Corespondenţă din Canada

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Despre acest sector de strangulare a circulatiei, in momentele de maxima circulatie, voi relata in prezentul material. Acesta se afla pe autostrada, avand centrul in punctul cel mai de jos, intr-o vale intre orasele DOWNTOWN si BURNABY, cu case putine, unde vegetatia a ramas, dupa mine cea initiala, cu plante de balta unde trestia, papura, flori de balta inalte si filiforme,sunt peste tot. Cu un etaj mai sus din punct de vedere a vegetatiei se afla tufe de plante agatatoare si spinoase, formand o retea greu de patruns, iar mai sus, sunt copacii zonei de lunca - balta ca plopi, arini, salcii etc. Toata zona unde se petrece fenomenul este sub influenta acestei vegetatii. De fapt, autostrada s-a construit, cel putin aici, prin defrisarea numai a zonei necesare, lasand viitorului sa faca restul. Aceasta pentru rapiditate si randament ridicat. Aici, ca si in SUA, in costructiile de orice fel, s-au ocolit zonele care ar impiedica mersul rapid al lucrarilor, ca rape, viroage, baltzi, zona cu vegetatie incalcita si tzepoasa, vai, inaltizimi cu si fara vegetatie si altele. Despre acestea vom mai vorbi. In acest mod, autostrada se sprijinea, pe o parte de o inaltime in lungul ei si in dreapta, avea aceasta vale,, aceasta pe mai multzi km. In acestv punct cel mai de jos, era un nod rutier, un fel de placa turnanta care dirija circulatia in beneficiul cam a 5 orase din partea de cenrtu si nord-vest a aglomerarii. In acel loc s-a construit un sens giratoriu, peste zona din vale, umpluta cu pamant, care avea cam 2 iesiri, dar, in acest moment nu mai satisfacea, din care cauza se produceau doua fenomene :cei ce doreau sa iasa din autostrada spre aceste orase, cum sunt NORD SI VEST VANCOUVER, VEST BURNABY,dupa ce ieseau din sens si se angajau pe drumuyl dorit, nu mai puteau sa vireze spre aceste orase, decat dupa ce parcurgeau un drum lung si destul de complicat, iar cei ce voiau sa ajunga in DOWNTOWN, la zgarie nori si inapoi spre orasul NEW WESTMINSTER si SUD sau VEST BURNABY, in orele de varf erau aproape blocati din cauza traficului extrem de intens, bara la bara si bara langa bara, incat viteza se reducea la cea a mersului pe jos si uneori mai putin. O prima masura luata de autoritati, a fost aceea de a delimita vitezele pe cele doua benzi, in sensul ca banda de la centru a facut-o banda rapida, adica pe aceasta banda, in acest caz au voie sa circule doar masinile ce au doi pasageri. Dan a beneficiat de acesta prevedere,luandu-ma cu el, banda fiind aproape libera. A aparut necazul ca banda normala se bloca si mai rau, dar a fost un pas bun. Pentru a rezolva problema, s-a trecut la ample lucrari de extindere si amenajare a nodului rutier. In primul rand, s-au mai facut doua benzi pe sens,in aceasta portiune de cativa km, ca loc era destul, dupa care s-a trecut la construirea a doua poduri peste autostrada, in asa fel ca cei ce ies din sensul giratoriu, sa se angajeze dupa scurt timp in directia dorita, dar de la iesire din sens si pana la pod, s-au mai facit ceva bucle pentru delimitarea completa a directiilor de mers. Minunea mare, am vazut-o la sensul giratoriu, care s-a marit de cateva ori, prin defrisarea vegetatiei, umplerea si tasarea viroagelor. La sensul giratoriu, s-au prevazut mai multe iesiri, catre fiecare oras. Este ceva asemanator cu piata Marasti din Cluj, dar la scara mai mare. La intoarcere, se procedeaza invers. Podurile si sensul giratoriu nu sunt gata, dar fluenta pe cele 4 benzi pe sens, inainte si inapoi, este vizibila. Dupa terminare, furnicarul masinilor va fi vizibil, iar circulatia va fi fluenta. Cam aceasta despre acest nod. Expunerea-i cam anosta, dar nu am avut alta posibilitate. Mai sunt noduri rutiere, placi turnante, pe care incerc sa le abordez, daca pot, din alte puncte de vedere, mai atractive. Te rog sa-mi scri daca sa continui asa, sau ma opresc si trec la alte teme.
Salutari cu drag la toti si un crestinesc HRISTOS A INVIAT.--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Orice descriere este interesanta dupa parerea mea.
Eu zic ca cel mai bine e sa se scrie dupa inspiratie si dupa ceea ce vine la moment in minte, nu cred ca e necesar sa fie propusa o anume tema, ar deveni astfel un fel de tema de casa... :)
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Am copiat mesajul anterior şi l-am trimis corespondentului din Canada şi acum următorul mesaj primit:

Salut Ghita!
Contimuam cu tema noastra. Daca am inceput-o, trebuie sa continui si s-o duc la capat. O sa ma refer la un nod rutier mare, aflat spre sud de oras, intre trei orase componente ale aglomerarii urbane Vancouver., si anume, intre orasele New Westminster, Burnaby, si Richmond., orase importante, unele ca marime iar altele ca vechime si rol istoric. Este situat intr-un teren ses, complet plan, avand o intindere pe orizontala cam cat intreaga piata Abator, cu fostul Abator si parcul feroviarilor. Dupa aspect, pare a fi un triaj auto, expresia imi apartine deoarece nu exista asemenea terminologie. Acest spatiu, cam de 50,000 metrii patrati, este impanzit de sosele in toate sensurile, care se intretaie sub diferite unghiuri, pe orizontala si verticala, avand in centru mai multe sensuri giratorii, cu rol de distributie a directiilorde mers, la care se adauga intrarile, iesirile si sensurile de mers, prin intrarile si iesirile in aceste sensuri , precum si prin intersectiile soselelor in diferite unghiuri. Din zona cea mai de sus a sensului giratoriu central, se vede destul de cuprinzator tot acest furnicar de masini, care fara nici o exagerare, seamana cu un furnicar.
De acest nod rutier ma leaga o amintire hazlie, la prima calatorie in acest sector. Am spus ca toata miscarea este un furnicar, semanand cu o miscare browniana. Aflandu-ma in masina cu fiul meu, m-a uluit densitatea de masini in sector. In acel moment mi s-a parut ca o masina intra frontal in noi, moment in care am exclamat ca ne tamponam. M-am panicat dar fiul meu a ramas linistit.Cand am crezut ca ne ciocnim, soseaua ia o alta directie, dar a aparut o alta masina care parea ca intra in noi, lateral, panicandu-ma, dar nu s-a intamplat nimic. In acelasi timp, mi se parea ca o masina care cobora de pe un pod, ar intra in noi, dar, fals, ne ocoleste. Senzatia aceasta am avut-o tot timpul cat am rulat in acest mare nod, un adevarat triaj, asa cum am afirmat. Nodul rutier are mai multe poduri, unele suprapuse, de dimensiuni mici si mijlocii. De aici, se indrepta sosele de importanta deosebita pentru oras si provincie . Prin acest nod pleaca soseaua spre aeroportul Vancouver, spre cele trei orase si apoi prin diverse cramificatii, in intraga aglomerare urbana., si ceva mai incolo de la iesirea din nod, spre punctul de trecete a frontierei spre STATELE UNITE.Relev starea excelenta a soselelor, lucrarile de arta deosebite, atentionari si indicatoare la tot pasul pentru orientare in acest complex. Toate traseele dar cu deosebit cele spre aeroport si granita, sunt incadrate cu flori si vegetatie ornamentala, care face drumul incantator.
Trebuie sa fac o remarca ce o consider obligatorie si anume ca dinspre oras spre acest nod, drumul parcurge un alt nod, care a fost modernizat, prin largirea lui si construirea unui important sens giratoriu, a unei sosele si cateva tronsoane de sosele, care au eliminat cozile la acest nod, care este un nod foarte bine venit. Cele doua noduri se ajuta si completeaza reciproc. Acest cel de-al doile nod preia o parte din traficul mai aproape de oras, spre Orasele New Westminster si Burnaby. De la acest nod si pana la cel de-al doilea nod, drumul trece peste un pod numit QUINSBORROUGH BRIDGE, traducerea fiind mai lunga, si anume Podul din vecinatatea reginei, eu numindu-l mai pe scurt, PODUL REGINEI . El se afla in sectorul orasului New Westminster, care se mai numeste si ORASUL REGAL , de unde - dupa mine si denumirea podului. EL s-a construit peste doua brate a fluviului FRASER, intre care se afla INSULA ANACIS, in cel mai jos loc al solului. Solul a fost mlastinos, dar s-a drenat, aici construindu-se o importanta zona comerciala si un important cartier de locuinte. Podul are aproape un km., avand forma clasica, fara lanturi, otgoane sau alte mijloace, ci are doar parapet puternic si o cale de rulare cu doua benzi pe sens. Deduc ca are stalpii de sustinere deosebit de bine consolidati, motiv pentru care pe timpul traversarii podului, nu se simte nici o trepidatie.
Ma gandesc ca in viitor sa reiau tema Organizarii AGLOMERARII URBANE VANCOUVER, deoarece, se pare ca sunt confuzii in acest sens, Ce spui GHITA ? ESTE NECESAR ?. Cred ca daca as fi in locul dvs., si eu as avea confuzii in acest sens.
In numerele viitoare, ma voi referi la ultimul sector foarte aglomerat, care punea mari probleme, precum si la podurile peste Fluviul Fraser si Golful Oceanului, care intra aici, pe o di
stanta apreciabila in uscat.
Cu drag la toti cei dragi.
HRISTOS A INVIAT.
Cu drag --Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Continuam discutiile incepute cu ceva timp in urma. Ca ultim capitol al albumului -- Autostrazi, sosele si poduri. -, ne vom referi la Podurile peste fluviul FRASER si GOLFUL OCEANULUI, care intra in uscat in acest loc, deoarece podurile peste caile rutiere la care ne-am referit, au fost aratate la momentul si locul potrivit.
1] PODURILE PESTE FLUVIUL FRASER..../ In primul rand despre fluviul Fraser. El are o lungime de 1900 km si izvoreste din partea central -nordica a Canadei. In dreptul orasului Vancouver, fluviul are o latime cam cat ar fi distantza de la strada Paris si pana la strada Traian Pe fluviu circula vase fluviale de tonaj mediu, si o multime de vaporase si barci cu motor. Important este ca pe fluviu sunt aduse transporturi tip plute si barje cu busteni, din munti, pentru fabrica de hartie SCOTT din Vancouver, dar si pentru export. Fluviul a fost descoperit de exploratorul ALEX FRASER care l- a parcurs de la varsare si pana la izvoare, la finele secolului 18 si inceputul secolului 19. Ambele maluri ale fluviului sunt populate catre varsare, cu o populatie relativ densa, constituita in orase bine inchegate. In lungul fluviului, se afla o linie ferata ce merge pe o distanta mare in lungul lui, destinata transportului de material lemnos si a navetistilor care lucreaza in Vancouver. Revenind la poduri, relev faptul ca este brodat cu 4 poduri si anume :
a] QUINSBORROUGH BRIDGE
b]FRASER BRIDGE
c]PATTULLO BRIDGE
d]PORTMAN BRIDGE

Principala caracteristica comuna a tuturor podurilor, este ca sunt deosebit de frumoase, moderne si dispuse la mare inaltime deasupra apei, in scop turistic, pestru a vedea cat la o mai mare distanta de pe pod. Toate au 2 benzi pe sens, impunatoare prin constructie, oferind maxima siguranta pe timpul traversarii. Unele din ele, deja au devenit prea stramte pentru trafic, cum este Portman Bridge, Pattullo si Fraser Bridge. La acestea se produc adesea cozi care greveaza fluenta circulatiei. Podul Portman Bridge beneficiaza de ample lucrari de largire, facandu-se un nou pod cu 2 benzi pe sens. In acest fel el are cate un pod pe fiecare sens. Podul Fraser a suferit si el lucrari ample de largire. Se vorbeste ca si la Podul Pattullo se va construi un pod pe sens. Ca aspect, ele sunt impresionante, fiind dotate cu o multime de ancore, sute, de mare inaltime, care se fac vizibile de la mare distanta. Datorita ca sunt construite la inaltime fata de apa, de pe ele se vede la mare distanta, cam o treime din oras din fiecare. Ceeace am simtit la traversare, este ca am avut senzatia ca merg cu funicularul, mai precis cu o gondola,, fiind foarte cautate de turisti. Aceste poduri, avand si trotuare pentru trecatori, sunt traversate de un mare numar de turisti pe jos, care admira panoramele deosebite ale orasului, cam ceva similar cu imaginile de pe Cetatuie.

Cateva cuvinte despre PODUL PENTRU METROUL AERIAN, NUMIT SKY TRAIN, care trece peste fluviu si continua in partea de oras aflata in sudul lui. O consider o realizare deosebita, avand cu putin peste latimea vagoanelor de metrou, fara parapetzi inaltzi, ci o rama de mici dimensiuni. Echilibrul pe pod se asigura prin metode electronice trenul avand un mers lin, abea auzit. Podul este construit in apropiere de Pattullo bridge, dar independent de acesta. La traversarea fluviului, eu m-am simtit ca intr-o gondola, putin ametitor pentru primele traversari.
2]PODURILE PESTE GOLFUL OCEANULUI PACIFIC.
Golful intra pe o adancime mare in uscat, asemanandu-se mult cu Fiordurile norvegiene., crestat si intortochiat. Peste golf, sunt doua poduri si anume :
a] LIONS BRIDGE
b]SECOND NARROW BRIDGE.
Primul este dispus in nordul orasului, iar al doilea, mai jos cum se spune aici, aflat la vest de oras. Ambele sunt construite in locurile mai inguste a golfului, si de lungime cam din Piata Abator si pana in Piata Marasti. Sunt poduri impunatoare, in special Lions bridge, dispuse tot la mare inaltime. Din primul pod, se vede mare parte din golf, si pe o distanta mare in ocean, unde permanent se afla vapoare de mare tonaj si o flotila intreaga de vaporase de croaziera. De pe ambele poduri se admira panorama deosebitaa muntilor aflati la cativa km. de aici, precum si imaginea impresionanta a cladirilor inalte, de pe partea continentala a golfului. Avand trotuare pentru trecatori si biciclisti, odata cu inceperea se

zonului de turism, podurile sunt pline pe margine de amatorii de drumetii si admiratorii panoramei deosebite de pe poduri si de langa. Podul Lions Bridge, are la un cap doi lei in pozitie sezand, iar la celelalt capat, o impunatoare poarta de intrare pe pod. Podurile aceste constituie un brand al orasului, cunoscute in toata lumea. Intre cele doua poduri, se afla linia de traversare a golfului cu feriboatul. De cate ori am avut ocazia, admiram traversarea golfului, precum si zborul hidroavioanelor, aici fiind terminalul sau mai bine zis baza diviziei de hidroavioane. Privelistea de pe faleza unde se afla zgarie norii, dupa mine este una din cele mai frumoase din lume, fiind una unicat prin claritate si diversitate.
In fundal apar muntii STANCOSI,apoi orasul ce se intinde pana pe pantele muntilor, apoi albastrul apei si a cerului, unde, jos este

forfota pe apa, iar sus, zboara in stoluri, impunatorii pescarusi. Faleza golfului, pe ambele maluri este plina intotdeauna de privitori, turisti sau localnici, unde se afla multe localuri de alimentatie, dupa gust si buzunare.
Cu aceasta inchei acest periplu in transporturi, asa cum le-am vazut, urmand in curand si alte teme.
Tin sa multumesc domnului profesor Manu pentru aprecierile sale, la obiect, de care o sa tin cont.
La toti cu mult drag.
-Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Sa mai vorbim si despre alte teme. Niste evenimente pe linie culturala, nu de mare rezonanta, dar pentru mine, ca bunic, sunt importante, cer permisiunea sa le atac intr-o dezvoltare nu prea ampla, ci cat s-ar cuveni. Sunt doua evenimente care le aduc in atentie, in ordinea cum s-au desfasurat.
1 ]. Asa cum se petrece in fiecare an, si in acest an a avut loc un CONCURS DE PIAN, la nivel de elevi. Concursul s-a desfasurat la un Colegiu din oras, numit DOUGLAS COLLEGE. Spre bucuria mea, nepotul meu, THOMAS, a ocupat locul doi, ca si anul trecut. Concurentii au fost in totalitate de etnie chineza, copii de scoala de varsta lui Thomas. Juriul a fost compus din trei persoane, foarte tineri, doua femei si un barbat, de etnie chineza. Trebuie sa remarc calitatea juriului, care a aratat in mod practic greselile facute de fiecare concurent si, in mod esential, a aratat practic la fiecare concurent cum trebuie interpretat. Critica concursului a durat mai mult decat concursul propriu zis. Am remarcat si frumusetea fizica a juriului, fiind demni reprezentanti ai rasei lor. Fiecare concurent a interpretat fara partitura, care a ramas la juriu, pentru a urmari corectitudinea interpretarii.
2] In fiecare an, primavara are loc un festival muzical, pe categorii de instrumente, numit SPRING RECITAL. Pentru pian, el a avut loc duminica,intr-un loc faimos pentru destinatia sa, numit SHADBOLT CENTRE FOR THE ARTS din orasul BURNABY, oras componenrt al Marelui Vancouver, cam de marimea SIBIULUI sau ARADULUI. Acest centru este dispus intr-un loc superb, atat ca dispunere naturala, cat si ca amenajare de mana omului. Am mai fost acolo cam acum 10 ani, asa ca imaginile s-au mai sters. Centrul are in compunere un MUZEU AL SATULUI, apoi UN CENTRU DE DISTRACTII, cu diverse jocuri cum ar fi caluti, tir, jocuri de forta, apoi CENTRUL MUZICAL propriu zis, dispus intr-o cladire ultramoderna, numai beton si sticla, dar peretii sunt aproape din sticla, care permit sa se vada in timpul concertelor terenul din jur, o superba bucata de teren dotata de natura si ingrijit la superlativ de mana omului. Cladirea are mai multe sali, concursul avand loc in una din ele. Mai raman putin la exterior. Tot terenul are gazon tuns in cel mai pur stil englezesc, cu alei betonate, strajuite de siruri de flori, absolut policolore, egale ca inaltime, iar la schimbarea de directie a aleilor, erau dispuse grupuri de rododendroni, avand la centru conifere tunse in diverse moduri. Terenul este cam cat spatiul dintre strada Paris si Traian. In fundal, se afla cel mai frumos loc, compus dintr-o liziera de conifere ce inconjoara un lac, numit LACUL CERBULUI. Modul cum arata lacul, parca seamana cu lacul din romanul COMOARA DIN LACUL DE ARGINT, de KARL MAY, mai pe scurt, un mic colt de rai. Si-au permis sa faca acestea, deoarece dispun de suficient spatiu. Revenind la recital, mentionez ca au fost 23 de tineri artisti la pian, de la 6 la 17 ani. Din acestia, 20 au fost de etnie chineza, iar 3 de culoare alba. La cei mici, nu se poate vorbi de o interpretare deosebita, unii cantand la pian cam un minut. Majoritatea erau fetite. Aratau ca niste papusi, frumos imbracate si pieptanate. La cei mai mari, recitalul a fost de calitate, chiar antrenant. Indiferent cum au cantat, la finalul fiecaruia, au fost aplaudati generos. --
La inapoiere spre casa, am ocolit lacul in partea opuse intrarii, printr-o strada numita STRADA CERBULUI, care traverseaza o padure naturala, asa cum a dat Cel De Sus, cam de marimea unui cartier din Cluj, un plaman mare din atatia plamani naturali cati are orasul.
Cam acestea am avut de scris, urmand altele, in mod progresiv.
Salutari cu drag la toti cei dragi, sanatate la toti si multa fericire. Cu drag--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Titlul mi-a fost inspirat de genialul si actualul Caragiale. Primul moment : GRINDINA. Vineri a fost un fenomen meteo mai putin obisnuit si anume a cadere masiva de grindina. Dimineata se anunta mohorata, cu ceva vant si ploaie, iar temperatura destul de ridicata, cam 12 grade. Nimic nu anunta fenomenul. Catre pranz, se parea ca va fi frumos, aparand soarele si incalzire. Asta a durat cam 2 ore, dupa care s-a inorat cu nori ca de plumbi, o acalmie totala, ceva ca simptomele unei boli grave. Apoi, s-a facut iar frumos si cam pe la ora 4, brusc a inceput drama, ca altcumva nu am cum sa o numesc. A inceput sa cada grindina asa de deasa de nu se vedea pana in strada. Intr-o jumatate de ora, gheata a atins grosimea de 2 la 3 degete, gheata avand marimea unui bob de porumb., totul devenind alb. Ce a urmat nu imi explic si anume apele freatice au iesit la suprafata, si cum intr-o parte,casa este in panta, ne-am trezit cu un val de apa, plus gheata, destul de periculos, care in cateva clipe a inundat o camera si jumatate din dormitorul tinerilor, facand praf multe obiecte, mai ales carti, caiete si obiecte din textile. Cu greu am oprit, dar de atunci ne luptam pentru a repara stricaciunile, si a recupera ce se poate, prin uscare, ventilatie si inlocuiri. Ca urmare, m-am ales cu o draguta de raceala s idurere de urechi. Operatiunile continua.
2] Al doilea moment. Duminica, intrand cu fiul sa ne incalzim cu o cafea, la o cafenea de aici, ca sunt multe, am intalnit inauntru un grup de 6 bruneti, dar nu tigani, ca nu au ajuns pe aici, ci se pare ca arabi nord africani, care vorbeau asa de tare, cu gesturi deplasate si igiena deficitara, incat cafeaua mi-a intrat cu ghionturi, fiind deranjat, ca si altii din cafenea, de comportarea lor. Chestie de educatie.
3] Copilul genial. In ziarul Adevarul de acum 3-sau 4 zile, am citit ca in Canada, este un copil roman, de 2 ani, care ar fi cel mai inteligent copil de pe glob. Are indicele de inteligenta cat al lui Einstein, stiind 3 limbi, citeste si face socoteli aritmetice la masina de socotit. Vorbeste fluent.
4]A inflorit liliacul si pe aici, de asemenea si castanii, care i-am comparat cu cei din parcul din Cluj, de care duc dorul.
5] Fatza de acum 10 ani, cand am venit in vizita aici, pretul benzinei a crescut de 3 ori, ajungand la pompa, intre 140 si 150 centi litrul, fata de 50centi, atunci.. Deci probleme sunt si pe aici, dar mai putin zgomotoase.
Cu drag la toti - Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Imi inchipui ce miros de flori de salcam vine la fereastra, de la salcamii de pe strada Lalelelor, plus cel de liliac din parcul nostru. Din cate vad la meteo din tzara, luna mai este superba, cu temperaturi dintre cele mai darnice pentru sanatate. In aceasta privintza, si aici, este o primavara frumoasa, care promite timp cald, in limitele de aici. De fapt a si inceput sezonul pantalonilor scurtzi, maneci scurte sau decoltee, sandale sau improvizatzii de incaltzari, aproape descultze. La noi, la batrani, nu se poate aplica inca, deoarece caldura tine cat este soare, dupa care inapoi fugutza la pulover.Daca in Cluj, au inceput salcamii, aici a inceput sezonul rododendronilor, azaleelor si a salcamilor ornamentali japonezi, etc., dasr cam fara miros.
Relativ la cele petrecute la meciul CFR- U, acestea sunt rezultanta importului de comportament pe stadioane, a lipsei de educatie si a domniei banului inainte de toate, a domniei instinctului primar fata de bunul simtz, si nu in ultimul rand a lipsei respectului fata de lege si semenul de langa fiecare. Ce se poate cere unuia ca Bornescu, sau a masorului
, care cocheteaza cu infractiunea, cel putin la Bornescu, nu prima data. Pacat ca doua echipe din acelasi oras sa aibe asemenea relatii, vecine cu vandalismul. Cand ma gandesc, ce diferenta este intre Ude astazi si cea de acum 50 ani si mai bine, cand era realmente o placere sa se mearga la stadion. Cred ca solutia cea mai buna pentru mine, este sa se dea meci castigat de CFR la scotul intreruperii partidei. S-ar putea ca acest balamuc, sa fi fost provocat si de alte persoane care doresc tot raul echipei CFR, si sa piarda titlul, pentru alta echipa. Vezi dosarul Valiza. Vom vedea, dar in fotbalul nostru ca si in altele, pestele de la cap se impute.
Salutari cu drag latoti cei dragi - Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Reluam discutiile noastre cu o tema ce am mai abordat-o nu cu mult timp in urma. Este vorba despre SHADBOLD CENTRE FOR THE ARTS, despre frumusetile lui. Cum aici, distantele sunt mari, pe jos, la asemenea varsta este cam greu de parcurs, duminica am fost dusi de tineri,cu masina la acest centru, mai precis in parcul Centrului si la lac, unde am fost in urma cu 10 ani, dar mai fugitivo. Centrul are mai multe parcari, amenajate cu beton, separate prin cai de acces si dispuse in mai multe puncte, din care un punct este principal, de unde se inchiriaza barci si materiale pentru surf si sarituri. Pentru surf si sarituri se dau materiale si acces numai pe baza documentelor doveditoare ca cel in cauza are calificarea necesara. Acest teren este ingradit. Tot perimetrul lacului este sub supravegherea unui personal tip Salvamar, care patruleaza in jur, are portavoce extrasonora, iar altii stau in turnuri de supraveghere. Mie mi-au placut masurile de paza care par prea stricte, dar necesare, avand in vedere dimensiunea lacului si adancimea. Peste tot sunt atentionari, lacul fiind adanc chiar de la margine., locurile de plaja cu nisip nu exista, tocmai pentru a nu incuraja incalcarea interdictiilor. Lacul este compartimentat pentru cele trei activitati : canotaj amator, surf, sarituri. Nu sunt admise barcile cu motor pentru sport, dacat numai la surf. Lacul are lungimea cam de la noi, de la bloc si cam pana dincolo de Piata Marasti, iar latimea este cam de la noi si pana la blocul Spray. Pentru a nu permite accesul la lac decat in locurile amenajate, malul lacului nu este amenajat, fiind asa de la natura, iar pe maluri este lasat un brau vegetal din plante de balta si arboricole cu tzepi, care taie pofta de a atinge apa, inafara de locurile de acces.O portiune din lac este plina cu nuferi, unde este interzis sa se intre. Imprejurul lacului s-a amenajat o faleza,tip drum. Aceasta faleza are intr-o parte, gardul viu dinspre lac, iar in partea opusa, spre parc, alt gard viu, tot cu asemenea vegetatie dar mult mai late si mai densa. Pentru cine vrea sa coboare de pe faleza, este periculos, mai putin locurile amenajate pentru privit, de pe faleza, unde siguranta este deplina. Stratul exterior vegetal este constituit din copaci de balta ca arini, plopi, salcii, mesteceni, dispusi intr-un brau gros. Pe lac sunt multe grupuri de rate si gaste, care, duminica sunt dirijate spre un sector mai izolat unde pot sta in voie cu puii lor. Sunt obisniute cu oamenii, dar daca cineva se apropie cumva de pui sau ii sperie, devin galagioase, su chiar AGRESIVE. Am surprins un moment cand niste tineri dintr-o barca, s-au apropiat si au speriat puii. Am vazut ceva unic : gastele s-au ridicat stol si au zburat deasupra barcii, facand o mare galagie. Pe rand, coborau la barca, cu intentia sa ciupeasca vinovatii. Ratele s-au dus la mal si de acolo tineau isonul gastelor. Lumea s-a adunat ca la urs, urmarind scena. A intervenit personalul da paza, LIFEGUARZII, si i-a potolit, luandu-i cu ei, poate pentru amenda.
Aceasta despre lac. Sa vorbim putin despre caile de acces in parc si din parc si, comportarea vizitatorilor. Toate aleile sunt betonate cu dale, de culoare alburie si foarte netede, fara asperitati. Toate cararile pana la gazonul parcului, au pe ambele laturi, siruri continue de rododendroni si azalee, multicolore, mai putin negre. Chiar langa borduri, sunt flori de tot soiul, dar ce am vazut interesant, este ca intre tufele de rododendroni, sunt copaci, cam de inaltimea unei salcii, care au flori albe, ca de cale, dar cu varful in jos. Oricum, efectul vizual este deosebit. Ceva despre rododendroni. Sunt tufe asemanatoare cu Rujele de Rusalii = Bujori, rotunde ca si Bujorii, de cele mai diverse culori, cele mai multe rosii, apoi roz, portocaliu, galbene si albe. Tufele sunt lemnoase, si mai mari cam pana la 10 ori ca tufele de bujori. Azaleele sunt tufe mai mici, asemanatoare cu gardul viu, dar pot creste pana la 2 metrii, cu flori multicolore, asemanatoare cu bujorii, dar de dimensiuyni mult mai mici. Cu mai mult interes, s-ar putea sa fie crescute si la noi.
Tot teritoriul parcului, este tuns tip gazon englezesc, uniform si deosebit de curat. Spre diferit de la noi, tot gazonul era plin, de cetateni, care se odihniau pe iarba tunsa, altii aveau grill de fript carne,iar altii se jucau.Toate se faceau fara nici o restrictie, fiind veniti in grupuri, petreceau decent, fara alcool. Nicaeri nu se vedea o urma de murdarie sau deseuri aruncate, toate se adunau la cosuri anume facute. Aici este diferenta fata de la noi, unde murdaria dupa cei ce au petrecut,este sub forma de straturi ramase. Nu se auzea nici un tipat indecent, totu petrecandu-se in cea mai deplina ordine si buna cuviinta. Aceasta cu atat mai mult, cu cat am vazut vizitatori de absolut toate culorile si rasele.
La plecare, am dat ocol zonei parcului si lacului, admirand vegetatia bogata, cu case ingropate in verdeata.
Cam atata despre acest parc.
Salutari cu drag la toti --in primul rand la dinastia Potra -cu drag - Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Ma gandesc ca asemenea tip de articol, daca se poate spune, ar trezi interesul colegilor de la Asociatie. Le enumar pe puncte.
1] LA ATELIERUL DE REPARATII AUTO. Masina lui Dan avand nevoie de verificare obligatorie la expirarea unui numar de kilometrii, magazinul de unde l-a cumparat., l-a anuntat prin email sa se prezinte in data specificata si la ora scrisa in email, la atelier pentru verificare si eventual reparare sau inlocuire de accesorii. In Canada, este practica de a tine clientul aproape si sa nu-l piarda. La noi nu exista asa ceva. Asta = prima la mana. Al doilea la mana : ajunsi acolo, nu era nici o aglomeratie, nici o coada. Ne-am ocupat un loc si la ora indicata, Dan s-a dus la receptie si luat in evidenta imediat. La receptie era o curatenie de farmacie, nu era nici o vociferare, fiind o liniste aproape deplina. AL treilea la mana : pentru asteptare clienti, sunt amenajate cateva bufete cu mancaruri calde si reci, plus bauturi usoare, absolut nealcoolice, unde se putea servi in picioare sau jos, dupa preferinte. Cei care nu consuma nimic, au alaturi de acestea doua spatii cu televizor, reviste, ceva carti, colturile fiind dotate cu fotolii si canapele. Aici nu are voie sa intre nimeni in haine de lucru sau nearanjat. Personalul are un fel de cantina a lor, unde clientii nu au acces, numai cu aprobare si numai daca stau mai mult timp. Pentru mamele cu copii, exista un loc anume amenajat, cu tot felul de jucarii, si separat de ceilalti clienti. Cum aici, cam toti care vin cu masini sunt utilizatori de internet, sunt amenajate mese, si nu putine, care sunt cuplate la internet. Acest loc este asa de cautat, ca abea a gasit un loc disponibil sa lucreze.
Aici mai este o metoda deosebit de buna. Pentru clientii care sunt grabiti si au treburi in timpul verificarii masinii, magazinul, recte atelierul le pune la dispozitie o masina de serviciu care transporta clientii unde doresc, dar numai o singura data, dupa care revin. Pentru clientii la care masinile necesita un timp mai lung de o zi, atelierul le pune la dispozitie masina de serviciu pentru a-i duce acasa.
Avand de stat peste 2 ore, am lut loc pe un fotoliu, urmarind un program la tv, dar am si picotit. M-am simtit foarte bine, timpul trecand pe nesimtite.
Al patrulea la mana : La terminarea verificarii si ce aveau de facut, mecanicul auto care a reparat, l-a chemat pe fiul meu, si i-a arata ce a facut, pornind masina si facand un tur cu masina in jurul locului unde se afla atelierul, odata cu mecanicul la volan si odata cu proprietarul masinii la volan. Dupa ce toate sunt lamurite, mecanicul merge la receptie dar prin spate si da persoanei de acolo lucrarile facute cu semnatura beneficiaruluisi a lui.. La receptie se face factura de persoana care se ocupa de acestea, dupa care se merge alaturi la casierie, unde se platesc eventualele lucrari care nu sunt gratuite. Alaturi de factura se elibereaza un document cu urmatoarea verificare si lucrarile ce se vor face. Cu acestea, beneficiarul isi ia masina si se duce unde are treaba, activitatea fiind incheiata.
2] VIZITA PREZIDENTIALA. In timpul cat stateam la televizorul de la atelier, urmarind un meci de baseball- un joc asemanator cu oina, a venit cineva de aici si a schimbat canalul, pe un canal american din orasul SEATTLE. Tocmai transmitea vizita presedintelui american, BARACK OBAMA, in acest oras. Ca o digresiune, oprasul Seattle se afla cam la 200 km de granita canadiana, fiindal treilea oras american ca marime de pe coasta de vest americana, avand o importanta deosebita, deoarece aici s-au fabricat celebrele avioane de transport tip BOEING. Activitatea s-a mutat in alt oras din est, aici ramanad inca puternice unitati industriale, care impresioneaza prin marime. Orasul se mandreste cu celebrele blocuri care par gemene, de 102etaje si un turn tip hiperboloid, cam cea mai inalta cladire din oras, constituind emblema lui. Revin la vizita. Coloana oficiala era constituita din 32 masini, escortata cam de acelasi numar de motociclisti, echipati cum nu am mai vazut, cu niste costume si accesorii impresionante ca volum, culoare si dotare. Motocicletele ereu dintre ele mai puternice existente pe glob, cu mare viteza, constituind mici uzine. In fata mergea un grup de motociclisti care patrulau cu viteza mare inainte si inapoi, urmate de cateva masini de paza si escorta inaintata. Dupa acestea, venea un alt grup de motociclisti, care mergea doar cu viteza coloanei, dupa care veneau coloana de masini. In fata erau cateva de acoperire, apoi masinile oficiale, o minune a genului de masini, mari, late si negre lucitoare. Dupa acestea venea masina presedintelui Obama, care am cunoscut-o dupa drapelul american si cel al statului WASHINGTON, fluturand pe locurile lor de la parbriz. Dupa aceasta urma coloana de masini lunga si multa, apoi la final un detasament de motociclisti incheia coloana oficiala. La spate si la ceva distanta, mai venreau cateva masini, de control al traseului dupa trecerea lui. Pe tot drumul, pe lateralele coloanei, stanga si dreapta, erau motociclisti. Nu stiu de unde venea coloana si unde mergea, dar la un moment dat, l-a aratat pe presedinte, de la brau in sus, coloana fiind oprita. Pe tot traseul aratat
, erau multimi de oameni, de diverse culori si aspecte, care il asteptau, in liniste, fiind bucurosi de a-l vedea pe presedinte. Cam acestea sunt imaginile de la trecerea celui mau puternic om de pe planeta, imagini care m-au impresionat, urmarindu-le cu emotie.
Chestiunile punctuale vor continua, rugand sa se spuna parerea daca AM PROCEDAT bine, in caz contrar cum sa procedez.
Inchei acest episod si vor continua altele.
Salutari cu mult drag la toti ai casei - ma refer la toata familia - batrani, tineri si mai tineri, precum si la vecini,asa cum sunt ei.
MULTA SANATATE SI SA AUZIM DE BINE.--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Dupa cum am mai spus, parerea mea e ca aceste prezentari sunt interesante, nu cred sa conteze forma sau ordinea in care sunt scrise.
Ii doresc multa sanatate corespondentului din canada.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Primul moment:
Langa noi se afla o familie de japonezi, care are 3 copii. Copiii sunt de vareste de la 14 la 16ani. Mie imi produce nedumerire cand vad cum arata parintii. Desi sunt la 40 ani sau ceva peste, la o prima privire nu le dau sub nici un chip aceasta varsta. De la o distanta de 100 metrii, eu aproape intotdeauna confund mama cu fata, ambele parand la fel de tinere, gingase, cu mers de felina, silueta filiforma, aducand mult cu gheisele japoneze. Situatia de confuzie este si mai accentuata, cand apar in kimono. Aceeasi situatie de confuzie este cea dintre tata si baiatul cel mare. Tatal lui nu-si arata varsta, iar baiatul este superdezvoltat fizic, din punct de vedere muscular, inaltimea ambilor fiind spre mica. Seamana intre ei ca doua picaturi de apa. Ca sa nu-i confund, trebuie sa fiu foarte atent.
Chinezii, la fel, nu-si dau varsta. La scoala unde este nepotul meu, sunt si copii de etnie chineza. Cand vin cu copiii la scoala, mai ales mamele,par niste surori mai mari, aceasta atat din punct de vedere fizic, dar si a aspectului fraged al fetzei.
Pe strada si la magazine, intalnesc cupluri de chinezi, care par frate si sora, necasatoriti sau tineri - colegi de scoala, care in realitate sunt cupluri casatorite cu copii. Cele mai mari nedumeriri
imi produc mamele chineze sau de etnie apropiata, care au copii in carutzuri. Par niste adolescente, care sunt pe post de baby-sitter. Nu numai acestia mi-au produs confuzie, ci si femeile de etnie neagra. Este la scoala o negresa din Sudan, care are 3 copii la aceasta scoala. Aproape mereu confund fata mare cu mama ei, ambele fiind superdezvoltate in toate planurile, inclusiv la forme.

Al doilea moment:
Am fost la biserica de la scoala, unde a avut loc o intalnire a parintilor si rudelor elevilor cu forul tutelar al scolii, care este Episcopia din Vancouver, de fata fiind un episcop vicar. Nu ma refer la ceremonia religioasa, deoarece necesita un spatiu mai mare, ci la un fapt privind inaltimea unor barbati. Spre deosebire de bisericile ortodoxe din tara, aceasta biserica are banci dispuse in randuri, ca la concerte. Aici am vrut sa ajung. Exact in fata mea pe randul din fata statea o pereche supra inalta, fata de gabaritul meu de second hand. Fiinf nevoiti sa ne ridicam mereu in picioare, acest Goliath avea o asa inaltime incat eu nu-i ajungeam nici pana la subtiori. La fel era si un cetatean la marginea randului. Pur si simplu, m-am simtit mic, neajutorat, apucandu-ma o oarecare teama in fata acestor barbati, avand un sentiment de inferioritate.
La fel m-am simtit si la pauza de la un spectacol, cand eu eram un pigmeu fata de
inaltimea barbatilor din sala, ma refer la albi, ca acestia sunt asa inalti.
Al treilea moment :Desi echipa favorita este Ucluj, doresc ca in meciul de maine, sa castige CFR-ul, prin care sa devina campioana si sa dea cu tifla, la atatea dusmani din sud pe care ii are aceasta echipa. \\\\deci -SUCCES CFR.
Cam atatea am avut pentru astazi.
Salutari cu multa dragoste la toti membrii dinastiei, si nu numai.
Sanatate si fericire --Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

1] Ma bucura enorm victoria CFR-ului si al treilea titlu de campioana.Aceasta in ciuda celor care nu suporta aceasta echipa, in general echipele ardelene. Aceasta victorie ar merita un toast, dar il fac la modul "sec"din toata inima. Evenimentul ar merita un comentariu mai amplu, dar nu pot, din cauza bucuriei.
2] La ultimele emisiuni " VINE CLUJUL PE LA NOI " si" CANTEC SI POVESTE " prezentate de Sergiu VitalianVaida, au fost prezentate Ansamblurile Folclorice "DOR TRANSILVAN "si "RAPSODIA SOMESANA ".Soliste au fost CRINA VARGA - HAIDUC, care mi-a placut mult si IOANA DAVID, ceva mai putin ca voce, dar nu asta vreau sa scriu ci urmatorul fapt :In cadrul orchestrei a cantat un domn la taragot, in varsta de 72 an si de 45 ani la aceasta orchestra, numit GAVRIL MAIER. Locuieste in Piata Abator.Cred ca l-am intalnit pe acolo. STI CEVA DESPRE EL ? Acolo toti suntem vecini cu blocurile. Tot la aceasta orchestra, dirijor este un domn numit TAMAS si nu stiu mai cum, unchiul lui Aurel Tamas. Aceasta spre aducere aminte.
3] In ziarul FACLIA < de vre-o 2 sau 3 saptamani, s-a anuntat ca a aparut cartea, de autori si titlu ca mai jos si anume :TIBERIU FARCASsi BOGDAN STANCIU= autori --TITLUL CARTII ESTE : CLUJ CONTRA CLUJ.Istoria celui mai vechi derby local din Romania : UNIVERSITATEA -CFR.1907 Il rog mult pe domnul Potra, cand are timp si drum prin oras, sa intre la librariile din centru si chioscurile din Mihai viteazul, sa intrebe de carte si, daca o gaseste, sa o cumpere. Il rog acest lucru, deoarece pana vin, s-ar putea epuiza.
4] Timpul s-a sucit iar spre rece, vant si ploaie. Daca pana acum, luna mai a fost superba, cu temperaturi de vara, dar ca aici, acum am intrat iar in cusca obisnuita, cu pulover si in plus ceva pe noi, cu temperaturi maxime de 14 la 16 grade si va creste pana la finele lunii, pana la 18 grade. Aceasta spre deosebire de temperaturile foarte bune din tara.
5] Multumesc mult domnului profesor Manu pentru aprecieri, simtindu-ma flatat pentru aceasta onoare. Cand terminati programul, am rugamintea sa-mi trimiteti si mie, asa cum ai promis,
6] Salutari la toti cu multa dragoste, aceasta apropos de filmul american numit "Domnului profesor cu dragoste ", un film care l-as vedea si revedea, ca merita. Cu mult drag --Bunicul.
7] Completare : Intreaba pe domnul Potra daca a ridicat cardul numit MASTER CARD,de la CEC BANK. Sa-l pastreze la dumnealui, pana vine Dan la Cluj si sa i-l dea, iar daca nu, sa-l pastreze pana vin la Cluj.
8] Imi este dor de Cluj, pe care il am in permanenta in gand si imagine. Aici este foarte frumos, si cam atat. Pe unde trec, inregistrez, dar fara emotie si fara mesaje deosebite..
Din nou cu multa dragoste --Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Mai inaintam un pic.
Vom vorbi despre o situatie care pare fara nici o importanta, minora. Si chiar asa pare. Zilele trecute am fost, spre seara, putin pe strada, in jurul locuintei. Spre inserat ne-am inapoiat. Pentru a relata cele ce urmeaza, amintesc faptul ca, in nu stiu ce imprejurari, langa locuinta noastra a aparut o familie de origine araba, cu mai multi copii. Cel mai mare, este un baiat bine facut, care promi
te a fi un om strasnic, din punct de vedere fizic. Sotia a intrat in casa.De regula, eu raman sa controlez sectorul din jurul locuintei. La intoarcerea mea din curtea din spate, vad la usa vecinului, o tanara de origine araba, recunoscand-o dupa faptul ca era imbracata specific arabeste, care parea emotionata, batea la usa dar nu raspundea nimeni. La un moment dat, vine la usa baiatul acesta cel mare si incepe o discutie in soapte. Fata ramane cu corpul afara, dar capul il introduce inauntru, auzind gungureli si pupaturi patimase. Nu as fi ramas, dar prin geamul usii, am vazut scena. Am ramas afara, facandu-mi de lucru si urmarind ce se intampla. Prin gemulet am vazut cum flacaul i-a cuprins capul cu ambele maini si o saruta prelung, cu mult foc, iar fata, cu o mana se tinea de usa si cealalta, avand mana in interior, ii tinea capul lui in maini si ras
pundea la saruturi, cand pe scara a aparut tatal lui, un om inalt si, se pare, autoritar. Fata a simtit prima, a scos un tipat usor si un suspin prelung. A incercat sa se smulga din clinci, dar nu a reusit, fiind tinuta strans de baiat. Pana la urma s-a zmuls, si a zbughit-o pe aleea de iesire. Baiatul, uitand de tatal sau, fuge dupa fata , dar tatal sau il ajunge si il opreste. Baiatul se smulge din interdictia tatalui, si fuge dupa fata, pe care o striga. Fata se opreste si este ajunsa de baiat. Intre timp, mama fetei care o cauta pe fata, ajunge in dreptul celor doi. Imediat vine si tatal baiatului. Incepe o mica galagie in araba, unde fata este flocaita putin de mama, iar tatal baiatului ii spunea ceva lui cu voce puternica. Pe mine nu m-au observat, fiind protejat de niste boscheti de tuia. Fiecare merge spre locuinta, intra inauntru, dar baiatul iese si patruleaza pe strada sa o vada pe fata.
De atunci, pe fata nu am mai vazut-o, dar baiatul se plimba zilnic sa o vada pe fata, mai ales cand vine de la scoala. Oricum, baiatul este foarte dezvoltat, fiind deja un tauras in calduri, unde chemarea instinctului este mai puternica decat ratiunea si obligatiile sale.. Ce am vazut nu am spus la nimeni, riscand sa nu fiu crezut., mai ales ca acestea sunt pedepsite de religia lor.
Eu am relatat ce am vazut si acest moment l-am intitulat PUPICI CU BUCLUC.
Situatie oarecum apropiata am intalnit-o in tara, acum vre-o 30 ani, cand intr-o noapte de vara. venind cam pe la 2 noaptea de la regiment, am intalnit o pereche pe banca dintre blocuri, pe care am denumit-o "banca UDMR", in calduri, dar altfel de pupici, pe care i-as denumi fupici. Cu ceva timp in urma, de ordinul a cel putin 3 ani, am scris despre acest eveniment. Tot ce am sa reliefez, este sa remarc spaima femeii, care a ramas,asa cum am surprins-o, neputand face nimic, precum si zapaceala barbatului, car s-a ridicat si a rama asa pana am trecut. Nu i-am urmarit, fiind o situatie de amor liber sau platit, ca nu m-a interesat.
Am mai dat peste asemenea situatii, in drumul meu tarziu de la regiment, dar nu mai insist.
Salutari cu drag la toti, sanatate si viata lunga -- Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Scriu cateva punctuale, iar altele, mai au si virgula, daca ajung pana acolo.
1] INTERVIU - EVENIMENT. De aseara stiam ca astazi la emisiunea SINTEZA ZILEI de pe postul TV - ANTENA -3, moderatorul Mihai Gadea, are ca invitat pe unul din cei mai mari tenori ai lumii, si anume JOSE CARERAS.La interviu, maestrul a aparut ca un om simplu, modest, fara ifosele unei vedete mondiale, raspunzand simplu si fara inflorituri la intrebarile moderatorului. De mic si-a manifestat talentul, prezentandu-se un film cu activitatea lui pana acum, prin salturi mari in timp. La 18 ani si-a pierdut mama, cea care a depus toate eforturile ca sa-si puna in valoare talentul. Interviul a acordat spatii mari concertelor date singur sau impreuna cu alti doi monstrii sacri - LUCIANO PAVAROTI SI PLACIDO DOMINGO. In timpul scurtelor episoade din concerte, atat de mult am intrat in transa, incat daca m-ar fi intepat cu acul, nu simteam nimic. Retin cantzonetele O SOLE MIO si NEW YORK - NEW YORK de la Metropolitan OPERA din New York, unde intr-o scurta secventa, a fost aratat presedintele de atunci al SUA - GEORGE BUSH, batranul, cu sotia.Aceasta nu s-a spus, dar asa am vazut. La final a fost un delir, cu sala in picioare si ovatii parca infinite.
Un capitol important al interviului, l-a constituit lupta sa cu leucemia, la varsta de 40 ani, si cum, prin tratament si vointa, a invins.
La finele interviului, Ministrul Culturii, actorul Mircea Diaconu, i-a oferit o DIPLOMA DE EXCELENTA, cu cele mai mari multumiri care se pot acorda unei asemenea personalitati.
Jose Careras sustine cateva concerte in Bucuresti, fiind pentru a cincea oara aici, aducand elogii vietii muzicale din Romania, ca intensitate si calitate.
2] EUROVISION - 2012. In data de 26 mai va avea loc la BAKU, in AZERBAIDJAN, finala din acest an la concursul Eurovizion.La concurs participa 41 tari. Pentru a accede in finala, au loc doua semifinale, Marti si Joi. La fiecare semifinala participa 18 tari, la care se adauga cei BIG FIVEcare se califica direct si anume Anglia, Germania, Franta, Italia si Spania. la care se adauga Azerbaidjanul ca tara organizatoare. Tara noastra a facut parte din prima semifinala, fiind a sasea in ordinea intrarii in concurs. Tara noastra este reprezentata de trupa MANDINGA, solista fiind ELENA, ca asa-i spune toata lumea. La finele concursului primei semifinale, ne-am calificat in finala de sambata, dar nu fara incidente, in sensul ca i s-a defectat casca si nu mai auzea negativul vocei sale si a componentilor trupei, fiind nevoit sa cante, pe baza miscarii buzelor si a miscarilor trupei, fiind un mare pericol de nesincronizare, dar a avut curaj, prezenta de spirit, reusind. Alaturi de tara noastra, s-au calificat in finala :Rusia, Ungaria, Grecia, Finlanda, Islanda, Elvetia,REPUBLICA MOLDOVA ,Albania, Danemarca. Joi vom cunoaste celelalte 10 state. pentruca in finala intra cele 10 din fiecare semifinala, cele BIG FIVE si Azerbaidjanul ca organizatoare. Orasul Baku mi s-a parut foarte frumos, modern si luminat" a giorno ".
Si acum un element care pentru mine, este de senzatie, fiind, pana acum senzatia senzatiilor tuturor finalelor Eurovizion de pana acum si anume : Rusia este reprezentata de formatia BURANOVSKIE BABUSKI- care inseamna in traducere - BUNICILE DIN BURANOVSK.Senzatia senzatiilor este ca toate componentele trupei sunt femei in varsta, bunici. CINCI DINTRE ELE AU PESTE 71 ani, una avand aproape 77. Doar trei sunt mai tinere, doua avand 62 si 64 ani, iar cea mai tanara, are 54, care este conducatoarea ansamblului. Alt element de senzatie al lor este faptul ca toate sunt de la tara, adica tarance din satul Buranovsk, aproape de Urali. intre raurile Kama si Viatka, afluente ale fluviului Volga. Alt element esta ca ele si-au compus cantecul si l-au orchestrat. Melodia se intituneaza "Parti for everybody". Aseara au ridicat sala in picioare, avand un succes deosebit. La un interviu, spun ca nu vor sa se imbogataeasca, ci sa adune bani pentru a putea construi o biserica noua in sat.
Privind nivelul concursului,aproape toate melodiile au fost ritmate, cu tobe si alamuri la maxim, cu tipete chiar, fara un pic de romantism, a carui epoca a trecut.
Revin pentruca am uitat, melodia trupei Mandinga se numeste ZALEILAH. Dece i-a dat acest nume bizar, nu cunosc. Toate melodiile au fost cantate in engleza, mai putin finladezii, care au cantat in limba suedeza.
3] Una foarte punctuala, numita GRASANA.Numita VIORICA SAMSON din AVRIG, SIBIU, din cauza stresului familial puternic, s-a ingrasat accelerat, ajungand la 250kg greutate. Cu ajutorul fiicelor din Spania, a fost dusa la TARGU MURES cu o ambulanta speciala, fiind operata, montandu-i-se un inel gastric., slabind 1oo kg. Acum are 150 kg., dar are alt impediment major ce o impiedica sa mearga, si anume piele dupa grasime a ramas ca o camasa care ii ajunge pana in pamant. Fetele din Spania sunt somere, si mai are un copil de scoala. In ultima clipa, fetele au spus ca vor face tot ce pot pentru a fi operata si piele indepartata pentru a fi o fiinta normala.
Eu o inteleg, deoarece acum vre-o 7 ani, am avut momente cu stres activ puternic, din care cauza, de la 70 kg, am pus pe mine 15 kg, ajungand la 85. Toate incercarile au avut rezultat ca dadeam putin si puneam mai mult. Sunt cam pe ganduri deoarece nu ma mai cuprinde cam nimic. La fel a patit si Dan, care face eforturi mari prin sport, dand jos ceva, dar eu nu pot.
4] BARBARII. Intamplarea s-a petrecut in statul UTAH, orasul SALT LAKE CITY din SUA. Sase persoane, patru barbati si doua femei, au sechestr un barbat de 41 ani pe numeTHOMAS CHAPMA, care sub amenintarea pistolului, l-au legat si dus in subsolul unei locuinte. Aici l-au torturat bestial, capsandu-i buzele, urechile si pieptul, l-au gaurit cu o bormasinasi l-au batut in fel si chip. In plus, l-au crestat cu un cutit si l-au lovit in cap cu diferite obiecte. De durere si deznadejde, s-au rugat de asasini sa-i curme viata. Pana la urma a fost eliberat, dus, nu se stie cum la spital pentru ingrijiri. Politia este in actiune. Oare, oameni normali se pot denumi aceste specimene ?
Cam acestea sunt in seara aceasta. Imi cer scuze daca apar inadvertente de exprimare. Salutari la toti membrii dinastiei, sanatate si viata lunga.
Cu multa dragoste -Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Cateva consideratii , care imi vin in minte , referitor la PARADA cu ocazia VICTORIA DAY . Desi nu am vazut toata parada , legand mai multe parazi , din mai multi ani , pot face o reconstituire a paradei , fara a putea gresi prea mult . Toate parazile au fost deschise de primarii orasului respectiv , impreuna cu persoane mai importante de la primarie ; in cazul nostru, a primarului orasului VICTORIA . Urma ceva masini cu persoane apropiate primarului , precum si artiste , in costumatii extra . Dupa aceasta , urma o formatie militara , compusa dintr-un bloc sau doua blocuri , care defilau pedestru . La unele parazi , am vazut un bloc de barbati si alta de femei in unifprma , iar la altele , ele erau contopite intr-o formatiune , iar la altele mai era o formatiune de cadetzi . Dupa militari , urma o formatiune de politisti , in uniforme foarte frumoase , a politiei federale , cum mi s-a spus . Aveau vestoane rosii , pantaloni negrii , cizme rosii pana la genunchi si stranse pe picior . Pe cap aveau palarii rosii , cu boruri mari si calota inalta de forma pliata . Bluzele erau incheiate cu brandemburguri si gaitane frumos colorate . Tot ca militari , dar ordinea putea fi alta in coloana , erau formatiuni de masini , atat actuale , dar de transport , precum si masini de epoca , pentru transport trupe si masini sanitare , asa cum este cazul unui jeep condus de un medic , care alaturi de masina , a participat la razboiul din Coreea . Aceasta au fost consideratiile pe care nu le-am vazut , dar coroborate de la alte parazi , putea fi asa cum am scris .
La alte parazi , am vazut o formatiune de militari pensionari, in uniforma , care pareau marcati de importanta momentului , pastrand o cadenta si o mimica , care se vedea ca este impusa ca sa pare cat mai veridici . Aceasta , apropos de blazarile si modul cam superficial cum privesc unii , importanta uniformei si a meseriei de militar .
Prin fata camerelor de luat vederi au trecut dupa mine , cam 60 de diverse formatiuni , de cele mai diverse profesii , dar in nici o formatiune nu se simte ca ar fi fost obligate sa participe . Toate formatiunile au avut o imbracaminte cat mai colorata , parada aducand mai mult cu un carnaval . Nici o formatiune nu avea lozinci sau portrete , inafara de pancarta care indica denumirea formatiunii . Toate formatiunile s-au straduit sa fie cat mai atractive , mai policolore , mai vesele si cu momente care sa atraga atentia asupra lor . Ce mi-a atras atentia , au fost formatiunile scolare , si anume ale colegiilor si liceelor , numite high schools, care , toate , aveau formatii de fanfara , in uniforme dintre cele mai pitoresti , defiland in ritmul fanfarei , ca si o formatiune militara . Dintre formatiunile civile , mi-a ramas in minte , imaginea PIRATILOR , echipati de epoca , imbracati de epoca , vopsiti ca sa para veridici , si inarmati ca piratii . Pe o platforma imensa , era o vapor de pirati , cu steagul negru , prizioneri legati si pirati gata sa ucida . Pentru a exemplifica participarea la parada , amintesc ca erau formatiuni de la posta , de la colectarea deseurilor , de la distributia laptelui , de la diferite organizatii comerciale , de diferite cluburi sportive , si cate si mai cate.
Pastrez in memoria vizuala o formatiune , care dupa aspect parea a fi de indigeni din nordul canadei , sau urmasi ai indienilor , care au interpretat un dans cu bete , asemanator cu cel al fetelor dinFeleac , dar costumati traditional , dans executat in cerc si care a durat destul de mult . A fost aplaudat de privitorii de pe marginea drumului .
La festival au participat si formatiuni ale populatiilor de alta etnie , dar stabiliti in Canada . Etnicii chinezi au avut doua formatiuni mari , care au prezentat dansuri traditionale , cu nelipsitul dragon . Indienii , veniti din India , au prezentat jocuri si melodii in costumele lor pitoresti , cu melodii indiene din instrumente traditionale . Turcii au prezentat un program in costumatia lor cunoscuta , iar polonezii , au prezentat un program de pe platforma unei masini . La una din paradele anterioare , a fost si o formatiune romaneasca , dar acum nu am vazut-o .
Repet , ca nu au existat momente de propaganda , ci de festival si buna dispozitie . cele mai multe formatii au venit mixt:pe masini si pe jos . Una peste alta , a fost un program placut .
Cu toata vremeafrea , pe marginea strazii , pe trotuare erau multi privitori , , multi avand scaune sau bancute, aduse de municipalitate .
Daca as fi scris in amanunt , ar fi multe de scris , dar , repet , toate le-am relatat numai din memorie , fara sa notez nimic .
Pentru viitor vor urma si alte relatari , in functie de posibilitatile mele de a scrie . Salutari cu drag la toti , multa sanatate si fericire . Sa auzim numai de bine . --Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Scrie răspuns