Pontes Backgammon, Joc de table Online si Offline

Diverse aplicatii create de membrii acestui forum
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

La clasamente, numele trebuie scris exact cum este utilizat la inregistrarea jocului, adica este case sensitive.
Trebuie sa scrii GhitaPotra cu G si P majuscule.
La statistici nu e neaparat, fiind vorba de simple interogari SQL; la score boards numele sunt chei intr-un array asociativ si atunci se face distinctia clara litera mica / litera mare.
Va trebui sa specific langa acel edit ca "The nickname is case sensitive".
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Aşa merge, dar, nu sunt prea mulţumit de locul ocupat. Nu aş putea trişa puţin să trec mai în faţă?

:)
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

"Va trebui sa specific langa acel edit ca "The nickname is case sensitive"."

Sau daca le-ar fi astfel mai usor utilizatorilor, ai putea sa transformi temporar numele de utilizator ca sa fie doar cu litere mici si sa faci comparatia, ca sa nu conteze daca au folosit litere mari sau mici...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, uite ca nu m-am gandit, se poate folosit strtolower()

Am si rezolvat acum, am verificat in timp real in cateva locuri, nu am mai modificat nickname-urile si cheile din array sa fie cu minuscule, asta pentru ca la rezultate sa apara si o eventuala litera mare in mijloc. Oricum, in toate tabelele si rezultatele, de dragul esteticii, Am fortat la echo-uri cu ucfirst() prima litera sa fie mare.

Am folosit la mersul prin array ceva de genul:

Cod: Selectaţi tot

foreach($theArrayOnline as $key => $value) {
if(strtolower($nickname)==strtolower($key)) {
$hasPlayed=true;
break;
}
}
Multumesc de sugestie, acum se poate scrie oricum numele, poate fi si capslock apasat ca tot va fi gasit un nume daca a jucat macar o data.
A crescut durata de procesare cu vreo 50 sau chiar 100 milisecunde, avand in vedere ca functia strtolower() este folosita de cateva sute de ori, dar nu prea conteaza, la web aceasta durata este ca o secunda fata de o zi. :)
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mi-am dat de fapt seama ca nici nu am fost prea eficient, codul de mai sus in loc sa seteze o variabila ca fiind adevarata, mai bine seteaza adevaratul nickname ca si cum ar fi fost scris corect din start in formular, acesta poate fi intrebuintat apoi in regula pentru determinarea pozitiilor:

Cod: Selectaţi tot

 foreach($theArrayOnline as $key => $value) { 
 if(strtolower($nickname)==strtolower($key)) { 
$nickname=$key;
 break; 
 } 
 }
Cu asta am revenit la viteza de lucru dinainte, am taiat cele 100 de milisecune de care vorbeam in postul anterior.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

De curiozitate am verificat si eu statisticile personale: incantat ca bilantu e pozitiv, dar stupefiat cand am aflat ca mai bine de opt zile am jucat table; nu m-as fi asteptat.... o gramada de zile!
Cornel
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Salut, Manu, ai putea sa descrii putin cum se fac setarile ca sa gazduiesti o partida de table? As vrea sa verific daca merge de la mine, caci acum pot intra in router.
Merci mult.
Carmen
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Trebuie intai pe la LAN sa setezi un IP local stabil pentru calculatorul pe care vei gazdui table. De obicei este o sectiune cu Static IP sau asa ceva.
Trebuie sa vezi ce IP ai acum la calculator, pentru asta poti scrie in Command Prompt "ipconfig/all" si citesti cu JAWS Cursor. IP-ul trebuie sa fie de forma: "192.168.x.x".
Daca reusesti sa fixezi un IP local stabil pentru calculatorul cu pricina, verifici daca dupa restartul calculatorului si eventual scoaterea si rebagarea in priza a routerului ramane acelasi IP, treci la pasul forwardarii portului necesar pentru a fi host.

Trebuie sa cauti prin router o sectiune de genul: Gaming, Port forwarding sau NAT.
Pe acolo trebuie sa poti seta un IP la care sa deschizi portul 9995 UDP.
Cred ca mai bine vezi cam ce optiuni ai in router si o luam mai treptat.
O alta solutie ar fi sa intram pe Skype si sa vedem ce am reusi.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Bogdan_Muresan
Plutonier
Mesaje: 155
Membru din: 17 Mai 2008, 18:06
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de Bogdan_Muresan »

Salutare tuturor. Ma confrunt si eu cu aceeasi problema de forward de porturi. Nu am inteles exact cum as putea sa setez acel ip static. Mentionez faptul ca folosesc router de la Klick-net huavei.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Tot lucrând la versiunea 1.6 care s-a amanat putin din cauza problemelor intampinate la rezolvarea problemei de deconectare subita, am mai schimbat putin si paginile de pe site cu statistici si clasamente.

Atat in ceea ce priveste pagina Statistics, cat si Scoreboard, acum se poate alege o anume perioada de timp, o luna anume sau un an anume pentru care sa se genereze statisticile, atat generale, cat si individuale, respetiv clasamentele.

La cerere am introdus in zona statisticilor individuale un combo din care se poate alege un partener de joc, astfel incat sa se poata vedea numarul de partide jucate si rezultatele de-a lungul timpului sau intr-o anume perioada intre cei doi.

La clasamente se poate de asemenea alege o anume perioada, luna sau an, astfel incat sa apara care ar fi clasamentul strict pentru acea durata.

Am adaugat deja in versiunea 1.6, care va aparea dintr-un moment in altul, chestiune de ore sau zile, si un meniu Informatii de unde se poate afla numarul de partide jucate de un utilizator, numarul de puncte sau pozitia in clasamente, astfel va fi mai usor pentru cei care nu reusesc inca sa manuiasca un screen reader cu virtual cursor.

Daca cineva gaseste erori pe site la statistici sau clasamente... sa imi spuna...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Vlad_Ciotescu
Plutonier
Mesaje: 110
Membru din: 10 Iul 2012, 13:39
Localitate: timisoara
Contact:

Mesaj de Vlad_Ciotescu »

buna seara.
am venit cu o idee pentru pontes backgammon 1.6. Faceti va rog multiplayerul in asa fel incat sa poata toata lumea face server fara sa-si deschida niste porturi.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

O idee buna, o aveam si noi de ceva vreme, doar ca e mai complicat. Ar trebui sa fac un programel intermediar care sa stea pe un server cu portul respectiv deschis, iar prin el sa fie pasate pachetele de la unii la altii.
Probabil in viitor va fi rezolvata si aceasta problema.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Pontes Backgammon 1.6

Mesaj de Manu »

A aparut si versiunea 1.6 a jocului Pontes Backgammon.

Ce e nou:

1. Se poate juca si doar cu blocul numeric. (10 septembrie 2012)
- 5 anunta pozitia curenta, 0 ia sau pune o piesa, virgula elimina o piesa, 7 si 1 au functiile lui Home si End, 2 4 6 8 au functiile sagetilor.
2. Jucand offline, la apasarea tastei Q sunt anuntate gazdele disponibile pentru un joc online. (13 septembrie 2012)
- Se poate alege ca intr-un joc offline, partenerii disponibili pentru un joc online sa fie anuntati periodic in mod automat.
- In setari se poate alege ca partenerii sa fie anuntati periodic in mod automat sau nu.
3. A fost adaugat un nou fundal sonor. (16 decembrie 2012)
4. A fost schimbat modul in care se aude sunetul care semnaleaza faptul ca partenerul scrie un mesaj. Acum se aude constant, atata vreme cat acesta scrie. (04 ianuarie 2013)
5. Apasand tasta W in meniuri, se poate activa sau dezactiva Wrap Navigation. (21 ianuarie 2013)
6. A fost adaugat suport pentru teme sonore noi. Tema implicita este Pontes Backgammon Modern. (16 februarie 2013)
- Se poate schimba tema din Meniul Principal sau apasand Control + F6 in timpul unui joc. Tema clasica este inca disponibila.
7. Jocul este disponibil si in limba maghiara. Traducere de Tanko Csaba. (26 martie 2013)
8. A fost adaugata posibilitatea de a pune pe pauza un joc offline. F2 pune jocul pe pauza, Escape il continua. (27 aprilie 2013)
9. A fost adaugat un joc de zaruri in pauza jocului de table. Este un fel de Marele si dubla, castiga cine ajunge primul la 6, facand cate un punct daca totalul unei aruncari de zaruri este mai mare decat al calculatorului. (28 aprilie 2013)
10. Apasand F12 de doua ori rapid, se anunta data curenta. (29 aprilie 2013)
11. A fost adaugat un nou item in Meniul Principal: Informatii. (29 aprilie 2014)
- Se poate afla direct din joc pozitia in clasamente, se poate vedea numarul de puncte sau numarul de partide jucate de-a lungul timpului.
12. Paginile web cu statistici si clasamente au fost schimbate. (04 mai 2014)
- Se pot vedea clasamentele si statisticile pentru o anume perioada de timp.
- Se pot vedea rezultatele inregistrate de-a lungul timpului intre doi jucatori.
13. Cand un jucator are probleme cu conexiunea la internet, se considera abandon. (10 mai 2014)
14. A fost adaugata posibilitatea trimiterii unui buzz sau a unui emoticon sonor in Chat. (10 mai 2014)
- Control + G trimite buzz, Control + M afiseaza o lista cu audibles.
15. Unele sunete au fost schimbate.

Erori reparate:
- A fost rezolvata o problema cu salvarea in Windows Registry. Pontes Backgammon poate fi jucat si intr-un cont de Windows care nu este administrator. (22 octombrie 2012)
- A fost rezolvata o problema cu permisiunea fisierelor. Acum limba aleasa este memorata si intr-un cont Windows care nue ste de administrator. (18 decembrie 2012)
- A fost rezolvata o problema la schimbarea fundalului sonor. Apasand Escape in lista, fundalul nu va mai fi schimbat. (20 ianuarie 2013)
- Tasta Q este disponibila si in meniuri. Asadar se poate vedea daca cineva asteapta ca gazda si in afara unui joc offline. (02 mai 2014)
- Au fost rezolvate si alte probleme marunte.

Marimea pachetului de instalare este: 13,8 MB.

Mai multe despre Pontes Backgammon in limba engleza la: www.backgammon.pontes.ro.

Manualul complet in limba engleza este la link-ul urmator:
Help and Documentation
In manual se poate citi si despre suportul pentru Game Pad sau Joystick..

Ultima versiune poate fi descarcata de la link-ul urmator:
Descarcare Pontes backgammon
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Foarte dragut la ultima versiune ca nu se mai aud sunetele asa agresiv. Oare s-ar putea face ca ceasul sa nu fie anuntat in setarile default? Eu uit mereu sa-l dezactivez si ma dispera... :)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Pai nu e greu, il poti dezactiva si in timpul jocului apasand F11.
De obicei las sunetele implicit activate pentru ca in general sunt cerute cat mai multe. Si eu dezactivez ceasul.
Sunetele din tema moderna sunt inregistrate cu iPhone-ul lui Gruia pe o tabla normala, si aparusera inca din varianta 1.58, doar ca de la varianta 1.5 nu a fost notificare de update obligatoriu...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns