Caini insotitori pentru nevazatori

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Corect. Stagiul de training pentru postul de dresor de caini ghizi si instructor pentru cei care il vor folosi dureaza 3 ani:
Quite frequently, people ask us, “How can I become a Seeing Eye instructor?” Staff instructors are full-time employees who hold college degrees from various fields of study and have successfully completed three years of specialized on-the-job training.
Sursa: SeeingEye.org
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

La ora asta cand scriu, la mine in casa este un caine ghid din Italia, a venit cineva in vizita pentru o saptamana.
E chiar tare treaba, acum am inteles si eu cum conduce exact, are pe spate si un fel de maner prin care sa ai contact cu spatele cainelui, sa simti cand sunt borduri si chestii din astea.
Raspunde la comenzi precum "Zebra!", asta nu o poti face cu bastonul, cainele stie ca are de gasit in acel moment urmatoarea zebra. E bun si pentru masinile parcate, le ocolesti bine din cate am vazut.

Cainele se dreseaza intr-un an, asta de aici e de la scoala din Milano, o scoala fondata de germani prin 1973, deci sunt chestii vechi, toata lumea e obisnuita deja.
Fiecare instructor are vreo 5 sau 6 caini de dresat pe perioada unui an.
E interesant, dar trebuie sa ai rabdare, sai te ocupi de el si asa mai departe.

Cand statul plateste in Italia pentru un caine ghid, ai de completat mai multe formulare. Sunt destul de multe cerinte ale statului si ale scolii, nu se da pe mana oricui.
Trebuie printre altele sa ai o mobilitate buna, conteaza inaltimea pentru a iti da o anume marime de labrador, sa nu fie in familie persoane alergice etc..
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Ma intreb si eu: cand te afli intr-o intersectie cu mai multe treceri de pietoni, pe care o alege cainele-ghid cand aude comanda "zebra"?
Cris
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Tu daca stii ca e intersectie acolo, trebuie sa te mai si orientezi putin. Nu am spus mai sus ca ei se bazeaza ca persoana care are cainele are o buna orientare si mobilitate?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Pai atunci, nevazatorul conduce de fapt cainele si nu invers.
Cris
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, dar nu chiar in masura in care nevazatorul conduce bastonul. Drumul propriu-zis trebuie sa il stii, desi in general drumurile pe care le face mai des le stie el singur. Important e ca te duce fara sa te bagi in obiecte, ca iti gaseste urmatoarea zebra si ca, daca sunt mai multe, tu doar trebuie sa decizi pe care vrei sa mergi. E mai posibil sa cazi intr-o groapa cu bastonul sau sa lovesti masinile parcate.
Dar, in principiu, se poate spune ca tu conduci cainele, depinde de unghiul din care privesti problema.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Vin si eu cu o completare. Cainele stie singur drumul la modul la care, daca zi de zi mergeti inainte pana la bordura si acolo faceti mereu stanga, va incerca sa faca stanga, dar nu la modul la care i-ai putea spune "du-ma la serviciu" si el sa stie unde sa mearga.
Are si cainele limitarile lui, dar mai evita din gropi, masini si alte obstacole.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Da, asa privite lucrurile, cainele-ghid e un sprijin destul de bun.
Cris
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

salut,
gratie vizitei de care vorbea Manu, curios si decis sa experientiez, iam cerut fetei sa ma lase la un drive test cu catelul.
Chestia s-a produs in piata Avram Iancu;
impresii:
cainele te elibereaza de distributivitatea atentiei la sol si nu numai; te poti duce fara sa mai fii preocupat de stimulii dati de antena cand intilneste orice piatra, denivelare capac de canal etc.
cunoscind foarte bine zona, m-am apropiat deliberat de un colt al unui zid; am fost placut surpins sa constat, ca desi nu sunt stapanul lui, cainele mi-a sugerat, avind evident manerul la mana stanga, sa vin mai spre stanga, schimbandu-si directia de deplasare suficient cat sa nu intru in perete.
a evitat un pieton aflat mai incolo;
si, cred ca e in stare de mult mai mult.
Am constatta o diferenta mare intre cainele Alexandrei din Slovenia, si cel al Giuliei, dar si intre stapane... sa ne intelegem, Iulia fiiind o dezinvolta si o integrata perfect, lipsita de tarele comportamentale ale oarbelor de rand...
In situatia Alexandrei, bietu animal nu cred ca stia ce sa conduca, stapanu, bastonu, sau asistentu.
Cerinta fundamentala este cred eu, din putinele informatii si date certe pe care le am, orbul sa fie capabil sa:
stie pe ce lume se afla, sa fie mobil si orientat in spatiu, obisnuit cu traiu independent, dispus sa invete un alt limbaj de gesturi si semen care vin tactil, sa isi asume raspunderea pt un cutzu si sa aibe cat de cat resurse financiare.
Multi orbi din Cluj, nu ar fi eligibili pt un caine...
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Nu cred ca ne intereseaza aici problema conditiei stapanei de caine in societate. Mai important ar fi sa vedem comparatia intre scolile de dresaj urmate de cei doi caini si nu parerile subiective despre cum e Mita si cum e Geta.
Hai sa vedem unde au fost dresati cainii, cat a durat perioada de dresaj, si daca nu cumva cel din Slovenia a fost un rebut al scolii, dat pe post de merge si asa.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

De acord. Nu cred ca este cazul sa atacam acum persoanele nevazatoare care folosesc caini ghizi. Oricum, nu putem folosi un asemenea limbaj, indiferent de animozitatile care ne anima...
Cris
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Poate sa depinda si de scoala, un caine ca asta de care vorbim acum, mi-ar placea si mie. Este absolut idealul de caine ghid, zic eu. Nu face nimic care sa incurce sau sa disturbe, oricunde se ascunde in cel mai ferit loc, nu latra niciodata, nu se joaca, nimic.
Am facut cateva ture de la Minerva la Clabucet, o statie de autobuz, dar mergi cu adevarat ca si cu o persoana, nu ai nevoie de baston in nici un caz. Imi gasea, fiindca deja era obisnuit dupa cateva zile, intrarea in gard pe care eu o caut zilnic cu greu din cauza masinilor parcate langa acesta, nu te baga in nimic, este absolut exclus.
Cica nu i s-a intamplat stapanei nici macar o data sa atinga un stalp, este prima lege pe care o invata de la nastere aproape.

Scoala aia din Milano... cred ca este cu adevarat buna, sa nu ii uitam traditia si influenta germana, fondatorii fiind germani.
Oricum, m-a impresionat, nu stiu daca am mai spus aici, faptul ca la astia din Milano le poti comanda sa iti gaseasca loc liber pe scaun in autobuz, sau in parc. Fara un astfel de caine, pentru un nevazator este aproape imposibil sa mearga intr-uns patiu asa de mare ca un parc, darmite sa gaseasca o banca libera sa isi traga sufletul.

In concluzie, am constatat, si pot sa o spun cu toata siguranta, esti insotit ca de o fiinta umana fara retard.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Extrem de interesant... Si cam cat costa un astfel de caine in Italia?
Cris
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Costa 10 mii de euro.
La ei plateste statul tot ainele, costa doar cazarea la scoala cand mergi pentru saptamana de acomodare cu cainele asistat de instructor. In Italia ajutorul social este de o mie de euro, deci suficient sa si intretii un astfel de caine.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

nu stiu daca neaparat are importanta daca e geta sau altcineva, problema e ca, nu poate primi orice nevazator un caine ghid, asaa am inteles...
Daca esti lipsit de mobilitate si orientare buna in spatiu, s-ar putea sa il iei degeaba.
si nici nu ti-l dau...
Nu as putea sa spun daca in situatia de comparatie cainele era un rebut al scolii, da pot sa spun ce era cu stapana..
si iarasi nu stiu daca se produce o modificare a comportamentului cainelui in situatia in care are stapan lipsit de fermitate si siguranta de sine.
Scrie răspuns