Caini insotitori pentru nevazatori

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Foarte fain ca au inceput cei de la Light into Europe! De mult era vorba ca vor sa pregateasca niste caini, dar au tot fost dificultati.
Stii cumva ce si cum cu costurile pentru un astfel de caine dresat in Romania?
Rabin
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 02 Apr 2010, 09:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Rabin »

Din cate stiu primii vor fi subventionati de ei, iar apoi vor sa obtina subventii de la stat asa cum este in lumea civilizata. Cainii cred ca ii primesc donatii iar dresorul este salariat al lor.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Ce interesant! Cand imi spunea acum ceva timp cineva din alta tara ca asa se procedeaza, ma gandeam ca in partea asta a lumii :) nu o sa apara prea curand asa ceva. Stiam ca prin casele de sanatate se lucreaza. Totusi, va fi foarte greu cu statul Roman, daca ANR nu va avea un cuvant de spus. Sa speram ca toate vor fi bune.
GeorgeT
Caporal
Mesaje: 13
Membru din: 21 Iul 2009, 13:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de GeorgeT »

Suuuuper noutatile. Nici nu stiti cat de bucuros sunt! Poate sa-mi spuna cineva cum pot sa-i contactez pe cei de la Light into Europe din Bucuresti?
GeorgeT
Caporal
Mesaje: 13
Membru din: 21 Iul 2009, 13:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de GeorgeT »

merci mult
Paul
Sergent major
Mesaje: 52
Membru din: 18 Iul 2007, 16:36
Localitate: Timisoara, Arad
Contact:

Mesaj de Paul »

Un club Lions din Timisoara vrea sa aduca un caine dresat pentru nevazatori din Italia. Se vorbeste despre 8000 de euro. Am auzit ca a fost un scandal. Cu o asemenea suma se pot rezolva multe probleme mai stringente pentru mai multi nevazatori, nu doar pentru unu singur.

Eu cred la un asmenea pret nu se justifica. Gresesc cumva ?
Paul FOGARASSY
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu cred ca depinde de conjunctura...
Daca acel club vrea neaparat sa ajute pe o persoana anume din diverse motive, probabil ca au tot dreptul.

E adevarat ca per ansamblu nu se justifica intrajutorarea unei singure persoane care poate nici nu s-ar descurca asa bine cu cainele pe aici atata vreme cat nu au si altii, atata vreme cat nu este firesc ca nevazatorii din Romania sa aiba caine ghid prin finantare de catre stat.
Va fi riscul sa aiba cainele si sa nu poata merge cu el peste tot, am vazut in Cluj cateva faze cu strainii care au mai venit cu caini.

Deci, parerea mea e ca nu are sens sa se ia asa un singur caine in ideea ca se face un lucru bun pentru nevazatori, ci eventual doar daca persoana beneficiara are ceva cu acel club si membrii isi doresc sa ii faca un cadou.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Eu cred ca daca vrem ca la un moment dat sa devina firesc sa avem caini insotitori, atunci trebuie inceput cu unul... Asa ca nu cred ca ar fi o risipa sa investeasca banii astia intr-un singur caine, adica intr-o singura persoana. E drept ca s-ar putea face multe alte lucruri cu 8000 euro, dar daca e sa ne gandim cat de util ar putea fi peste 5 ani faptul ca in 2010 cineva a avut probabil primul caine ghid din Romania, cred ca investitia chiar merita sa fie facuta...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Aici nu cred ca e chiar ca in lucrurile gratuite sau care nu costa mult, care depind doar de vointa omului.
Daca e un lucru pe care nu si-l permite un nevazator din Romania, unul singur cumparat nu poate face nici o diferenta. Nu este ca inc azul primilor care au umblat cu baston, primilor care au avut curaj sa participe cu altii la competitii etc.
In fine, nu conteaza, normal ca daca ii trebuie persoanei caine si are cine sa il cumpere.... e perfect, dar nu cred sa conteze mult pana nu se vor da si pe la noi prin ceva programe sau pana nu vom avea bani sa ni-i cumparam singuri.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Salut
Vreau sa va spun ca vineri, eu cu inca un coleg am participat la o activitate unde au adus si caini ghizi.
trebuie sa spun ca nevazand niciodata asa ceva am fost foarte incantat.
aceasta activitate a fost organizata de fundatia Light into Europe, si au fost si alte activitati in afara de momentul cu cainii.
tot ce am de spus in final este ca a fost o experienta interesanta pentru mine de a vedea asa ceva.
Stefan
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Povesteste-ne mai multe despre aceasta activitate. A fost organizata cu ocazia zilei bastonului alb? Ce ati facut cu cainii, ati incercat sa va lasati condusi de ei?
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

nu, n-a fost cu ocazia zilei bastonului alb.
a fost o saptamana numita discovery week in care au avut loc tot felul de activitati, incluzand-o si pe cea de vineri.
decat am mangaiat cainele, deoarece celalalt era cu un nevazator iar atunci cand sunt in ham nu este voie sa pui mana pe ei, deoarece le distragi atentia.
Stefan
Scrie răspuns