solutie anti-spam

Sugestii, informatii de adaugat pe site si propuneri de categorii pentru forum

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Dominic
Cadet
Mesaje: 1
Membru din: 24 Feb 2009, 10:43
Localitate: Iasi

solutie anti-spam

Mesaj de Dominic »

un serviciu filtrare email ( antispam ) este cel oferit de cei de la MessageLabs.
http://www.messagelabs.com.ro/produse/email/anti-spam
Serviciul a fost implementat la un prieten la birou in urma cu 2 saptamani iar din 100 spam-uri cate primea zilnic acum nu mai primeste nici macar unul
Intrebarea mea a fost daca nu cumva sunt oprite si email-urile importante cele ce nu fac parte din categoria SPAM si se pare ca astia folosesc o tehnologie speciala Skeptic
si nu au probleme de genul asta.
Pe site-ul lor apar foarte multe servicii foarte interesante din punct de vedere al securitatii pe internet.
Foarte intresat este serviciul de criptare date: e cam asa cica ai un certificat instalat pe o statie si un alt certificat pe alta statie poti comunica in
siguranta intre cele 2 statii dar totodata cele 2 statii isi pot trimite si virusi intre ele si atunci cei de la MessageLabs au conceput o criptare canal-date intre statii si totodata si scanarea datelor trimise de la o statie la alta, super tare.
Acum nu stiu exact daca e disponibil si pentru persoane fizice dar as fi curios ce pret are.
Mai foloseste cineva acest serviciu?
Ce parere aveti despre aceste servicii denumite SAAS.
Multumesc
Dominic
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salut!Acest servici de care ai spus se plateste?Nu poate fi si gratuit?Spre exemplu m-au exasperat cei de la yahoo ca mai mereu primesc spamuri pe mail si m-am saturat de ele.Dupa cate spui serviciul e bun dar ar fi si mai bine daca ar fi gratuit ca si asa dintr-o amarata de alocatie si aia putina nu ne mai convine sa platim si servici pentru care ar trebui sa dispunem gratuit.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Ce parere sa avem... Parerea mea este ca mesajul lui Dominic este spam si inca unul de proasta calitate.
Nu, nu am testat acele produse minunate si nici nu ma intereseaza. Exista solutii antispam utilizate de mult mai multe servere de email, care mai sunt si gratis si care nu se lauda ca folosesc o metoda "speciala".
Shady
Locotenent
Mesaje: 455
Membru din: 09 Aug 2011, 01:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Shady »

Salut!Ion Pop imi poti spune si mie macar o solutie anti-spam pentru mail-urile spam pe care le primim?
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

De obicei programele antispam se instaleaza pe server, fiindca sunt dinamice si trebuie sa isi poata actualiza baza de date cu informatii despre adresele de IP de la care se trimit mesaje spam. Probabil ca cel mai cunoscut este programul Spam Assassin. Nu cred insa sa te ajute, fiindca dupa cum am spus, se instaleaza pe server.

Cei de la Google folosesc un program anti spam foarte performant in serviciul Gmail, desi asta din pacate marcheaza uneori drept spam si mesajele care nu sunt spam, si trebuie sa te autentifici pe site-ul lor si sa accesezi folderul Spam ca sa poti marca acele mesaje ca nefiind spam.
Totusi, oricat de performant ar fi programul antispam, tot mai trec unele mesaje de el. Sunt si programe antispam care se pot instala pe computerul propriu, dar ele au o eficienta mai redusa. Eu am folosit de exemplu un program numit K9 care avea o interfata destul de accesibila pentru JAWS si am fost multumit de el. Acel program nu mai este insa intretinut de foarte multa vreme, asa ca nu functioneaza daca ai un cont de email la care conexiunea cu serverul se face in mod criptat. Adica mai exact nu functioneaza cu conturile Gmail. Iar cum conturile Gmail au deja protectie antispam, am renuntat la el. Daca nu ma insel si unii antivirusi cum este Esset Smart security ofera pe langa protectia impotriva virusilor si protectie antispam. Deci nu Esset Antivirus, ca acela este un produs mai simplu care ofera doar doar antivirusul.
Dar tine minte, indiferent cat de bun ar fi programul antispam, tot vor trece de el unele mesaje spam.

Inainte de a te gandi sa instalezi un program antispam, cel mai bine este sa iei masuri pentru a iti proteja adresa de email. Adica creaza-ti o adresa de email noua si:
- Nu o afisa niciodata pe un site web.
- Nu o introdu niciodata in vreun formular pe vreun site web daca nu este de incredere. Adica daca trebuie sa o introduci cand iti creezi un cont de internet banking la BRD sau Banca Transilvania, atunci este OK sa o introduci, desi nici in ei nu poti avea incredere 100%, dar daca o introduci pe un site ca sa primesti nu stiu ce informatii, sau ca sa iti creezi un cont pe un site cu jocuri sau pe alte site-uri care ofera servicii gratuite, atunci este foarte posibil ca adresa ta va ajunge si in baze de date ale celor care trimit spamuri.
- Nu te abona cu acea adresa la o lista de discutii sau forum, decat daca sti sigur ca mesajele de pe acea lista sau forum nu sunt postate pe web, sau sunt postate dar adresele de email sunt intotdeauna ascunse.

Mai devreme sau mai tarziu probabil ca adresa ta tot va ajunge pe undeva unde sa fie prinsa de cei care se ocupa cu trimiterea de mesaje spam, dar este bine sa le dai cat mai putine prilejuri de a da de ea.

Daca trebuie totusi sa faci cele spuse mai sus, creaza-ti o alta adresa de email pe care sa o faci publica, iar din acel cont descarca mesajele mai rar, asa la o saptamana. Chiar daca vei primi o gramada de mesaje spam, probabil ca va fi mai simplu sa le stergi pe toate deodata decat sa te incurce zi de zi cand iti verifici adresa de email principala.

Eu folosesc in principiu doar contul de email, dar am setate multe reguli ca mesajele sa fie mutate automat in anumite foldere in functie de tipul lor, adica mai exact in functie de lista de discutii de la care vin. In Inbox vin deci mai putine mesaje si este mai usor sa prind mesajele spam.
Scrie răspuns