Corespondenţă din Canada

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Iti scriu despre o chestiune care mie mi se pare extraordinara. Relatez chestiunea.
Dupa cum se stie, acum in luna mai, s-au implinit 100 ani de la tragedia Vasului TITANIC,care mergea cu destinatia America, la New YORK, plin cu turisti dar si persoane care mergeau in America sa munceasca si sa castige ceva bani. Pana aici nimic senzational pentru noi, ca romani. Partea interesanta si apoi de senzatie, de acum incepe. Pe vapor, cu destinatia America pentru a munci, se aflau si 14 romani transilvaneni, barbati si femei, unele cu copii, ducand cu ei tot avutul lor. Una din femei, romanca era cu un copil, avand intentia sa se stabileasca in SUA.Pe langa aceasta, la bord se mai afla o femeie, impreuna cu sotul ei. Despre ceilalti nu se stiu inca detalii, cel putin generale. In momentul ciocnirii de iceberg, a inceput dezordinea si imbulzeala la parasirea vaporului. Femeia cu copilul nu mai spera sa prinda un loc in vre-o barca, dar aici, a intervenit marele noroc al vietii ei si a copilului, in sensul ca femeia cu sotul de care am facut vorbire, avand loc in barca si ocupandu-l, nu a mai vrut sa mearga ci sa ramana cu sotul sau, ramas pe vapor, pentru a impartasi amandoi aceeasi soarta. In aceste conditii, i-a cedat locul femeii cu copiulul, care se pare ca se cunosteau. In aceste conditii, femeia s-a urcat pe vapor, care a inceput sa se scufunde, iar femeia cu copiluyl a luat loc in barca numarul 14, foarte important pentru gasirea supravietuitorilor. In scurt timp vaporul a disparut in adancuri, asistand ingroziti la aceasta catastrofa, unde soti, sotii, copii, prieteni, rude, cunoscuti, au murit in valuri.
Dupa cum se afirma de catre surse, in ajutorul sinistratilor a venit vasul KARPATHIA, luand la bord cei din barci, ducandu-i in portul New York. De aici incolo ne axam pe femeia cu copilul, romanca transilvaneana. Din motive care nu au fost spuse de surse, cel putin cat am ascultat, autoritatile americane nu i-au permis accesul in SUA. In aceste conditii, femeia face ce poate si merge in Canada, unde sta cam 7 ani, dupa cate retin. Aici isi schimba numele si intr-un final i se permite accesul in STATELE UNITE. Din documente reiese ca o cheama BELLA MOORE, iar pe copil
MEYER MOORE. Numele romanesc nu se cunoaste, dar nici cercetarile nu au incetat si vor continua, pana la aflarea a tot ce se poate.
Aceste stiri le-am auzit ieri la talk-show-ul de la Antena 3, moderat de Mihai Gadea, cu Mihai Tuca, redactorul sef la Jurnalul National si echipa care a facut cercetari pe filiera Titanicului. Vor merge din nou, peste


tot pe unde a trecut aceasta femeie, ca sa afle tot ce se poate si sa publice rezultztele anchetelor. In final, vor sa faca si un film, care ar fi unul deosebit. Stirea a fost reluata astazi la jurnalul de la ora 19 de la Antena 3.
Deocamdata cam atata, ca mai mult nu stiu. In aceeasi ordine de idei, dar pe o pista paralela, fratele bunicului, a fost in America la munca, cu alti sateni, la intoarcere facandu-si o casa si donand bisericii din sat clopotul mare de la clopotnita.
Ca o completare, alt element de senzatie este acela ca in barca 14 se sfla si actrita care va interpreta rolul principal din filmul destinat tragediei vasului Titanic.
Cu mult drag la toata dinastia, sanatate si fericire.
CHRISTOS S-A INALTAT --- Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Ieri a avut loc un nou festival tip parada in oras aici, numit "HYACK FESTIVAL ", cam la fel ca cel din orasul VICTORIA. Aici fiind un regiment cu vechi traditii, numit NEW WESTMINSTER ROYAL REGIMENT, componenta militara a fost mai vizibila, unde foarte interesanti au fost CADETII cu uniformele lor si fetele in uniforma. A fost ceva frumos. A mai participat si o formatiune romaneasca, in costume populare, dirijate de centrul comunitar romanesc. Timpul fiind frumos, totul a fost frumos.
Dupa festival, au aparut o multime de tarabe asezate sub aparatori de cort, apoi formatiuni de concert, care asa de tare cantau de m-au asurzit si inima a luat-o razna cu ritmul, apoi diferite jocuri tip balci modern - toate pentru a castiga cati mai multi bani. Se aruncau cu banii pe tarabe de mama focului, multi sa faca pe plac copiilor. Aici am observat unitatea de etnie, mai putin a noastra care numai unitate nu este. Aceasta m-a durut si ma doare.
Daca ai ceva noutati, te rog sa le scrii
Cu mult drag la toti - Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita.!.Multumesc frumos pentru lamuririle solicitate. Cand ma intorc in tzara, vreau sa-l cunosc pe Profesorul Manu, o personalitate - dupa parerea mea, care impreuna cu tine,Ghita, puteti face lucruri deosebite,fiind o personalitate la fel de mare ca si a profesorului.
Lipsa noutatilor, denota ca situatia pe la bloc si arealul sau este buna. Nu mai sunt factori perturbatori. Am sa urmaresc de la distanta activitatile Asociatiei, in masura in care le vei face cunoscute. Ma voi bucura odata cu dumneata de succesele personale si ale colegilor tai, si ma voi incuraja, daca vor fi si nerealizari, odata cu dumneata.
Doresc sa-ti fac cunoscute niste chestiuni aflate din ziarul Faclia, de pe internet, ziar care il citesc din cap la coada, pe fata, dos si pe dunga. Prima problema. Ma refer la o activitate care a avut loc intr-o localitate nu tare departe de Bologa, si anume MASURISUL OILOR din comuna MARGAU >Sub indrumarea Centrului judetean de conservare si valorificare a culturii traditionale, Cluj, condus de domnul Tiberiu Groza, a avut loc cu aceasta ocazie, un concurs de muls si facut casul, de taiat lemne si fasonat si altele.
A avut loc un frumos concert folcloric, sustinut de Dumitru Farcas, Formatiile DOR TRANSILVAN SI RAPSODIA SOMESANA, cu solisti cunoscuti ca Mariqana Morcan, Amalia Codorean si cateva mai tinere dar de viitor, femei si barbati.
Cu aceasta ocazie, am aflat inca odata de frumusetile acestor locuri ca :Masivul Vladeasa, Cascada Valul Miresei, Lacul Scrind,Mai multe pesteri, Pietrele Albe, Impresionantele aspecte de la Rapa Rosie, Dealul Paltinis.
Aceste locuri, rivalizeaza cu zona de mai la sud, ca Pestera Scarisoara, Detunata etc. Cand ma gandesc cate frumuseti sunt langa noi, iar eu trebuie sa umblu lela prin departari, iar altii fug de acestea, dand bani grei pe alte meleaguri.
Tot indomeniul artei, amintesc ca in comuna UNGURAS, a avut loc un festival coral, unde 13 coruri adventiste, s-au intrecut, aceasta ocazie fiind si un concurs.
Ma refer acum la hotrlul CONTINENTAL din Cluj, din piata Unirii. Eu inauntru nu am fost, dar trecand pe acolo, vedeam luxul din interior. Fiind o cladire de patrimoniu din Clu, ma intereseaza, deoarece de cativa ani buni, este in paragina. El a fost vandut in 1994 la o societate din Alba Iulia, care nu a facut nimic, lasandu-l in degradare. Cum societatea a dat faliment, pe 15 iunie se vinde la licitatie. Ca amanunt de coloratura, hotelul la inceput s-a numit New York si a fost construit in 1895. Ca amanunt de tristetze, zona pietii Unirii si strada Iuliu Maniu, mare parte a fost retrocedata

cladirile aratand cam neintretinute, iar altele par parasite.
Ca motiv de gandire, in ziar este un articol in care se precizeaza ca una din cauzele principale principale ale stagnarii si redresarii economiei romanesti, o condtitue lipsa investitiilor si migratia fortei de munca.
CU MULT DRAG -Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Pentru a mai schimba registrul discutiilor, voi scrie despre modul cum sunt respectate aici traditiile istorice, la care- dupa cate am observat- se tine foarte mult. In aceasta ordine de idei, numai in VANCOUVER, luat ca totalitate a asezarilor urbane care il compun, locurile cu rezonanta istorica sunt marcate in mod vizibil, printr-un mic obelisc din piatra frumos lucrata, care are in mijoc, steagul Canadei. Alaturat sau incrustat in piatra, este scris clar si cu explicatii, semnificatia locului. Frecvent am vazut coroane de flori, jerbe sau numai manunchiuri, asezate frumos, de multe ori fiind si lumanari aprinse, functie de ce este acolo. Inafara de acestea, sunt zone istorice, de intindere mai mica sau mai mare, care sunt marcate la colturi, cel putin cu o placuta, dispusa pe un trepied. unde se specifica, faptul ca este loc istoric, denumirea, iar in centrul zonei, este o placa mare cu explicatii. Nu ma refer concret, deoarece intentionez sa scriu mai clar, dupa ce voi avea ceva date istorice, dar implica ceva umblatura.
Ca o remarca importanta, nu am vazut nici un asemenea loc, pe langa care am trecut cu diverse ocazii, sa fie degradat, mazgalit, murdar sau fara drapel. Indiferent din ce parte a globului vin cetatenii de aici, respecta in totalitate legile tarii,, iar cu ocazia zilelor nationale,, arboreaza insemnul distinctiv, o rondea rosie si alba, culorile nationale canadiene.
In alta ordine de idei, ma refer putin la cultul eroilor. La televiziunea canadiana, este un canal unde se transmit imagini cu participarea armatei canadiene la cele doua razboaie mondiale si la cel din Coreea, cu imagini autentice din timpul luptelor. In acest fel, in programul intitulat "PENTRU REGE SI TARA ", actiunile Armatei 1-a canadiene in primul razboi mondial, pe frontul din Franta si Belgia, insistand si specific acest lucru, pe modul de actiune si suferintele soldatilor din transee, si pe curajul de care au dat dovada. Din cel de-al doilea razboi mondial, se prezinta
actiunile celor doua armate canadiene, de pe frontul de vest si de pe cel din Italia, mergandu-se pana la victorie.
Acesta este un aspect important, dar mai este al doilea aspect, profund umanitar si patriotic, acela de a cinsti pe cei cazuti si ramasi pe campul de onoare in cimitire presarate de-alungul si de-alatul campurilor de bataie. Asa cum se prezinta actiunile de lupta, asa se prezinta si situatia cimitirelor, model de intretinere si individualizare a mormintelor. De multe ori am avut ocazia sa vad cimitirele canadiene, de pe ambele teatre de batalie, asa cum le-am specificat, unde un reporter se opreste prelung dand axplicatii si prezentand - in limita timpului - pe cei cazuti. Fiecare are piatra funerara, cu datele de identificare a celui cazut, avand trecuta, deasupra numelui, frunza de artar, simbolul canadian. Cele mai multe prezentari, incep cu imnul canadian, cu drapelul desfasurat, unde se prezinta pe scurt, unde au cazut cei din cimitir. Dupa aceea se prezinta o melodie de odihna vesnica, iar dupa aceasta incepe telereportajul. Este impresionant.
Tot ca un semn de recunostinta, ca si la noi, in capitala provinciei, orasul Victoria,este ridicat un impresionant monument, iar in Vancouver am vazut doua monumente, dar s-ar putea sa fie mai multe.Ele sunt dedicate eroilor cazuti in cele doua razboaie mondiale si a celui din Coreea. In permanenta sunt impresurate cu flori, coroane, jerbe sau manunchiuri.Cinstirea la televiziune a eroilor canadieni, se face pe canalul KCTS, prin emisiunile " FOR KING AND COUNTRY ", de care am amintit, si emisiunea " ARMATA REGASITA "- dupa cum am tradus eu, unde se aduce cinstire celor aflati in cimitire, dar si a celor necunosnti si negasiti, prin morminte si cimitire comune.
Cinstirea nationala a eroilor se face in ziua de GIVING DAY, ziua recunostintei natiunii pentru cei cazuti cum am mai afirmat, dar si fata de cei ce au pus bazele statului canadian, prin debarcarea primilor colonisti. Prin lege, este zi nelucratoare, unde se desfasoara actiuni cu profund iz patriotic, atat pe plan central cat si in fiecare localitate.
Cam acestea au fost aspectele pe care le-am reliefat, in spre cunostinta celor care citesc acest material.
Salutari cu drag la toti care va sunt dragi si la toti oamenii de bine. --Cu mult drag =Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Un american de 33 ani, pe nume NIK WADEMAN, va incerca sa traverseze cascada Niagara, vineri seara, in fata a mii de spectatori americani si canadieni, care se afla la granita dintre cele doua tzari, SUA si CANADA. Sunt asteptati circa 4500 spectatori pe malul american si 40.000pe malul canadian.
Ultima traversare pe sarma a avut loc in iulie 1896. De atunci traversarea aeriana pe sarma nu s-a mai efectuat, fiind interzisa, pe motive de siguranta, existand pericole foarte mari. Avand in vedere ca cel ce va incerca, este acrobat si cascador de la varsta frageda, iar cascadorii au facut mult bine, prin reclamele facute cascadei, autoritatile si-au dat acordul pentru aceasta incercare.
Se considera ca traversarea va dura 40 minute, de fata fiind si cei doi copii.
Pe parcursul largimii cascadei de 550 metrii si inaltimea de 60 metrii deasupra apelor, va fi intins un cablu gros si greu de 14 tone.Ca premiera pentru acest cascador, este ca pentru prima oara,cand o traversare o face cu centura de siguranta, dar a fost greu de convins sa o poarte.
Traversarea va fi grea deoarece cablul se va balansa si nu va fi orizontal ca intins, ca nu se poate, din cauza intinderii sale si a greutatii sale de 14 tone. Traversare va incepe de pe malul american, va cobora pana la mijloc cam 10 metrii,din cauza curburii cablului, dupa care va urca din nou pana la final, pe malul canadian. La greutatea traversarii se adauga balansul cablului din cauza vantului si, ceata specifica zonei Marilor Lacuri.
SURSA:Ziarul ADEVARUL din 14 iunie 2012.
In alta ordine de idei, aici este frig, ploua aproape permanent si vant,cu temperaturi maxime mai mici decat minimele din tzara. Poate se pare ciudat, dar nu se poate umbla fara pulover, vesta, umbrela si incaltaminte specifica unui sezon cam rece si umed.
Salutari cu dragoste la toata DINASTIA POTRA si la oamenii de bine.
Cu mult drag-Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Cel mai mare telescop din lume, ca dimensiuni si performante, se va numi European Extremely Large Telescope[EELT ], se afla in faza de proiect si, se va monta pe muntele CERRE ARMAZONES, la o inaltime de 3000 metrii, aflat in DESERTUL ATACAMAdin statul CHILE. Aici vizibilitatea este cea mai buna de pe mapamond, cu 320 nopti senine pe an. Telescopul va costa un miliard dolari, fiind cel mai scump telescop.
Cateva caracteristici principale :
A] Va avea o oglinda principala cu diametrul de 39 metrii, fiind cam de 4 ori mai mare decat acelui mai mare telescop aflat in functiune. ;
B] Va capta de 12 ori mai multa lumina ;
C] Se vor vedea foarte clar planetele din afara sistemului nostru solar si aspecte din galaxia noastra, ;
D] Va da noi informatzii despre gaurile negre din univers, formarea galaxiei noastre, materia neagra si energia din univers.
Telescopul va deveni operational in 2032
Cheltuielile vor fi suportate de Institutul Mondial de Astronomie pentru emisfera sudica, care este autorul marelui telescop, incepand din faza de proiect, constructia si montarea lui, precum si exploatarea lui pe timpul functionarii.
Cu mult drag -Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Iti relatez un caz de longevitate a unui catatean din judetul Timis. nascut in apropiere de Lipova judetul Arad, in data de 13 iunie 1905.Se numeste Nicolae Petculescu si are 107 ani.Are doua fiice, de 74 ani, respectiv78 ani, 2 nepoti si 2 stranepoti. Locuieste la Timisoara.,
A prins doua razboaie mondiale, a fost martorul unirii Banatului cu Romania, a trait pe vremea unor imparati si regi.
In tot acest timp a fost croitor de haine populare, lucrand pana la 100 ani, fiind cel mai bun croitor de haine populare din zona ; toata lumea cumparand haine de la el. :
-- Alucrat si dus haine la Palatul Regal de la Savarsin;
-- A vorbit cu regele Mihai;
--A confectionat haine pentru INDIRA GANDHI, prim -ministru al Indiei
-- ESTE CEL MAI VARSTNIC LOCUITOR DIN judetul Timis.

--A trecut prin 2 operatii la stomac acum 2 ani, dar acum se simte bine. Daca raceste, ia o aspirina si se culca. Singura problema este ca nu aude prea bine.
Nu ii place sa se uite la televizor, dar ii place sa se bucure de orice ii ofera viata. Este calm, nu se enerveaza fiind bine dispus cat poate. Un fapt care l-a ajutat sa traiasca mult, este ca nu refuza niciodata sa manance ceeace i se ofera.
La standurile cu marfa, a avut intotdeauna cumparatori, dar si vizitatori de rang inalt, care vorbeau si se fotografiau cu el. In acest sens, s-a fotografiat cu regina ELENA, care s-a oprit la standul sau si i-a admirat confectiile sale populare.
Int-o ordine de idei paralela, la Cluj-Napoca, pe strada Tomis, aproape de colt cu Eroilor, pana acum cativa ani, a lucrat un batran de 87 ani, pe nume, parca Petran, care confectiona sepci. Aici mi-am facut doua sepci, care le am si le port si acuma. Nu stiu motivul pentru care nu mai lucreaza, dar aici se afla acum o Casa de amanet.
In aceeasi ordine de idei, aici in Vancouver, la un atelier de reparat incaltaminte mai de cartier, cetateanca de origine chineza care prelua comenzile, a intrat in vorba cu mine, si in final mi-a prezentat pe tatal sau de 96 ani, care era in atelier. Era sprinten, auzea dar nu prea il tineau picioarele, in sensul ca, desi mergea singur, la schimbarea de directie trebuia ajutat.
Si la noi in satul de origine, a fost o femeie, careia i se spunea CONTRASHITZA, care a trait 110 ani. Toata ziua o vedeam pe un scaunas in fatza usii, mai ales vara, insa mergea singura la treburile ei. Casa ei se afla la coltzul ulitzii unde sedeam, asa ca o vedeam de cateva ori pe zi. La un moment dat nu mai auzea, stand muta si surda in acel loc.
Chiar si la noi in bloc avem exemple de longevitate, pe care le cunoastem cu totii.
In zona miltara unde am lucrat, al am ca exemplu pe generalul BUSUIOC, fost comandant al Grigazii de antiaeriana unde am lucrat, care la3 ani mergea singur la cumparaturi in piata Mihai Viteazu, la hala. Avea un mers inca sigur, drept si linistit. Din cate se spunea de cei ce-l cunosteau mai bine, niciodata nu l-au vazut enervat, scos din sarite sau manifestandu-se deranjant.A murit la 95 ani.
Salutari cu drag la toti cei dragi --Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

MIHNEA CUIBUS-elevul anului la Cluj-Napoca, in acest an.Premiul obtinut:un laptop performant.
Premiul numit ELEVUL ANULUI,a ajuns la a patra editie. Anual se ofera celui premiat un premiu de excelenta. Conditia ca un elev sa fie desemnat pentru acest premiu, este performanta obtinuta de elev in cursul anului.La premiu participa elevi din mai multe orase care sunt :Iasi, Bacau, Galati, Constanta, Miercurea -Ciuc si Cluj-Napoca.
Elevul anului de la aceasta editie este elev in clasa a opta la SCOALA "IOAN BOB ", care, la randul ei, a fost confirmata, in acest an, ca scoala europeana.
Este un copil linistit, de o inteligentza remarcabila, de o seriozitate si devotament fata de indeplinirea atributiilor scolare iesita din comun,
Este cel mai performant elev premiat de UPC, in 4 ani din cei 5 ani de cand se acorda premiul. A obtinut peste 40 premii la concursuri nationale si internationale de matematica.
Numai in acest an a obtinut 12 distinctii si premii, din care cele mai importante suntMedalia de aur la olimpiada nationala de matematica, Locul intai la concursul national de evaluare la matematica, Premiul intai la la concursul de matematica numit "Lumina Matematicii ", Premiul pentru stiinte la Gala zecepentru Cluj sectiunea Juniorii Clujului, -Juniorii cetatii. S-a calificat pentru lotul national largit de matematica.
Sursa: Ziarul Faclia din 12 sau 13 iunie anul curent.
Elevi dotati se gasesc la multe scoli la Cluj, insa trebuie sa fie descoperiti, indrumati si pregatiti cu seriozitate.
Intr-o ideie paralela, fiul meu Dan a fost prieten cu doi colegi de clasa la liceul de informatica, din care unul din ei, a fost o capacitate la matematica, participand an de an la concursuri interne si internationale,fiind o mare promisiune pentru viitor. Pacat ca de cativa ani buni, a derapat psihic, fiind pierdut. Al doilea a ajuns un medic vestit in Germania. Nu comentez, si asta este situatia.
Cam acestea sunt cele ce ti-am vrut sa scriu, in viitor urmand si altele.
Salutari cu drag la toti cei dragi --Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Am primit copia scrisorii, pentru care multzumesc de efort. In emailul de fatza vom vorbi pe scurt, ca mai lung nu am de unde, despre un eveniment petrecut in centrul orasului, pe una din cele mai aglomerate strazi, in dreptul unui mare magazin alimentar.
Dan a avut ceva treaba prin oras si, m-a luat si pe mine sa mai ies din casa si din jurul ei. Adevarul este ca ies din casa pentru timp scurt si pe strazile din imediata apropiere. Cat timp el avea treaba undeva intr-o cladire din apropiere, eu am intrat la o agentie loto ca sa mai vad ce numere au iesit si sa iau un bilet loto la jocul de vineri, numit LOTTO MAX. unde premiul cel mare a ajuns la 50 milioane dolari, cam 160milioane de RON I.Suma este fantastica. Pana acum am mai jucat dar castigul meu a fost si este negativ, castigand uneori cate unu la cinci dolari, cam un sfert din ce am cheltuit. Dar nu asta este tema.
Iesind din agentie, am cautat pe Dan la locul de intalnire, dar nu l-am gasit. M-am asezat pe o banca in holul magazinului, insa atentia mi-a fost atrasa de o scena pictoriala demna de penelul unui pictor. Intr-un colt am vazut o tanara dumnezeiesc de frumoasa si proportionata in toate cele exterioare. Langa ea erau numai tineri de la culoarea ciocolatei pana la cea a negrului de fum. Toti o sorbeau din ochi, dar ea nu avea ochi decat pentru cel mai negru si mai urat, dar bine facut, cu un fizic de invidiat. I-am urmarit cu atentie. Fata ii zambea., il pipaia, iar cu ochii, sa ma scuzati, era mai mult la pantalonii lui, apreciind un obiect de acolo. Se mai apropia de el, il atigea acolo ca din intamplare, iar barbatul se infiora, strangea din buze si o privea cu pofta. Intre timp au ramas ei doi, ceilalti intrand in magazin. Nu mai stiu ce s-a mai intamplat, dar a venit Dan si m-a chemat sa vad cum arde o masina , cam la 100 metrii de intrarea in magazin, fiind parcata langa trotuar, dar in loc nepermis.
Erau de fata doua masini de politie si o masina de stins incendiu a formatiunii de FIREFIGHTER a orasului. Incendiul era stins, dar era un miros greu de ars, peste tot spuma si o multime de gura casca.
Masina era un autoturism DODGE, de fabricatie americana, care avea compartimentul motorului si capota arse, de nu se mai puteau folosi. Noroc ca s-a intervenit repede, deoarece in fata si spatele acestei masini, mai erau doua, de lux, care au fost doar stropite cu spuma.
Ce m-a uimit a fost rapiditatea cu care au intervenit politistii si pompierii. Din cate mi-a spus Dan, care a fost acolo de la inceput, politistii, ambele masini, au venit cam intr-un minut pana la un minut si jumatate, fiind la o distanta cam de peste un km., iar pompierii cam in trei minute, desi se afla cam la doi km.
Aici este o obligatie, ca si la noi, ca la sirena politiei si pompierilor, strada se elibereaza din calea lor, tragand langa trotuar si oprind. Acest aspect, aici se respecta, masinile putand merge la interventie nestingherite.
Am stat pana au plecat pompierii, dar a ramas un politist, sa-l amendeze pe cel cu masina arsa, deoarece a parcat pe loc interzis. Aceasta a fost parerea noastra dupa gesturile politistului si a multimii din jur. Masina a fost inconjurata cu banda, iar politistul in asteptare.
De aici am plecat acasa la ale noastre.
Cam astea au fost ce am vazut, si pe care le-am scris.
Cu drag la toti - Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Imi pare bine ca ne continuam discutiile noastre. Vom vorbi despre diferentele dintre DORINTE si REALITATE, dar nu filozofic, ci pe exemple cat se poate de concrete, in domeniul alimentar sau, mai bine zis in unele sectoare alimentare.
Aceasta, pentru ca intre ce este la noi, si care sunt dorinte si- ce este aici, care constituie - realitatea, sunt diferenteze. Ambele sunt zilnice si specifice fiecarei tari. Inca de cand eram mic, copil si apoi, HAIDA - HAI, pana la varsta aceasta, sau foarte aproape de ea, am fost obisnuit cu produsele lactate, de orice gen, facute artizanal, tzaraneste, cu produse neamestecate, nerafinate, pure si absolut originale. Asa este cazul laptelui, casului si apoi a branzei, untului - care se aducea in calup mare in desaga de la turma, urda,, zarul, care nu era adapat ci era asa cum ramanea de la prelucrare. apoi smantana care o sterpeleam de pe oale, de mai luam si cate o bataitza, laptele acru zis batut si mai sunt.
La toate le duc dorul din copilarie, dupa toate ma gandesc cu nostalgie, dar unele s-au mai aplatisat, dar au ramas cateva care nu se vor domoli, decat cand voi trece din lumea asta.Este vorba de lapte, cas si urda., mai ales, ca aici nu sunt vanzatori individuali si magazine care sa serveasca dupa cat cere clientul. Aici nu exista o piata agroalimentara ca LEUL,cu vanzatori individuali, asa cum este lelea Valerie - sa zicem - din Tureni, sau magazin particular din hala, ca magazinul Dana- lact, sau Lechinta etc, unde marfurile sunt vrac si da cat vrei. Nu am vazut cas in stare nativa, care sa aiba gust de cas sau urda. Aici toate, dar absolut toate aceste produse sunt ambalate si expuse pe raft. Uneori aceasta superindustrializare, parca ma inhiba, ma sufoca, facand si mai acuta dorintza de-a manca o bucata de cas sau urda cu ceapa, cu rosii, sau pur si simplu goale, ca sa se simta gustul, ca astea au alt gust.
La fel, si la paine. Imi este o pofta nebuna sa mananc o paine de pe vatra, sau in tzest, cum sapunea regretatul Amza Pellea, calda, dar obligatoriu moale, de la magazine cu vanzatori, care te servesc la dorintza, asa cum este cel de pe Marasesti sau chiar la noi, in fatza, unde doamnele de aici, sunt amabile si fac tot ce se poate sa serveasca, chiar daca pe moment nu au. Tzin minte ca odata cand am fost acasa, am luat de pe Marasesti, doua paini negre, moi ca bumbacul si cu un miros care m-a facut sa mananc una pana pe Paris, mergand dupa alta. Insusi faptul, ca si in cazul cand se ia de pe raft, produsele parca au suflet, prin aceea ca simpla discutie cu casieritele, aceste produse capata un pic de suflet.
Nu mai zic de GOGOASA INFURIATA si PLACINTELE de la chioscuri, care au un gust aparte, poate si numai ca sunt cumparate si facute traditional, ca poti schimba o vorba cu vanzatoarele,, care te fac sa mai cumperi una.
Chiar si la magazinele de legume -fructe, unde sunt persoane care aranjeaza in permanenta si se pot lua cantitati dupa dorintza, tacerea si insingurarea o resimt, fiind diferentze mari intre tarabele noastre cu suflet de vanzator, oricum ar fi el, si tacutele standuri, reci si mute.
Exemplele pot continua dar ma opresc aici, ca s-ar putea sa nu fi de acord cu mine.
Numai cine este insingurat ca mine, poate sti ce diferenta este intre dorintza, cara este in tzara, si realitatea rece, tacuta, matematizata si ordonata, ca uneori este, pentru mine, apasatoare.
Aici timpul este rece pentru aceasta vreme, cu temperaturi pe jumatate ca in tzara, ploi si vant. Spre rusinea mea, marturisesc ca desi suntem la jumatatea anului, nu am dat jos indispesabilii, camasa de piele, jerseul, iar dimineata si vesta groasa. Inafare de doua la trei zile, temperaturile au fost sub 19 grade, si din prognoza, nu am vazut sa creasca ;peste 20 grade. Oricum, si pe aici va veni ceva vara mai calda, dar departe ca cele care subt in tzara. Asta este.
Transmite salutari cu dragoste intregii dinastii si nu numai, sanatate si viata lunga.
Cu mult drag - Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
In ultima perioada au avut loc unele evenimente, unele deosebite, atat pe plan national, cat si local. Cel mai important este ZIUA NATIONALA A CANADEI - CANADA DAY. Ea se sarbatoreste in fiecare an la intai iulie. In acest an a picat sa fie duminica.. Cum in aceasta zi, este zi nelucratoare, ziua libera se acorda in prima zi lucratoare dupa sarbatoare. In acest caz este lunea. In aceste conditii, populatia a beneficiat de un long weekend, de trei zile. Ca mod de sarbatorire, nu difera ca cea de la noi. Lumea care nu a plecat in statiuni sau pe la diferite hoteluri si moteluri sau cu corturile si cu barcile care au, au luat cu asalt parcurile si locurile de agrement, unde au avut loc spectacole, iar comerciantii au impanzit aceste locuri, cu tot felul de marfuri.
In capitala federala, OTTAWA, au avut loc o demonstratii , tip parada populara, iar pe o imensa scena in fata cladirii parlamentului, a avut loc un mare spectacol.A avut loc si o parada militara, din care am prins doar zborul in mai multe valuri, a formatiunilor de avioane.
L-am vazut pe premierul canadian STEPHEN HARPER, facand o baie de imultime, care se inghesuia sa-l aclame, salute si sa-si stranga mana.
Manifestari similare au avut loc si in capitalele provinciilor din compunerea FEDERATIEI CANADIENE. Poate ma repet, dar consider ca este important sa amintesc faptul ca in Canada provinciile sunt similare ca drepturi si obligatii cu statele ce compun Statele Unite, mai putin teritoriile slab populate si reci din nord, care sunt in subordinea guvernului canadian.
Pacat ca aici timpul a fost cam ploios si rece, dar si asa, a iesit in mare numar in locurile publice.
Alt eveniment important, ca si la noi in Romania, este incheierea anului scolar. La scoala unde a invatat Thomas, a lut sfarsit in 24 iunie, cu un frumos spectacol numit TALENT SHOW, unde elevii care aveau ceva de aratat artistic, erau programati in spectacol. Sa sti ca mi-a placut mult deoarece spectacolul era sustinut de copii de la clasa intai si pana la saptea. A predominat dansul modern, unde toti se pricep, apoi solisti de muzica canadiana si din tarile de origine, apoi, melodii la pian, si chiar acrobatie si iluzionism,, care au fost aplaudate si supraaplaudate de elevi si participanti din afara scolii. Pacat ca a plouat cu galeata, fiind nevoiti sa ne inghesuim in sala de gimnastica, cam la 400 de persoane, de toate varstele si natii. In prealabil, in biserica scolii, a avut loc o slujba religioasa in cinstea acestui eveniment,pigmentata cu cantece religioase, predici si acordare de premii. Thomas a primit si el un premiu.
De la toamna, merge in clasa a opta la COLEGIUL SAIT THOMAS MORUS, situat in imediata apropiere a fostei scoli care s-a numit OUR LADY OF MERCY, adica Doamna noastra a fericirii. Denumirea mi se pare curioasa, dar m-am obisnuit.
Emailul ce nu l-ai gasit,si care este extrem de socant, am sa-l rescriu, dar ceva mai tarziu.
Salutari cu drag la toti cei dragi, din acest loc unde temperaturile sunt pe jumatate ca cele din tara, dar ploua triplu.
-- Cu mult drag -- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Un video extrem de dur, groaznic chiar, a fost postat in data de 30 iunie a.c. ora 07-09 ,in ziarul Adevarul. rointernational de catre Dorina Calin. Este vorba de executia unor traficanti de droguri, de catre o banda rivala. Stirea si imaginile au fost preluate de la ziare si agentii straine, asa cum se va vedea.
A fost un video extrem de socant, postat pe internetnet, in care se arata cum cinci membrii ai unei retele de traficanti de droguridin Mexic, sunt decapitati de catre membrii unui grup rival.
Inregistrarea video a fost postata pe blogul Mundomarco.com, fiind expresia ultimei atrocitati in lupta incrancenata a bandelor rivale de traficanti de droguri din Mexic, pentru preluarea controlului rutelor de contrabanda. Membrii Cartelului Golfului au decapitat cinci membri ai Cartelului Zetas, scrie Ziarul DAILY MAIL.
Filmul decapitarii dureaza aproximativ trei minute, timp in care prizionerii din grupul rival, sunt tinuti in genunchi si, pusi sa-si spuna numele si cine i-a trimis pe teritoriul cartelului rival.
Dupa ce fiecare din cei cinci se prezinta, alti cinci barbati cu cagule pe fata, care s-au aflat in permanenta in spatele lor, la un semnal dat de un sef, incep sa le taie gaturile cu macete.
Operatiunea in sine dureaza aproximativ doua minute, pana cand mascatii, reusesc sa decapiteze pe membrii bandei rivale.La sfarsitul filmarii, barbatii mascati, tin capetele celor ucisi ca pe niste trofee.
Ca aspect, condamnatii sunt cu bustul gol, in chiloti, cu mainile legate, cu gurile lipite cu banda adeziva, iar pe piept au inscris cu vopsea neagra, litera Z. In spate se vede cum niste mascati cu cagule, stau in spate cu macetele pregatite.Macetele sunt cutite sau un fel de seceri, folosite la taierea sfeclei, a tufelor de bambus, a arboretului, precum si pentru crearea de culuare prin locuri greu de trecut.
Condamnatii erau in asa mod legati incat nu puteau face nici o miscare, fiind bruscati de mascati, care faceau antrenamente pe gaturile condamnatilor. Asa cum am scris, la un semnal mascatii au prins condamnatii de par, i-au culcat la pamant si, au inceput sa taie gaturile, asa cum se taie gatul unor miei, dupa ce au fost sacrificati si jupuiti, prin taiere jur - imprejur, sa le mareasca chinul si durata lui. Nenorocitii nu au putut face nici o miscara de impotrivire,, murind in chinuri groaznice
Interesant este modul de postare pe internet, si anume, era postata poza de dinaintea executiei, avand la mijloc un triungi alb pe post de link, care accesat, se porneste filmul video, care arata tot filmul executiei.
Mai sunt postate opt filme video cu scene de groaza, asa cum voi arata mai jos :
1] Primul film video prezinta executia in acelasi mod a doi membrii rivali, de catre mascati.
2] Al doilea film video, prezinta executia in acelasi mod, prin taierea gatului a trei membrii din banda rivala. 3] Masacrarea prin moarte violenta a unei intregi familii, in casa acestora, dupa ce au fost torturati, prin injunghiere.
4]Decapitarea a doi membrii din banda rivala, dupa un interogatoriu dur, unul prin taierea gatului cu drujba, iar la doilea prin taierea gatului cu maceta.
5] Executarea a trei femei in locul numit acolo --Sinalva.Sunt executate in modul cel mai salbatec posibil.Filmul arata un camion, intr-un camp, dupa cat se pare, izolat, in jur fiind multi barbati inarmati, in costume de mascare. Doua din ele sunt ucise prin decapitare, langa camion, dupa care aruncate in camion, iar a treia, decapitata direct in camion.
6]Executarea unui comerciant in localitatea sau din localitatea Vera Cruz. A fost injunghiat si, in paralel a fost impuscat in cap, gaura glontului fiind vizualizata in mod clar, totul fiind improscat cu sange.
7]Interogarea unei tinere femei.Se vede clar modul dur cum un barbat in blugi, deoarece se vad doar picioarele si pantofii cu care calca dur si loveste femeia. Pe fata femeii se vede spaima si groaza, fiind impietrita de groaza, neputand vorbi de spaima,stand ca o paralizata.
8]Interogatoriul familiei Michoacuana, in localitatea La Culebra.
Toate aceste scene, mi-au produs impresii profunde, socandu-ma in mod profund. Niciodata nu am vazut asa ceva si nici nu vreau sa mai vad.Cred ca imaginile postate ma vor urmari multa vreme, aratandu-mi cum viata unor oameni, nu conteza cand este vorba de interese, de sfere de influenta si bani multi. Imaginile arata oameni bine imbracati, dar, in fond, sunt ucigasi de cea mai joasa speta.
In seara zilei cand am terminat de postat, am fost asa de socat si stresat ca nu am putut manca, si dormi, fiindu-mi sete continuu.
Am scris despre acestea, pentru a va da seama ca pe lume se gasesc bande ucugase, care nu se dau la o parte de la nimic, taind gaturile rivalilor ca la o gaina sau la miei la abator.
Cu acestea am terminat.
Salutari cu drag la toti cei dragi --Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

In spiritul bunelor relatii,- excelente, pot sa spun, fara a exagera, continuam cu un email mai usor si cu totul actual, din seara aceasta. Dupa cum sti, sunt un mare fan al muzicii populare romanesti, in general si, a celei ardelenesti si banatane, in special. In aceasta seara, cautand pe TV un program adecvat si placut, am dat pe TVR INTERNATIONAL, programul de muzica populara numit TEZAUR FOLCLORIC, transmis de la Oradea. Pentru mine a fost un regal muzical, fiind, cum s-ar spune - in transa. Nu am mai stiut de nimic, in afara de televizorul unde se canta romaneste.
Nu imi este rusine sa recunosc, ca mi-au dat lacrimile, pe care cu greu le-am putu stapani, dar ele au fost pe tot parcursul emisiunii. Iti scriu astea, ca esti, dupa mine, singurul care ma intelegi. A cantat ORCHESTRA RAPSODIA BIHOREANA a Scolii de arte "FRANCISC HUBIC " din Oradea.
Permite-mi sa fac o digresiune de la tema : Opera Romana din Cluj a avut in vremea tineretii mele, o mare solista, de talie europeana, pe nume Lya Hubic, care - cu toate ofertele ce i s-au facut, nu si-a tradat orasul si institrutia, careia prin vocea sa, i-a dat o mare stralucire. Se pare ca este ruda apropiata cu Francisc Hubic, de la Oradea. Tzin minte ca la spectacolele ei, sala era arhiplina, multzi ramanad inafara salii, adica in strada. Am vazut-o in operele AIDA, BOEMA si MADAMME BUERFLAY. La asemenea spectacole, a fost o intreaga nebunie, spectatorii parca ar fi intrat in delir. Sa revin --Tot ca o dragoste de tara, a fost ascultarea interviului dat de Emil Boc la Cluj, undeva pe linia de tramvai, care se repara, cred ca in zona parcului. Nu am avut ochi si urechi decat pe ce spunea Boc si pe peisajul din Cluj.
Ca sa revin complet, la spectacolul de la Oradea, sufletul spectacolului a fost dirijorul Liviu Butziu, care incet-incet si cu multa munca, talenrt si daruire, a urcat pe aceasta scara valorica . Dupa mine, este cel mai valoros dirijor, alaturi de Stelian Stoica de la Jidvei. In rest toti dirijorii sunt batraNI, BURTOSI si, dupa mine, blazati.
La spectacol au cantat, solisti cam de prin toata tara si apoi din Oradea. In acest sens au cantat : Ancutza Matei din Boitza - Sibiu, Paul Ananie din Maramures, Corneliu Ciobanu din Botosani, Liliana Laichici din Banat, Lucica Paltineanu din Suceava, culminand cu parintele Cristian Pomohaci din Bistritza-Nasaud. In final a urmat grupul de solisti din Oradea care au cantat melodii de Florica Ungur, compus din Lentin Ciucur, Dana Ionela Jurjutz, Antonela Ferche Butziu si Cornei Borza.
Publicul a aplaudat generos si, alaturi de ei apladand si eu.
Pentru mine a fost un moment de mare inaltare sufletesca, tonifiant, care mi-a acutizat dorul de tzara.
In alte ordine de idei, la TV se anuntza rezultatele la BACALAUREAT.Rezultatele sunt mai mult decat slabe, care, pe mine, ma pune pa ganduri. Dupa mine, cum mergem in general, asa merge si invatamantul. Trebuie facut ceva.
Sper ca am reusit sa fiu intzeles si ce am scris, a fost acceptat de tine, spre multzumirea si linistirea mea.
Salutari cu drag pentru intreaga dinastie Potra si cei buni din bloc si nu numai. Transmite, te rog, salutul meu, domnului profesor Manu.
Cu mult drag - Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Retransmit si eu salutarile, eu citesc in continuare constant ceea ce apare la rubrica Corespondenta din Canada.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Sunt de acord cu ce ai scris. Pe timpul nostru nu erau camere, poate s-a mai copiat, dar este departe de situatia actuala din scoli. Acum primeaza distractiile si bautura, iar scoala - pe plan mult secundar. Adevar este ca si situatia din tara, favorizeaza aceasta. Trebuie sa se schimbe ceva in management, ca altfel mergem tot mai jos. Nici perpetua stare de incertitudine din tara, certurile si acuzele reciproce nu ne fac bine, din contra. Atata timp cat vom sari unul la beregata altuia, nu vom merge inainte. Pacat, nu suntem nemti, ci romani, unde se aplica permanent zicala " Daca a murit capra mea, sa moara si a vecinului. ". Niciodata nu vom fi din cei la care se aplica principiul "Daca vecinul are o capra si i-a murit, eu sa am doua capre, ca sa-l pot ajuta ". Timpul s-a mai remediat, s-a incalzit, avand 22 grade., ceea ce este bine.
Am vazut initiativa de a merge cu bicicleta pentru nevazatori, o consider buna, dar nu stiu daca se mai aplica.
Salutari cu multa dragoste la toti --Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Scrie răspuns