statul era "Al doilea Imperiu Bulgar", iar acest lucru este un fapt cunoscut de toti istoricii, inclusiv de cei romani, este o falsificare grosolana sa il denumeasca "Imperiul Vlaho-Bulgar" doar fiindca imperiul respectiv se intindea si peste zona vlaha si pentru ca este posibil ca unul dintre conducatorii lui sa fi fost roman.
Concluzia este ca pe atunci imperiul era bulgar, nu roman.

Bine ca romanii denumesc macar Imperiul "Austro-Ungar" cu denumirea adevarata, si nu l-au botezat si pe el "Imperiul Austro-Romano-Ungar" doar fiindca a inclus in componenta lui Transilvania.

"Noi nu putem fi sigur ca fratii asan erau romani, da ei au invocat lucrul asta in scrisori trimise papalitatii, mai precis invocau ca se trag de la Roma. La fel in conducerea statelor medievale romanesti, cel putin la inceput s-au aflat si boieri de origine slava, tatara si poate chiar cumana. Ce cred eu ca e sigur ca statul vlaho-bulgar avea o componenta romaneasca destul de importanta. Nu se poate preciza in evul mediu de ex ce limba vorbeau nobili unei tari cel putin pe aici prin balcani."

Da, bineinteles ca au existat si romani la conducere, si romani bogati, insa in statul numit Ungaria, nu Romania.

"Primul text romanesc apare la 1521, da cred ca totusi limba romana se vorbea de mai de mult ca nu o fi aparut poporul roman din cer. Un fapt interesant care poate dovedi ca asanesti erau romani este de ex ca multi nobili de ex maghiari erau de origine romana si chiar mai vorbeau limba romana dupa patru sute de ani dupa ce si-au maghiarizat numele, adica in secolul 18, desi daca te uiti la numele lor e maghiarizat sau la corespondenta lor oficiala. Oricum in evul mediu nu prea le pasa lor ce nationalitate sunt, ci doar daca e nobil sau nu."

Da, iar acum ar trebui sa invatam exact acelasi lucru, nu sa invatam ca toti erau romani, iar in ceea ce priveste limba, este greu de definit ce inseamna limba romana.
Sa nu uitam ca pana dupa 1800 pe vremea lui Titu Maiorescu in limba romana se scria cu caractere chirilice si ca in limba romana actuala avem foneme care nici nu se pot scrie cu caracterele limbii latine, asa ca a fost nevoie sa introduca acele caractere cu diacritice, iar in ceea ce priveste limba efectiva, eu ma indoiesc ca as intelege ce vorbeau vorbitorii de limba "romana" prin anul 1200 sau mai demult.

In ceea ce priveste marimea populatiei de origine latina in comparatie cu cea al altor natii, este la fel de imposibil de stabilit care cati erau.
Au fost perioade in care populatia de origine romana din Cluj era minoritara. Statele dupa ce au ocupat un teritoriu primul lucru pe care l-au facut a fost acela de a popula teritoriul cucerit cu cei din natia proprie.
Asa fac acum americanii cu Alaska, asa au facut Rusii cu Republica Moldova, asa au facut romanii cu Dobrogea...

Asa ca pana la urma al cui este un anumit teritoriu?
Nu se poate spune ca al celor care l-au detinut prima data, fiindca acea "prima data" poate fi cu mii de ani in urma si pot exista foarte putine dovezi evidente.
Nu se poate spune ca al tarii de origine din care este conducerea tarii, fiindca in timp acea conducere se tot schimba si dupa cum vedem, originea este deseori incerta, si nici nu ar fi normal.
Nu se poate spune nici ca un teritoriu ar trebui sa apartina tarii de origine a populatiei majoritare, fiindca tarile cuceritoare au grija sa sprijine modificarea componentei teritoriilor ocupate.
Si in plus, nu a stabilit nimeni cat de mare trebuie sa fie o tara, asa ca romanii pot sa spuna ca ei sunt majoritari in Transilvania, asa ca trebuie sa fie a lor. Dar ungurii pot spune ca ei sunt majoritari in doua judete, asa ca ele ar trebui sa fie o tara independenta care sa fie a lor. Doar ca in aceste judete poate ca exista localitati in care populatia romaneasca este majoritara, asa ca si ei ar putea cere sa aiba independenta etc.

Asa ca statul care detine la un moment dat un teritoriu este stapan peste el, fara sa conteze ca in componenta populatiei sau conducerii sale exista mai multe natii, si fara sa conteze ca nu stiu cand, cu nu stiu cati ani sau sute de ani in urma a apartinut unui alt stat.
Doar ca atunci cand se face o etapizare a istoriei, in care se arata cine a detinut un teritoriu la un moment dat, trebuie aratat exact asa cum a fost in fiecare moment din istorie.
Iar in perioada celui de al doilea imperiu bulgar, acel imperiu se impunea si asupra vlahilor.

Pe teritoriul actualei Romanii nu a existat niciodata un stat unitar durabil pana la manevra masoneriei cu alegerea lui Cuza sef peste Moldova si Tara Romaneasca.
Povestile cu unirea facuta de Mihai Viteazu sunt de acelasi fel cu povestile despre americanii eliberatori din Irak sau cu poporul rus care a eliberat Romania, fiindca acea unire nu a fost facuta de buna voie, ci a fost o simpla incercare de cucerire a Transilvaniei si Moldovei. Nu a fost facuta de buna voie, adica cu vointa conducatorilor acelor tari, fiindca taranii de rand oricum nu erau intrebati niciodata daca sunt de acord cu un conducator sau cu altul.

Pe teritoriul actualei Romanii au existat triburi dacice, apoi avem destul de putine informatii despre ce s-a intamplat ulterior, apoi in mod voit am invatat destul de putine despre cum au cucerit si stapanit ungurii Transilvania timp de sute de ani, de asemenea nu prea am invatat despre cum au venit tiganii pe aceste teritorii, iar ca o paranteza nu am invatat nici ca in Romania a existat o sclavie mai nasoala decat in SUA si ca principalii proprietari de sclavi erau manastirile si bisericile crestine si institutiile statului.
Am invatat ca au existat tot felul de cnezate pe vremea lui Glad, Gelu si Menumorut care erau in mod evident regiuni separate, nu un stat romanesc unit, si nici state independente, ci simpli vasali ai unor imperii mai puternice, la fel cum si mai tarziu s-au unit formand Transilvania, Moldova si Tara Romaneasca, dar nu din propria vointa, ci ca urmare a tratatelor intre imperiile puternice care stapaneau in zona.
(Si de fapt, asa se intampla si in perioada moderna. Romania a primit Transilvania datorita rusilor, care au facut-o nu din bunavointa, ci pentru a mai diminua puterea dusmanilor lor. La fel am primit cadou si Cadrilaterul care este clar ca nu era pamant romanesc, doar drept recompensa temporara fiindca au preferat sa ne ia in schimb o parte din Moldova...)

Asadar, dupa cum spunea si Neagu Djuvara, singurul element care ne uneste pe noi romanii este faptul ca vorbim aceeasi limba. Geografia tarii nu ne uneste ci ne desparte, fiecare regiune a avut o alta istorie, alte probleme, alti conducatori, iar obiceiurile si traditiile sunt diferite in cele trei regiuni geografice.
Or limba... este un lucru important, insa nu are neaparat legatura cu originea romanilor.
Nu cu mult timp in urma am auzit ca unii cercetatori au facut niste studii genetice asupra unor ramasite arheologice si au ajuns la concluzia ca intre romani exista o asemanare genetica mult mai mare cu bulgarii, grecii si ucrainenii decat cu Italienii, ceea ce poate insemna ca dacii au cam fost obligati sa invete limba cuceritorilor romani, si nu ca s-au combinat tot dacii cu cele cateva legiuni romane care au stationat pe teritoriul Daciei.
Acum, o fi adevarat, nu o fi, habar n-am, ca nu am auzit niste opinii prea oficiale, dar nici absolut imposibil nu este.

Oricum, daca in alte tari se studiaza lucruri false despre Romania, statul roman ar trebui sa protesteze daca ar avea dovezi care sa combata dovezile altora, iar daca nu o face, inseamna ca ori nu are dovezi si prefera sa isi indoctrineze doar propriul popor, ori prefera sa nu se puna rau cu strainii ca sa poata sta cat mai linistiti la putere si sa cheltuie banii statului fara batai de cap.
In oricare dintre variante, romanii ar trebui sa stie ca au invatat mult prea multe minciuni.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Pai si in multe tari din Europa istoria se invata tot ca la noi, daca nu s-o invata si acuma tot la fel. Oricum tendinta peste tot este de a diminua nationalismul prezent in manualele de istorie,. Scriind asta mi-am adus aminte si ca sunt de fapt teritorii unde abia acuma se exacerbeaza nationalismul si asta chiar in Europa, vezi basci si catalani in Spania, valoni si flandrezi in Belgia.
Gruia
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Bineinteles ca si alte state fac la fel. Nu spun eu ca statul roman e mai rau decat altele.
Nu cred insa ca este in interesul populatiei sa invete minciuni doar pentru a se simti mai atasata de un stat, pentru a lupta apoi ca altii sa stea bine mersi la putere.
Cel putin in UE, unde se presupune ca statele sunt unite, ar trebui sa se predea o singura istorie in absolut toate tarile uniunii.
Iar acolo unde exista divergente de opinii sa se arate ca in domeniul cutare nu exista suficiente date si ca exista divergente de opinii, ca unii istorici cred cutare lucru iar alti istorici cred altceva, ca majoritatea istoricilor considera ca...
Cum zic americanii... agree to disagree.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Asa ar fi bine cel putin in teorie, da cum faci lucru asta la niste copii de gimnaziu? Pentru noi care avem o varsta merge sa ne confruntam cu teorii despre subiecte istorice, da la 11-14 ani sau chiar si mai tarziu e totusi dificil.
Gruia
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Copiii nu ar trebui sa invete niciodata nimic din ceea ce le depaseste nivelul de intelegere sau capacitatea de discernamant fara sa fie avertizati ca ceea ce invata reprezinta doar o opinie discutabila si nu adevarul.

Uneori este util sa invete minciuni sau adevaruri trunchiate la unele materii la care trebuie sa inteleaga ceva dar predarea adevarului intreg ar fi prea dificila. In acele cazuri, la fel cum se procedeaza in unele carti bine scrise, ar trebui sa fie avertizati ca acele afirmatii nu sunt complet adevarate dar ca sunt suficiente pentru intelegerea principiilor predate, sau ca afirmatiile sunt incomplete sau controversate si cu ele nu sunt de acord toti cercetatorii.

La istorie insa nu este nevoie de asa ceva, fiindca pur si simplu nu este nevoie sa se predea chestiuni discutabile. Ele pot fi pur si simplu omise, iar daca nu se doresc a fi omise, atunci este foarte simplu sa se spuna (ca un exemplu prescurtat) "In perioada cutare, zona cutare, conduceau romanii". Si sa se adauge: "Aceasta este doar opinia istoricilor romani. Ceilalti istorici considera ca conduceau bulgarii". Nu cred ca textul ar deveni dificil de inteles pentru copii.
Daca alte state isi mint supusii lor, nu inseamna ca ar trebui sa ni se para normal ca si statul roman sa ne minta pe noi.

Nu este normal ca pe vremea cand mafia politica actuala conducea Romania intr-un mod dictatorial trebuia sa invatam ceva la istorie, acum cand au schimbat modul de guvernare fiindca a slabit puterea Rusiei trebuie sa invatam altceva care sa ii slujeasca tot pe ei, cand Romania avea rege se invata altceva, si tot asa in functie de interesul statului.
Daca copiii trebuie sa invete niste tampenii fiind obligati de stat, asta e, ca intotdeauna castiga cei mai puternici, dar nu inseamna si ca ar trebui sa consideram adevarate sau justificate acele minciuni.
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

In Canada a avut loc un cutremur de pamant in largul oceanului, la nord de insula Vancouver.Aici, in orasul Vancouver nu s-a resimtit. Eu am aflat de cutremur dupa ce am primit telefoane din tara.
In alta ordine de idei, in seara aceasta a inceput un concert de pocnitori pe strazi, puternic si continuu, in cinstea sarbatorii de Halloween. Multe din pocnitori s-au folosit la usa noastra, ca nici noi nu suntem scutiti de medic in acest sens.Una peste alta, concertul mi-a placut, fiind zgomotos dar inofensiv.
Multumesc pentru materialele primite cu parerile de pe Pontes.Nu ma angajez in polemica, dar este bine sa stiu parerile.
Salutari la toti, cu mult drag -- Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Ideea mi-a venit de la vizionarea la tv a unui film documentar american, numit "POVESTILE LUMII".Initial am crezut ca sunt chiar povesti din diverse colturi de lume, insa, vizionand am constatat ca nu este asa, ci sunt probleme de importanta, unele, globale, iar altele regionale, dar deosebit de interesante, motiv pentru care am hotarat sa le scriu, ca sa stie cat mai multi despre ele. Le iau in ordinea de mai jos :
1] EMIGRATIA SI FEMEILE IN SOMALIA.Somalia este o tara africana situata in estul Africii, aproape de cornul acesteia, intre Etiopia si Sudan. Desi este foarte saraca,avand probleme grave de alimentatie si miscari sociale, totusi, din Etiopia emigreaza multe familii musulmane, Etiopia fiind ortodoxa,iar Somalia fiind musulmana, din cauza mizeriei mari din tara, a persecutiilor religioase si a lipsei locurilor de munca. In acest sens, din Etiopia a emigrat o tanara in speranta ca va trai mai bine, pacalita fiind de niste barbati carora le spun neoameni, din cauza comportarii fatza de fata. initial si-a gasit de lucru, si, desi castiga putin, era multumita ca putea sa-si ajute mama ramasa in Etiopia. Acesti barbati, patru la numar pe care ii cunostea si in care avea incredere, au atras-o intr-o cursa, au violat-o, in urma careia a ramas gravida, de care nu si-a dat seama, fiind complet in necunoastere a situatiei, din cauza educatiei islamice. In fotografie, apare in port islamic si cu fata acoperita, vazandu-i-se doar ochii. Ca urmare, si-a pierdut slujba, bruma de venit si avea si un copil pe deasupra. A facut plangere la Oficiul pentru refugiati si la O Agentie de protectie a femeilor agresate si violate, dar nu a rezolvat nimic. Sefa agentiei spunea ca sunt foarte frecvente asemenea situatii, si de regula nu se ia nici o masura. Mai marii locului, sheicii, isi apara supusii si nu dau voie sa se anunte autoritatile. Situatia femeilor emigrante in SOMalia este disperata, dar spera ca vor reusi sa obtina cate ceva in facoarea acestora. Mentionez ca zona unde stau refugiatii se numeste SOMALIA LAND, traind in corturi si cocioaba da cele de la PATA RAT.
2] PESCARII DIN CHILE.Chile este o tara sudamericana ce se intide pe o fasie de pamant lunga de 6000km si ingusta, uneori pana la 150km, cam de la tropice si pana in Tara de foc, incluzand si pe ea. A avut si are o pozitie deosebita, controland Stramtoarea Magellan. In aceasta tara a aparut un conflict intre pescarii individuali, care isi asigura existenta din pescuit, si stat. Prin lege, s-a stabilit cu multi ani in urma o zona de 5 km de la coasta, in larg, unde vor pescui numai acesti pescari. Pescadoarele, care pescuiesc industrial au voie infara limitei de 5 km. In prezent, se pregateste o lege prin care se desfiintzeaza aceasta limita de 5 k m. urmand sa pescuiasca liber, unde vor. Aceasta atrage dupa sine ruinarea celor mai multi pescari individuale, prin scaderea drastica a fondului piscicol. Ca urmare, s-au iscat mari reactii si miscari de masa, asa cum s-a prezentat in al douilea oras din Chile, orasul Valparaiso. Sunt ingrijorati pescarii cu copii, dar si cei necasatoriti, ca nu-si mai pot permite sa -si intemeieze o familie, neavand posibilitati. –
3]VIITORI ASTRONAUTI RUSI.Din Somalia facem un salt direct in Rusia la CENTRUL DE PREGATIRE A VIITORILOR ASTRONAUTI.Locul unde este centrul nu-l cunosc, dar este intr-un loc situat in Centrul Rusiei, dupa aspectul mediului inconjurator, dominat de mesteceni si conifere.
Documentarul prezinta cateva probe de admitere si verificare la pregatire. Cea mai grea este Centrifuga,care este o instalatie, vorbind in limbaj de balci, - TIRIBOMBA, care se invarte rapid si timp mai lung. Testeaza rezistenta la rotatii rapide- fizica si nervoasa. In urma acestei probe,multi candidati au renuntat.
Alta proba este MERSUL RAPID PE BANDA.este o instalatie ca la salile de fitness, dar adaptata la mers rapid,mai precis alergare pe banda timp indelungat,de zeci de minute si mai mult.Filmul a aratat un candidat care a vrut sa renunte pe timpulalergarii,dar nu a putut si a terminat complet epuizat.A spus ca renunta.Alta proba consta in testarea rezistentei in aer rarefiat,in spatiu inchis.Am vazut candidatii complet epuixati dupa aceasta proba.
Aceste probe au fost completate cu probe de rezistenta la alergari in costum de sport si in cel de cosmnaut
S-a mai arata starea candidatilor in conditii de imponderabilitate, care care a triat serios persoanele dornice de a deveni cosmonaut.
Pe langa acestea, s-a executat un examen medical amanuntit, care a fost si el hotarator.
A mai arata ceva probe,dar astea le-am retinut,specificand ca mai sunt probe care nu s-au prezentat din lipsa de timp, asa cum s-a specificat in film.
4]CAII CARE INOATA. Din Rusia documentarul ne trimite in Bulgaria,intr-o localitate de pe malul Marii Negre,unde o familie de tineri entuziasti, au renuntat la oras si s-au stabilit aici, intemeindu-si o ferma de cai.Cum cailor le este frica sa inoate, desi nativ din nastere stiu, ei si-au propus sa-i invete sa inoate.Mai intai prin rabdare multa si multe incercari le-au eliminat frica de apa.Dupa care, treptat,i-au invatat sa intre tot mai mult in apa,pana ce au trecut un canal langa mare.Dupa cum spuneau in film,problema nu este se inoate,ca ei inoata de cum intra in apa, ci teama de intra si a trece in ape adanci.Senzatia calului in acest caz, este ca se scufunda si ineaca. Pana au realizat acest lucru a trebuit multa munca.Au invatat sa inoate in acest mod sase cai.Intotdeauna calaretul trebuie sa se tina de cal si nu merge calare, deorece calul in acest caz intra in panica si, devine agitat si violent.
Cam astea au fost pana acuma, dar mai urmeaza, prin calatorii interesanta, tot in cadrul acestui ciclu.
Salutari cu drag latoti -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Intamplarile ce le voi relata, au mare asemanare cu aventurile principalelor personaje din romanul "Ocolul pamantului in 80 zile" de Jules Verne - Phileas Fogg si Pass Partout, care in tinerete si de atunci, dintotdeauna, m-a captivat, ca toate romanele acestui mare scriitor. Cartea am citit-o si recitit-o cu aceeasi atentie ca prima data. Diferenta este ca cele doua calatorii, paralele intr-un fel,au scopuri si finalitati diferite, dar amandoua captivante. Revin numai la calatoria noastra.
Dupa ce am vazut la tv documentarul "Povestile lumii ", am butonat mai departe programul afisat pe ecran, ajungand la filmul intitulat "ULTIMA CALATORIE A LUI PAUL ".Am stat pe ganduri, daca sa ma uit la el sau sa renuntz. M-am hotarat sa-l vizionez si, nu -mi pare rau, fiind in final un castigator, prin traseul urmat de cei doi protagonisti si intamplarile de pe traseu. Cei doi protagonisti, ii denumesc BILL, principalul personaj si cel mai experimentat si JACK, outsider, novice in calatorii si usor de pacalit. Titlul filmului vine de la un prieten al lui Jack, numit PAUL, decedat si incinerat, la dorintza lui,. Cenusa a fost introdusa intr-un recipient, urmand ca la dorintza defunctului, sa fie imprastiata in cele patru zari, in drumurile lor pe mapamond. Cei doi protagonisti, sunt angajati la o firma care vinde produse de baie, ei fiind la sectorul de vanzare a hartiei pentru scaunul WC - hartia care are forma rotunda si este decupata dupa forma scaunului,si, pe care se aseaza cel ce foloseste WC-ul la un moment dat. Din spusele personajului principal, Bill, ei nu castiga mult, dar suficient de mult ca sa-si permita anual o calatorie de lunga distanta si durata. Cum, anual in Thailanda are loc un mare festival al cantecului si dansului, unde merg anual zeci de mii de tineri din intreaga lume,unde se consuma multa bautura si se face mult sex, au hotarat ca in acest an sa plece in aceasta tzara si sa petreca aici. Dupa cum ati dedus, ei sunt mari amatori de distractii, de shpritzuri si sex, avand toate sansele sa petreaca in cel mai superlativ mod, dupa pofta inimii si pornirile instinctuale. Mentionam ca BILL a mai fost la aceasta petrecere, cunoscand modul cum sa se comporte, iar JACK era un novice. Ca urmare, si-au luat un concediu de doua saptamani de la serviciu, timp in care sa faca aceasta calatorie.

Prima etapa a calatoriei a fost de la orasul LOS ANGELES la orasul SANTIAGO DE CHILE,capitala statului Chile, calatorie efectuandu-se cu avionul.
Revin cu unele date initziale : Cum cei doi protagonisti nu aveau bani pentru plata cazarii la hotelurile pe unde vor trece, au recurs la un siretlic, care le-a reusit in marea majoritate a cazarilor.La fiecare hotel, se vor da ca trimisi ai firmei unde sunt angajati pentru a scrie despre hotel si a-i face reclama.
Ajunsi in capitala statului Chile, au mers la un hotel si au aplicat schema amintita. Receptionerul s-a simtit magulit, oferindu-le cate o camera la fiecare, putand aduce prieteni in hotel. Gasesc un local ieftin unde au mancat, dupa care au cautat si au dat peste localuri de distractie, intrand in unul din ele. Cum la fiecare local cu mare dever, se gasesc baieti destepti si smecheri, care sunt angajati pentru a atrage clienti si a-i spolia de bani, cand i-au vazut pe acestia, i-au si lut in primire. S-a incins o petrecere pe cinste cu smecheri si fete de consumatie, platita de cei doi. In final au mers la hotel cu doua fetite si va inchipuiti ce a urmat. Fetitele erau in asa fel pregatite, incat au lamurit pe cei doi sa reia de la capat cheful, a doua zi.. Acestia sub actiunea alcoolului si fetelor, uita ca au astazi avion spre Australia, la SIDNEY, care a plecat fara ei, pierzand biletele de avion. Cu mare greutate li se accepta o reducere de jumatate de pret, dar neavand ce face, platesc.
In fine, pierzand multi bani, se urca in avionul de Sidney, unde aveau un cunoscut de la care spera sa primeasca un ajutor. Ajunsi acolo, sunt intampinati de prietenul lor, care s-a dovedit a fi un ticalos, primindu-i cu scopul de a-i jefui.
La Sidney, nu a mai tinut figura cu hotelul, fiind nevoiti sa plateasca hotelul. Acest asa zis prieten i-a dus la un hotel ieftin, mizerabil, inafara orasului, cu scopul de a-i jefui. Ca si in Chile, sunt dusi la un local ieftin si mananca, dupa care sunt condusi la un bar sau cam asa ceva, unde au fost intampunati de mai multi tineri, complici la jaful proiectat si fete de consumatie, pentru a-l atrage definitiv in cursa.
Se incinge un chef cu mult alcool si sex, timp in care asa zisul prieten si o parte din complici se duc la hotel. Nu stiu cum se face ca intr-un moment de luciditate, isi dau seama ca si-au uitat la hotel in bagaje, cardurile cu banii luati, deoarece la restaurant au achitat cu bani gheata. Ca urmare, se extrag din aceasta gasca pacatoasa si merg la hotel , care nu era departe. In acel moment in camera se aflau hotii, care nu au plecat deoarece nu au gasit valorile cu care se laudau la asa zisul lui prieten. Intrand in camera, dau pete hoti, incingandu-se o bataie ca in filme, din care ies in scurt timp cei doi, batutzi mar. Hotii le fura bagajele si dispar. Se pare ca si cineva din hotel era complice dar care nu a mai apucat sa-i anunte pe hoti. Furtul este anuntat la politie iar ei internati in spital cu lovituri serioase, unde stau trei zile , pierzand din nou avionul, de data aceasta spre TOKYO.
Bagajele sunt recuperate dar cu lipsuri mari la inventar, furate definitiv de hoti. Colac peste pupaza, sunt nevoiti sa plateasca spitalizarea, care le manaca aproape toate resursele. In plus, sunt nevoiti sa cumpere bilete din nou, deoarece compania nu accepta alte bilete pe gratis sau reducere. In aceste conditii raman lefteri.
Solicita telegrafic sefului lor de la Los Angeles, un imprumut, urmand sa se lamureasca cand vin acasa.
Acesta fiind un fost mare amator de femei si shpritzuri, intelege si ii trimite banii ceruti.
Ca urmare, iau avionul planificat spre TOKYO, unde ajung, fiind intampinati de doua cunostinte comune, o fata si un baiat, colegi din scoala, stabilitzi in Japonia.Ce s-a mai intamplat, vom reda in episodul viitor.
Cu mult drag la toti -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Continuam cu aventurile celor doi prieteni ai nostri, Bill si Jack.
Ne aflam pe aeroportul din Tokyo, unde sunt intampinati de doi prieteni ai lor, Jamie si Lynna, persoane care cunosc bine viata din Japonia,pragmatismul japonez, harnicia si seriozitatea cu care privesc fiecare actiune umana.
Cum prietenii nostri au venit in Japonia sa se distreze si sa faca sex, aici li s-a cam infundat in sensul ca au avut parte de putine din dorintele lor. Cum si aici, au luat masa la un local si au mers la un party-bar sa se distreze, nu au avut parte de dezmatzul de la orasele anterioare. Ca urmare, dupa o scurta petrecere, erau gata sa plece la hotel, cand zanatecul de Jack a vazut o tanara japoneza care pleca din bar, ca il privea intr-un fel aparte, el luand-o drept chemare. Se scuza si se ia dupa ea, dar fata supla, ca orice japoneza, se strecura usor prin multimea compacta de pe strada. Jack al nostru, fiind si putin mai plinutz, se strecura cu greu prin multime, voind cu orice pretz s-o ajunga, dar nu putea din cauza puhoiului uman, de care se batea si lovea cu mana si coatele, starnind nemultumirea si indignarea trecatorilor. Se stie ca in Tokyo, nu se poate alerga pe strada, fiind nevoit, cine este in asemenea situatie, sa intre in ritmul uman. In caz contrar, poate avea neplaceri. Tocmai de acest fapt nu a tinut cont, din nestiinta, fiind oprit la scurta vreme de o patrula de politie, luat la intrebari, legitimat si poftit, prea putin politicos, la sectia de politie. Chiar era sa se intample acest lucru,cand amicii sai l-au ajuns, ghidati fiind de valul uman ce era deranjat. Amicii lui se prezinta cine sunt, relateaza modul cum a ajuns sa deranjeze lumea pe strada, afirmand ca el, pur si simplu nu a stiut de aceasta regula nescrisa. Roaga sa fie lasat liber, garantand pentru el, iar daca va mai face, ei se prezinta de buna voie la politie pentru a fi retinuti si ei. Politistii au vazut multe la viata lor si nu prea erau dispusi la asemenea gest, insa dupa o discutie intre ei, hotarasc sa il elibereze, ceeace si fac, dar il iau in evidenta pentru viitor.
Cei doi prieteni, Jammie si Lynna, abea asteapta sa treaca timpul sa scape de ei, ca sa aiba liniste. Ca urmare, le spune celor doi, ca ii roaga serios sa nu mai plece de la hotel si sa manace tot aici.Dupa ce rezolva toate problemele la hotel, ii duc la aeroport cat pot de repede, asteptand acolo, trecerea timpului.
La sosirea timpului de imbarcare, ii expediaza pe fluxul de imbarcare, scapand de ei si rasufland usurati.
Urmatoarea etapa a calatoriei este orasul HO- SHI - MIN, fost SAIGON, capitala VIETNAMULUI.
Calatoria cu avionul decurge fara incidente, aflandu-ne acum cu cei doi amici, debarcati, trecuti de formalitatile de intrare in tzara si iesitzi la iesirea din aeroport. Vizita in aceasta tzara le produce ceva temeri, dar sunt hotarati sa profite din plin de sederea in acest oras, dar nici nu stiu ce ii asteapta, ceea ce vom vedea in episodul viitor.
Salutari cu drag la toti -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Cei doi prieteni fiind avizati de acasa ca este o tara comunista, unde sunt cu totul alte reguli, unde este multa politie, circulatie auto redusa, distractie la comanda si data cu portia, veselie si exprimare controlata, se asteapta sa gaseasca o tara in gri si plictisitoare.
Fiind in strada, constata ca nu este chiar asa. Pe langa circulatia auto destul de intensa, sunt shocatzi de numarul mare de biciclisti pe strada. Sunt uimiti cand constata ca la iesire, dau peste panouri cu adresele de hoteluri si restaurante, si taximetre ce pot fi luate, cu plata. Ca urmare, iau un taxi pana la un hotel aflat in centrul orasului, cam scump dupa punga lor, dar accepta sa stea la hotel, fiind cazati la jumatate pretz, ca urmare a stratagemei ca sunt trimisi pentru a face reclama la hotelul lor.
Dupa ce se cazeaza, fiind dornici de noi aventuri, coboara in hol si constata ca langa hotel se afla un restaurant select dar scump. In zapaceala lor, uita de notiunea de ponderatie si sunt hotarati sa manace ceva strict vietnamez. In momentul in care receptia le spune de restaurant, si vad ca pleaca acolo, receptia face semn unor tineri anume pregatiti pentru animatzie si ghidonare a clientilor pentru a plati cat mai multi bani. Deci, ii ajung la restaurant si cu mult aplomb intra in discutie cu cei doi, care le spun ca vor sa manance. Acest grup de animatie, iau cum se zice, conducerea ostilitatilor si cheama chelnerul , caruia, cei doi, spun ca le este tare foame si ar dori sa manace ceva bun si garantat. Comanda gratare si tot ce trebuie, la care chelnerul raspunde ca nu au. Atunci le spune sa le aduca fripturi de care au dar sa fie mari. Ospatarul le spune ca nu au. " Atunci ce avetzi "replica cei doi amici. Fara sa clipeasca, chelnerul le spune ca au mancare de caine sau de sharpe.La auzul lor, celor doi aproape li se face rau, dar intervine grupul de animatie, care spune sa comande una din ele ca sunt deosebit de delicioase. Cei doi refuza, avand sila de asemenea meniu. Atunci chelnerul le spune sa caute alt restaurant, dar nu vor gasi alt meniu, decat cel care il au si ei.Pot sa le ofere mancare rece, la pachet, dar pretul este cam piperat. La insistentele acestui grup, accepta pana la urma, cautand sa-si invinga sila.
Ca urmare, este prins un sarpe gros ca mana si lung de peste un metru si il arata celor doi clienti, ca sa fie taiat aici si gatit in prezenta lor. La vedrea sarpelui, aproape ca fac un shoc, dar sunt linistitzi de grup, spunand ca va fi o mancare deosebit de delicioasa. In final, accepta sharpele, resemnandu-se. Bucatarul aduce un platou, pune sharpele pe platou si cu o lovitura de expert ii reteaza capul. Repede introduce sharpele decapitat intr-un cazanel la fiert. In acest timp, operatorul insista pe capul sharpelui,care inca deschidea si inchidea gura, iar ochii la fel, ceva vreme.A fost ceva care pe mine ca spectator m-a shocat si greu am sa uit, ca si amicii nostri.
Dar cum stomacul isi cere drepturile, asteapta mancarea de sharpe, care se dovedeste foarte delicioasa, fiind bine asortata si garnisita cu niste vin rosu bine ales.
In final, satui, se declara multumiti, fiind si usor ametiti, dar le trece la vederea listei de plata, piperata si plina de tot felul de adausuri, cu care nu sunt de acord. Aici intervine iar galeria, care le spune sa plateasca, deoarece in caz contrar, localul anuntza politia, cu care nu este de glumit, mai ales ca sunt americani.
Amicii nostrii, dezolati dar satui platesc, golindu-si serios pungile. Dar cum tineretea, dorintele si nesabuinta inving, vreau sa se distreze.
Ce se va mai intampla vom vedea in episodul viitor.
Cu drag -- bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Dupa ce s-au saturat, cu punga mult golita dar dornici de aventura, si-au manifestat dorintza de a merge la un bar sa petreaca si sa se dezlantzuie. Grupul de actiune atata a asteptat, ca intra in rol si ii duc la un bar intr-un loc mai retras dar barul in sine era select si cu preturi pe masura. Ajunsi la bar, misiunea grupului masculin de antren s-a terminat si, intrand acum in actiune grupul feminin cu acelasi rol, compus din fete deosebit de atragatoare, sumar imbracate si ademenitoare. Acestea nu erau femei de trotuar ci angajate pentru a face antren si a pacali clientii pentru a consuma mult si a plati mult. Ele numai faceau impresia ca sunt de acest gen, tocmai in scopul aratat. In relatiile cu ele nu poate fi vorba de sex, fiind in asa fel antrenate, incat sa duca de nas orice client, sa se dea pe langa clienti, sa-i flateze in fel si chip, sa-i acopere cu dezmierdari, dar --pana aici. Clientii la asemenea gesturi, cadeau pe spate de bucurie, visand cai verzi pe pereti, cumparand si consumand orice se comanda de catre grup. In principal s-a consumat numai bere, in cantitati impresionante,fara sa stie macar cantitatea aproximativa, cat s-a consumat si cat s-a dosit. Cert este ca eroii nostrii s-au cherchelit bine, adica s-au imbatat.
Surpriza enorma vine de la nota de plata, care a venit in doua rate, si care i-a cam trezit. Prima nota s-a referit la bere, o cantitate asa de mare si o asa suma ca i-a lasat inlemniti.Initial nu au vrut sa plateasca dar fetele s-au incolacit pe langa ei, spunand ca la urmatoarele opriri vor plati ele si ca nu este scump pentru niste oameni de afaceri ca ei, facand si mai mult pentru clipele petrecute. Pana la urma platesc dar raman fara nici un ban in punga, fiind complet lefteri. In aceste conditii, surpriza si necazurile de acum incep. Dupa cateva clipe de respiro si adunat gandurile, chelnerul vine cu a doua nota de plata, care ii lasa nauci pe amicii nostrii.Nota de plata continea onorariul pe care trebuie sa-l plateasca pentru grupul de antren, de buna dispozitie, care este angajat pentru aceasta. Amicii nostrii raspund ca nu mai au nici un ban, n-au de unde plati si ca, la inceput nu a fost vorba de asa ceva.
Ferm, li s-a aespuns ca daca nu platesc anuntza politia ,la care raspund ca sa faca cum vor ei, ca nu au de unde sa plateasca.
Drept urmare,apar doi politisti care ii ridica si ii duc la arestul politiei, unde se mai afla un tanar.
Aici nu lise da mancare ci apa ca nu au cu ce plati si bruma de plata pentru mancare. Politia, la randul ei vrea sa scape de acestia, dar nu le da drumul fara sa plateasca chiria arestului.. Dar cu aceasta ocazie, au si un dram de noroc.In avionul cu care au venit de la Tokyo, s-au imprietenit cu un cetatean dintr-o tara din vestul Europei, destul de tanar si el care spunea ca este reprezentantul unei firme dintr-o tara din vest cu profil electronic, si daca au ceva necazuri, sa-l sune, dandu-lec telefonul sau prin firma.
Ce s-a mai intamplat, in episodul viitor -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Aflandu-se in eceasta situatie, spun politiei ca au pe cineva si vor sa-l sune. Politzistii scot pe Bill din arest si il duc la un telefon, de unde el va da telefon la numarul dat de acest cetatean. Nu il gasesc acolo dar lasa vorba sa vina la politie, indicand locul si ora, ca ii asteapta cu nerabdare. I se raspunde ca va fi anuntat cum vine. Cei doi isi cam pierd sperantza, deoarece politia le-a spus ca daca nu vine nimeni cu bani pe chirie sau cautiune, de 6 dolari de persoana, vor fi dusi la inchisoare si judecati. Amicii nostrii se cam sperie dea-binelea. A doua zi, cam dupa masa, cand si-au pierdut orice speranta, se deschide arestul si scosi afara, fiind liberi,cautiunea fiind platita de cunostinta lor din avion. Al treilea arestat, se roaga de amicul ce a achitat cautiunea sa ii achite si lui suma, ca il va servi cu devotament, fiindca se pricepe la multe. Se achita si lui suma.
In concluzie sunt liberi dar lefteri. Merg impreuna la un bar si cei doi sunt intrebati ce vor face in continuare, la care cei doi raspund ca in situatia lor nu mai pot face nimic ca nu au nici un ban si ca trebuie sa se intoarca in Los Angeles, neavand nici un ban inafara biletului. Li se spune ca ii ajuta cu o conditie si anume sa incheie cu el in numele firmei din America, un contract prin care angajeaza firma sa cumpere de la firma din Europa, o cantitate destul de mare de produse electronice. Stransi cu usa accepta, vazand ulterior cum vor scoate camasa. Tot in contract se specifica faptul ca firma a fost anuntata ca i-a livrat o cantitate de produse.Dar cum, dorintza de a petrece la carnavalul din Thailanda este mare, depasind riscurile la care s-au expus, dupa ce s-au umplut de bere impreuna cu al treilea care mergea tot la Carnaval, iau avionul spre capitala acestei tzari, orasul Bankok.Al treilea s-a dovedit a fi un hotz cu state vechi, cunoscut de politzistii din tarile din zona, care mergea la Carnaval ca sa profite nebunia de acolo si sa fure. Politia din Thailanda a fost anuntata de cei din Vietnam ca el si-a luat zborul spre ei, asa ca era cu ochii pe el.
Fiind cunoscator al locurilor de aici, ii duce pe Bill si Jack la un hotel de lux, scump din capitala. Dupa ce se cazeaza, merg sa manance si sa se dezlantzuie la dezmatz, condusi de acest hotz de talie internationala. Dupa de mananca bine si se imbata zdravan, sunt dusi la hotel de acest hotz cu un taxi, urcati in pat si culcati. Hotzul era treaz, mimand bautura. Dupa ce se convinge ca dorm bustean si nu se vor trezi din betie, le ia tot ce au mai de pret si in primul rand cartile de credit, banii, biletele de avion si hainele, lasandu-i goi si fara nimic, el plecand. La receptie spune ca merge cu afaceri, iar pe cei doi sa nu-i scoale pana a doua zi.Receptionerul banuind ca ceva nu este in regula,se urca in apartamentul unde erau acestia cazati, gasindu-i in starea care am descris-o, dormind bustean.
Receptionerul anuntza politia , care din descrierea acestuia, stiu ca este hotzul nostru. Nu trece mult timp si ii dau de urma, dupa care il retin si il iau la intrebari, dar se incurca in justificarea obiectelor celor doi amici, gasite asupra lui.
Strans cu usa recunoaste, obiectele furate, fiind obligat sa le aduca la hotel sub paza si in catuse.
Intre timp amicii nostri s-au trezit mahmuri dar le-a trecut complet cand au vazut ca au ramas fara nimic. Cand disperarea era mai mare, primesc un telefon de la receptie sa vina jos sa-si ia lucrurile de la el, ca s-a prins hotzul, care este amicul lor de camera.
Dupa ce isi primesc lucrurile, si dupa ce le-a trecut mahmurala, se pregatesc sa mearga la festival, care este in alt oras, unde ei urmeaza sa plece.
Ce s-a mai intamplat si cum au participat sau daca au ajuns acolo, in episodul viitor.
Cu mult drag si multa dragoste -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Scrie răspuns