Sistemul de operare Android - accesibilitate, programe etc

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Re: Android 4

Mesaj de IonPop »

Pare ca Android se apropie de accesibilitatea oferita de iPhone....
Este cam greu de facut o comparatie intre cele doua, fiindca probabil ca nu exista persoane care au din ambele, dar ar fi interesant de stiut care sunt acele elemente care inca diferentiaza (plusuri si minusuri) cele doua sisteme.

Am inteles ca iPhone/iOS este mai accesibil pentru orbi decat Android, dar este mai accesibil doar daca se foloseste o tastatura fizica externa cu iPhone, sau chiar si fara tastatura este mai accesibil?

Datorita acestei imbunatatiri in Android, sa inteleg ca nu doar gasirea si lansarea aplicatiilor, ci si gasirea literelor pe ecran pentru a scrie ceva este posibila?
Daca da, este mai simpla scrierea prin atingerea ecranului decat prin utilizarea tastaturii fizice?
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Iphone este accesibil total fara tastatura. Cu tastatura e mult mai greu de utilizat. Tastatura eu o folosesc exclusiv la scris. Oricum android va depasi ios ladiversitatea aplicatilor, da nu cred ca si la stabilitate si accesibilitate. Singurul care a avut si android si iphone este ioan tichir. el ar trebui sa stie oarecum cum sta treaba. Oricum android va invinge din cauza pretului.
Gruia
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Gruia a fost foarte concis si prea multe nu mai am de adaugat. Eu am testat doar versiunea de Android 2.3. La versiunea 4 au aparut imbunatatiri importante, inca se lucreaza, apar frecvent update-uri. Nu stiu cat va mai trece pana vom avea accesibilitate deplina si pe android. Defapt, asta imi place la iPhone: am sentimentul ca am un control deplin asupra aparatului. O problema ar fi pretul, dar, recent, un prieten care si-a cumparat iPhone, mi-a zis ca, in ceea ce priveste accesibilitatea, nu regreta suma investita.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

OK, mersi. Informatiile sunt utile.
In concluzie sunt cam la egalitate cele doua sisteme, iPhone cu 2 puncte in avantaj pentru accesibilitate si stabilitate, iar Android cu 2 puncte pentru pretul mai scazut si aplicatii mai diverse.

Ca o alta comparatie care ar putea sa faca diferenta intre cele doua, stiti cumva care dintre ele ar fi mai potrivit pentru o utilizare profesionala in domeniul iT si care ar fi mai bun pentru o utilizare personala?

Adica, mai exact, stiti cumva sau ati auzit cumva care dintre ele este mai bun pentru vizualizarea paginilor web, accesarea unui server prin FTP sau SSH, asta pe de o parte, iar pe de alta parte cu care se poate asculta mai usor muzica, cu care se poate accesa mai usor YouTube...?
Sau din acest punct de vedere ambele sunt cam la egalitate?

Mersi.
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Muzica si YouTube merg foarte bine pe ambele, exista chiar o obtiune amuzanta care iti permite sa sari la alta melodie prin scuturare. Deasemenea, navigarea pe web si FTP se face cu usurinta, pentru Android sunt cateva browsere accesibile, iar browserul Safari de pe iPhone se impaca de minune cu cititorul de ecran. Despre ssh nu pot sa spun nimic, pentru ca nu folosesc asa ceva nici pe computer.
Golddy
Sergent
Mesaje: 37
Membru din: 26 Mai 2007, 23:10
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de Golddy »

Servus!
ssh-ul l-am incercat eu pe android 4.x.... il poti folosi cu brio daca nu pierzi nici un mesaj de raspuns.
daca cumva pierzi ultima linie, (se mai intampla sa nu o auzi sau sa nu o intelegi) dai un enter si precum stim se mai pune inca o linie cu acelasi mesaj.
problema se pune cand nu ai scris corect sau cand ai o intrebare...
concluziile mele dupa aproape o luna de android si o zi de iphone sunt urmatoarle:
iphone-le este ceva mai intuitiv si mai responziv, intradevar nu ai nevoie de o tastatura externa, si este foarte stabil. Un alt aspect ar fi faptul ca, chiar si pe android 4.x cu functia "explore by touch" activa nu ne descurcam ncu ecranele alea. In concluzie, android-ul poate fi lafel de utilizabil si de practic daca are totusi o tastatura, iphone-le ar fi foarte ok daca nu ar avea pretul atat de ridicat si daca toate aplicatiile din app store ar fi create de aple.
"aupatru" pentru skype, yahoo, twitter si facebook.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Pai acuma o sa beneficiem de parerile avizate ale lui aurel. E singurul care are in posesie si android si iphone
Gruia
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

> ssh-ul l-am incercat eu pe android 4.x.... il poti folosi cu brio daca nu pierzi nici un
> mesaj de raspuns. daca cumva pierzi ultima linie, (se mai intampla sa nu o auzi sau sa
> nu o intelegi) dai un enter si precum stim se mai pune inca o linie cu acelasi mesaj.

Sa inteleg ca pe Android SSH poate fi utilizat doar cu o tastatura fizica? Daca se poate si fara, cum se poate da acel enter?

> iphone-le ar fi foarte ok daca nu ar avea pretul atat de ridicat si daca toate aplicatiile
> din app store ar fi create de aple.

Dar care este problema cu aplicatiile care nu sunt create de Apple? Nu sunt accesibile?
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Ba da sunt multe accesibile. Diferenta este ca cele create de apple sunt garantat accesibile suta la suta. Restul nu sti pana le instalezi.
Gruia
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salutare tuturor membrilor si vizitatorilor forumului pontes.Am si eu o-ntrebare.As vrea sa-mi cumpar un telefon nou...Ce vreau eu de la el.Sa pot vedea clipuri pe youtube si sa-mi pot instala yahoo si skype pe el si sa-i pot atasa card de memorie pentru muzica sau poze.Dar as vrea sa fie fara acea tastatura normala...M-ar interesa un telefon cu tastatura normala dar care sa aibe aceste utilitati daca exista.Daca nu va rog sa-mi spuneti si mie cat costa un telefon cu tastatura qwerty pentru nevazatori.Banuiesc ca nu pot instala voce pe orice fel de telefon cu astfel de tastatura.Ma gasiti pe shady_rapid2008@yahoo.com
Angelo
Soldat
Mesaje: 8
Membru din: 08 Feb 2010, 16:05
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Angelo »

Nokia e63
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Si cat costa?Nu doresc telefon nou....poate fii si la mana a 2 a.
Roman
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 27 Oct 2012, 11:10
Localitate: Chisinau, Teghina 2|4
Contact:

AM SI EU O INTREBARE

Mesaj de Roman »

cum se seteaza vocea in romana la eyes? ca am un telefon pe android si am descarcat programul eyes de pe internet, am instalat-o si merge binisor doar ca in limba engleza si nu pot sa o setez in romana. cine stie va rog spuneti-mi si mie.
multumesc :)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Daca totul este setat corect pana in prezent, adica functioneaza Talkback-ul cu o voce oarecare, trebuie instalata una din cele doua sintetizoare care au si voci in limba romana - ESpeak sau Ivona.
Asadar, se instaleaza ESpeak sau Ivona Carmen.
Se merge la setari, la Intrare si iesire voce, iar la Setari text redat prin vorbire se alege motorul ESpeak sau Ivona.
Dupa alegerea unuia dintre cele doua motoare, se alege tot la Text redat prin vorbire limba romana.
In cazul Carmen cred ca trebuie intai inregistrat programul, in meniu apare Ivona Carmen Romanian, acolo se cere adresa de mail si se apasa un buton Next sau asa ceva.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Roman
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 27 Oct 2012, 11:10
Localitate: Chisinau, Teghina 2|4
Contact:

multumesc manu

Mesaj de Roman »

manu, mai am o intrebare:
in afara de eyes mai trebuie sa instalez si alte programe ca sa mearga si eu sa accesez meniurile mai usor? :?:
Scrie răspuns