Corespondenţă din Canada

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Iti relatez cateva cazuri mai deosebite :
1] COPACUL VAZA.
Ne aflam in orasul BURNABY,in apropiere de SAINT THOMAS MORUS COLLEGE.Prin fata acestui colegiu, se afla strada denumita 12th Avenue.Din aceasta strada incep mai multe strazi, care urca, terenul fiind in panta, cum ar fi MARY STREET, DAVY STREET, HILDA STREET SI BURGESS STREET > Toate sunt deosebit de frumoase. Dintre acestea, ne plasam pe DAVY STREET, unde, fata casei aflate cam la mijlocul strazii, se afla un copac deosebit de curios, care retine atentia trecatorilor prin forma sa. Este vorba de un brad tip TUIA, de un verde placut, spre vernil, inalt cam cat o cladire cu 9 la 10 nivele. Are aspectul unei vaze, sa zic perfecte, cu picior jos si marginile aproape verticale, poate usor evazate. De la sol, copacul urca normal ca orice copac,avand tulpina groasa cam cat sa fie cuprinsa de trei la patru barbati, Tulpina urca in forma normala cam o jumatate de metru, dupa care la aceasta distanta de sol, tulpina se bifurca in 16 tulpini mai subtiri, care se largesc orizontal pana la un diametru cam de patru metrii, dupa care o iau in sus, mergand vertical cu o usoara evazare, pana la inaltimea de maxim 10 etaje. Crengile sunt diferite ca grosime, de la grosimea unui picior pana la grosimea bustului unui om gras.
Ca o curiozitate la aceasta curiozitate, este ca, din motive pe care nu le intuiesc, acest copac atrage albinele si viespii, care si-au format cuiburi, mai multe, ce atarna de crengi, nefiind deranjate de nimeni, de teama de a nu starni albinele si viespii.
Fiind un element inedit, trecatorii se opresc si admira aceasta mica minune.Eu cred ca forma copacului a fost data fortat cand el era mic si putea fi influentat.
2] CASA CU DALII.Pe strada 12th Avenue, de care am vorbit, la casa cu numarul 7545, se afla o adevarata gradina botanica, de mai mici dimensiuni, cultivata numai cu dalii. Sunt atatea dalii, incat casa este inconjurata cu o cantitate imensa de dalii, de o frumusete ca de rai. Numarand, a rezultat un numar de peste 240 tulpini de dalii, de toate culorile si nuantele, extraordinar de frumoase. Aici se gasesc toate culorile posibile, mai putin negre, albastre si verzi, care cred ca nu exista. Nu exista trecator sa nu se opreasca si sa admire acest rai cu dalii. Personal, am - nu am treaba, imi fac drum pe acolo si admir simfonia policolora, dumnezeiesc de frumoasa. Pentru a-i da mai multa frumusete, pe marginea lor si intre grupuri de dalii, se gasesc dispuse flori mici, si policolore, asa cum sunt shirele pe camasile sau catrintele barbatilor si femeilor. Acest rai a necesitat o serioasa munca, deoarece toamna se scot radacinile, adica rizomii, iar primavara se planteaza, munca migaloasa si pretentioasa.
3] CURLING.Este un sport cu priza in Canada, fiind de iarna, de care vom mai vorbi. Daca despartim in doua cuvinte, rezulta : CUR _- LING. Nu comentez.
Salutari cu drag la toti -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Sa mai vorbim putin. Ma gandesc putin la pregatirea sportiva a elevilor, prin ceea ce am vazit la colegiul unde invata mepotul. Ca o concluzie trasa in acesti ani, de cand umblu cu nepotul la scoala, este aceea ca se pune un accent deosebit pe pregaratirea fizica a elevilor. NIMENI NU ESTE SCUTIT DE ACEASTA ACTIVITATE.Din contra, am observat ca din discutii si prin ce am constatat direct,elevii tin sa mearga cu placere la orele de pregatire fizica, atat cele din program cat si inafara lui. Am constatat ca cei ce se mai codesc, ca urmare a atitudinii din tarile de bastina, sunt ironizati si oarecum marginalizati. Peste tot in scoli se face sport.
Ca urmare a activitatii sportive, am vazutv la acest colegiu, niste tineri foarte dezvoltati, ca inaltime si musculatura.
Practic, clasa unde este Thomas, are trei ore pe saptamana sport in program si patru inafara programului, in total sapte ore pe saptamana, cam o ora pe zi. Cele din program se fac la sala de sport, si stadionul scolii, iar cele inafara programului, sunt, ATENTIE, OPTIONALE, in sensul ca elevul, studentul cum se spune aici, deoarece toti sunt studenti pe tot parsursul scolii, adica toti studiaza, deci, studentul are latitudinea sa aleaga doua ramuri de sport, dar, odata alese,ele devin obligatorii,ca ore de sport. Nerespectarea lor atrage scaderea aprecierii anuale. Nepotul meu a ales inotul si curlingul. Cele din program se fac fie la inceputul, fie la finele programului. Cele inafara programului au loc in felul urmator :inotul - marti si joi, cate o ora, de la 7 la 8 dimineata, iar curlingul - sport asemanator cu bowlingul, adica popice, 2 ore lunea intre 3 si jumatate la 5 si jumatate.
La inot, pentru a ajunge la ora 7, ne trezim la 5 si jumatate, plecam la 6 si mergem cu 2 masini. cum parintii lui sunt plecati de acasa, asta este solutia,dar la intoarcere, ne aduce cu masina la scoala de la bazin, deoarece timpul la dispozitie este de la 8 la 8 si 20., avand la dispozitie maxim 20 minute, cu uscat si imbracat cu tot. La 8 si 20 se inchid portile scolii, iar accesul ea face numai pe la secretariat, unde sunt luati in evidenta ca intarziati, cu urmari la aprecierea anuala.
CURLINGUL are loc lunea de la ora 3 si jumatate, dupa scoala.deci in 45 minute, la care se adauga o masa luata in fuga si la pachet, trebuie sa se ajunga la sala de curling.,care se afla langa bazinul de inot. De la scoala mergem cu doua autobuze, la fel si la intoarcere.De mers pe jos, este necesar cam 55 minute, mers intens.
Toate orele inafara programului sunt conduse de profesori de sport de la colegiu.
Mergand la bazin dimineata, am facut o constatare interesante, im sensul ca dimineata la ora 7,bazinul este populat cu persoane in varsta, cara inoata cu sarg si zi de zi.
Despre persoanele in varsta, vom mai vorbi.
Imi cer scuze ca m-am antrenat intr-o digresiune cam plicticoasa, dar am considerat-o necesara.
Cu mult drag --Bunicul.

Orele de sport se fac in echipamente sportive, tip uniforma, fiind obligatoriu tricou rosu,si short negru sau albastru.sau tricou alb cu short rosu. La orele dinafara, pana acuma nu li s-a pretins uniforma.Culorile sunt valabile si in cazul cand se poarta la sport, pantaloni.
In alta ordine de idei, timpul este excelent,senin, caldut ziua dar rece dimineata si seara.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Mai am ceva noutati, pe care le prezint pe scurt :
1]O stire, ca sa zic asa, si hazlie dar si putin amara este cea care o prezint acum. Ieri, in curtea din spate s-au intalnit mai multi copii ai vecinilor si au inceput sa joace cu o minge de fotbal. I-am avertizat sa fie atenti la geamul de langa ei, care este la camera lui Thomas si care are inaltimea de la sol, cam un metru si douazeci. Totul a decurs bine, jucandu-se corect si atenti. Cum deseori mingea iesea afara in strada din spate, trebuia adusa inauntru. La una din aceste ocazii, in acel moment treceau pe acolo un grup detineri cam prea veseli si galagiosi. Unul dintre ei, s-a dus la minge si a tras un sut cu sete, mingea mergand direct in geam, care a fost facut tzandari. Tinerii au fugit imediat, la fel si ceilalti copii, mai putin Thomas, cara era paralizat de frica. In aceste situatii, pagubitul am ramas eu, deoarece Dan si Lavinia sunt plecati din oras.Incidentul s-a produs intr-un moment total nepotrivit,vineri spre seara, cand s-a intrat in weekend, si totul era inchis. Nu am avut de facut altceva, geamul fiind mare,cam peste 2 metri lungime si aproape unul si jumatate latime,decat ca am pus o pongiola mare pe spatiul geamului si am prins-o cat mai bine.Noroc ca nu ploua si nu este frig .Eu urma sa dorm acolo. Necazurile mai hazlii incep de acum. Desi era prinsa relativ bine, in scurt timp camera s-a umplut cu tantari, deoarede plasa de tantarifacuta numai pentru o parte din geam nu mai era eficienta.
Cu tot efortul depus, tantarii s-au instalat vartos in camera, imprastiindu-se in tot apartamentul.
Am fost nevoiti sa stam cu ei toata noaptea. Aceasta a fost, sa zic, o parte a distractiei, partea a doua incepand dupa miezul noptii. Desi somnul era cel iepuresc, atent la tot ce se intampla afara, nu stiu cum se face ca pritr-o gaurica mica a intrat o veverita, atrasa de mirosul de la bucatarie, vecina cu aceasta camera. Nu stiam ce a intrat, deoarece afara erau tot felul de zgomote, unele care ma puneau pe ganduri, mai ales de la ratoni, sckoncsi, reptile si animale mici periculoase. Nu puteam elimina pericolul oamenilor noptii, periculosi prin natura lor. Am aprins lumina si am cautat intrusul, dar era greu, deorece se ascunse in apartament. Operatiunea de cautare a durat, cu alergare in apartament, cu zgomote si dezordinbea de rigoare. Am deschis usa de la intrare si cea secundara, facand zgomote din obiecte de bucatarie. Fugea din loc in loc dar nu iesea. Pana la urma am reusit, dar linistea si somnul s-a dus. M-am imbracat si stand la masa, sau pe pat, am citit o carte fascinanat numita " CEL CARE MA
ASTEAPTA ", de o scriitoare iraniana, despre conditia femeii in lumea musulmana. Ziua m-a prins obosit, motiv pentru care, toata ziua am fost somnoros, indispus, cu dureri generalizate, fara nici o dispozitie de a face nimic.
Referitor la reparatia geamului, vecinul de sus, care vorbeste bine engleza, a vorbit cu o firma sau un meserias, care a promis ca vine in seara aceea sau sambata, dar nu a venit nimeni. Mi-a spus ca vine duminica dimineata, dar nimic. Mai sper, dupa weekend. Noroc ca timpul este superb si am inceput sa ma obisnuiesc. Pentru eternitate, iti dau numele firmei sau persoanei care este :PAULL G BILLING, pentru a arata ca si aici sunt persoane fara cuvant.
2]Maine este o zi importanta, declarata zi nelucratoare, numita THANKGIVING DAY, pe romaneste -- ZIUA RECUNOSTINTEI >Este un fel de Ziua Eroilor de la noi.IN ACEASTA ZI < CANADA ISI CINSTESTE PRIMII COLONISTI, care au pus bazele statului de azi,DAR ISI CINSTESTE SI EROII CAZUTI PE TOATE TEATRELE DE LUPTA SI IN ORICE LOC.Aceasta zi vine din 8 octombrie 1511, cand au sosit primii colonisti, care, acestia au hotarat ca anual sa aduca multumire celui de sus, ca au ajuns cu bine si ca au scapat din iarna deosebit de grea. Despre aceasta tema, vom mai vorbi.
3]Se apropie HALOWEENUL, motiv pentru care deja au inceput sa apara pe la usi si geamuri, tot felul de stafii facute din materiale textile. In plus, s-au pus in vanzare masiv, dovleci, pentru confectii de masti, care se vand prin marile magazine alimentare. Despre aceasta vom mai vorbi.
Deocamdata cam atat.
Cu drag la toata dinastia Potra si oamenilor de bine -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Am cam ramas in urma cu vizita la statiunea Whistler.
Suntem la intrarea in oras, spre orasul propriu zis. Spre aceasta parte a orasului merg ultimele trei drumuri. Cum doua mi se par mai secundare, ca sa zic asa,am mers pe cel din mijloc, care era deosebit de circulat atat de masini dar si de pietoni.
Chiar de la intrare orasul ne-a intampinat cu o serie de vile cochete, multicolore, in culori pastel, si deosebite ca arhitectursa una de alta.Dupa un drum cam de la noi si pana in statuia lui Avram iancu,ditr-o data peisajul se deschide, aparand o piata imensa, inconjurata de vile si lucrari de arta monumentala moderna, dand pietii un aspect maiestos, dar si vesel prin frumusetea vilelor ce o imprejmuiau. Aceasa piata era impartita in doua si anume in partea de jos era o parcare mare, pot spune, imensa,, cu spatii auxiliare in terenul din jur si pe marginile pietei..Cu toata stradania, ne-a fost imposibil sa gasim un loc,care erau ocupate din ajun chiar de turistii sositi aici pentru weekwnd. Pana la urma am gasit un loc lateral si oarecum ascums vederii de niste tufe, care populeaza din belsug orasul, tufele fiind de conifere.Inca de la inceput mi-a atras atentia numarul mare, chiar foarte mare de turisti din oras, putandu-se circuladoar om langa om si om dupa om,asa cum ar fi la masini, circulatie bara la bara.Aproape ca era imposibil sa se depaseasca,sau sa se schimbe directia de mers, intreg acest val uman formand un singur suvoi, un singur flux, care dicta cum sa se circule.
Din aprecieri, consider ca s-a marit populatia orasului cam de 4 la 5 ori. Multi din turisti erau cei de maxim o zi, si bagatori de seama,care au venit azi si pleaca azi, care nu cumpara cine stie ce si nici nu vand,asa cum eram si noi.
Ajunsi in piata, in primul rand ne-a atras atentia galagia mare de aici, care s-a cumulat brusc cu zumzetul unui stup imens, care era acest stup uman, al pietonilor - vizitatori. Pentru cineva care a venit pentru momente de liniste,acest zgomot era deranjant dar m-am obisnuit,sau a trebuit sa ma obisnuiesc, daca voiam sa vedem orasul pana sus. Primul lucru ce se observa in piata,este o tribuna imensa,ramasa de la Jocurile olimpice,lucrata dupa ele mai exigente cerinte de arta de suprastructura.In ecest moment, aici se desfasura un concert in cadrul unui festival organizat cam in fiecare weekwnd, daca este timp frumos.Cum era timp frumos, am observat un numar mare de artisti - dansatori si cantareti, care prin ritmul alert,mentinea o atmosfera de carnaval, si chiar asa parea. Mare parte din participanti, fiind tineri,multi fiind perechi,purtau masti,care se vindeau chiar la marginea pietii, in tonete, care erau ramase de la olimpiada.Era o galagie si o veselie ca la carnavalurile recunoscute in lume, lipsind taurii si bauturile alcoolice, care se consumau numai in localuri si in cantitati nu mari.Am observat ca era voie sa se cumpere cutii cu doze si sticle cu bere,care sa fie consumate in apartametele sau locurile de distractie din vile, ca sunt si din astea.. Tot de la olimpiada,au ramas panouri mari cu diferite reclame, ghiduri vizuale mari cu locurile de desfasurare a diferitelor probe si cum se ajunge, iar ca o completare, am vazut pliante mari cu modul de practicarea sportului in timpul verii. Peste tot in jurul pietii, erau scoase la vanzare,articole de turism,artizanat si maruntisuri tip suveniruri. Am cautat un local sa cumparam inghetata, dar era sa ne lasam pagubasi, din cauza cozilor imense, insa la insistentele nepotului si a poftei de inghetata, am stat la o coada cam 40 minute. Un fapt demn de relevat,este acela ca desi orasul arata ca un Turn Babel, privind compozitia si culoarea vizitatorilor,pe jos nu era nici o bucata de hartie sau alte deseuri, totul fiind pus la cosuri de gunoi si materiale reciclabile,existente din belsug.
Dupa un periplu prin piata,dus de fluxul uman, am reusit sa ne deprindem si sa ne continuam calatoria spra partea de sus a orasului.
Continuarea calatoriei in episodul viitor.
Salutari cu multa dragoste la toti -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

. Cred ca astepti vesti de la mine, asa cum astept si eu vesti de la tine.Azi, la desteptare, primul lucru a fost sa ma duc la computer,sa vad daca am ceva de la Ghita.

La randul meu, iti trimit ceva dar nu ce astepti, ci un material generat de cateva constatari care m-au bucurat initial dar apoi m-au intristat. Tzi le scriu, si-ti cer parerea daca am procedat bine sau trebuia sa abordez problema in alt mod.
Dupa cum ti-am mai scris, saptamanal, miercuri dupa masa, merg cu nepotul la pian la colegiul numit Douglass College, care are un departament artistic mare, pregatind studentii - ca la toti le spune studenti, atat in orele de clasa,cat si dupa masa -ma duc cu nepotul dupa masa de la ora 18 la 19, dar se mai intarzie si pana la 20.
Stand pe coridor, deoarece incaperea aceea fiind mica,spatiul este inghesuit, iar zgomotul pianului este puternic, de parca ma loveste in creier. Cum stam pe coridor, mai pe scaun, mai in picioare, facand ture pe coridor, ma uit pe multimea de afise din dreptul fiecarei incaperi, unde scrie destinatia salii si cine conduce sau pregateste studentii. Uitandu-ma atent, privirea mi-a fost atrasa de doua anunturi, pentru mine, bomba. Intr-unul, se anunta pregatirea la vioara , si dadea si tematica. Mare mi-a fost mirarea cand printre marile compozitii de vioara ale lumii, apare si ENESCU cu a lui RAPSODIE a INTAIA, aici numita ENESCO - FIRST ROMANIAN RAPSODY.
Pe alt tablou, gasesc numele unui pianist roman numit BOGDAN DURU, care dadea un concert de pian din marile compozitii ale lumii, unde alaturi de Beethoven, Bhrams si alte nume celebre, era trecut si Enescu. Eu am mai intalnit un pianist raman, care a cantat inaintea unui concert dat de niste scoli si colegii, aceasta cam cu un an si jumatate in urma. Numele lui era Margineanu sau Marinescu.
Acestea ar fi partea buna a lucrurilor. Acum vin cu partile neplacute.Dupa cum ti-am scris,cu ceva timp in urma, pe un perete din acest colegiu, numit Douglass College, se afla un pliant cu prezentarea istoriei universale, pe diferite etape istorice , in imagini sugestive, prin harti, si marile evenimente si personalitati ale lumii. Ma intereseaza imaginea istorica a tarii noastre.
Privind aceasta harta -pliant, am facut o constatare interesanta dar dureroasa si anume faptul ca tara noastra apare de doua ori si anume :prima este cand Imperiul Roman a ajuns la Dunare si a cucerit o parte din ea, partea de sud a Daciei. O parte ramasa neocupata este specificata ca fiind DACIA, intr-o mica portiune. Aceasta in jurul anilor 105 -106. A doua reprezentare a tarii noastre, este dupa anul 1918, cand este specificata tara noastra cu numele de ROMANIA.In intervalul acesta,noi nu mai aparem deloc, ca si cand nu am exista.In aceasta perioada apare pe teritoriul tarii noastre Hanatul Bulgar, cuprinzand tot spatiul carpato- danubiano -pontic ; apoi Imperiul Otoman, care cuprinde un spatiu mult mai mare ; apoi Regatul Maghiar, care se intindea pe langa spatiul nostru, pana undeva, mult in nord si est .
Dupa acest pliant, noi nu existam. Acest mod de a privi istoria, vine in intampinarea celor care nu privesc cu ochi buni tara noastra asa cum apare ea.Nu ma mai mira faptul ca putini stiu despre tara noastra.Fiind intrebat,de unde sunt ; la raspunsul meu erau mirati, multi nestiind nimic sau mai nimic despre tara noastra. Nu ma mira ca la scoala, istoria se prezinta in acest mod, care duce la ignoranta fata de tara noastra,cu urmari posibile, foarte grave.

La emailul pe care ti l-am trimis, se pare ca acest idiot a facut iar o boacana, taind din el. Am incercat sa repar, dar de teama sa nu dispara tot emailul, l-am trimis asa ciuntit , lipsind cateva fraze si partea finala. Te rog, incheie dumneata si sa-ti spui parerea despre email.
Cu drag la toti -- Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Deoarece mi s-a intamplat ceva interesant, de natura oarecum hazlie, las alte chestiuni si o relatez pe aceasta.
Intamplarea a avut loc in jurul orei 15 in autobuzul 106, care face legatura dintre statia de sky train = metrou aerian,Edmonds si centrul orasului, dar merge mai departe. Veneam din zona Downtown=Orasul de jos, cu zona de zgarie nori, unde l-am dus pe nepotul meu la o activitate tematica in golful numit English Bay= Golful englezesc, golf la Oceanul Pacific. Si cum am spus, l-am dat in primire si m-am intors, asta fiind conventia cu scoala, care se ocupa de elevi la intoarcere. Revin
In autobuz nu era lume multa, putand sa ma asez oriunde, insa in autobuz aveam un loc predilect pe randul de banci laterale, cum nu sunt la noi. Cum locul era ocupat, ma asez pe locul alaturat. Pana aici toate bune si serioase. Pe locul acela sedea o doamna cam la 65 ani, poate mai putin ca n-are importanta, care ma fixa insistent cu privirea cautand sa intre in vorba. Pana la urma intra in vorba si ma intreaba daca vin cumva de la cumparaturi ca ea a fost la Superstore la Metrotown.Ii spun ca nu. Brusc ma intreaba de unde sunt, la care ii spun ca sunt din Europa, la care ma intreaba din ce tara. Ii spun ca din Romania.Ea spune ca nu ma crede,ca arat ca sunt din Spania.Ii repet ca sunt din Romania dar iar nu ma crede.Atunci ma hotarasc sa intru in jocul ei sa vedem ce se va intampla.Ii spun ca intr-adevar sunt din Spania, dar nu am vrut sa spun.In acel moment fata femeii capata o mimica de mare bucurie,de parca ar fi fost nu stiu ce mare importanta. Se apropie putin de mine si incepe sa turuie in spaniola americana de parca era o masina de semanat cuvinte.Spune ca este din SANTO DOMINGO si ca lucreaza pe linie religioasa fiind de religie evanghelica. Si incepe sa-mi turuie mai departe.Nu intelegeam mai nimica, si cautam solutii sa ies cu bine din acest clinci.
Cucoana incepe sa scoata tot felul de pliante si brosuri in spaniola si mi le da sa le citesc, aratandu-mi pasaje care le considera importante. Ii spun ca nu vad. Atunci incepe sa-mi citeasca ea, sa ma intrebe tot felul de chestii, la care aveam un singur raspuns : SI, adica da pe romaneste. Shi da-i Ioane cu si in sus si si in jos, indiferent ca trebuia sa spun si NO sau altceva.Pe langa aceasta imi scoate si un carnetel cu o biserica cu un pastor spaniol,pe nume Rodrigue, ca il tin minte, tot felul de obiecte de cult si de scoala bisericeasca evanghelica, si tot asa, o tinea intr-una cu turuitul, iar eu cu si, si shi iar si in serie. Ma intreba ca de ce nu raspund, iar eu ii arat falca ce ma doare din cauza curentului,aveam o fata ca asimetrica.
Femeia ma crede si incepe sa nu ma mai intrebe ci sa explice din brosuri iar ascultam si mai dam din cand in cand cu SI. Se apropia coborarea iar ea nu se da coborata. Cand sa cobor spune ca si ea coboara acolo ca mai are ceva in centru.
Coboara odata cu mine, si imi spune ca sambata de la 10 este slujba de a lor iar de la 12 este scoala, la adresa de pe carnetel.Spun cam intr-o doara, ca am inteles si o sa vin duminica la slujba.Sare ca arsa si spune ca nu in Domingo ca este mare pacat ci in ziua de SABATO, ca ma asteapta sfintia sa mister pastor, ca un nou membru al comunitatii. Ii spun sa nu ma considere membru.
Ne-am despartit in termeni amicali, ea foarte vesela, iar eu mergand pe drumul meu, ca sa-mi rezolv ce am de rezolvat la magazin.Cam asta este.
Salutari cu multa dragoste la dinastia Potra -- Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Ce am sa relatez, sunt vazute de mine astazi, cand mergeam cu nepotul la sala de sport destinata sportului numit Curling.
1] Pentru a ajunge la autobuzul cu numarul 155, care ne duce din centru, ca pana aici am mai luat altul, pana la sala de Curling, asteptam in statie cam zgriburiti si uzi, ca-i frig si ploaie cu vant, suportand cu stoicism vremea si asteptarea. In fine, dupa minute bune de asteptare, soseste autobuzul. Cum era ora de iesire de la scoli, era lume in statie ca la o manifestatie. Cum fiecare din noi aveam rucsacuri grele cu materiale iar nepotul meu cu carti, ma gandeam ca ne ia dracu pana ne urcam, iar la coborare, va fi si mai greu. Privind urcarea in autobuz, este o regula, care, sa spun drept, nu se respecta, si anume ca urcarea este pe la sofer prin fata, ceeace este obligatoriu, trebuind sa compostezi biletul la aparatul de langa sofer, ca fiind unicul din autobuz,- acest lucru se respecta intocmai, dar coborarea care trebuie sa se faca prin spate nu se respecta, coborand pe unde este mai la indemana. Eu, de regula, m-am obisnuit sa cobor prin spate. De data asta nu a fost asa. Autobzul a venit plin de la statiile anterioare. Shoferita, ca era femeie, s-a dovedit forte hotarata si stapana pe situatie, a deschis numai usa din spate. Eu am ramas mirat cum calatorii ca stateau sa urce, desi erau multi, chiar foarte multi, nu s-au inghesuit si nu au vociferat, ci si-au luat locul in sirul format, stand linistiti la rand. Dupa ce au coborat toti, a deschis usa din fata si a inceput urcarea. Dar cum mai sunt si calatori grabiti, care se vad ca sunt emigranti au inceput sa dea coate si sa vocifereze. Atunci am vazut un fapt ce nu l-am vazut in viata mea si anume, a coborat de la volan, a mers la cei cativa mai nediscipiunati si s-a luat de ei. Le-a spus ca daca nu se linistesc nu ii primeste in masina si anunta politia. S-a urcat inapoi in cabina sa si urmarea urcarea, care, sa spun drept, era intr-o ordine desavarsita, cum la noi nu exista. Dupa ce s-au urcat toti, fiind o inghesuiala mare,, doi din ei, au incep[ut sa vocifereze ca-i prea mare inghesuiala. Atunci soferita, pe un ton vocal si autoritar, i-a poftit pe cei doi sa se da jos. Am vazut ca nu glumea. Lumea obisnuita cu disciplina o aproba, invitandu-i pe cei doi sa coboare. Acestia nu voiau, moment in care unul din ei s-a linistit, si-a cerut scuze, fiind iertat. Aldoilea, turbulent, nu se lasa nici cum si vocifera. Soferita a spus ca nu pleaca de pe loc pana ce acesta nu coboara. Intre timp ca de nicaeri,si nu stiu cum,a aparut din senin un echipaj de politie cu o masina, care opreste, apoi vine alta, apoi pompierii si incadreaza autobuzul. Il iau pe cel cu pricina, si dupa ce fac actele lor, ceva proces verbal de constatare, nu-i dau voie sa se urce, aplicandu-i o amenda, cum auzeam in autobuz. De aici incolo am mers ca la parada, in cea mai deplina ordine. La coborare, mi s-a parut interesant, cum faceau loc celor ce coborau. Calatorii din autobuz, coborau toti pana la persoana in cauza, o lasau sa coboare si apoi urcau inapoi. Aceasta a fost in situatia de aglomeratie, ca in cazuri obisnuite nu am vazut vociferari sau imbulzeli.
2]Dupa orele de Curling, am venit acasa cu aceleasi numar de masini, dar in ordine inversa.Acum din centru si pana aproape de locuinta, am lut masina 123. In masina nu era inghesuiala, circulandu-se lejer. La statia imediat urmatoare celei in care ne-am urcat, a urcat un barbat, cam ascetic, nas mare, par lung ca de femeie, subtirel si inalt. Se aseaza pe locul imediat dupa sofer si tacticos a facut un lucru ce nu am vazut niciodata in viata mea. S-a asezat tacticos, isi pune bagajul pe locul anume de langa scaunul lui si scoate o punga, nu mare dar alba. Din punga scoate un ciorap in lucru, cu andrele pe el, cu ghem de ata si tot ce trebuie, si, tot tacticos incepe sa lucreze la ciorap. Asa l-am lasat si la coborare. Am ramas uimit ca nu am mai vazutin masina.. Am mai vazut un caz similar la un cersetor care lucra la ciorapi in timp ce el cersea, la un colt de strada. Mai bine zis, lucra ciorapi cum lucra, iar trecatorii ii cumparau din mila. Nu stiu daca este cersetorie acest mod de atrai, dar este un mod de a -si asigura cineva existenta.
Aceste au fost cele ce am avut de scris.
Salutari la toti cei dragi -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Te mai plictisesc cu ceva teme din cotidian, care par banale, diluate, dar mi se par interesante. Sunt asa cum le-am vazut, deoareca s-au petrecut langa mine, cel putin cateva secvente.
1] PERECHE FERICITA. Ma aflam dupa legume si fructe la magazinul numit DENNI"S de pe sixth avenue, magazin aflat in centru, asa cum sunt magazinele de pe Eroilor din Cluj.Ma miscam printre rafturi, cautand si incercand marfa, precum si a o pune in pungi. La un moment dat apare o pereche care era cu cel putin un cap si jumatate mai inalta decat rafturila cu marfa, fiind vazuti din orice punct.Aspectul perechii mi-a atras atentia de la inceput prin aspectul lor fizic, tinuta si mod de comportare fata de semeni si intre ei ca pereche.Am inceput sa-i urmaresc si sa ma apropii de ei. amandoi, sot si sotie, erau inalti, el- catre un metru si nouazeci iar ea cam un metru si optzeci, poate ceva mai mult. Erau subtzirei, mers mladios, usor dar sigur, semn ca au paecticat vre-un sport de performanta in tinerete, mai precis in scoala sau facultate.Nu aveau mai mult de patruzecu la patruzeci si cinci de ani. Cum era destula lume in magazin si spatiile dintre rafturi cam inguste - deh, toate in scop comercal, se strecurau cu abilitate, iar acolo unde nu reuseau, se scuzau cu un SORRY cat mai politicos si niste zambete cu o mimica dintre cele mai fermecatoare, incat pe unde treceau, lumea se uita cu drag dupa ei. Tinuta ingrijita, europeana dar fara blugi ; el cu costum iar ea in fusta si jacheta, cu un par blond care ii curgea valuri pe spate, buclat si pieptanat cu grija. Parea leita din poezia lui Cosbuc, "Pe umar pletele-i curg rau --"si potrivita ca in cantecul " Tudoritzo nene --"Era mladioasa si cu mers de felina.In ce ti-am spus nu este nici o exagerare. El prin inaltimea sa,trona cu privirea pe toti, semanand doua picaturi de apa cu Cristian Gatzu si Florin Piersic. Nu numai mie mi-au atras atentia ci la multi din magazin.
Tot timpul, in magazin aveau o comportare reciproca prevenitoare, zambitoare, nu se contrau, nu se incruntau, ci se vedea ca de-alungul timpului, erau obisnuiti sa ia hotarari in comun, si lasau unul dupa altul. Poate nu ma crezi, dar si in magazin se tineau de mana, iar cand ea lua o marfa, el imediat era langa ea cu coshul ca sa puna marfa. Cum spuneam, se tineau de mana,isizambeau tot timpul, iar ea, desi era in magazin, sta lipita de el si ciripea pe langa el, parandumi-se usor nepotrivit, dar ei nu se vedeau dacat pe ei si rafturile.
M-am apropiat de ei, si i-am urmarit. Pe moment am uitat cine sunt --un batran facut la second hand, -luand parte, in sinea mea, la fericirea lor. Nu au luat nu stiu ce marfa, dar la fiecare raft,analizau si discutau indelung,el spunand ceva, iar ea aproba prin superbe zambete, care cucereau si fascinau. Am uitat ca si eu sunt la cumparaturi, si m-am angrenat in fericire lor, fiind, bag seama, o pereche care gaseste fericirea in orice ocazie a vietii. El nu a bagat de seama ca sunt dupa ei, dar ea a observat, fiindca la un moment dat mi-a tras un zambet de Gioconda de m-a dat gata, dar mi-am revenit si am intrat in matca mea.
Mi se parea ca vorbeau romaneste,dar vorbeau incet incat numai franturi auzeam, dar nedefinite.
Dupa ce am terminat, am mers la casa pentru a plati, dupa mine fiind aceasta pereche.
Una din casiere, fiind doua, ambele chinezoaice, cunoscandu-ma si pe mine dar si pe ei, imi spune, aratandu-i pe ei, ca si ei sunt romani ca si mine. Femeia, atunci, mi-a tras un nou zambet superb si m-a salutat, dar barbatul nu a schitat nici un gest, nici macar o grimasa, ramanad rece si impasibil, in contrast cu atitudinea fata de sotia sa, cat erau la rafturi.
Dupa ce am terminat, i-am asteptat, femeia m-a intrebat cum ma simt,zambitoare, barbatul a catadixit sa coboare privirea spre mine ceva mai amabil si, cam atat.S-au luat de mana si au plecat.Din accentul avut, femeia cu mine si cu casierele, am dedus ca sunt Regatzani, dar asta nu are importanta, comportandu-se in nota obisnuita a noastra, de a ne feri unii de altii si, a sta dezbinati. M-a durut si va dura in timp, dar asta-i situatia.
2 ]RAZUITOR DE ETICHETE. Evenimentul s-a petrecut ieri langa Colegiul unde invata nepotul. Fiind o zona destul de aglomerata, afise de tot felul, unele legale, dar cele mai multe ocazionale, cu diverse anuntzuri, erau din abundenta pe stalpi,pe cutii electrice sau gaz,pe afise tip poster, pe indicatoare si, cam pe tot unde s-au putut lipi afise. Erau deja batatoare la ochi si de prost gust, cum sunt si la noi, uratzind peisajul. Uitandu-ma pe la ele, am vazut un individ, imbracat in costum fosforescent, razuind etichetele, dupa ce le inmuiau cu un fel de spray intzepator. Interesant mi s-a parut ca dupa ce a razuit eticheta sau etichetele, si stergea locul pana se usca, dadea cu un spray foarte intepator peste locul unde au fost etichetele. Dupa ce a dat cu acest spray, dadea usor cu un fel de burete care mi s-a parut umed.Cu aceasta, mergea in continuare la alta eticheta sau afis. Nu stiam rostul acestei tehnologii destul de complicate, daca dupa ceva timp nu venea o femeie cu un afis sa-l lipeasca, dar nu a mai putut,ca nu se mai lipea. Nu stiu daca era parte componenta a tehnologiei,chestia cu femeia si afisul, sau a fost o intamplare, dar asa s-au petrecut lucrurile.
Cam asta a fost tematica zilei de azi, dar vor veni si altele pe masura ce apar. Daca ti se pare neinteresant, imi cer scuze.
Sa sti ca nu am uitat chestia cu statiunea Whistler.
Ca timp, aici este rece, ploua si vant, de parca, vremea se grabeste sa-si scoata parleala dupa timpul deosebit de frumos din aceasta toamna, cum nu a mai fost.
Salut cu deosebita dragoste si consideratie toata dinastia Potra si alti oameni de bine din bloc -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Iti prezint un caz inceput ieri si terminat azi.
Nepotul meu
, la terminarea orelor de curs, avand o scurta la scoala pentru orice vreme, i s-a spus sa o aduca acasa pentru a o spala. In aceste conditii, la terminare, a luat scurta de la scoala si s-a indreptat spre casa, cu o scurta pe el si una in mana. Pe drum , s-a luat la joaca cu copiii, si, in plus, era cu ochii la niste fete, uitand de scurta, care i-a cazut fara sa se sesizeze. Rau a fost ca atunci cand s-a sesizat, nu s-a mai intors s-o caute. Pentru aceasta si-a luat portia de corectie de la mama sa
Astazi mergand la scoala, a gasit scurta pe strada, in locul unde a cazut. Era cam murdara si sifonata,dar era acolo unde a pierdut-o. Acesta este faptul care pare incredibil la noi in tara, dar aici este un caz obisnuit.
Cazul nu este singular.
Cu vre-o trei ani in urma, si-a uitat scurta la biserica, dar a gasit-o a doua zi dimineata. Cu alta ocazie,a pierdut sacul cu echipamentul de sport pe terenul de sport, insa l-a gasit la secretariatul scolii, gasit de un necunoscut si dus la secretariat. La secretariatul scolii, s-au dus multe obiecte gasite, si inapoiate perdantilor.
In acest sens,am vazut in skytrain, un necunoscut care a gasit pe un scaunul de langa cel, o umbrela, care la coborare nu stia ce sa faca cu ea, dupa ce in prealabil a intrebat in vagon ca sa vina proprietarul umbrelei.Cum nu a raspuns nimeni, a iesit cu umbrele pe peron, dar parca il ardea la mana.Vedeam din vagon, cum se invartea ca un habauc. Pana la urma a pus umbrele pe o cutie din statie si a plecat.
Nu spun ca este un caz general, dar mai este cinste, care la noi a disparut cam demult.
La noi, asemenea situatii s-ar transforma in furt rapid, disparand pentru intotdeauna.
Un caz de la Cluj, cu vre-o 12 ani, dupa ce am aspirat, am mers cu sacul de la aspirator la locul unde erau gunoaiele, pentru a -l curata. Dupa ce l-am curatat, la plecare am uitat dispozitivul de inchidere a gurii sacului, care era un plastic tip clipsuri de prindere a parului la femei. Cum am constatat lipsa, am alergat repade la gunoaie, dupa el, dar nu l-am mai gasit, disparand.
In conditiile unei stari de cinste, pe care nu o absolutizez, eu, la aceasta varsta, pot circula seara in oras destul de fare grija, spre deosebire de la noi, unde nu am curajul sa fac acest fapt,din cauza degradarii starii disciplinare si a cresterii actelor antisociale, unde cel batut, cel omorat, cel agresat, cel furat este de vina.
Salutari cu drag -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Titlul materialului mi-a fost inspirat de o intimplare - ca nu-i pot spune altfel-petrecuta cu ocazia efectuarii unor cumparaturi facute la un magazin SUPERSTORE - magazine cum erau la noi candva cele numite Universale -dar de dimensiuni mai mari, cam in genul fostului Magazin BIG din Manastur.In general vand produse alimentare de toate felurile, dar si produse tip confectii, chimicale, electrice si electrotehnice +are farmacie.
Cum la intai noiembrie este HALLOWENUL, au inceput sa se ia masuri pentru asigurarea materiala a acestei sarbatori traditionale, cu mare trecere la public, sarbatoare, care se incearc sa se introducac si la noi. Dar cum noi avem Sanzienele si Dragobetele, - functie de zona etnofolclorica - personal cred ca va avea succes doar la tineret.Vom trai - daca vom trai - si vom constata.
Legat de aceasta zi, mare priza au mastile confectionate din dovleci,prin sculptarea in corpul bostanului, care a fost curatat, a figurii umane. Aceste, asa zise sculpturi, se aseaza pe scarile caselor, pe geamuri, in verande tip tarnatz, pe aleile de intrare in locuinte, in masini, mai ales in spate si lateral, dupa ce li s-a fixat cate o lumanare sau becuri, in cazul ghirlandelor de masti din bostan. In seara zilei de Hallowen, se aprind luminile on aceste masti, dand un aspect feeric, dar si grotesc.
In scopul procurarii de bostani, la intrarea in magazin, am vazut lazi mari, chiar imense, pline cu bostani, toti de culoare galbena , care sunt pusi in vanzare. Sunt gramezi in lazi, cum sunt gramezile de pepeni ale oltenilor. In trecere, pe langa ei, am observat ca se vand bine, avannd, acum cautare, ca dupa aia, pe toate drumurile se gasesc masti aruncate, asa cum se arunca la noi, brazii de la pomii de Craciun. Bostani sunt si in magazin, dar cei mai multi afara. Din anii anteriori, am constatat ca unii cetatenii, cumpara cantitati mari, chiar de ordinul zecilor. Acesti bostani se cultiva in bostanarii situate langa oras, pe suprafete destul de intinse.
In interiorul magazinului, inca de ceva vreme, s-au pus in vanzare si masti clasice pentru aceasta zi, dar toate sunt cu tenta macabra - schelete, cap de mort, uratenii umane si tot felul de combinatii care, pentru mine, numai vederea lor, ma indispune, facand sa-mi creasca pulsul si tensiunea.
Tot aici, am vazut ca s-au pus in vanzare, costume specifice, in special de pirati, cavaleri medievali, fantome si strigoi. La acestea se adauga armele de lupta specifice fiecarei categorii umane, dar in general de la periferia societatii.
Relatarea unei nopti de Hallowen, la momentul potrivit, si in functie de ce voi constata.
Timpul este extra - arhi - ultra mizerabil, poate ca o compensare a timpului frumos din vara si toamna aceasta. La tori, salutari cu mult drag - Bunicul.
A inceput impodobirea cu strigoi si fantome +schelete din plastic, pe la diverse case, dar concret, in ziua de Hallowen.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Titlul materialului mi-a fost inspirat cu ocazia aceleasi vizite la magazinul Superstore, din orasul Qoquitlam - numele orasului vine de la un trib indian traitor pe meleagurile acestui oras, inainte de intemeierea acestuia.
Mergand printre rafturile imense dupa marfa dorita, am vazut niste scene care m-au uluit, chiar socat, fiind sensibil la suferinta umana. La capul unui raft, cand sa ies pe o alee pricipala de circulat in magazin, era sa ma ciocnesc cu o cetateanca, aflata, dupa mine, intr-o situatie particulara. Era o femeie tanara, de culoare alba dar brunet intens, care cauta si ea marfa. Pana aici nimic deosebit, numai ca femeia, mama a unui copil mic care nu mergea inca, era dus in brate pe mana stanga, fara nici un dispozitiv de ajutor, iar cu mana dreapta mana caruztul pentru marfa, cara este mare si greu, fiind nevoie de ambele maini, pentru impingere si manevrare sigura. De pantaloni, mai avea doi copii, care se tineau de ei.
Privind figura tinerei mame, care nu avea mai mult de 30 ani, am vazut o fatza extrem de obosita, chiar pamantie, mergand parca numai din instict, ghidata fiind de acesta. Se vedea de la distanta ca ii este greu, iar carutuzul, care era cat un portbagaj mare de masina, nu prea asculta de ea, ciocnind lumea din jurul ei. Cand o vedeau cum arata, o lasau in pace. Am vazt ca sotul ei mergea mai deoparte, atent la alte lucruri, fara sa-si ajute sotia, ajunsa la capatul puterior. Am vrut sa anunt un paznic de acolo, ca mai sunt si din astia, cu toate ca are paza video, dar, m-am gandit ca asa o fi obiceiul si religia lor. Prin acest material, aduc un omagiu femeii - mama.
Tot acolo, am vazut o negresa tanara, care avea in jurul ei, cinci copii mici, pana in sapte ani. Unul din copii, era mic, fiind purtat pe carutz, intr-un locas de marfa. Arata ca o closca cu pui, iesind in evidenta atat prin culoare dar si numar de prunci. Femeia era in rochie, de care se tineau trei copi, iar al patrulea, o fetitza, mergea inaintea carutului, fiind dirijata de mama, la rafturi de unde lua marfa indicata de aceasta. Unde nu putea, intervenea mama-sa. Acesta este inca un elogiu adus femeii - mama, sacrificiului ei, indiferent de alte considerente.
Daca la aceste doua exemple, adaug inca unul sau doua, cred ca tabloul este destul de lamuritor. La scoala unde a facut nepotul cele sapte clase, am cunoscut o negresa din Sudan, dar de un negru tuci lucios,care avea trei copii. Cand am cunoscut-o, fata cea mare abea mergea in clasa pregatitoare, iar ceilalti doi, erau de dus cu carutzul. In acest contest, avea un carutz dublu, prevazut cu fel de fel de pungi si locase, la care impingea, sa zic asa, cam mare parte din zi, deoarece, indiferent de timp si anotimp, femeia impingea vartos la carutz. Sotzul ei, era la job, dar dupa cum se plangea femeia, era cam fustangiu, betiv si pradator de bani. Aceasta femeie traia mai mult din donatzii. Aceasta este inca un elogiu adus femeii -mama.
Inca un exemplu de servitute sau discriminare fata de femei. Datorita religiei musulmane,femeile sunt obligate sa poarte valul peste fata, numit chader, pentru a nu fi vazuta. Am intalnit un asemenea exemplu cu vre-o 3 sau patru aniin urma, in oras, cand am trecut pe langa doua femei in negru complet,, cu haine pana la pamant, avand pe fata un obiect de forma unei batiste, care era prins pe dupa cap cu ceva si acoperea fata, vazandu-se numai ochii. Altceva nu se vedea nimic, auzindu-se doar vocile lor infundate de sun chader. Nu pot sa spun varsta sau cum aratau. Oricum,se vedea pe ele ca sunt stanjenite in miscari si comunicare verbala, dar acestea sunt percepte ale religiei musulmane. Nu aveau copii langa ele, dar erau pline de plase cu marfa.Prin aceast exemplu,aduc inca un elogiu femeii, supusa unor servituti suplimentare, de care ea nu este cu nimic vinovata.
Citesc o carte de o scriitoare iraniana,cartea fiind intitulata "Cel care ma asteapta ", unde este aratata situatia de inferioritate a femeii fata de barbat in lumea islamica, injosirile si greutatile ce le intampina de-alungul vietii.Pentru noi, crestinii, acestea sunt de neinteles,dar astea sunt perceptele lor.
Cam astea am vut de scris, urmand in viitor si altele.
Transmite,te rog salutul meu la toata dinastia Potra, respectul meu si deosebita consideratie.
Cu deosebit drag -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Ti-am scris despre fiintele acestea cu multi copii si erau deosebit de obosite. Unele din ele erau de religie musulmana, unde sunt prevazute precepte prin care femeile sunt supuse unor situatii de inferioritate fata de barbati. In acelasi timp, sunt practici care pentru noi, crestinii, par ciudate.
Spun acestea,deoarece am exemple pe care le-am cules din cele vazute si intamplate de mine. Printr-un concurs de imprejurari, am ajuns vecini cu o familie de musulmani, timp de mai bine de sase luni. Partea buna,chiar foarte buna este ca era o familie linistita, fara nici un exces,dar, din pacate,am avut parte de fenomene ciudate, neobisnuite pentru noi, crestinii.
In primul rand, am vazut comportarea lor pe timpul Ramadanului, o sarbatoare a lor care dureaza 40 zile, timp in care nu se mananca si bea de la rasaritul soarelui si pana la apusul lui. In timpul zilei, in casa nu se observa nici o miscare,cred ca stateau in pat sau in casa,fara sa se miste,asa puteau sa suporte mai usor pofta de mancare.Imediat ce apunea soarele, incepea miscarea in casa, plecand in fiecare seara fie la slujba lor,fie sa manance. Mare parte din noapte se simtea miscare si veselie in casa,discutandu-se intens in familie.Noaptea aveau vizitatori , cand se discuta si ii auzeam rugandu-se
In timpul ramadanului,au avut unele apucaturi doctrinare ciudate.In acest fel, in timpul ramadanului au aparut niste defectiuni la niste instalatii pe care le exploatam impreuna, cum a fost la instalatia electrica.In aceasta perioada, Dan fiind plecat, ramanand doar noi, batranii, a aparut o defectiune la instalatia electrica, care trebuia intervenit la instalatia din tavanul unei incaperi,unde se aflau toate elementele de comanda din buildingul respectiv. Singur nu puteam sa fac nimic, fiind necesar a se lucra la inaltime. M-am hotarat sa cer ajutorul vecinului, de religie islamica.Cum el era plecat de acasa,m-am adresat sotiei sotia, care spus ca la intoarcere, peste una sau doua zile, ma va ajuta. S-a intors acasa, dar am asteptet in zadar, el nu a facut nici un gest sa ma ajute. Am reinoit cererea dar mi s-a spus ca este ramadan, sunt in sarbatoare. Am asteptat sa treaca sarbatoarea lor, dupa cara m-am dus la el si i-am spus, mai ferm, sa ma ajute, la care mi-a dat un raspuns ciudat pentru un crestin si anume ca el nu primeste rugaminti de la nimeni, care ii sunt adresate prin intermediul femeii, si, ca ceea ce am cerut era treaba de barbat. Mi-a spus ca nu ma ajuta deoarece nu m-am adresat direct lui. Vazand ca este inchistat in dogma lor, cu regret am renuntat.
O alta comportare ciudata este aceea ca niciodata sotia lui nu a mers in fata sotului, atat pe strada, dar chiar din casa si pana la masina.Intai mergea el, deschidea masina, apoi veneau copii baieti si la urma venea sotia si la urma fetita lor.La intrarea in casa, se pastra aceeasi ordine.
In aceasta perioada, exploatand in comun unele utilitati, facturile veneau tot in comun.Unele veneau la ei,altele la noi.Niciodata nu a adus factura la noi ea, ci trimitea copii, mai precis baietii, cand domnul nu era acasa,Cand era nevoita sa vina ea, venea in fuga si pleca repede, fara nici o discutie.Am observat ca venea imbracata in costumul de casa, care era un fel de cearceaf alb infasurat pe corp, avand si o gluga pentru cap.
In rest erau oameni amabili, dicutand intotdeauna cand ii intalneam,zambitori, da

Continui putin, in sensul copletarii ideii din fraza din emailul trecut. Ideile mi-au fost intrerupte de ascest "idiot genial "care este tare sucash, mai ceva ca magarul lui Buridan.Am spus ca sunt amabili, linistiti, dar retrasi - nu intra in sufletul nimanui, dar nici nu incurajeaza asemenea atitudini.
Ne salutam politicos, si apoi fiecare cu ale lui, pe drumul lui.
Sotia lui era in permanenta cu batic pe cap, cu rochie pana la pamant culoarea cea mai predilecta fiind cea gri sau albastru gri.
Acesti
a sunt musulmanii cei mai putin indoctrinastzi.Daca esti de acord, continui in numarul viitor, cu fapte reprobabile pentru fiinta umana, in special fatza de femei
Vremea = rece, ploaie si vant, specifica zonelor de coasta.
Salutari cu drag tuturor -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

In continuare la materialul trimis, trimit acest material cu actiuni absolut de neinteles pentru noi crestinii, privind modul cum sunt percepute relatiile dintre femeie si barbat in lumeaislamica dar mai ales cum este privita femeia in viziunea islamica a talibanilor, care sunt cei mai fanatici sustinatori ai preceptelor din Coran.
Cum citesc zilnic ziarul Adevarul postat pe internet, trimit materialul cu titlul din generic, postat in ziar in data de 21 octombrie, dar in rezumat.
Faptele s-au petrecut inAfganistan.Este vorba despre o tanara care era casatorita cu un brutar iar ea era casnica. In timp ce sotul ei era plecat la serviciu la brutarie, soacra ei si varul acesteia,au silit-o pe tanara femeie sa se prostiueze.Cum aceasta a refuzat, cei doi criminali,soacra si varul ei au decapitat femeia. Interesant este ca si sotul acesteia nu a luat atitudine ferma fata de cei doi criminali,care,totusi,au ajuns pe mana politiei.
Situatia este larg raspandita in regiune, unde fanaticii religiosi supun fetele si tinerele femei la umilinte si cazne de neconceput in lumea civilizata,ducand de cele mai multe ori la ucidera acestora.
Cateva exemple.
1]In luna iulie anul curent, talibanii au ucis in public o femeie ca ar fi comis adulter. Imaginile prezentate o aratau pe femeie intr-un colt de strada, legata ghemuit, iar talibanii lovind-o cu pietre ce le aruncau asupra si,pana femeia si-a dat duhul.2]In anul2011, oamenii din intreaga lume au fost socatide povestea dramatica a unei tinere de 13 ani, numita SARAH GUL, de 13 ani,care A FOST CASATORITA cu un barbat, membru al armatei afgane.Acesta a violat-oin repetate randuri si a intemnitat-o in subsolul casei. Cand acesta a vazut ca nu procreaza, i-a smuls unghiile si a fortat-o sa se prostitueze, ca pedeapsa ca nu poate face copii.
Tanara a aparut pe coperta revistein TIME dupa ce chipul ei a fost desfiguratde catre sotul taliban, care i-a taiat nasul si urechile.
Inafara ziarului, dar tot din acest ziar, este ca tot in Afganistan,niste tarani,la o nunta sau o petrcere, au cantat si dansat si ei.Talibanii au considerat ca au incalcat grav preceptele coranului, arestand noptea cativa din ei si decapitandu-i.
Cartea pe care am citit-o numita "OMUL CARE MA ASTEAPTA " reda in modul cel mai larg felul cum a fost tratata o tanara de catre fratii si mama ei, fortand-o prin violenta, pentru noi, scandalos, sa se casatoreasca si sa plece din casa, pe motiv ca a patat prestigiul familiei, deoarece a mers la scoala, fiind cea mai buna din scoala.Fiind foarte frumoasa, s-a indragostit de ea un farmacist, motiv pentru care fratii si mama ei au batur-o pana aproape sa-si dea duhul., iar pe tanar l-au taiat cu cutitele. Actiunea se petrece in IRAN
Cred ca exemplele sunt suficiente pentru a ilustra umilinta la care sunt supusae femeile, dar mai ales tinerele fete.
Cu mult drag la toti -- Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

"Privind aceasta harta -pliant, am facut o constatare interesanta dar dureroasa si anume faptul ca tara noastra apare de doua ori si anume :prima este cand Imperiul Roman a ajuns la Dunare si a cucerit o parte din ea, partea de sud a Daciei. O parte ramasa neocupata este specificata ca fiind DACIA, intr-o mica portiune. Aceasta in jurul anilor 105 -106. A doua reprezentare a tarii noastre, este dupa anul 1918, cand este specificata tara noastra cu numele de ROMANIA.In intervalul acesta,noi nu mai aparem deloc, ca si cand nu am exista.In aceasta perioada apare pe teritoriul tarii noastre Hanatul Bulgar, cuprinzand tot spatiul carpato- danubiano -pontic ; apoi Imperiul Otoman, care cuprinde un spatiu mult mai mare ; apoi Regatul Maghiar, care se intindea pe langa spatiul nostru, pana undeva, mult in nord si est .
Dupa acest pliant, noi nu existam."

Pai nici nu prea existam ca stat.
Noi am invatat la scoala o gramada atat de mare de minciuni despre istoria noastra incat chiar daca credem doar 10% dintre ele, tot avem o parere destul de gresita despre ce si cum a fost.
Ma indoiesc ca canadienii au ceva impotriva romanilor incat sa faca eforturi pentru a ne falsifica istoria.

Iata ce scrie in Dictionarul Enciclopedic la:
http://dexonline.ro/definitie/bulgaria

""
Ocupaţia bizantină s-a menţinut pînă la răscoala din 1185-1886, condusă de fraţii Petru şi Asan, de origine românească, în urma căreia s-a creat Imp. Vlaho-Bulgar, care a atins o mare înflorire în timpul domniei lui Ioan Asan II (1218-1241). La sfîrşitul sec. 14, B. a fost cucerită de turci, sub stăpînirea cărora a rămas cinci secole. Lupta de eliberare a poporului bulgar de sub jugul otoman a luat amploare în sec. 19, culminînd cu răscoala din mai 1876. În urma Războilui Ruso-Româno-Turc (1877-1878), B. a fost eliberată şi proclamată principat (1878), sub suzeranitatea Imp. Otoman; la 5 oct. 1908 şi-a proclamat independenţa, iar Ferdinand de Saxa-Coburg (ales cneaz în 1887) a luat titlul de ţar al bulgarilor.
""

Apare o eroare de introducere a textului, fiindca probabil acea rascoala nu a tinut intre 1185 si 1886 (ci 1186), dar ce este important de acolo este ca atunci s-a creat Imperiul Vlaho-Bulgar, imperiu despre care se spune ca a fost condus de o persoana de nationalitate Romana, dar totusi aceste detalii apar in istoria Bulgariei si nu a Romaniei. Acest dictionar romanesc spune ca tipul era roman (desi pe atunci nu exista nici un fel de Romanie), dar cine stie daca si bulgarii sunt de aceeasi parrere.

Si apoi se mai spune ca la sfarsitul secolului 14 Bulgaria a fost cucerita de turci timp de 5 secole. Ma indoiesc ca a fost cucerita doar partea de sub Dunare. Mai mult ca sigur ca a fost cucerit intreg imperiul si de fapt noi stim bine ca si noi am invatat la istorie ca aceasta zona a lumii a fost sub stapanirea turcilor o lunga perioada.
Cu alte cuvinte in aceste zone conducatorii erau straini numiti de turci, nu exista dreptul de a bate moneda proprie, si nu a existat niciodata in acea perioada un stat independent, nici Bulgar, nici Roman, asa ca nu avea cum sa existe vre-o Romanie.

In acea perioada a imperiilor in toate imperiile se vorbeau o multime de limbi, asa ca nu avea nici o importanta ca intr-o regiune a Imperiului Otoman se vorbea turca, in alta araba, sau greceste, bulgareste, ungureste, romaneste... important este ca nu exista un stat independent.

In textul de mai sus se mai spune ca a urmat la un moment dat razboiul Ruso-Romano-turc, ceea ce este o falsificare grosolana a istoriei.
Razboiul a fost Ruso-turc, iar Romania a fost un simplu aliat de mica importanta.
Chiar si bulgarii pe teritoriul carora a avut o buna parte din acel razboi spun ca razboiul este ruso-turc, nu ca ar fi fost Ruso-Bulgaro-Turc.

Sa nu uitam totusi cine suntem. Ca o comparatie, Universitatea Harvard a fost infiintata la 1636, iar Moldova si Tara Romaneasca au devenit cat de cat independente doar dupa 1800 si abia atunci au primit dreptul sa bata propria moneda, sa isi creeze propriile legi, caci altfel... a mai incercat Brancoveanu sa bata moneda fara voia turcilor, dar l-au cam omorat din acest motiv (si nu din motivele stupide pe care le-am invatat noi la scoala...)

"Nu ma mai mira faptul ca putini stiu despre tara noastra.Fiind intrebat,de unde sunt ; la raspunsul meu erau mirati, multi nestiind nimic sau mai nimic despre tara noastra. Nu ma mira ca la scoala, istoria se prezinta in acest mod, care duce la ignoranta fata de tara noastra,cu urmari posibile, foarte grave."

Problema este a noastra ca invatam o istorie falsificata, spre interesul statului si nu al indivizilor, si de fapt la fel fac mai mult sau mai putin toate statele.
Romania este cunoscuta in lume exact atat cat merita, doar ca noi ne comparam intotdeauna cu un numar foarte mic de tari ca Germania, Anglia, Italia, SUA, Japonia si alte cateva. Dar romanii de rand cunosc oare informatii despre istoria Myanmar, sau a Bangladesh-ului sau Andorei? Nici cetatenii altor tari nu au motive sa fie interesati despre o tara saraca ca Romania cum nici pe noi nu ne intereseaza despre alte tari mai sarace sau cu care nu avem nici o legatura.

Mie mi-ar fi placut sa invat adevarul la scoala despre istorie, si nu doar istoria militara si a administratiei de stat, ci si istoria culturala, economica, sociala etc, fiindca mi-ar fi fost mai utila decat o istorie mincinoasa in care am invatat cat de viteji au fost romanii, incat... cum spunea Ion Creanga, trebuiau prinsi cu arcanul pentru a fi pusi sa lupte pentru a isi apara tara. :-))
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Nu doresc să iau apărarea corespondentului meu din Canada, dar, trebuie menţionat că are peste75 de ani şi toată viaţa a fost cadru activ al Armatei Române ieşind la pensie cu gradul de colonel inginer, dacă mai reţin exact. Adevărul are mai multe faţete, depinde de interesul celor care îl prezintă, sau, cel puţin o parte a adevărului.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Scrie răspuns