Corespondenţă din Canada

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

CRISTOS A INVIAT. Salut Ghita si continuam .Am uitat sa scriu ca la Agapa crestina , cum ii spune preotul si la vizita in ziua de PASTE , s-a servit si traditionalul drob de miel . Dovada ca si aici , carnea de miel este folosita la masa de Paste . Am mai uitat sa relatez faptul ca in locurile de picnic , municipalitatea a instalat mese si banci , grele si fixate in pamant , din motive care se banuiesc , si care sunt de mare ajutor . In acest mod , in parcurile principale ,cum este MOODY PARK , QUINS PARK , STANLEY PARK , PARCURILE PRIMARIILOR cum ar fi parcul primariei din NEW WESTMINSTER si din BURNABY, mesele instalate la stranduri si lacuri , cum este LACUL SASAMAT, la AQUALAND , in locurile unde se face plaja pe malul oceanului . , sau in PARCURILE UNIVERSITATILOR DIN VANCOUVER . Mentionez ca la fiecare din aceste locuri , sunt amenajate Grupuri Sanitare , TASNITORI PENTRU APA POTABILA , Amenajari de unde se vinde cafea , mancaruri fast food sau cele tip sticksuri . La fel de important este ca toate locurile de acest gen , au amenajate locuri de parcare destul de mari , care sa nu se produca aglomeratia .Aceste banci sunt in plus fata cele pentru odihna, de pe marginea aleilor . In unele locuri , ca in parcuri , sunt amenajate si locuri acoperite , pentru pentru picnicuri . Sa vorbim putin despre picnicurile organizate de biserica sau cele de catre etnii . Acestea mi se par cele mai apropiate de specificul national . Anual ,bisericile ortodoxe din oras , organizeaza picnicuri , care sunt deosebit de bine primite de romanii de aici si nu numai de ei .Biserica SFANTA TREIME organizeaza picnicul in STANLEY PARK , unde sunt locuri acoperite pentru mese , precum si bucatarii cu dotarile necesare , pentru gatit si pentru servit clientii. Cea mai mare cautare o au mititeii, sarmalele , gogosile , cozonacii , si diverse salate . Cu aceasta ocazie se organizeaza tombole , unde protagonisti sunt chiar preotii si sotiile lor , asa cum procedeaza parintele Lapuste , de loc din Carei . De fapt , preotul , in aceasta zi scurteaza slujba la biserica , dupa care se inhama la lucru , fiind sufletul petrecerii . Nu se servesc bauturi alcoolice , care sunt interzise in locurile publice de orice fel , mai putin in localuri anume numite PUB-uri , unde se poate in orice cantitate , precum si la restaurantele cu specific americano- canadian si european , dar nu am auzit ca aici sa se imbete cineva sau sa faca scandal , fata de PUB-uri unde se mai petrec scadaluri .La restaurantele cu specific oriental , cum ar fi chinezesti , indiene , tailandeze , coreene sau filipineze , nu se servesc bauturi alcoolice , decat daca se insista si in cantitati mici . La asemenea picnicuri se vand bauturi nealcoolice , in orice cantitate . La fel si biserica SF.GHEORGHE , organizeazaicnicul anual in QUINS PARK , dupa aceleasi reguli . Mentionez ca mancarea si bautura se cumpara , nu este pe gratis . Sumele rezultate , intra in fondul bisericilor . Personalul care deserveste picnicul este compus din voluntari din parohie ; singurul avantaj este ca manaca pe gratis , insa efortul nu este compensat decat de entuziasmul fiecaruia . Dintre toate produsele cu cautare , mititeii sunt de departe pe primul loc . , asa cum a fost cazul si la noi . Ma uitam la personalul care frigea mititeii , cum inhala la fum , tusea , nadusea , dar se vedea ca nu este de meserie ci ocazional , dar a iesit OK . Despre picnicurile prilejuite de festivalurile diferitelor etnii sau cele oferite de municipalitati , voi scrie pe scurt in viitor . Cu bine -- Bunicul --.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

CRISTOS A INVIAT .Salut Ghita . Continuam . Despre festivaluri pe etnii si picnicurile de rigoare . Periodic , anual sau la cativa ani se organizeaza festivaluri pe etnii . Asa este cazul festivalului romanesc , croat , scandinav , grecesc , ucrainean , festivalurile etniilor asiatice si mai sunt multe de acest gen . Ele au loc la centrele comunitare respective si prin modul de desfasurare , nu difera de orice festival de la noi , doar ca fiind departe de tara , au un colorit si o nostalgie aparte . Privind partea festiva , sunt arborate steagurile nationale , si se cantamulta muzica populara sau usoara , , de catre solisti romani consacrati , invitati sau inregistrari . In acest sens, ca muzica imprimata , cea mai mare cautare , dupa cum am constatat,au avut-o Nicolae Furdui Iancu , Ioan Bocsa , Ion Dolanescu , Maria Ciobanu si Sofia Vicoveanca . Cu aceasta ocazie , multi vin in costume populare , cu esarfe tricolore . Pe scena de aici se perinda artisti locali amatori , dar romani , si formatiuni de dans ale comunitatii romanesti , pregatite pe langa biserici . Se vede amatorismul , dar efectul emotional este mare si aplauzele pe masura , urmate de bisurile de rigoare . Pe jos , in fata scenei si pe terenul inconjurator , se incinge jocul , unde se prind persoane de diferite varste , jocuri din toate zonele tarii . In toata aceasta perioada , pe laturile stanga si dreapta , sunt standurile cu produse din bucataria romaneasca , ca si la picnicurile bisericilor. In plus , mai sunt produse de artizanat romanesti, si produse fast food sau preambalate . Un moment important al vietii Comunitatii Romanesti din BRITISH COLUMBIA, l-a constituit FESTIVALUL ETNIILOR DIN CANADA , care se organizeaza prin rotatie de alta etnie In anul 2007 , organizarea a revenit Comunitatii romanesti din Vancouver . A fost o actiune complexa , cerand eforturi deosebite de organizare . atat ca desfasurare a festivalului cat si pregatirea materiala a picnicului , actiune care s-a desfasurat bine . La inceput a fost parada portului popular a etniilor , pe strazile centrale ale orasului , dupa care in Parcul Stanley , s-a desfasurat festivalul . Despre picnicurile ocazionatede municipalitate cu ocazia diverselor zile importante , se aseamana cu ale noastre ca fond , dar ca forma -nu . La noi se pune accent pe bauturi alcoolice , aici -nu; meniurile sunt mai sarace , in sensul ca la cele la care am participat , se vindeau mai mult produse preambalate si pop corn , cu exceptia celui organizat cu ocazia aniversarii a 150 ani de la fondarea orasulyui NEW WESTMINSTER ,prima capitala a PROVINCIEI BRITISH COLUMBIA, unde pe langa mancara uscata s-a servit , contra cost , mancaruri calde , cele mai multe de tip fast food , dar si diverse salate si mancaruri orientale . S-au organizat si ateliere cu meseriile de baza din provincie . Cel mai mult m-au impresionat taietorii de lemne , obiectele folosite la spalarea nisipurilor aurifere si ateliere de provenienta chineza si indiana cu modul de manufacturare a unor produse . Pe langa muzica specific canadiana , au fost artisti indieni , care a prezentat un lung program cu muzica indiana , care pentru mine a fost ceva deosebit . Pe langa acestea , o multime de firme din oras , si-au etalat produsele spre vanzare . La toate , formatiuni artistice , au prezentat program de dansuri mai mult moderne , dar si populare . Inca odata revin cu ideea ca bauturile alcoolice sunt interzise , doar daca cineva si-a adus bere de acasa . , care se bea mai deoparte putin . Cam astea sunt despre picnicuri si petrecera timpului liber in acest mod , deoarece mai sunt si alte modalitati . SPER CA PROFESORUL MANU SA FIE MULTUMIT . VOR URMA SI ALTE TEME , DAR CER O MICA PAUZA , DEOARECE MA DOARE MANA SI DEGETELE DE BATUT LA CLAVIATURA . In ultimele 24 ore am expediat cel putin 5 emailuri lungi , care m-au solicitat , in ideea de a fi bine si sa fie multumiti toti . Daca nu sunt pe plac , sau dupa asteptari , imi cer scuze si sa mi se spuna mai punctual doleantele .Salutari tuturor cu multa dragoste ,--Bunicul -.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

CRISTOS A INVIAT.Salut Ghita . Reluam discutiile . Ma gandesc sa schimbam putin registrul ideilor si sa vorbim despre BOWLING, cum se spune la noi -POPICE., care este tot un fel de petrecere a timpului liber , de catre populatia de aici , in special de catre tineri , cei intrati in a 2a tinerete si mai rar de catre varstnici . Cum fiul si nepotul practica bowlingul , m-au luat si pe mine sa vad cum se joaca si sa mai ies putin din casa . Contactul cu sala de bowling a fost pentru mine o mare revelatie , placuta si zgomotoasa . Intrand acolo , parca am intrat in alta lume . PE LANGA CLADIRE CARE ESTE UNA MODERNA , m-a surprins inauntru spatiul mare si multimea de oameni . Eu cunosteam popicele de la Floresti , unde niste persoane cu initiativa , au amenajat o pista betonata , cu doua mande laterale , iar in spate cu un loc pentru asezat popicele , dupa care urma peretele de oprire a bilelor .
Mai era un scoc prin care se returnau bilele . Toata treaba era manuala , dar ne simteam bine si era OK.Asa cum era instalatia , era bine ca era a noastra din toate punctele de vedere . AICI TOTUL ESTE AUTOMATIZAT, mai putin aruncarea bilelor de catre jucator . Poate nu ma credeti , dar in sala erau 38 de piste , putand juca simultan tot atatea echipe . Cum era seara , nu erau ocupate toate pistele , insa era un zgomot puternic dat de bile , de competitori si in special de catre spectatori , care erau in numar dublu fata de jucatori , care erau amicii jucatorilor , de ambele sexe. Bilele se aseaza automat , tot automat sunt indepartate cele doborate , precum si protectia bilelor impotriva unor aruncari nepermise . Bilele sunt returnate automat prin jgheaburi dispuse sub pista , pana la jucatori . Pentru mine , mirarea a inceput de aici . In fata fiecarei piste si la ialtimea de vre-o 4 metri , sunt instalate panouri electronice , care inregistreaza pe langa scor la un moment dat , locurile popicelor doborate si figura celor ramase , cu indicatia prin sageata a celei mai bune solutii de lovire a bilelor .Mai vizualiza numarul aruncarii,si a poipicelor doborate la aruncare si total doborate . Mai arata cine trebuie sa arunce . Pe sol , langa competitri , era un panou electronic la indemana jucatorilor , prin care isi marcau numele si numarul de partide ce se va juca .Pe pista de aruncare , care era dupa aspect , PALmelaminat , se intra cu papuci sport anume , primiti cand se achita numarul de jocuri dorit . Fiecare competitor avea scaun , iar ceva mai in spate erau scaunele galeriei de pista , 4 la numar .
Mai in spate era o masa de fiecare pista si scaune , pentru spectatorii care consuma bere in acest timp. Revin la spectatori , care pot consuma bere dar si alte bauturi , care se poate procura de la un bar de incinta , la marginea salii . La bar , sunt mese si scaune pentru consumatori . Fumatul este interzis . Tot in incinta , sunt multe chioscuri care vand mancare preambalata tip sticksuri si apa plata , precum si bilete de loterie . Zgomotul in interior era mare , dar m-am obisnuit . Sala de bowling este deschisa toata ziua , pana la ora unu din noapte . Acesta este inca un mod de petrecere a timpului liber . Vineri seara am fost cu Dan la un cinematograf cu 20 sali , pentru a cumpara bilete la un film pentru copii , ca sa -si duca fiul la cinema . Desi parcarea este mare , dispusa pe 2 nivele , toate locurile erau ocupate , fiind nevoit sa-si parcheze masina undeva mai departe in strada , aici cam nepermis , dar pentru timp scurt , merge . In plus , toate biletele erau vandute , la caseerau cozi dar nu inghesuiala . Remarca fiului a fost ca fiind inceput de weekend, o modalitate de distractie , o constituie filmele . Acasa , la televizor , multi se uita doar la sport , care este din belsug si la divertisment . Cam asta am avut de scris . Daca nu-i pe plac , sa-mi semnalezi lipsa ca sa ma pot corecta , pe cat posibil . Transmite salutarile din inima celor dragi , --Bunicul --.Revin cu o remarca semnalata si la pistele de aruncare . Nu este permisa berea in toata sala ci numai la anumite sectoare , interdictia fiind scrisa clar pe panouri . Am urmarit modul de respectare a interdictiei , dar nu s-a incalcat .
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

CRISTOS A INVIAT din morti , cu moartea pe moarte calcand si , celor din mormanturi , viata daruindu-le . EL imi da putere sa le inving pe toate si , numai ELpoate sa fac sa-mi pastrez credinta si speranta in mai bine . Ma straduiesc sa nu uit asta si sa ma tin de acest adevar dogmatic . Asta noapte s-a starnit o puternica furtuna dinspre ocean si a atins si orasul . Am simtit-o azi dimineata cand am mers cu nepotul la scoala , cu care ocazie vantul m-a luat in primire . Cum din cauza enfizemului pulmonar nu am voie sa stau in vant , ploaie , frig , ceeace este peste poate , vantul m-a facut praf , intrand in plamani , urechi si ochi , incat m-a facut praf ; ajungand acasa ca o leguma stoarsa . Nu ma opream din tremurat . Ca sa ma incalzesc , am luat o votca mica - interzis pentru mine - care pe moment m-a incalzit ,dupa care s-a reluat tremuratul . Dupa un pic de mancare , am luat o gura de vin , din stocul intangibil . Cum durerea de cap s-a mentinut , am lua 2 paracetamoale , si apoi fie ce o fi , o sa iau algocalmin . Simt ca m-a luat raceala , dar inafara de aste leacuri , nu am ce . Domnul ma va ajuta . Nu as vrea sa ma ajute cum l-a ajutat pe Bog ; si sa-mi fie iertat daca sunt malitios . Schimbam registrul discutiei si trecem pe alt palier . , cum s-ar zice , trecem de la scara 1 la scara 2 . MA-I INTREBAT DACA MITITEII SUNT DIN TARA . Raspuns :sunt din Canada . Misterul il lamurim de indata . In Vancouver ca oras propriu zis si orasele care compun Marele Vancouver , dupa cum ii spun localnicii si de pe harti sau mass-media , sunt magazine romanesti ,si ale vecinilor cu tara noastra . Toate vand si produse romanesti sau traditional romanesti si asimilate de ei . Cele mai multe magazine sunt sarbesti si mai exista unguresti -ma refer la cele care le-am vizitat si de la care am cumparat . LA ALTE MAGAZINE STRAINE CE VAND PRODUSE ROMANEST , NU AM FOST ,SI NICI NU CUNOSC SA EXISTE , ORASUL FIIND EXTREM DE INTINS . Pe EDMONDS STREET din orasul BURNABY , din compunerea Vancouverului , sunt 2 magazine sarbesti , ce vand carne , produse de carne , carne tocata ,branzeturi si alte produse , cum ar fi diferite preparate la borcan , cum ar fi zacusca , muraturi , dulceturi , compoturi si altele , care sunt de provenienta sarbeasca , ungureasca , italiana , etc . Tot aici se vand si produse romanesti , cum ar fi apa minerala Borsec si Perla Harghitei .--Va continua -- Bunicul .
Continuam.Am facut emailul mai lung , dar computerul l-a fragmentat , fiind nevoit sa fac3 episoade . Cele 2 magazine se numesc BUITCHER BOY DELI SI YOVO BUTCHER. Ele sunt magazinele de la care se aprovizioneaza comunitatea romaneasca cu pasta de mititei sai mititei facuti , cu carne tocata pentru sarmale , si carne pentru gratare, sau alte produse . Aici se vinde si apa minerala , printre care Borsec si Perla Harghitei . In orasul DELTA , tot din compunerea Marelui Vancouver , se afla magazinul AROMA EURO DELI , detinutde un ungur , care stie romaneste , de fel fiind ardelean emigrat in Ungaria si de aici in Canada . Magazinul a apartinut unui roman banatean ,CARAMAN, care dupa decesul sotiei l-a vandut , ramanad doar cu abatorul si carmangeria .Si aici se vand produse ca la magazinele sarbesti , inclusiv carne de mititei , carne tocata si alte produse de carne proaspata , branzeturi si produse de bacanie si , in plus pate soia de Sibiu , foarte cautat aici . Caraman nu se mai ocupa cu asemenea vanzari , vanzand doar carne transata , magazinelor cu care are contract . La cerere , pentru comunitatea romaneasca livreaza si carne de mititei , carne tocata pentru sarmale si specialitati , dar numai engros . Pana a avut magazinul , a fost principalul furnizor pentru comunitatea romaneasca . Alt magazin romanesc este cel de pe IMPERIAL STREET ,aproape de marele centru comercial numit METROTOWN,cu unul din cele mai mari MALL-uri din America de Nord . Magazinul este detinut de o familie de romani de langa Ludus , sotii Florea si se numeste EUROPEAN MINI DELI .Are produse de carne , dar numai afumate , branzeturi preambalate si produse de bacanie . Are pate soia de Sibiu , apa minerala Borsec si Perla Harghitei , precum si Halva Feleacul .Celelalte produse sunt de provenienta sarbeasca si italiana . Toate acestev magazine au produse neromanesti din belsug . Nu aduce din Romania direct ci prin intermediar extern, deoarece nu are comisionar . -- Va continua , pe motiv de computer. -- Bunicul --.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Continuam . Primul magazin unde am gasit produse romanesti de acest gen , a fost magazinul numit QUAY PUBLIC MARKET ,de pe cheiul fluviului FRASER, din orasul NEW WESTMINSTER,tot din compunerea MARELUI VANCOUVER .Magazinul este inchis pentru renovare . In orasul DOWNTOWNsau ORASUL DE JOS , se afla 2 localuri romanesti . Pe o strada foarte aglomerata si cu vad comercial deosebit ,o familie din Oradea , are o cofetarie , unde prajiturile , au aproape numai nume romanesti .Tot in apropiere se afla un restaurant romanesc, numit TRANSILVANIA , cara are produse deosebit de cautate ,cum sunt ciorba de burta , ciorba taraneasca , tochitura , sarmale , mamaliga cu branza sau smantana . Nu am fost in restaurant , asa ca nu pot oferi alte detalii . Cateva lamuriri :1--Orasul DOWNTOWN sau Orasul de Jos , este orasul Vancouver propriu zis , unde se afla zgarie norii de pana la 60 nivele , si care este cel mai mare dintre cele 15 orase si orasele .Ele s-au fondat si dezvoltat independent, insa la un moment dat s-au intalnit ,dupa care s-au unit luand numele orasului mai mare . Orasele componente sunt independente, avand toate organele de conducere din toate domeniile . Problemele dintre orase le rezolva guvernul Provinciei BRITISH COLUMBIA . 2--Pregatirea produselor pentru diferite ocazii , se face de catre persoane din comunitatea romaneasca, care isi ofera voluntar serviciile , fara nici un beneficiu . 3-- Ieri si azi tot la emailul acesta lucrez . Prima data mi l-a rupt , fiind nevoit sa-l impart in 3 episoade , cum s-a putut . Al 2lea episod , mi l-a facut harachiri de 2 ori , iar al 3lea de cel putin 3ori ; tot de atatea ori fiind nevoit sa le reiau . Lasand raul la parte , cat de hidos ar fi , in rest este bine - ca sa ma mentin optimist . Aici timpul este capricios ca cea mai capricioasa fiinta pe care o cunosti . Transmite salutarile mele tuturor din dinastia Potra , cu stima mea deosebita , si ca incheiere , ma rog de computer sa nu-mi mai repe inca odata emailul . --Bunicul –
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Imi cer scuze pentru interventia mea poate nu chiar atat de potrivita. Dar nu am inteles partea cu restrangerea e-mail-urilor la un anume numar de caractere. Ce se intampla mai exact? Sincer pana cand a inceput si pe forum aceasta nespus de interesanta conversatie, chiar nu m-am mai intalnit cu o asemenea situatie. Sincere multumiri Domnului Potra pentru mesajele ce le copiaza si aici pe forum. Foarte interesante. Cu foarte multe detalii.
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

CRISTOS A INVIAT .
. . . .Vreau sa-ti relatez o intamplare petrecuta sambata spre seara aproape sau chiar foarte aproape de locuinta noastra . Sambata catre seara am iesit pe strada noastra , sa ma plimb un pic cu sotia . Cum strada este lunga , dreapta dar putin denivelata , pana la inapoiere a luat aproape o ora , mai ales ca mergeam incet . La inapoiere , am observat forfota mare in apropierea casei , in strada . Masini de pompieri , politie multa , salvare si multi gura -casca . presimtind ceva rau , am mers cat am putut de repede . Ne-am bucurat ca am scapat dar putea fi grav . La un depozit de vopsele , numit DOUGLAS PAINT, in timpul cat am fost plecati , a izbucnit un incendiu puternic . Cand am ajuns era aproape stins , dar dezastrul era mare . Depozitul este la un colt de 2 strazi , pe o latura avand 40 metri , iar pe alta cam 10 metri . In varful intersectiei , intre cele 2 laturi era o frizerie , prins pe 3 parti de depozit , cam asa cum ar fi holul de la baie de la locuinta ta prins intre cele 2 camere si baie . Toate erau in aceeasi cladire , care era o darapanatura care abea sta in picioare . Patronul frizeriei , un irakian , numit KAL, a renovat localul frizeriei , facand investitii serioase , aducand localul frizeriei , la un aspect comercial bun . Depozitul era intr-o stare mizerabila ,care abea sta in picioare . Cand am ajuns , focul era aproape stins , dar era o mizerie de nedescris . , atat in depozit care era ars in cea mai mare parte .Frizeria avea geamurile sparte si mult fum inauntru , Peste tot era un strat gros de spuma , si un miros puternic de materiale arse .Incendiul a avut loc la o distanta cam de 60 metri de locuinta . In continuare , relatez ce am vazut . Strazile intersectiei erau blocate cu banda , pana la prima strada , si cu masini dispuse in pozitia de blocaj , acolo unde prima strada nu se vedea . La fiecare strada era cate un politist . Mai era prezenta si o ambulanta .Pompierii aveau 3 masini . Circulatia pietonala in interiorul zonei cu banda era interzisa . . M-a impresionat puternic ce s-a -ntamplat dupa stingerea incendiului. Geamurile sparte erau placate cu placaj ,fixate in mod artistic cu buloane . Usile care au fost sparte , s-au inlocuit cu altele noi , din PALmelaminat , iar in jur s-a facut curatenie .Aceasta , atat la depozit cat si frizerie . Pe un geam al frizeriei ,pompierii au pus o atentionare , care interzice lucrul in frizerie , pana dupa ce se vor lamuri cauzele si evalua pagubele ., multumindu-i frizerului pentru intelegere . L-am vazut pe frizer azi , care desi era brunet , acum era negru de suparare . M-au impresionat aceste masuri , luate de pompirei , ca sa lase cat mai putine urme . Nu stiu la noi cum se procedeaza , ca nu am asistat la nici un incendiu . Salutari cordiale tuturor celor dragi , sanatate si fericire . -- Bunicul --.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

CRISTOS A INVIAT.
Reiau emailul de aseara, mai bine zis, asta noapte, pe care computerul, contrar sperantei ca-l voi putea transmite, mi l-a inghitit, ramanand doar adresa electronica. Cum era catre ora 24 l- am injurat strasnic, am cautat in toate cotloanele computerului, dar emailul a disparut. In consecinta, am renuntat pentru astazi.
Cum astazi am lucrat pe sectorul exterior , nu am putut sa ma tin de promisiune, pana acum. Pentru intarziere, imi cer scuze, cu promisiunea de indreptare.
Ca sa continuam aspectul de noutate , pe care ma straduiesc sa -l continui , iti voi relata modul de desfasurare a sedintelor cu parintii si notarea elevilor , in decursul anului scolar si la sfarsitul lui . Sedintele de analiza au loc trimestrial , mai precis la sfarsitul fiecarui trimestru . Pana aici , nimic nou . Noutatea , mai bine zis diferenta fata de la noi , incepe de aici , daca nu cumva si noi ne-am adaptat noilor metode de analiza si notare din SUA si Canada . Analizele nu au loc cu toti parintii odata , ci individual , de fata fiind si elevul . Din timp se anunta data analizei , , parintii stabilind cu profesorul sau invatatorul ora cand are loc analiza . In aceasta zi nu au loc cursuri , elevii fiind liberi . La analiza se face referire doar la situatia elevului in cauza , eliminandu-se posibilitatea de a afla situatia celorlalti elevi . Aceasta modalitate este valabila si atunci cand parintii solicita o intrevedere cu dirigintele in cauza in mod curent . Nu se da nici o informatie despre alti elevi . La fel , profesorul , in relatiile din clasa cu elevii , nu face aprecieri comparative . Cu aceasta ocazie , dirigintele inmaneaza fiecarui parinte , fisa de apreciere a elevului , la finele trimestrului respectiv saiu la finele anului . Fisa se mai poate da elevului si a doua zi . Diferenta este si la apreciera elevului . Apreciere nu se face cu note ci cu litere , incepand cu A , B , C.Aceste litere de pana acum asigura elevului promovarea . De la litera D in jos , aprecierile sunt negative , mergand pana la nepromovare . Aprecierile acestea se dau la fiecare materiedin programa scolara , care sunt impartite pe grupe da activitati . In acest fel parintii isi dau mai bine seama de aptitudinile copilului pentru viata . In tot cursul anului am observat respectul pe care elevii il dau invatatorului [profesorului ], dar si comportarea atenta , fara excese de orice fel , pe care acestia o au fata de elevi . Despre aceste aspecte voi mai scrie.
Salutari cu multa dragoste la cei dragi -- Bunicul --.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

CRISTOS A INVIAT. Multumesc pentru mesaj . Lipsa stirilor nu ma supara , indicand o stare de normalitate - intr-un sens . Voi continua cu unele aspecte scolare . Un aspect important este acela al sigurantei elevilor in zona scolii si in apropierea acestei zone . Poate am mai scris , dar pana la varsta de 12 ani , parintii au obligativitatea prin lege , sa insoteasca elevii la si de la scoala . Nerespectarea acestei prevederi , atrage consecinte pentru parinti . Trecerile de pietoni la strazile care dau in zona scolii , cu sau fara semafoare , sunt dublate de personal angajat sau de voluntari , care opreste circulatia auto , sincron cu semafoarele , sau functie de fluxul pietonal , dand prioritate elevilor . NU AM VAZUT NICI UN CAZ IN CARE SOFERII SA NU SE CONFORMEZE SI SA SE MANIFESTE INDECENT ; aceasta spre deosebire de la noi . In zona scolilor , viteza maxima este de 30 km /ora .Aici au fost soferi care au fost amendati pentru depasirea vitezei . In zona scolii , inainte de inceperea cursurilor cam cu 30 minute , sunt stabilite echipe de voluntari formate din parinti , care supraveghiaza fluxul elevilor la clase si joaca intre ei pentru a nu se accidenta si a nu patrunde persoane suspecte in zona scolii . Aceste echipe instaleaza si indicatoarele de circulatie , care delimiteazasectorul destinat circulatiei auto , unde parintii vin cu copiii, de sectorul pietonal ,si de joaca pentru copii . In paralel , zilnic sunt destinate cadre didactice din scoala pentru supraveghere . In clase , accesul este permis numai la sunetul soneriei . Pana atunci copii se joaca pe platoul din fata claselor . Ghiozdanele se aranjeaza de elevi , unul in spatele celuilalt , incepand de la usa clasei . Accesul inainte de inceperea cursurilor este permis in caz de ploaie . La semnalul soneriei , invatatorul sau invatatoarea , intra in clasa , deschid usa clasei ce da in exterior . Intrarea elevilor in clase se face in ordinea sosirii , in coloana cate unul . Invatatorul sau invatatoarea , raspund la salutul fiecarui elev, cu amabilitate si zambet , creandu-se o atmosfera de apropiere intre profesor si elev . Elevii intarziati , au acces cu aprobarea secretariatului scolii . Aceleasi echipe asigura ordinea la iesirea de la cursuri . Ca fapt divers nu am auzit si vazut altercatii intre elevi , desi elevii sunt din toate zonele globului si de toate culorile . ---SALUTARI CORDIALE TUTUROR CELOR DRAGI --- BUNICUL --
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut GHITA si sanatate . Imi pare bine ca mesjul meu a fost receptionat pozitiv de catre tine , si sper ca si de cei de pe Pontes .Remaerc inca odata apropierea dintre elevi si dascal . Nu de multe ori , la intrarea in clase cu elevii autodispusi in coloana , cate un elev se lipeste de dascal. il cuprinde cu bratele , iar dascalul il strange tandru , sau chiar saruta pe frunte . La gradul [clasa]intai, dascal este missis Bedwell, care atrage copiii ca un magnet . Nepotul meu de cate ori o intalneste , fuge la ea , desi i-a fost dascal acum 5 ani . La fel procedeaza si cu ceilalti dascali din gradele 2 , 3 , 4 , 5 . , miss Kin , missis King , miss Manalastas , mrs Nguen .Desi , fiecare este de alta natie , relatiile sunt identice ,de caldura si apropiere dintre dascal si elev . [ Nota: miss = domnisoara , missis = doamna , mrs = domnul ] . Aproape aceleasi relatii sunt si intre directoarea scolii,missis Graut , si elevi , intre dascali si parinti . Eu cand ma duc cu nepotul la scoala , pentru mine este o placere , desi limba reprezinta inca o bariera serioasa . In aceste conditii , ma salut cordial cu aproape tot stafful scolii . In scoala invata copii provenind din multe zone ale lumii , de pe toate continentele . Numai in clasa unde este nepotul meu , sunt copii din aproape toate rasele globului . Din 30 elevi , 10 sunt europeni si nord americani , 2 africani , iar restul sunt asiatici si din zona latino-americana , cei mai multi fiind filipinezi chinezi si zona Caraibilor . Situatia cosmopolita este in toata scoala . Cu toate acestea , prietenia dintre elevi se stabileste functie de simpatii si nu etnica . Nu intru in programa scolara , dar se pune accent pe dezvoltarea gandirii , a raspunderii , pe conditia fizica si pe modul de comportare , pregatind elevii pentru viata . Ma refer la clasele primare . Mai sus , poate cu alta ocazie . Cu multa dragoste , salutari din inima tuturor celor dragi . --Bunicul --.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

E bine ca mai aflam cum e cu invatamantul pe acolo, acum se schimba si la noi legea, vor si aici sa il mai modernizeze.
Salutam Canada!
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut GHITA. Relatiile nu sunt deloc idilice .ceace ti-am scris se refera . mai mult la clasele mici , intaia la a patra . La clase mai mari nu am vazut , decat relatii apropiate de respect a elevului fata de dascal .Cele ridicate de tine , voi incerca sa le rezolv , pe cat voi putea . Mai sunt si abateri si se mai folosesc si metode mai coercitive , dar nu sunt abateri ca la noi , mai ales ca scoala are si un oarecare caracter religios . Au ore de religie , iar ziua incepe si se termina cu o rugaciune . Preotul paroh , urmareste si el comportarea elevilor . Voi continua in next email sau in cel de after next . Salutari respectuoase --Bunicul --
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Cristos a inviat . Ma bucura mult c cele scrise de mine , au asa audienta si ajuta la largirea orizontului de cunostinte . Ceea ce ti-am scris este adevar , nu este nimic romantat , idealizat , ca toate merg snur . Sunt si situatii de incalcare a normelor din scoala , dar grav , nu am auzit . Situatia este buna , scoala avand caracter religios , nu profund ci cu tenta teologica . In alte scoli , situatia nu este chiar asa , fiind si acte de indisciplina mai grave , inclusiv consum de droguri , dar este mult mai buna ca in alte tari vecine , unde s-au intamplat lucruri grave , care au fost mediatizate de mijloacele noastre mass-media . Intr-un email trecut , ti-am scris despre serviciull religios zilnic la capela de langa scoala , unde este arondata . Pe scurt , il detaliez . In fiecare dimineata , la ora 8 , preotul paroh , oficiaza o slujba de maximum o ora , ajutat de elevii din scoala . In fiecare zi , de luni pana vineri , participa cate o clasa , de la clasa 3 la 7 , la care participa toti elevii clasei si dascalul lor . Planificarea claselor o face parohia si conducerea scolii , iar iar participarea elevilor din cadrul clasei se face de dascalul clasei . Din cadrul clasei , se destina cam 7, elevi ca ajutoare ale preotului la slujba , si se imbraca in halate albe , iar 3 elevi , vor citi inainte de slujba din cartile sfinte si vor indica auditoriului cantarea ce o vor canta cu totii in biserica . Pentru slujba , preotul intra flancat de elevii in alb in frunte fiind un elev in alb cu crucea . Tot aici intra si cei 3 elevi , de mai sus , dar nu au halate albe . Inainte de slujba , acesti elevi pregatesc material slujba , adica aprind lumanarile , verifica mijloacele de amplificare , pregatesc cartile pentru preot si altelIn timpul slujbei , il ajuta ,servindu-i materialele necesare . Nu tin minte sa fi fost absente , poate intarzieri .Toate aceste , plus ora dev religie si rugaciunile la inceput si fine de program , au o influenta pozitiva asupra starii disciplinare a elevilor . Neparticiparea este motiv da suparare . Cam astea sunt ce am avut sa-ti scriu . Cu drag tuturor .-- Bunicul --.Iesirea din biserica se face in acelasi mod .
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Cristos a inviat.
.... Imi inchipui ce frumos este la bloc, flori, verdeata si copaci. Sa vorbim putin despre ordinea si curatenia pe timpul si dupa terminarea unor lucrari de reparatii si intretineri, comparativ cu cele din tara, folosind cateva exemple. Un vecin de casa, a dorit sa-si acopere terasa. Fac o paranteza in legatura cu terasele. Fiecare casa are intr-o forma sau alta, terase, care sunt construite in partea din spate a caselor, spre curtea din spate. Ele pornesc de la marimea unui balcon de bloc, pana la marimea unui apartament, avand sub terase amanajate garaje, magazii sau chiar camere. Pe terase au loc diferite petreceri de familie, odihna dupa serviciu, lecturi si alte activitati care au loc in balcoanele mari.de la bloc. Balcoanele sunt protejate cu copertine sau cu umbrele, dar partial. Pentru a-si proteja terasa, a luat masuri sa si-o acopere cu o copertina, in care scop a angajat o firma. De aici vine diferenta. Meseriasii au adus materialele necesare si le-au depozitat in locuri care sa nu impiedice viata in locuinta, sa nu strice gazonul sau alte obiecte. Confectionarea a cerut lucrari de lacatuserie. Pentru a nu se face mizerie la confectii, meseriasii au intins pe jos prelate rezistente,pe care au lucrat. Zilnic, la terminarea lucrului, au adunat prelatele si au incarcat deseurile in masina cu care au venit. In plus, au maturat cu grija terasa si terenul din jur, pe parcursul lucrarilor si la final. Tot in final, au intrebat proprietarul daca este bine. La plecarea meseriasilor, aproape nu se cunostea. Alt exemplu. Fiul meu a dorit sa-si monteze un grup sanitar suplimentar, care era necesar. A contactat un meserias, care era un emigrant sarb. Ma crezi sau nu, dar grija de a nu face mizerie a fost prioritara. La terminare a curatat ca la carte, fiind nevoie doar de interventii minore dupa plecarea lui. Alt exemplu. Anual administratia compexului de locuinte, a angajat o firma sa curete tufele si copacii de crengile nedorite, asa cum se curata si la noi la bloc, dar este o mare diferenta. La plecare a curatat si dus la masina cu care a venit crengile si mizeria rezultata, ramanad totul in ordine.Lucratorul era emigrant polonez. Lifturile de la complex, cand sunt mutari de materiale, sunt acoperite de administratie cu prelate, iar traseul este ferit in locurile mai stramte tot cu prelate. Revenind la noi, in imagine ramane mizeria ramasa dupa reparatii sau intretineri. Fiecare dintre noi s-a lovit de mizeria din bai si bucatarii, de curatenia care dura uneori mai mult ca reparatia. La fel, mizeria ramasa la taierea gardului verde, sau loviturile primite de holuri si pereti la mutari de mobila si materiale. Situatia de aici este o zestre de la britanici, care au excelat prin ordine. Fiind o mare afluenta de emigranti cu obiceiuri diverse, nerespactarea regulilor au atras masuri coercitive, mergand pana la retragerea licentei de functionare, obligarea refacerii lucrarilor pe spezele firmei, trecereca lor intr-o lista care cuprind pe cei care nu se achita de atributiile ce le revin.Aceasta lista este cercetata de cei interesati la angajari de persoane sau lucrari.care atrage necazuri mari la cei in cauza, pana a nu gasi comenzisau angajari sau refuzul bancilor de a-i mai finanta. Ca urmare se straduiesc sa faca totul cum trebuie, desi mai sunt situatii contrare. Aici, reclamatia la agentia de profil sau actionarea in judecata, au urmari neplacute pentru cei in cauza. Situatia nu o idealizez, deoarece se mai gasesc situatii de murdarie si dezordine, dar putine. Salutari cordiale la toti;
cu drag -- Bunicul --.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

(...) Spiritul britanic s-a implementat treptat, in secole, devenind o obisnuinta, iar cu cei ce erau certati cu ordinea si curatenia, nu s-a umblat cu manusi, transmitandu-se acest spirit si in colonii. Emigrantii, veniti din toate colturile lumii cu obiceiuri diverese, inclusiv ordinea si curatenia, si-au adus contributia la fel de diversa. In general este interesul de-a respecta regulile canadiene, dovada fiind si exemplele ce le-am dat, insa cu cei care nu se incadreaza, se aplica masurile ce le-am scris, cu efecte scontate.
Salutari cu drag tuturor
-- bunicul --.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Scrie răspuns