Concert Pasarea Colibri, Buzau, 16 august

Urari, discutii cu ocazia zilelor de nastere, onomastice sau alte evenimente
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Concert Pasarea Colibri, Buzau, 16 august

Mesaj de Emanuel.Selaru »

:D :D :D
Asa cum v-am promis, am sa va povestesc in cateva cuvinte, amanunte de la concertul Pasarea Colibri, de duminica, 16 august. Acest concert, a fost cu ocazia festivalului Timisoreana, ce a facut turul a 8 orase din tara. Totul s-a desfasurat in aer liber, pe platoul Dacia, cum mentionam si in mesajul meu, de duminica. Totul a inceput de la ora 20:00, cu un concurs insa, inainte de concert. Concurentii, trebuiau sa duca cutii de bere, de la un butoi la altul, intr-un timp record, fiind rasplatiti cu bere:), si un magnet de frigider, cu sigla Timisoreana pe el. Ei, se deplasau pe o tricicleta. Unii au facut-o mai bine, altii mai putin, intrand in garduri, cat pe ce si in oameni, etc etc. Concurentii erau selectati din public. Inainte de a se deschide seara propriu-zisa, publicul a mai avut parte de un concurs. Trebuiau construite turnuri din pahare de plastic si, cine reusea sa aseze cat mai multe, primea pahare cu sigla Timisoreana de ele, paharele nefiind din plastic, desigur.
:)
Sa ne intoarcem insa, la orele 20.
La ora 20:20, a inceput concertul in sine. Totul a tinut pana la ora 22. A fost un concert extraordinar, chiar am avut placerea sa observ si faptul ca, si publicul, si-a avut propriul lui recital, propria parte in concert, ca sa zic asa:
:).
Totul insa, s-a desfasurat in limitele normale, nu au fost incidente, manifestari, insa, problema generala in RO, a fost mizeria lasata in urma celor ce au fost prezenti. Pahare, pungi, etc etc. Un lucru obijnuit la aceste evenimente, a fost si prezenta tarabelor cu obiecte de artizanat, si a celor cu bijuterii, si multe alte lucruri. Nelipsiti au fost si micii, berea, sucurile destul de variate si, o specialitate a zonei Ardealului, imi cer scuze ca nu stiu exact cum se scrie. Insa, este vorba de Chiurtos Colac. S-a vandut mai mult chiar decat micii si berea. In general asa se intampla, deoarece, aici in zona, doar cu astfel de ocazii se vand si, comerciantii profita de faptul ca buzoienii fiind atrasi de nou, cumpara si, dandu-si seama de calitate, cumpara, si iar cumpara. Asa s-a ajuns ca, o portie a costat 10 lei. In orice caz. Conteaza ca totul a fost superb, ca lumea s-a simtit bine. Sincer, aleg sa merg mai degraba la concertele Folk, unde publicul este mai select. Deoarece, nu este vorba de manele, muzica hip-hop, etc etc, nu orice fel de public, alege sa asiste la astfel de manifestari. In general, totul este mai linistit, mai relaxant. De aceea prefer concertele Folk, decat celelalte unde, chiar daca publicul poate sa fie linistit, trupele respective, dorind sa creeze atmosfera, chipurile, instiga la violenta, etc etc, prin expresii ca, "toata lumea mainile suuusss", etc etc. Nu am nimic impotriva faptului de a indemna publicul, tu, ca trupa, sa cante impreuna cu tine melodiile ce fac parte din concert. Insa, totul poate fi mult mai relaxant, daca este facut altfel. Cam atat am avut eu de spus, in legatura cu concertul. Daca mai sunt intrebari, ori, daca mai sunt forumisti, ce au fost, m-as bucura sa comparam situatiile:). Am inteles ca, cele mai mari probleme, s-au intampinat la Timisoara, unde publicul a fost cam de nestapanit, ca sa zic asa. Timisoara, si Bacau. Numai bine tuturor si, sa ne auzim cu bine!
Scrie răspuns