Corespondenţă din Canada

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

.... Aici se pare ca vrea sa vina un pic de vara. Se anunta temperaturi de pana la 28 grade. S-ar putea sa fie scurta. Referitor la DICTIONARUL IN LIMBA ROMANA DE LA LIBRARIA "CHAPTERS ", m-am inselat cu continutul in sensul ca am mai fost odata cu Dan pana acolo si pe cutie scria marunt continutul cutiei si modul de folosire a continutului. Am constata ca are 2 volume de invatate a limbii romane, iar la fiecare volum, are atasat cate un CD.Astazi trecand prin oras, m-am oprit la standul unei agentii de turism din centrul orasului NEW WESTMINSTER, si am studiat niste materiale de turism, cu o grafica impecabila si o hartie super. Am luat 3 pliante, care impropriu li se spune asa, deoarece au intre 84 si 130 pagini ; in fapt adevarate volume de geografie turistica. Pentru autenticitate, scriu numele celor 3 reviste, care sunt : EUROPE, 2010 EUROPE, EUROPE- RIVER CRUISES & TOURS.In toata volumele, destinatiile turistice sunt date pe grupuri de tari, functie de pozitia geografica In primulvolum,.in zonele Europa centrala, Europa de sud si Europa de est, nu aparem deloc. In acest volum, ghid turistic, Europa se termina la Est cu Ungaria si Cehia. Dupa aceste tari, nu mai este nimic. Foarte trist pentru noi. In volumele 2 suntem la capatul unui traseu ce pleaca din Amsterdam -Viena - Budapesta -Bucuresti - Varna. Toate opririle au poze frumoase, iar noi cateva vorbe. Din 28 zile ale traseului, Romania are numai 3, putin pentru marimea traseului in tara noastra.
. Ghidul 3 urmeaza cursul Dunarii., de la izvor si pana Constanta, incluzand si Bucurestiul. Tronsonului Budapesta - Constanta ii sunt alocate 12 zile, dar pe tronsonul romanesc, doar 3 zile, desi mai mult de jumatate este la noi. Putin, foarte putin. Volumul incepe cu o poza foarte frumoasa a cladirii Parlamentului din Budapesta. Ca o mica consolare, este prezentat Castelul Bran si o Hala agroalimentara, dar in format foarte mic.Celelalte puncte turistice, au poze peste poze, unele la saturatie. La fel si la traseele din Germania, Franta, Italia, Spania, Marea Britanie, sunt supra prezentate.Ca noi sunt si tarile din Balcani, si din spatiul ex-sovietic, mai putin Tarile Baltice. La est de tara noastra mai este un singur traseu, linear si acesta, pana la Moscova.In Sud este un singur traseu, pana la Istambul.In Centrul si Vestul Europei, traseele sunt asa de dese de sunt unele lunga altele, altele se suprapun. Cam aceasta este situatia, trista, dar de vina sunt autoritatile care nu se preocupa de imaginea tarii in lume, in care caz fiecare face ce vrea si scrie ce stie. Este ca si in cazul a 2 familii, din care la una sunt certuri in casa, batai, si nu ii preocupa ce spune lumea, chiar daca a ajuns in situatia sa o ocoleasca satenii ; iar a doua isi vede linistita de treaba si in gospodarie dar si in sat ; lumea laudand-o si cautand-o ca sa vada si sa faca si ei ca aceasta familie.Numai cand esti in alta tara si constati ca tara ta este hulita, vorbita de rau si ocolita, iti dai seama de diferenta mare de imagine,cum este cazul meu, ma cuprinde o tristete mare si o ciuda ca altii pot iar noi, ba. Diferenta intre noi si unguri in exterior este mare ; ei au facut si au reusit, noi, ba, si suntem la coada cozii.Trist, foarte trist, dar adevarat.
Salutari cu drag tuturor. --Bunicul--.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Multumesc de mesaj.Ai dreptate ca trebuie sa am rabdare cu computerul vechi, asa voi merge cu el. Am vrut sa-ti scriu mai in detaliu despre turism, dar deocamdata scriu succint. Tot de la aceeasi agentie, am luat alte cateva prospecte cu pliante turistice pe glob.La nivel global, asa cum Romania este cam uitata la nivel european, asa este uitata Europa la nivel global, unde in acest prospect apare doar Londra si Roma. Toate prospectele pe care le-am vazut, indica in unanimitate ca tinte de turism, tarile din Antile, Caraibe, America Centrala, iar in SUA indica tinte cum sunt California,Las Vegas, Hawai. Pe cei care i-am conoscut, mergeau pe intrecute la aceste destinatii, ca mustele la lampa aprinsa sau mai direct, ca mustele la balega. Multi o fac din snobism, ocolind ca si la noi, traseele interne, fugind de ele ca de mamaliga cu pasat si alergand dupa ele ca dupa mamaliga cu fasole. Desi avem o tara frumoasa, unde este ce sa se vada, prefera sa arunce banii pe geamuri turcesti, pe la Antalia, pe Coasta de Azur, si etc, deoarece tovaraseilor nu le mai place mirosul de la tara, unde au crescut si au invatat carte, fiindu -le rusine la unii sa spuna ca sunt romani. Pe tema aceasta vom mai discuta, fiind vasta si cu multe conotatii.
Cu dragoste tuturor -- Bunicul --/
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita.
Ti-am scris in penultimul email despre o petrecere care a avut loc sambata seara la o vila -adevarat palat- detinuta de o familie de indieni, emigranti, cu ocazia zilei de nastere a sotiei proprietarului, tineri, cam la 40 - 45 ani.Dupa cum ti-am scris, s-au adunat pe strada minim 30 masini, din care unele foarte scumpe, printre care am recunoscut 2 Mercedesuri germane, cu pret in jur de 150.000 dolari. Mai erau si altele, din care unele erau adevarati bolizi de putere si viteza, cele mai multe japoneze. Vila era plina complet, iar inauntru zgomot mare, dar nu se auzea muzica pe care o stim la petreceri, decat niste flaute si ceva tobe. Melodiile erau numai indiene, pe ritmul ce il stim din filme indiene, cum ar fi " O floare si doi gradinari " sau " VAGABONDUL ", filme de mare succes in tineretea mea. Meniul nu il stiu ca nu am putut vedea din strada, dar garajul vilei l-a transformat in bucatarie, avand la vedere cam 10 ospatari, si pe atatea care erau cu pusul mancarii in farfurii, si ce-o mai fi avut, ca era o forfota si o inghesuiala ca la carte. De afara se vedea inghesuiala si miscarea de felina a ospatarilorca sa se strecoara prin puhoiul de oameni. Mai avea, dupa cat am vazut cam 4 la 5 grilluri pentru gratare. Pentru prima data am vazut un asa zis majordom - pe limba noastra - care in tinuta da mare fast indiana, se ocupa de clienti. Aici am vazut de aproape eleganta tinutei indiene, extaordinara frumusete a ei, dar si frumusetea fizica desavarsita a perechilor indiene. Femeile, cele mai tinere, erau inalte, suple, drepte, ca niste Zeite din stampele indiene.. Costumele sunt de un colorit demn de o IKEBANA JAPONEZA,. Am urmarit sosirea si intrarea in vila a mai multe cupluri, putana sa-ti descriu pe scurt tinuta de sarbatoare.
Privind parul, toate il aveau in coc, nici una nu era cu parul taiat. In par aveau tot felul de sclipiciuri scumpe, de luau ochii. In frunte aveau traditionala bulina colorata, rosie, roz sau combinatie. La gat aveau salbe indiene, foarte fine si dupa mine, scumpe. Toate aveau pantaloni ca salvarii turcesti, lungi, largi si jos stramtati catre calcaie. Peste salvari, aveau trase rochii lungi pana sub genunchi, cu o mica despicatura stanga si dreapta. Cum era seara, unele aveau pe umeri un fel de jersee de culoarea rochiei. Peste toate aveau puse saluri lungi pana sub genunchi, de alta culoare, care era, ori infasurat in jurul gatului, ori cadea liber, ori in fata, ori in spate. In picioare aveau pantofiori sau sandale frumoase si de culori pastelate. Spre exemplificare, una din femei pe care am admirat-o privind armonia fizica si a imbracamintii, era imbracata toata im culoare turcoaz, ceva combinatie intre verde si albastru, iar fularul era crem cu sclipiciuri. Barbatul de langa ea, presupun ca sotul ei, era de talia lui Florin Piersic, subtirel ca o joarda, drept ca un brad, cu barba lunga cam de o schioapa, si desi era tanar era albita, iar restul parului tuns scurt. Era inalt catre 2 metri. Nu se vedea pe el pic de grasime, fara pic de burta, subtire in talie dar lat in umeri, si cu un nas mare si acvilin, cu nari proeminente, dovedind multa virilitate. Avea pantaloni albi imaculati supracalitate, camasa culoare turcoaz introdusa in pantaloni, iar pe cap avea un turban de culoare turcoaz, dar nu rotund ca cele turcesti, ci rotund in spate iar in fata era in unghi ascutit, producand asupra mea o impresie deosebita. La pantaloni avea o curea lucitoare iar in picioare avea pantofi cu varf super long, dintr-un material lucios, care la lumina inceputului de seara, avea reflexe ca de oglinda. Iti scriu amanuntit despre aceasta pereche, deoarece i-am urmarit cu privirea de la coborarea din masina si pana la intrarea in vila. Perfectiunea acestei perechi imi va ramane in memorie poate toata viata. La celelalte perechi domina culoarea galbena, roz, verde, portocaliu, dar si rosu, iar barbatii aveau in majoritate pantaloniialbi sau crem, iar camasile albe, sau culori pastelate. Turbanele erau de culori inchise sau albe, dar intr-o singura culoare.Am mai vazut barbati imbracati complet in alb, cu camasi lungi si fara turbane. Portul turbanului este in functie de religie, cum este in statul indian PUNDJAB.La petrecere erau amestecati. I-am urmarit deoarece la lucru femeile in majoritate se imbraca ca in Europa , iar barbatii tot in majoritate nu au turbane. Portul costumului traditional in timpul saptamanii la lucru, este impus de religie, care obliga. Daca tinerii, in timpul saptamanii, se imbraca ca mai sus, batranii fara exceptie poarta turbane, ier femeile costumul traditional, care purtat si cu ceva uzura, parca ar fi pijamale, diparandu-le frumusetea ca si a batranelor care au o uzura mai mare ca a persoanelor batrane de la noi. La batrani, barba ajunge pana la brau, este complet alba. La batrani, le-a disparut tinuta faloasa, ramanand doar nasul acvilin, iar la uniise vede burta, avand un mers greoi, dovedind probleme la picioare. Deseori vad perechi de batrani stand de vorba, dar dupa cate am observat, nu se prea amesteca cu alte etnii. Sunt prietenosi, saluta si raspund cu placere la salut. Stiu asta, pentruca cand ma duc cu nepotul la scoala, ma intalnesc cu bunici, cu care ma salut amical. Tot ce am scris se bazeaza pe obsevatiile personale, fara informatii suplimentare.
Salutari cu drag tuturor. -- Bunicul --/
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu ma pot abtine sa nu apreciez din nou stilul descrierilor, foarte detaliate, amanuntite, ne putem face o imagine clara despre tot felul de lucruri necunoscute. Aflam si invatam multe din aceasta corespondenta. Multumim!
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita.
Nu ma pot abtine si-ti scriu din nou.Cum in discutiile noastre, revin des in discutie orasele componente ale orasului VANCOUVER, mai bine zis GREATER VANCOUVER, cum ii spun localnicii,prezint orasele componente, numele si dispunerea lor, pentru a ne orienta mai bine in discutiile viitoare. Vancouverul are in compunere20 orase, care sunt independente intre ele,avand propriile organe de conducere in toate sectoarele. Colaborarea intre ele se realizeaza prin guvernul provinciei BRITISH COLUMBIA, care la randul ei este independenta fata de celelalte provincii.Orasele componente sunt : --1--NEW WESTMINSTER, are pozitia centrala in aglomerarea urbana. Este cel mai vechi oras. A fost prima capitala a provinciei. Este cu ceva mai mare decat Turda. Fata ce Cluj, el ar fi zona centrala a orasului.- 2-- BURNABY,are o pozitie semicentrala si pana catre margine. Este aproape cat Clujul si dispus ca Piata si Cartierul Marasti.--3--COQUITLAM, cam cat jumatate Clujulsi dispus semicentral, cum ar fi Cartierul Aurel Vlaicu. -- 4 --PORT COQUITLAM, este mic si mai la margine, cum este cartierul INTRE LACURI.--5--PITT MEADOWS, este mai mic, si dispus mai la margine, ca marginea CARTIERULUI GHEORGHIENI.--6--SURREY, este cel mai mare oras component, mai mare decat Clujul si dispus aproape de centrul aglomerarii,cum este zona Cipariu si Gheorghieni.-7--DELTA, dispus cam lateral, cum este zona Cartier Bulgaria si IRIS.Are marimea cat Turda si Campia Turzii la un loc. Este cartierul in constructie, prin defrisari.--8--NORTH DELTA ; --9--SOUTH DELTA. Cartiere mici si marginase, dar intinse, avand zone inca nedefrisate.In Cluj este la fabrica de caramida si ferma pomicola de pe Sinuta.
--10 --RICHMOND..Este aproape cat jumatate Clujul Are o pozitie semicentrala si lateral, cum ar fi zona de la Stadion si mai departe la Cartierul Gheorgieni.--11--VANCOUVER, sau DOWNTOWN.Aici se afla zona blocurilor inalte, numitii zgarie nori.Desi este cam excentric, aici este centrul comercial si de afaceri a aglomerarii urbane.Fata de Cluj, este cam cum ar fi zona centrala a Cartierului Manastur.Este intins cat Cartierul Manastur.--12--NORTH VANCOUVER ; --13--WEST VANCOUVER,Sunt 2 orase dispuse la marginea orasului Downtown, la nord si vest, foarte intinse, in spre muntii STANCOSI,si sunt orasele in mare parte compuse din oameni avuti sau mai avuti.Fiecare are marimea Cartierului Manastur. --14--PORT MOODY, este lateral, in lungul unui golf al oceanului. Nu este mare, cat Gherla si este cam ca in zona SOMESENI. --15 ---CLOVERDALE, este cam cat orasul Huedin, si dispus ca si cartierul GRUIA. Aici se construieste mult.--16--SOUTH SURREY, cartier mic, situat la marginea marelui cartier Surrey,cum este Sanicoara.--17--WHITE ROCK, cartier frumos, cel mai sudic oras component, aflat aproape de granita cu STATELE UNITE ; de marimea cartierului Georghieni.--18--LANGLEY. De marimea Dejului, este mult la marginea aglomerarii, cum este Apahida.--19--.FORT LANGLEY. Este mic,, cam cat Jucu si Bontida si dispus asa cum sunt aceste doua comune. Are o puternica tenta istorica.--20--MAPLE RIDGE, dispus departe de aglomerare, cum ar fi Gilaul. Este cam cat Gherla.La acestea se mai adauga orasul SQUAMISH, este departe de orasul aglomerare, in muntii Stancosi. Este orasul taietorilor de lemne.Este cam de marimea orasului Gherla si departe de aglomerare ca si Gherla.Nu este in orasul mare, dar nu este tare departe.Cam astea au fost ce am vrut sa-ti scriu ; cam arid si sec, dar necesar.
Toata aceasta aglomerare de orase, formand un tot, numit GREATER VANCOUVER, are o lungime cam de 70 la 80 km. si cam 30 la 35 latime, avand o populatie ce depaseste doua milioane trei sute mii locuitori, apropiindu-se de douamilioane si jumatate, fiind cea mai mare aglomerare canadiana de pe coasta de vest si a treia de pe coasta de vest a AMERICII DE NORD. Aici se afla mai mult de jumatate din populatia PROVINCIEI BRITISH COLUMBIA, a carei populatie este cam de patru milioane si sase sute de mii locuitori.Suprafata provinciei este de patru ori mai mare ca a Romaniei, fiind a treia ca marime si suprafata in cadrul federatiei canadiene. Cam asta a fost. Despre acestea vom mai vorbi. Cu drag --Bunicul --
Completare. Orasul esta al treilea ca marime in Canada dupa TORONTO SI MONTREAL, si al treilea de pe coasta de vest a AMERICII DE NORD, dupa LOS ANGELES SI SAN FRANCISCO
--BUNICUL --.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

La emailurile anterioare, m-am documentat urgent asupra orasului DELTA. Orasele NORTH si SOUTH DELTA nu sunt complet independente, in sensul ca primariile acestor doua orase, sunt subordonate Primariei Delta, care s-au infiintat pentru dezafectarea acestei primarii, usurarea muncii, avand in vedere defrisarile din zonasi ritmul constructiilor. Aceste doua orasele sunt satelite orasului Delta.Daca se poate, fa corectiile de rigoare. Am vrut sa-ti scriu mai multe, dar sunt afectat profund de moartea Madalinei Manole, tragedia ei si drama celor ramasi. Sunt marcat de acest eveniment, inhibat, fara a putea scrie aspecte deosebite de pe aici. Sper sa-mi treaca.Alt fapt care m-a afectat astazi, este cel legat de premierul Emil Boc, care a ajuns intr-o pozitie deloc placuta, de a fi facut singurul raspunzator de situatia din tara, iar Basescu este bine mersi, desi el este capul si initiatorul tuturor acestor fapte. Nu stiu daca el si-pus problema cand a inceput colaborarea cu Basescu, ca a intrat in legatura cu diavolul,, care calca pe cadavre pentru a-si atinge scopul.Trebuia sa stie ca odata intrat in sarba cu dracul, va fi abandonat, chiar daca va realiza sau nu "pohtele "sefului si ca va fi facut raspunzator pentru toate esecurile de pana acum. Mai bine ramanea primar sau sa fi plecat la primele semne .El va plati toate oalele sparte cu pronosticuri sumbre pentru viitorul sau politic.Daca mai sunt stiri, varsa-le pe internet.Salutari cu drag tuturor --Bunicul -- ANEXA: emailul este facut de aseara, dar m-a blocat computerul cu niste dreptunghiuri in engleza si orice am facut, nu am mai putut transmite, asa ca am renuntat cu multe pareri de rau.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Am sa-ti prezint un caz limita petrecut prin 1981sau 1982. In unul din acesti ani, am plecat la mare cu maqsina, impreuna cu sotia si baiatul. Am campat in Parkingul Navodari. Cum a fost pe acolo, cu alta ocazie. La intoarcere ne-am abatut pe la PALTINIS, sa vizitam statiunea si apoi, SIBIUL.In fine, am vizitat statiunea si ne-am indreptat spre Sibiu. Pana aici totul a decurs normal, fara incidente. Dupa ce am coborat panta spre Sibiu, in Padurea Dumbrava Sibiului, am simtit ca ceva nu este in regula, simtind un usor miros de fum, dar nu se vedea nimic, in care caz mi-am continuat drumul. In dreptul fabricii de covoare, am vazut fum iesind de la motor, un miros de ars in bancheta din spate. In aceste conditii, copilul a inceput sa planga in spate iar sotia s-a speriat. Am oprit cat am putut de repede, am ridicat capota si am luat borna de la baterie., dupa care am smuls bancheta din spate care a inceput sa arda. Fumul iesea in continuare dar nu mai era flacara, insa fum intens. Am deschis repede portbagajul si am scos afara, nici eu nu stiu cum, canistra cu benzina, pe care am primit-o pe baza de bon la Cluj si de pe traseu ; aceasta in conditiile lipsei de benzina din acei ani, dupa care lucrurile cele mai inflamabile. Fumul iesea in continuare, in fata si spate. Cum eram in dreptul fabricii si in curte erau cateva persoane care au vazut situatia, au sarit la pichetul de incendiu, au adus niste extinctoare pentru masini, au actionat rapid iar focul a fost stins iar pericolul inlaturat. N orocul a fost ca erau tocmai pomperii de serviciu, care stateau in curte. Au inceput sa caute cauza, de fata fiind si un electrician auto. Au constatat ca un fir care facea legatura de la motor, la spatele masinii, s-a uzat, prin frecare de aparatoarea de aluminiu de la prag, incalzindu-se si producand un scurt circuit. Electricianul a izolat locul cu pricina, dupa care am aranjat totul in masina si mi-am continuat drumul. Norocul fantastic a fost ca necazul s-a produs in acel loc. Daca se producea mai repede, se putea produce o catastrofa.
Salutari cu dragoste tuturor -- Bunicul --
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita.
Aici este vara frumoasa, cald, poate prea cald, dar e foarte bine ca aici caldul nu tine mult. Ieri am fost in orasul New Westminster, component al orasului Vancouver, in intr-un parc celebru in felul sau, numit QUINS PARK- Parcul Reginei, deoarece aici venea Regina Angliei si printesele ei, sa se recreieze, cand veneau in Canada, avand sediul aproape de acest parc, intr-o vila somptuoasa. Remaec faptul ca orasul NEW WESTMINSTER a fost capitala provinciei BRITISH COLUMBIA, cam de prin timpul lui CUZA de la noi si pana in sec 20, cam in timpul Regelui Ferdinanad la noi. Aici totul aminteste de regalitate, insasi orasul i se spune Orasul Regal, majoritatea institutiilor, bancilor, scolilor, spitalelor, pe langa denumirea lor, au si sufixul - REGAL. Doua din cele mai impoetanta strazi au denumirea - ROYAL AVENUE, QUINS AVENUE, KINGS WAY, PRINCESS STREET si mai sunt. In acest parc, in centrul lui se afla o rotonda, de forma mai mult patrata, numita ROSES PARK- Parcul Trandafirilor, unde pe langa bogatia si varietatea uluitoare de trandafiri, care pur si simplu iti iau ochii, se afla un foisor, preferatul familiei regale si a suitei, care se pastreaza in original, unde veneau su admirau trandafirii. O chestie deosebita,pe care o semnalez, este prezenta masiva a brazilor suprainalti, acei vestiti SEQUOIA AMERICANI, fata de care brazii nostri, par niste pitici, fiind un fel de PATT si PATACHON la oameni. Unii ajung la inaltimea unui bloc de 25 etaje, adevarati zgarie nori, dreti ca lumanarea si grosi de-i cuprinde cativa oameni. Tot aici se afla terenuri de tenis moderne, urmasii terenurilor regale, precum si a altor vestigii de pe acea vreme. Mentionez ca toti stalpii de telegraf si lumina mai putin cei de tensiune foarte inalta sunt facuti din asemenea brazi, care in Canada, se gasesc din belsug. Despre ce mai este prin acest parc, la urmatoarea emisiune.
BUNICUL.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Vineri, fiind cu nepotul la tabara de basket la o distanta de 40 minute de mers, am dat peste un magazin interesant. Intrand inauntru sa-mi cumpar un corn sau ceva asemanator, am dat peste o brutarie -magazin de tip mexican. Magazinul se numeste PITA BREAD FACTORY LTD, aflat pentru autenticitate in 14TH AVENUE din orasul BURNABY, component al MARELUI VANCOUVER.Concluzia principala este ca nu am gasit paine ca la noi, alba sau intermediara, dar nici integrala, ca nu se face. Nu am gasit paine rotunda, ca nu fac asa ceva, dar nici tip franzela, care sa se coaca pe vatra sau industrial ca la noi. Painea este tip caramida, coapta in tava, de culoare neagra sau cu mare indulgenta, semi, dupa aspect nu parea a fi grozava la gust. Predomina painea neagra cu toate ingredientele din faina, painea din tarate, painea cu cartofi, painea cu diferite seminte, dar si alte combinatii pe care nu le mai retin. Dupa cate mi s-a spus, nu painea sta la baza produselor de brutarie, ci diferite specialitati de colacei, mai mici sau mai mari, apoi TURTELE < TORTILLLAS, cum le numesc aici, de grosimi si diametre din cele mai diverse, de la 4 inci si pana la 16 inci diametru - un inci fiind echivalent cu un tol ruropean, de 2,5 cm. Grosimea variaza cam de la 2 mm, cum ar fi clatitele de la noi, sau ceva mai groase precum scoverzile de pe la noi si merg cam pana la 5 mm., cum sunt placintele din comert de la noi sau care se fac in casa. Aceste tortillasstau la baza alimentatiei de brutarie, pentru ei aceste turte fiind baza produselor de panificatie. In nici o ocazie, ele nu lipsesc.
Aceste turte nu sunt numai din paine, ci au ingrediente care le coloreaza in mai multe feluri. Astfel, am vazut turte rosii, roz, maro-roscat, galbene strident si galben pal, crem si ce mi s-a parut interesant, culoare verde de mai multe nuante. Mai au diverse sorturi de pizza, dar numai cu produse naturale, fara carne si cam uscate dar piparate foc. Cum covrigii se vand ambalati cam 6 la 8 impreuna, si neavand nevoie dacat de 2 bucati, am cumparat o pizza de marimea unei farfurii mici, dar am regretat, fiind foarte condimentata si cam uscata de am crezut ca imi arde gatul si mi se opreste acolo. Avand apa de acasa, pana am mancat pizza aceasta, am consumat un litru de apa, dar toata ziua mi-a ars gura si mi-a fost sete. Turtele sunt ambalate in pachete cam de 6 la 12 bucati. Un pachet de covrigi costa in jur de 2 dolari, turtelede la 2 la 3 dolari, iar painea in jur de 2 dolari. Mentionez ca in aceeasi cladire, nu mare, se fac toate astea, de la faina si ingrediente, pala la marfa expusa si vanduta. Din acest motiv se numeste FACTORY, adica factorie, si nu STORE, care doar vinde. Legat de bucataria mexicana, mai am 2 amintiri. Cu o ocazie, DAN a adus acasa niste sushi mexican, din produse naturiste, dar bune la gust, de forma unor covrigei colorati divers. Printre ele era un covrigel de culoare verde care a ramas neatins. Fara sa intreb, am luat cam un sfert din el si, fiind foarte moale, l-am inghitit, facand o mare eroare. Imediat am simtit ca iau foc, de la gura si pana in stomac. Aproape mi s-a oprit respiratia, m-a inecat tusea, materii lichide curgandu-mi din nas si gura, iar ochii s-au umplut de lacrimi. Ce mai, eram ca terminat. degeaba mi-a dat apa, ca nu prea ma linistea, dar tinand apa rece in gura, treptat m-a mai lasat. Era mustar mexican din cel mai iute, de care nu as mai lua pentru nimic in lume.
Alta situatie a fost cand la o vizita de familie, amfitrionul ne-a oferit cate ceva de baut,ca de inceput. Pe mine m-a intrebat daca am consumat bauturi mexicane, la care i-am raspuns ca nu am consumat, dar nici nu am vazut. Mi-a spus ca imi va servi bautura nationala mexicana, numita TECHILLA, similara cu TUICA noastra. Mi-a spus ca imi va face placere, mai ales ca imi place tuica,prin definitie, ca ardelean. El era regatean..Mi-a turnat un pahar, spunand ca din sticla ce o lasa pe masa, pot sa consum cat doresc, ceeace am si facut., band o jumatate de pahar. Ca tarie, seamana cu tuica maramureseana numita Tuica de Turt, dar cu o diferenta esentiala. In tuica s-au introdus ceva ingrediente care pentru mine este greu de suportat la baut. Ca atare, prima senzatie este cea de usturime in gura si gat, puternica si jenanta, care mi-a taiat vocea si mi-a pornit tusea, continuand cu o senzatie puternica de foc in stomac transformata in durere, afectand respiratia, producandu-mi o senzatie de sufocare si, ca urmare, m-am oprit la acest punct si nu am mai luat nici un strop din nici un fel de bautura. Ca un final a situatiei descrise, mi-a venit o pofta de mancare puternica, ceeace am si facut. In consecinta, in acest fel s-a remediat o parte din necazul de mai sus. Am mai avut ocazia sa mai mananc produse mexicane, cum este o tocana din carne de vaca, tip tochitura, buna la gust dar condimentata in asa fel, incat simteam ca arde gura. In oras sunt restaurante mexicane, dar nu am intrat decat o singura data, cand am venit pentru prima data in contact cu vestitele turte mexicane. Cam aceasta este experienta mea in domeniul bucatariei mexicane.
Salutari cu drag intregii dinastii Potra, numai bine si sanatate. ---BUNICUL--
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

In legatura cu bucataria mexicana, mi-au spus copiii ca fiind in MEXIC, au servit mancare autohtona traditionala. La aducerea mancarii, au intrebat chelnerul daca este condimentata, ca nu suporta condimente; la care chelnerul a spus ca nu este. In aceste conditii, au inceput sa manance, dar mancarea era atat de condimentata, incat nu au putut sa o consume, plecand din local. Aceeasi situatie am patit-o si eu la un magazin sarbesc, astazi, de unde am cumparat un carnat. Inainte de a plati, am intrebat vanzatoarea daca este sau nu condimentat; la care a raspuns ca este foarte putin condimentat si este foarte bun la gust. Acasa s-a dovedit contrariul, fiind foarte condimentat, cand la mancare, am simtit ca-mi arde gura, senzatia de usturime persistand si acum seara tarziu.
Salutari cordiale tuturot membrilor dinastiei
--Bunicul--.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Aici continua timpul frumos si cald, dar sambata se prognozeaza ploi si numai 18 grade. Ce mai, pe 6 august va fi SCHIMBAREA LA FATA, cand, dupa datina, va fi si o schimbare meteo. In alta ordine de idei, am fost la 2 magazine cu efecte militare din orasul NEW WESTMINSTER, pentru ca acestea le cunosc ; dar mai sunt, ca orasul VANCOUVER este mare. Pentru autenticitate, unul se afla in FRONT STREET, strada aflata in lungul fluviului FRASER, iar altul in 12TH STREET, aproape la granita dintre orasele NEW WEST. si BURNABY.Aici se gasesc uniforme militare in special din armata canadiana si americana, dar mai sunt si din alte armate, ca cea fost sovietica, izraeliana, britanica, franceza, etc. Pentru culoare, am recunoscut o uniforma fost sovietica de aviatie, cu grade de colonel. Se mai gasesc o colectie impresionanta de insigne, nasturi, embleme, dar si sepci, care stau stiva, de toate armele si culorile. Se mai gasesc o colectie mare de baionete, pumnale si bricege militare, dar scumpe al dracului. Un capitol mare este cel al existentei unui numar mare de casti de otel, aproape toate americane, cu care sunt dotate marea majoritate a tarilor lumii. Am vazut cateva casti de otel germana din timpul lui Hitler, dar gaurite, de diferite calitati. Una era a unui fost sef, fiind de o calitate ca aspect superior fata de altele care sunt mai simple, avand captuseli interioare complet diferite. Situatia este si la castile americane, dar sunt foarte grele.
Un obiect expus si care m-a mirat, este o cantitate importanta de cartuse de infanterie montate pe benzi, cartusele fiind trase ; mai bine zis, au fost desertizate, li s-a scos pulberea din tuburi si capsa percutata, dupa care au fost sertizate ; ele fiind inofensive. Mai sunt o multimev de rafturi cu accesori ca centuri, pieptare contra gloantelor, tot felul de scurte groase si subtiri dar cam de 2 la 3 ori mai scumpe, apoi ranite saci de spate si merinde, efecte contra umiditatii fiind impermeabile, dar si tot felul de cizme contra apei, bocanci negri si maro, unii foarte grei. Aici am recunoscut bocanci din armata noastra, pe care i-am avut in dotare si mai am pe acasa, bocanci de iarna, maro si grei. Se spunea atunci, ca ar fi fost dintr-o comanda a armatei canadiene, facuti la noi in tara, din care am primit si noi.Mai sunt efecte de corp, indispensabili, maiouri, tricouri, camasi etc. Comparand preturile, ele sunt mai scumpe de 2 la 3 ori ca cele de pe piata din marile magazine, si mult mai scumpe ca cele second hand. Cum la casti nu am preturi de comparatie, din care cauza dau pretul de 70 la 90 dolari, ajungand la casca germana din timpul hitlerismului la 600 dolari. Schimband registrul, am fost la un magazin situat in COLUMBIA STREET din orasul NEW. WEST. care avea expuse drapele, pliante si materiale despre majoritatea tarilor lumii. La drapele, cred ca erau toate, iar la pliante, la multe tari. Printre ele am recunoscut drapelul tarii noastre si pliantul turistic al tarii noastre. Am privit cu emotie si cu ochii umezi acestea, motiv pentru care vanzatorul s-a uitat mirat la mine. Magazinul se numeste FLAGS & MAPS. Tot la aceasta strada, la magazinul ARMY & NAVY, am vazut printre alte exponate, tricoul echipei de fotbal a Romaniei, pe care l-am admirat mult. Cele mai multe tricouri le au SUA, Brazilia, Germania, Franta, Grecia , Spania, Portugalia, care sunt expuse in mai multe magazine, din orasele din Vancouver. Despre imaginea tarii noastre vom mai vorbi.
Salutari cu drag la toata dinastia Potra, numai bine si sanatate
--Bunicul--.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

... In alta ordine de idei, aici ziua are 2 anotimpuri si anume, pana catre pranz este inceput de toamna, inorat si rece, dupa care treptat vine vara, senin si caldut, pana la cald ; ce mai, atmosfera calma. Aceasta cel putin acuma.

Ce-ti voi scrie acum se bazeaza numai si numai pe observatii personale, facute in principal de la geamul casei, apoi din curte si unele de prin parcuri si de pe strazi.Ma voi referi la unele animale si pasari existente in Vancouver 1--VEVERITA. Datorita faptului ca orasul este imbracat in verdeata, avand de unde, ca tot ce s-a construit s-a facut prin fefrisari de paduri, ramanad multe perdele de paduri sau chiar paduri asa cum s-au mostenit de la indieni, populatia bastinasa. Cand se priveste orasul de mai sus, cum ar fi metroul aerian numit SKY TRAIN, orasul pare o mare de verdeata, unde om, animal si padure formeaza un tot unitar. In aceste conditii, primul animal care se intalneste la tot pasul este veverita. Ea circula nestingherita peste tot, nu-i este frica de oameni dar este sperioasa din fire. Este un animal protejat si pot spune iubit de localnici, asa cum este vaca in India, considerata sfanta, de care vom vorbi cu alta ocazie. In oras sunt multe veverite, nu numai in parcuri unde sunt chiar cu zecile, dar si in zonele rezidentiale. Am vazut veverite aproape pe toate srazile pe care am umblat. Cand le intalnesti, daca nu le sperii, stau pe loc, chiar pe alee sau chiar strada, privesc trecatorii, asteptand ceva dulciuri de la acestia, sau ceva mancare. Se trece pe langa ele fara sa se sperie, dar daca nu li se da nimic, fug si se catara in copaci, de unde privesc trecatorii. Este un animal
deosebit de simpatic, atat fizic cat si prin modul de comportare.
In felul ei este campioana in multe domenii. In primul rand este campioana elegantei, purtand in permanenta un mantou dintr-o singura blanita. Acest animalut rste constienta de blana sa si o poarta cu multa distinctie, parand ca este la o parada a modei. Inchipuiti-va un animal cu un corp de balerina de marimea unei schioape si gros cat mana unei domnisoare, corp cilindric cu forma aerodinamica, avand un gat fin si un cap rotund cu nas fin si ochi in permanenta nelinistiti, dar si urechi frumoase, proportionate cu marimea corpului.In spate are o coada lunga cat corpul, incovoiata in forma de S, stufoasa si cu blana pe coada frumoasa, avand rol de carma in mers si stabilitate in copaci. Jos, are doua perechi de picioruse terminate cu labute din cel putin 5 degete si gheare care o ajuta la aparare si mers in copaci. Fiind o campioana a elegantei, acest lucru i-a atras invidia multor pradatori, cel mai important fiind omul, care a vanat-o si o vaneaza pentru blana ei, pentru a se face mantouri pentru doamne si domnisoare, precum si gulere pentru paltoane, scurte sau mansoane si ornamente pentru cojoace sau pieptare. Cand este prinsa nu mai are scapare, devenind accesoriu vestimentar. Blana eleganta de culoare gri, gri-maro, bruna sau neagra, in culoare uniforma sau cu insertie cu alb sau usor galbena, a fost si este cauza pieirii sale.
Este si o foarte buna sportiva, artista de circ si dansatoare la inaltime cum ar fi cei ce danseaza pe sarma. Este buna la sol dar exceleaza la aparate unde este o adevarata campioana, in special la barna, sarituri si bara fixa. Este o incantare sa o privesti cum se misca in copaci, usurinta, rapiditatea si siguranta cum se misca,cum se roteste si sare de pe o creanga pe alta, ma face sa ma gandesc la cele mai rapide maimute din padurile tropicale, de parca ar fi dotata cu resorturi, parasute si dispozitive de echilibru si de propulsie, avand in coada o carma din cele mai eficiente, iar in labutele cu ghiare, siguranta prinderii de crengi si la salturi. Hrana de baza a veveritei o constituie alunele, dupa care se da in vant, suportand chiar riscul de a fi prinsa, motiv pentru care este in continua alerta si atentie, specifica animalelor haituite in permanenta. Referitor la alune, in curtea din spate, avem un alun destul de mare, care in acest an a facut un numar record de alune, cam o sacosa mare, dar am avut nesansa sa dea peste el, cateva veverite, cam 2 la 3, care au facut prapad. La inceput au venit numai noaptea, apoi si ziua, facand prada in alune, crengi si frunze. Sunt 2 veverite de culoare neagra, care fiind mici nu prea se vad decat dupa miscarea ramurilor si alunele care cad rupte de pe crengi. In majoritatea situatiilor, alunele cresc ciorchine, pe care le desprinde cu labutele si dintii, stand pe 2 picioare prinse de creanga, dupa care le duce la gura si le sfarma cu dintii.Cum ciorchinele este mare, sparge o aluna iar restul ciorchinelui il scapa, dupa care isi reia prada cu alt ciorchine. Pana acum am strans cu grebla peste 2 galeti de alune in coaja, si aceasta zi de zi, dar alunele s-au imputinat. Am strigat la ele, dar nu prea le pasa, dar se urca sus pe alun, de unde sare pe urmatorul copac aflat imediat langa alun, un salcam dar fara tepe si cu fructe rosii in format de ciorchine, unde se opreste si ma priveste parca cu ironie. Veverita este un animal solitar, nu-i place compania altor veverite, nu-i place nici macar cu partenerul sau partenra, ca la alte animale sau pasari, de care vom vorbi in alte episoade.
Intregii dinastii Potra, salutari cu multa dragoste.
--Cu cele mai bune intentii --BUNICUL--.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Continui cu lumea animala, cu o pasare extrem de cunoscuta nu numai la noi in tara ci in toata zona temperata a globului si chiar la latitudini mai inalte.Este vorba de CIOARA.Nefiind o pasare calatoare si in anumite perioade a anului, asi indrazni sa spun ca este pasarea noastra nationala. NU AM S-O DESCRIU, FIIND PREA CUNOSCUTA DE TOATA LUMEA.Daca pana la observarea ei mai amanuntita, o priveam cu indiferenta sau chiar cu retinere, dupa observarea ei mi-a devenit mai simpatica, fiind parca mai frumoasa. La un studiu mai atent, culoarea neagra sau bruna, cu reflexe lucioase nu este urata ci chiar frumoasa, de parca ar fi imbracata in frac si rochie de seara, functie de sex.Am observat ca are un mers elegant, tinuta dreapta si capul sus de parca ar fi un majordom in exercitiul functiunii.O strica vocea. Nu are ureche muzicala avand un croncanit de zgarie urechile, cu tonalitati permanent false. Este ca si la oameni, cand persoane frumoase au vocea de nu se poate suporta. Are alte calitati care o fac interesanta si utila. Este un mare dusman al insectelor daunatoare, a ramelor si, in general toate vietatile mici care traiesc in stratul superficial al solului. Din aceste motive este oarecum tolerata., mai ales de cultivatorii de plante si legume la care fructul este in sol. In unele tari este chiar protejata. Nu stiu daca este monogama, ca lupii, dar am observat ca in cautarea hranei pe gazonul din fata caselor, sunt numai perechi, mascul si femela. Unde merge unul, merge si celalalt, iar in unele momente parca se sfatuiesc pe limbalor, iar nu de putine ori, parca isi fac declaratii de dragoste, lipindu-si ciocurile sau cautandu-se in pene, croncanind de parca ar fi foarte multumite.
Am observat un lucru interesant si anume modul cum vorbesc intre ele. Cand una croncane, cealalta isi apropie capul de cea care vorbeste, de parca ar primi instructiuni, dupa care zboara la marginea gazonului sau pe acoperis, sta putin acolo, dupa care se intoarce la perechea si croncane, adica discuta. Inafara perechii lor, cu greu sunt admisi intrusi, de regula sunt indepartati cu tipete sau nu ii baga in seama. Cu toate acestea cioara nu este deloc solitara, ci o buna familista, intretinand relatii bune numai cu perechi, fie cat de multe. Aceasta am observat-o usor, deoarece la aceasta vreme zboara in perechi sau multipli de perechi, dar nu multe. Nu ti-ai pus intrebarea :Dece ciorile, vara zboara in numar mic impreuna iar de la plecarea pasarilor calatoare si pana la inapoierea lor, zboarea in carduri foarte mari ? Pradatorii mari la pasari sunt ULIUL si VULTURUL., fiind singurele de care se tem ciorile. Vara, acesti pradatori au prada mai gustoasa decat ciorile, acestea fiind pasarile calatoare, motiv pentru care ciorile sunt lasate in pace. Dupa plecarea pasarilor calatoare, prada gustoasa este putina, ciorile si vrabiile fiind tinta atacurilor pradatorilor. Pentru a se apara, zboara IN CARDURI MARI SI FOARTE MARI, AJUNGAND SI LA ZECI DE MII DE INDIVIZI INARIPATI, CARE ESTE O ARMATA DE TEMUT. Alt motiv este acela ca in aceasta perioada gazele, musculitele, ramele si alte mici taratore nu se mai gasesc si, fiind vremea semanatului de toamna si culesului, precum si semanatul de primavara, in carduri este mai eficient sa atace semanaturile sau plantele culese, fiindu-le mai putin frica de oameni. Iarna se aseaza in aceste numere imense pe case si anexe, ciupind tot ce se poate, constituind si o schimbare de decor in fata monotoniei iernii.Din aceste motive, urata cioara este interesanta si chiar simpatica.
--Cu dragoste si multa simpatie intregii dinastii Potra.
-- Bunicul --
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita.
Multumesc pentru mesaj. Astazi Dan ne-a plimbat nitel in orasul de jos,numit DOWNTOWN, unde sunt cladirile inalte si se afla la marginea oceanului.Pe una din strazile intens circulate, cu vad comercial mare, numita DAVIE, se afla o cofetarie romaneasca, detinuta de o pereche din Oradea, care, desi nu este mare, are vanzari importante, avand in permanenta cel putin un client, avand in vedere lantul neintrerupt de localuri de consum, de pe aceasta strada si din apropiere. Localul are marimea bacaniei de la blocul turn, unde a fost candva un debit de tutun. Este deservita de sot, sotie si una sau doua vanzatoare. In acest spatiu face toate tipurile de prajituri ce le vinde, paine si mai are si apa minerala printre care si Borsec si diferite sucuri. Titlul de pe fatada localului spune totul. Pe acest frontiscipiu scrie : TRASILVANIAN TRADITIONS. Mai in dreapta scrie : EUROPEAN- BREAD & SWEET SHOP. Sub aceste inscrisuri, pe un fel de manson scrie : KURTOS KOLACS - SAVARINA - DOBOS - CREMES -SCHNITZEL SANDWICH - CIOCOLATE RUM CAKE - CIOCOLATE ECLER - SUNLIGHT POMANIA - BREAD & PIE - COFFE. In galantare are prajituri ca la noi, multe avand denumiri ca la noi. Am cumparat o prajitura care aducea cu cremes,dar era mult mai dulce, iar Kurtos Kolacs avea un gust deosebit. Ma bucura ca avem magazine romanesti in Vancouver, ca sunt de calitate si sunt cautate. Pe aceasta strada am vazut circuland o masina lunga, in galben, cu scaune si deschisa pe care scria SIGHT SEEING, care contra unei sume de bani, nu multi, ia la bord doritori si face turul orasului, pe trasee bine alese si semnificative ; si pe bune, avea pasageri. Am mai observat ca in aceste locuri intens circulate, curatenia strazii lasa de dorit. Pe jos, mucuri de tigari, hartii si altele, care mai schimba putin laudele. Pe aceste strazi circula toate semintiile pamantului,poate mai putin eschimose si locuitori din Tara de Foc, fiecare venind cu obiceiurile de acasa, si care la multi, cele sanitare lasa de dorit. Fiind cald, se vad tot felul de tinute lejere, unele foarte aproape de tinuta lui ADAM, motiv pentru care, la fete, putine -ce-i drept, se vad periferiile Parisului., iar la unele chiar tot Parisul, pana la PLACE de CONCORD.. Am trecut, azi si cu alte ocazii, prin zona cea mai famata din oras, cu HOMELESS, DROGATI, ALCOOLICI, VAGABONZI etc, care, ca aspect si igiena, sunt la periferia societatii, ocoliti de populatie, deoarece de aici se recruteaza persoanele cu probleme, dar sunt ajutati de persoane si societati caritabile. Despre ei vom mai vorbi.
-Salutari cu dragoste tuturor membrilor dinastiei Potra si celor de bine din bloc.
--Bunicul--.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita.
Astazi am fost cu bunica si DAN la un magazin deinstrumente muzicale situat in orasul SURREY, cel mai mare din MARELE VANCOUVER., pentru a cumpara niste carti demuzica nepotului.Am ramas impresionat de multimea instrumentelor, dar si clienti, care incercau diverse instrumente, in special piane, tobe, chitare. Prima marfa expusa la intrare sunt pianele. Toate sau aproape toate sunt produse de o mare firma de produse muzicale, numita YAMAHA. Chiar la intrare era un pian de 36.000dolari. Cele maimulte au pretul de 2000la 6000dolari, si ni s-a spus ca sunt cautate, avand pret accesibil. Un instrument expus in cantitati mari este CHITARA, de cele mai diverse forme si culori, electrice sau nu. Pretul este de la 200 dolari la 1000dolari. Nu m-au interesat de ce sunt asa diverse la pret. Interesant este ca am vazut chitare ca ale folchistilor nostri batrani, ca SOCACIU, etc., de la formatia CENACLULUI FLACARA, bucurandu-ma mult. Un exponat in cantitati mari sunt TOBELE, de diverse forme si marimi, de la marimea unui capac de oala mic si pana la tobe de abea se pot duce, de marimea unui cauciuc de camion. Pretul este de 150 la 1000 dolari, dar tobele combinate cu talere si puse pe suporturi, cu dispozitiv de picior si toba de picior, pretul se urca la 2500 dolari. Pe un asemenea suport se monteaza si 5 tobe si 3 talere, deservite chiar de 2 tobosari. Mai sunt tobe cu picior, specifice populatiilor din ASIA si AFRICAcu pret de 70 la 150 dolari. Am vazut niste GORDUNE sau CONTRABAS,superbe siTARAGOTUL, cu pret in jur de 1500dolari. Mai sunt saxofoane, si clarinete superbe, unele foarte sofisticate, cu pret de pana la 2500 dolari. Pentri mine calificativul il da aspectul fizic, deoarece nu ma pricep la instrumente. Mai sunt viori, care mi s-au parut cele mai ieftine, pana la 1500 dolari. Mai sunt si combine de diverse marimi, cam scumpe dar se parea ca face, fiind dupa observatia mea, cautate. Mai sunt tot felul de piese si accesorii, precum si manuale si caiete de muzica., dar nu insist. Vanzatorii sunt absolventi ai Academiei de muzica, cei mai multi fiind emigranti. Este necesar sa aiba studii aprofundate, deoarece clientii solicita informatii, verificarea si acordarea instrumentelor, iar odata clientul dezamagit, nu mai revine.
--Salutari cu drag --Bunicul --
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Scrie răspuns