Caini insotitori pentru nevazatori

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
Nu poti constientiza oamenii de importanta unui element care la noi in tara nu exista.
Primul nivel e popularizarea si asta o poti face - pliante, conferinte, seminarii, ce vrei tu. De aici omul ar putea ramane, eventual, cu o vaga idee teoretica.
Insa nu-l poti face sa constientizeze problema importantei cainilor ghizi cata vreme nu ii expui unor situatii care implica astfel de caini. Nu poti face un patron de restaurant sa inteleaga cu adevarat importanta cainelui ghid daca el nu vede in jurul lui nicaieri un astfel de animal.
Momentan, e ca si cum am incerca sa-i facem sa inteleaga ca avem voie in restaurant cu inorogul dupa noi - e dragut teoretic, dar practic n-am cum sa-l bag in restaurant ca nu-l detin...
GeorgeT
Caporal
Mesaje: 13
Membru din: 21 Iul 2009, 13:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de GeorgeT »

Sunt de acord cu Andreea. Eu fiind un iubitor de caini (eu sunt vazator), tin sa precizez ca in trecut am fost de nenumarate ori chiar si in concediu cu cainele, si am gasit chiar foarte multe hotele si restaurante care au fost de acord sa ne primeasca cu un caine de dimensiuni mari, dar dresat si civilizat. Nu toate restaurantele si nici toate hotelurile, dar chiar am fost surpins la cat de putine probleme am avut. Si e vorba de un caine obisnuit, nu unul de nevazatori.
Cel putin in Ardeal si in Banat (unde am facut concediul cu cainele) pot sa spun din experienta proprie ca aproape 50% din hotele si restaurante m-au lasat cu cainele. Bineinteles ca a contat foarte mult si cum am vorbit, faptul ca i-am anuntat dinainte despre caine, i-am asigurat ca nu vor fi probleme si am vorbit frumos!
Daca intram cu dreptatea in fata, cum ca este un drept de-al meu si ca nu-mi pasa de parerea proprietarului atat timp cat ESTE DREPTUL MEU, probabil ca as fi intampinat MULT mai multe probleme, poate si un sut in fund :)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

da, de retinut ce zice George,
chiar daca ai un drept, prezinta-l civilizat si constient ca, interlocutorul nu ti-l ia, da nu are nici un fel de obligatie sa adere la el; daca tu ai dreptul sa intri cu catelu in rstaurant, si eu am dreptul sa nu te primesc, cel putin, pana legea ma va obliga; ori la noi legea nu te obliga deocamdata.
Si pt ca in topicul asta vorbim corect romaneste cel putin dupa unele pretentii, sa se trimita un protest la Mircea Geoana, fiiindca si-a permis sa foloseasca verbul "a performa".
"i-am vazut pe romani performand"...
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Alin, cred ca exagerezi! Te rog sa-ti retragi cuvintele folosite in acest topic. In caz contrar administratorii acestui forum vor fi nevoiti sa-ti interzica cel putin temporar sa postezi aici :!: Nu mai insista sa intretii tensiune!!!
Paul
Sergent major
Mesaje: 52
Membru din: 18 Iul 2007, 16:36
Localitate: Timisoara, Arad
Contact:

Mesaj de Paul »

Din câte ştiu eu, problema principală a câinilor ghid pentru nevăzători este prezenţa mult prea mare în România a câinilor vagabonzi.
Paul FOGARASSY
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, am vazut ca pot fi conturbati destul de serios daca vin alti caini si latra. Dar daca doar trec pe strada si nu fac nimic, unii caini ghid mai buni nu au probleme, au invatat sa ignore prezenta lor.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
GeorgeT
Caporal
Mesaje: 13
Membru din: 21 Iul 2009, 13:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de GeorgeT »

Paul, ai dreptate, la asta nu m-am gandit :(
Am patit si eu sa ma plimb cu cainele in lesa si un caine vagabond (de dimensiuni respectabile) sa topaie insistent in jurul nostru apropiindu-se si pana la cativa centimetri de noi doar-doar ne jucam cu el. Si s-a tinut insistent de noi pe o distanta de cateva strazi, nu doar cateva secunde:(
La o faza de asta.... chiar ca habar nu am ce se poate face....
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

am auzit si eu de acesti caini.
pacat ca la noi in tara nu prea stie lumea despre ei.
din cate am auzit in celelalte tari sunt nu chiar suta la suta, dar majoritatea lumii stiu de acesti caini.
Stefan
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Zilele acestea, un amic din Anglia, care are resturi bunicele de vedere, mi-a spus ca ar vrea sa isi ia si el un caine ghid, caci uneori din cauza soarelui nu vede bordurile si se impiedica. Asta arata ca nu e neaparat nevoie sa fi complet nevazator ca sa-ti fie util un astfel de "insotitor". :)
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

din pacate aici discutam degeaba. punem carul inaintea boilor. adica cum sa fim primiti nu stiu unde cu cainele. da noi cand ii vom avea? la ce pret au cred ca mai dureaza. generatia mea nu prea cred sa avem vreodata probleme cu caini ghizi deoarece nu o sa ii avem.
Gruia
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

poate ca nu-i vom avea, dar merita sa stim cateva despre ei.
cu putin noroc poate acestia se vor ieftini chiar daca sunt antrenati pentru asa ceva.
Stefan
Rabin
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 02 Apr 2010, 09:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Rabin »

Va salut. Pacat ca vad asa tarziu acest topic.
Este o fundatie in Bucuresti Light into Europe care are un proiect despre caini ghizi. Au si un dresor (pe care ei l-au trimis la training in Anglia pentru asta) care se ocupa de primul exemplar si urmeaza sa vina al doilea. Prima catelusa sosita pare sa-si fi gasit deja un potential beneficiar cu care se intelege de minune.

Am facut si eu o plimbare cu ea vreo cateva sute de metri si intradevar este o alternativa. Un caine bine pregatit isi da seama si de inaltimea pe care o ai sa nu dai cu capul de grinda. In ceea ce priveste problema cainilor bagabonzi aveti dreptate. Am reusit sa o calmez imediat dar problema este ca ei sa nu atace.

In principiu nu se pot face teste pe cainele altuia decat estimativ. Nu neaparat ca stie de un singur stapan cat ca un caine nu intelege ce spui exact ci intonatia si frecventele emise de vocea ta si in concluzie este nevoie de o perioada de compatibilizare.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

in sfarsit un mesaj cu o doza mai mare de veridicitate. daca exista un dresor pregatit in anglia sppecial pentru antrenarea cainilor ghizi accesta e un prim pas important. speram ca vor urma si alti pasi la fel de spectaculosi
Gruia
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

rabin scrie:Am facut si eu o plimbare cu ea vreo cateva sute de metri si intradevar este o alternativa. Un caine bine pregatit isi da seama si de inaltimea pe care o ai sa nu dai cu capul de grinda.
Cei din Italia spun ca in general problema mai frecventa este cea a datlui cu capul de un balcon aflat la altitudine joasa. Dupa cum se exprima cineva, "In aceasta privinta parca ar depinde de felul cum se trezeste cainele dimineata...". Deci, uneori ocoleste sau se opreste, dar se poate ca sa nu realizeze intotdeauna ca o bara orizontala e la nivelul fruntii.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Rabin
Soldat
Mesaje: 6
Membru din: 02 Apr 2010, 09:51
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Rabin »

Mda. Aici depinde foarte mult de dresaj. L-am cunoscut personal pe Alen Brucks de la Guide Dogs for the Blind din UK am mers chiar si asistat de el si l-am bombardat cu tot felul de intrebari legate de acest aspect cu inaltimea si a zis ca intr-un procent foarte mare este rezolvata problema.
Exemplarul cu care am mers nu stia insa despre acest lucru, dar la scari si borduri se descurca de minune. Nu stiu la interioare cum sta ca nu am incercat dar am vazut unii care erau super si in interior. Adica daca ii spui sa te duca la usa te duce la usa nu te lasa sa iei peretii la cautat, binenteles asta une nu cunosti incaperea ca altfel te descurci.
Scrie răspuns