Corespondenţă din Canada

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

A trecut si prima zi de Craciun. Ca orice crestin roman de aici, am participat la slujba de la biserica noastra "SFANTA TREIME ", unde serviciul divin al parintelui Lapuste Nicolae, mi-a produs o reala placere. In plus, corul bisericii, destul de numeros, cam 20 persoane, a creat o atmosfera deosebita, atat prin cantarile obisnuite, cat si prin colinde. Un fapt deosebit, ca nu prea se intalneste la alte biserici, nici in tara, a fost concertul de colinde al copiilor din parohie.Aici, biserica, spre deosebire din tara, mai are si alte valente, din care cea mai extraordinara,este ca reprezinta tara, obiceiurile, fiind singurul loc unde este pamant romanesc. In ziua 2 si 3 de Craciun se tin slujbe la biserica, deoarece luni si marti sunt libere, datorita unei legislatii, care la noi, nu se regaseste. Ziua a doua de Craciun, este nelucratoare, fiind ziua de BOXING DAY.Ea vine din istoria IMPERIULUI BRITANIC, cand a doua zi de Craciun, stapanii de tot felul, acordau servitorilor de tot felul, sau similar, daruri constand din pachete cu alimente, imbracaminte si alte obiecte.Acum nu se mai dau pachete, decat rar, insa magazinele de tot felul acorde reduceri de preturi chiar substantiale, motiv pentru care se produc imbulzeli groaznice, mai ceva ca la noi, cand sunt promotii. Am fost si eu, dar in anii trecuti, iesind de acolo tahui de cap si complet tuflit, lecuindu-ma. In aceasta zi, ceeace trebuiau sa faca servitorii, faceau stapanii, iar servitorii erau liberi. In mod normal, in aceste conditii, ziua 1 si 2 de Craciun sunt libere. La aceasta se mai adauga o prevedere de lege, care spune ca in cazul ca sarbatorile legale, de orice natura, daca pica duminica si, sunt prevazute cu zi sau zile libere, ziua libera se ia lunea imediat urmatoare, iar daca sunt mai multe, se iau in continuare. In aceste conditii, zilele libere sunt luni si marti. La fel va fi si la Anul Nou, cand va fi doar o zi libera. Revenind la Ajunul de Craciun ; el a decurs in cea mai deplina liniste,circulatia pietonala si de masini mici= aproape de zero, mai putin transportul in comun.Totul a fost ca pustiu, toti cetatenii, retragandu-se acasa, sarbatorid evenimentul in famile si langa brad. De colinde sau alte zgomote, ca petarde, nici pomeneala. Artificiile vor fi de anul nou. Vizitele nu se fac prin colinde neanuntate si cu zgomot veselos, ci se fac in ziua 1 sau 2, dar anuntat, si in liniste, cu bautura cat mai putina. Pe strazi, este un mare eveniment sa se vada oameni beti, sau chiar prea veseli, veselia in grup de Craciun nu prea exista. Ea exista la manifestarile sportive, cum este Hockeyul, care este extraordinar de popular, de la copii si pana la batrani bosorogi si care ingurga la mers. Timpul este ploios, de parca ar fi sub influenta musonului, dar fiind clima oceanica, este explicabil. De zapada nici vorba, mai putin cea care a venit la finele lui noiembrie. Temperaturile sunt pozitive, cu un ecart de 2 la 4 grade, intre max. si min. Maximele sunt de 5 la 7 grade, iar min de 2 la 4 grade. Asemenea clima,este doar in aceasta zona, ca in aproape toata Canada sunt temperaturi de mama - mama, zapada cat incape si temperaturi scazute, in unele locuri cu mult sub zero grade.
Multumesc pentru cele trimise, colindele au fost minunate, dorind in continuare la tot Clanul, sarbatori fericite si un an nou pe masura asteptarilor.
Cu mult drag -- Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Au trecut si sarbatorile, a plecat si euforia -naturala sau indusa - data de aceste minunate obiceiuri, lasate cu greu la ficat, stomac si Urgente, dar tot ce este frumos se duce si ramanem cu amintirile si cu zidul adevarului lucid si neiertator. O reminiscenta cronica este cea a sperantelor, care de cele mai multe ori, sau, mai bine zis, de fiecare data, nu se implinesc, decat in surogat, ramanand acea amaraciune in cuget si simtiri, care ni se pare o dulceata amaruie, amagitoare, cu care mergem pana la sfarsitul drumului fiecaruia. Eu vorbrsc in numele meu, dar din experienta, se poate extinde, prin extrapolare, pana la nesfarsit. Pentru varsta noastra, problema nerezolata si care ne pune probleme permanente, este cea a sanatatii si sigurantei finantelor noastre de pensionari. Este bine, ca, macar in aceasta perioada, am fost bogati si sanatosi, fara probleme de nici un fel, ci numai culinare si de drincalitura, fiind preocupati sa asimilam cat mai mult, riscurile fiind trecute la index. Cateva consideratii comparative relativ la sarbatori. Privind iluminarea de sarbatori a habitatului urban, am constatat tendinte si practici opuse fata de la noi. Aici, iluminarea nu a fost o preocupare centrala a edililor ci a cetatenilor pentru iluminarea feerica si sub cele mai diverse forme a locuintelor si spatiului aferent. Acesta spre deosebire de la noi, unde autoritatile de la toate rangurile de orase, s-au intrecut in a oferi o pavoazare luminoasa din cele mai diverse si feerice, iar spatiile rezidentiale, au fost aproape neglijate de locatari, cu mici deosebiri. In noaptea de revelion, am mers in cel mai reprezentativ si frumos segment al orasului, in zona cladirilor inalte, de 40 la 60 etaje, unde iluminarea se apropia oarecum de a noastra, dar si aici, cu exceptia a una sau doua strazi, totul era in limite normale din cursul anului, cu speranta ca vom vedea jocurile de artificii, obisnuite in fiecare an. Pe marile artere din centrul orasului, cum este GRANVILLE STREET si cele din jur, era adunata o mare multime de oameni, in special tineret, iesit de la cluburile de noapte si restaurante - unele chiar carciumi - sa asiste la schimbarea anului, si artificii. Totul a fost o dezamagire. In acest an, bugetul fiind de austeritate, s-a renuntat la artificii si marcarea noului an pe panoul urias, totul reducandu-se la marcarea momentului de un orologiu pe o cladire inalta si la uralele multimii la schimbarea anului. Dupa aceasta, fiecare si-a reluat drumul spre locurile de distractie. Aproapa ca nu am vazut bautura consumata in strada.Totusi, am vazut doua aspecte inedite, care la vremea tineretii noastre nu a fost. Pe tot traseul, de la intrarea in zona inalta, cum s-ar spune si,pana in buricul centrului, am observat un numar foarte mare de carciumi, unde erau multi tineri in jur, fara persoane de sex feminin, dar - deocamdata - fara manifestari bahice, intrand si iesind din acestea. Se observa o veselie ceva mai mare decat in serile de weeckend. Pe tot traseul, am vazut femei de o anumita moralitate si taxa, care asteptau clienti. In rest, peste tot, cu exceptia unor cente de orase componente, era o liniste si singuratate deplina. Aceasta stare de fapt s-a vazut tot timpul sarbatorilor, aici neexistand notiunea de colindat, ci petrecere in casa sau in grup, in urma unor aranjamente anterioare. Sa nu se inteleaga faptul ca nu s-a sarbatorit prin REVELIOANE, ci din contra, in acea noapte toate localurile si pe unde s-a putut, erau arhipline, cu muzica, dans, voie buna si mancare pe saturate, dar aceasta numai in noaptea de revelion. O parte din comunitatea romaneasca, a petrecut revelionul la spatiile comunitare de la biserici, precum si prin participare in localurile romanesti de pe cuprinsul orasului. Spre deosebire de la noi, nu s-a observat acea forfota - de colinde pe strazi sau vizite zgomotoase si bine dispuse atat la Craciun, cat si anul nou. In privinta aceasta, am cam dus dorul la ce este la noi. Acum am intrat in normal.
Va urez in noul an numai bine si cu Dumnezeu si cu destinul individual, inainte.
--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Mai vorbim putin. Fiind inca sub influenta Revelionului, voi relata una sau doua intamplari, de la doua revelioane diferite, de acum 51 si 53 ani. Cam mult de atunci, dar nu stiu cum au trecut asa repede, cu bune si rele, bucurii si necazuri, de toate intensitatile si toate stresurile, de care nu credeam atunci ca voi avea parte, dar au trecut si au lasat urme, numite patina timpului. Ce mai ; O TEMPORA !.Dar sa revenim. La Revelionul dintre anii 1958/1959, eram tanar locotenent, absolvent al ACADEMIEI TRUPELOR TERESTRE, de aproximativ 3 luni. Ca urmare, nici nu m-am dezmeticit bine, nu prea cunosteam multe din viata unitatii, vazandu-mi de treaba mea., pentru instruirea plutonului pe care il comandam. Totusi m-am inscris la revelion cu doua locuri, partenera fiindu-mi o fata din Floresti, de vre-o 18 ani, draguta si muncitoare la Clujana. Cunostinta mi-a facut-o un prieten da la unitatea vecina, odata cu un coleg de unitate, caruia i-a prezentat si lui o fata. Ma rog, fiecare ne-am pregatit cum am putut, cu ceva haine si aranjare de aspect. Revelionul a avut loc la CERCUL MILITAR, in Sala Restaurantului de la parter. Toate bune si frumoase, veselie, si tot ce trebuie. Spre miezul noptii, s-a anuntat ca vine sa ne felicite si sa ne ureze La Multi Ani, Comandantul Armatei, cu o parte din stafful sau, Generalul Locotenent VASILIU. Mie mi-a orodus o mare emotie, afland ca un asa mare sef militar vine la noi,. El a venit nu numai la noi, ci la toate locurile unde erau revelioane militare. Intr-adevar, dupa miezul noptii a aparut cu echipa. Din cate se vorbea, era o persoana cam sucita, cu iesiri neprevazute, adica o persoana pe care nu prea nimereasti s-o abordezi ca sa fie bine. Dupa o cuvantare scurta, si cu ce trebuie la asemenea ocazii, anunta sa cante muzica, aflata intr-un colt pe o estrada si ca incepe dansul, sau cam asa ceva, in noul an, dupa care - nici una, nici doua - se indreapta glont spre fata cu care eram. Din mers, langa masa, ii spune sa vina la dans ca este cea mai tanara si frumusica. Fara sa astepte vre-un gest din partea fetei, care nu s-a pierdut cu firea, nestiind ce-i poate capul, o prinde de mana si o trage dupa el, de pe scaun. Fata se uita la mine, se uita la comeseni sa fie ajutata, dar toti au bagat capul intre urechi, tacand. Cum eram partenerul ei, am rugat-o sa se duca. Vazand gestul meu, se uita urat la mine, este vorba de general, si spune " Ce nu-ti convine locotenente ? Trebuie sa-mi multumesti "Fata s-a dus cu el, mai mult trasa, decat convinsa, socata de maniera brutala cu care a fost abordata. Cam dupa vre-o doua minute, vine aproapa plangand ca ea pleaca acasa, la nevoie chiar pe jos, ca a fost lasata in mijlocul balului, fara nici o vorba sau o avertizare, generalul plecand brusc cu tot stafful, fara nici o vorba de ramas bun. Intr-adevar fata era catranita rau, impunandu-se sa o linistesc, dar nu prea stiam cum, deoarece comesenii erau numai ochi si urechi. Am incercat s-o linistesc prin mangaiere, dar fara mare succes, spunand ca daca stia ce va fi, nu venea. Astea le spunea cu voce tarisoara. In acel moment mi-a sarit si mie capsa si am inceput sa ma enervez, spunandu-i sa se linisteasca, deoarece eu - un putzoi de locotenent, nu puteam sa ma opun unui mare sef militar, care are in aparare toata Transilvania, aproape o jumatate de tara. Nimeni din sala, cat a fost el acolo, nu a scos o vorba, doar aplaudand la final si respirand usurati dupa plecare. In fine, la masa unde eram, s-a creat o stare tensionata care se observa clar. La masa, fiind cu colegi de unitate de o varsta apropiata cu pana la 4 ani mai invarsta, au redresat situatia. Cu o veselie, mai naturala, mai fortata, au luat la dans fata, cu randul, mai ales ca unii din ei, erau buni bancuristi si buni de gura. Ca urmare, incet - incet, situatia s-a restabilit, totul decurgand in veselie si dans.Numai pe mine, fata ma mai impungea cu vorba, destula vreme dupa aceea. Aceasta este patzania, pe care am relatat-o asa cum a fost. Cu generalul Vasiliu, m-am mai intalnit, odata direct si de doua ori indirect, lasandu-se cu scantei verbale si pedepse, dar aceasta cu alta ocazie. Urmatorul email va fi tot de la un revelion de pe vremea aceea, dar cu final vesel si neprevazut.
Cu drag la toata lumea din dinastie si nu numai
--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Aici, timpul a cam inchis un pic surubul la caldura de afara, intrand noptile astea in maximi negative, nu mult dar suficient sa se simta frig. Inca nu a nins, dar sunt anuntate ninsori, chiar din noaptea aceasta si maxime de cel mult plus trei grade. Senzatia de frig este data si de Muntii Stancosi, care pe latura de nord si vest, sunt chiar la marginea orasului, asa cum ar fi Feleacul, Sinuta, dealul Sfantul Gheorghe, care sunt coltosi si plini de zapada, unii chiar si vara. Ar fi o noutate si anume aceea ca cele doua case care s-au vandut asta vara, cumparatorul investitor, de natie indiana, in doua zile a daramat cu un singur excavator, ambele proprietati, niveland ca si cum nu ar fi fost. Parca acum ma salutam amical cu vechii proprietari, iar acum sunt praf. In Canada, ca in toata America, constructiile mici, de pana la trei sau chiar patru etaje sunt din lemnn, mai precis prefabricate din lemn, un fel de placi din PFL, asa cum erau cele din beton de la noi,, iar grinzile sunt din lemn, cam subtiri.La fel sunt podelele si dusumelele. Escavatorul a intrat in ele ca in branza, facand din toate deseuri de c nerecuperat. Aici nu este moda recuperarii, totul se arunca.Toata demolarea s-a facut de un singur om - escavatoristul-nedirijat de nimeni. Transportul s-a facut cu camioane de mare tonaj, care au marginile ca la vagoane, incarcandu-se foarte mult. Manevrele acestui mastodont s-au facut de o singura persoana,soferul. Cu aceste aspecte mai revin, trebuind sa cedez aparatul nepotului. Cand el vine, nu mai am loc de intors.
Salutari cu drag la toti din dinastie si multa sanatate. Daca ai posibilitatea, mai transmite cate un salut vreunui vecin.
-- Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
In emailul primit de la tine, erai nedumerit ca materialele ramase de la demolare nu se recupereaza. In primul rand, asa este sistemul, nu se refolosesc materiale in constructii noi. Nici un investitor nu ar risca sa faca acest lucru, fiind pericol de a pierde licenta in caz de se intampla ceva. In aldoilea rand, nu prea este ce sa se recupereze. Ma uitam la casele cele doua demolate. Nimic nu a fost de recuperat. Totul a fost moloz, deseuri de scandura, bune doar de foc, dar si astea trebuiau scoase din moloz. Nici din acoperis nu se alegea nimic, fiind deseuri de acoperis din material sintetic, cand a intrat cu escavatorul, nu s-a ales nimic. Poate, daca era la noi, se alegea ceva, pentru ceva baraca, cotet sau bordei de tigani, dar aici, nu se uita nimeni la ele. Pentru a fi convins ca este asa, am sa descriu ceva constructii, care s-au facut, cum s-ar spune, sub ochii mei. Ca regula generala, care am observat ca se respecta, fara ca eu sa fi citit undeva, ci numai la vederfe, este aceea ca tot ce se construieste pana la nivelul trei, poate si patru, este din lemn, mai putin fundatiile, care sunt, ca si la noi, din beton, asa cum stim. In fubctie de importanta si inaltimea cladirii, grinzile de rezistenta, subt din prefabricate din beton armat ca si la noi,. Oricum, la cladirile de locuit, tot este din lemn, mai putin fundatia.Cladirile de locuit,au scorul de inaltime de maxim doua nivele, plus subsolul amenajat pentru locuit. Toate acestea au garaje incorporate in cladire la sol, sau langa cladire. Ma refer la case individuale cu curte si gradina cum sunt si la Cluj si de case tip TOWNHOUS care sunt grupuri de case individuale, lipite una de alta, cam pana la 10 una langa alta. si cu inaltime de pana la 2 nivele.Proprietarul detine o felie din acestea, ce sus si pana jos, avand un pic de verdeata in fata cat o mustata si in spate,, pana la 2 -3 metrii. Celelalte case cu inaltime de pana la 4 nivele,si intindere mare, dar de interes public sau colectiv, au stalpii de rezistenta din beton arn-mat, restul fiind din lemn. Placile de lemn sau grinzile de lemn sunt prefabricate, din placi de pfl, din scanduri, destul de subtiri, care pentru un om cu pumn puternic, le poate crapa. Aceste cladiri, nu sunt facute sa reziste mult, cativa zeci de ani, dupa care se dau jos si se fac altele. Asa este standardul in constructii si asa se merge. Geamurile sunt din material modern, ca si la noi, dar nu sunt facute sa asigure o etansare sigura la temperaturi joase, deoarece in zona nu prea scad asa temperaturile, motiv pentru care, acum cand si aici este frig, se simte levegheul pe la toate geamurile, mai ales ca unele sun simple. Acoperisul este din material sintetic, prefabricat, care rezista cam 10 la 15 ani, dupa care trebuie schimbat sau carpit. Din aceste motive, cand se dau la TV imagini cu dezastrele facute de taifune, se vad case distruse in masa, pentruca nu rezista. Deci toate au termopane, dar izolatia este cam cu tolerante libere,. Toate casele au centrala proprie, care incalzesc mai mult pe principiul aerului cald ce vine prin conducte si suflante, in camerele de locuit. La townhousuri, dupa cate am observat, incalzirea este elecrica, cu rezistente in mare parte dibn camere sau la seminee. Seminee sunt si la casele cu suflante, ca incalzire de rezerva. Toate cladirile sunt sub supraveghere centralizata privind incendiile, avand sisteme de alarma, ce se declanseaza automat, cans se depaseste un anumit nivel de poluare si temperatura, Eu, la inceput, am patit-o, ca m-am trezit cu pompierii si politia la usa. Majoritatea locuintelor sunt asigurate contra efractiei, asiguratorii actionand urgent la semnalele sonore in caz de nereguli.Eu., la inceput, din cauza ca nu am pus si luat corect alarma, m-am trzit sunat de la firma si politie ce s-a intamplat, lasandu-ma in pace, dupa ce s-au convins ca este in regula. In locuinte, este parchet sau mocheta. Parchetul este mai frumos dar mocheta tine de cald. Personal prefer mocheta. Pentru a urca si cobara, locuintele au scari interioare, iar in privinta bailor, la fiecare nivel este cate una.
Cu drag - Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Mai las constructiile si revin la niste amintiri de acum 53ani, cand era tanar locotenent, avad deja o vechime de un an aproape. Ti-am scris despre revelionul dintre anii 1958 / 1959.Acum o sa-ti scriu ceva legat de revelionul dintre anii imediat urmatori --1959/1960. La anuntul facut la o adunare in cadrul regimentului, facut de comandant, nu am mai stat pe ganduri si m-am inscris cu doua locuri, urmand sa achitam dupa ce se stabileau detaliile. Revelionul urma sa aiba loc la HuBERTUS, dupa cate imi amintesc. In fine, prin luna noiembrie, am achitat, fiind totul in ordine. Urma sa ma duc cu aceeasi fata din Floresti. Ea a inceput sa-si faca pregatirile, dar a intervenit ceva neprevazut si mi-a schimbat directia. Cu doua saptamani inainte, ne cheama comandantul pe mai multi si ne spune ca, dintre toti din unitate, am fost alesi sa facem de serviciu in aceasta noapte, eu urmand sa fiu comandant de garda la un obiectiv din Someseni, cu militari din unitate. Aici erau pastrate materiale pentru mai multe unitati. Cand am auzit, parca m-a lovit cu leuca. Am obiectat, ca eu am fost de serviciu in toate zilele din acest an cand au fost zile libere, si altii nu au fost deloc, dar nici acuma nu fac. Comandantul m-a ascultat calm, dupa care a inceput sa ma tamaieze, cum ca am fost ales dintre toti, ca au mare incredere in mine si, ar fi pacat sa le refuz increderea. Vazand situatia, am spus "AM INTELES " si cu asta, pentru el, dubiile s-au terminat. Urma partea a doua, sa anunt fata si motivatia de ce nu mergem. M-am dus seara acasa, cand toti erau acasa si, contrar temerilor, situatia s-a rezolvat. In aceste conditii, eu in serviciu iar ea,-acasa. Pentru a da posibilitatea celor in serviciu sa se pregateasca si sa se odihneasca, serviciile s-au schimbat dimineata pe 31 dec, pana in unu ianuarie dupa masa. dar schimbul nu a venit pe intai ianuarie, din motive de supeficialitate a celui care a scris serviciile pe ordinul pe unitate, omitand sa treaca serviciul la acest obiectiv. Data de unu a trecut, dar cand a venit ziua de doi, am telefonat la unitate, sa-mi vina schimbul. Parca aud si acuma cum mi s-a raspuns :Imi pare rau, dar nu este inlocuitor "Am intrebat, ce fac in aceste conditii. Raspunsul a fost sa stau pana se planifica serviciul dupa inceperea programului.. Necazul este ca m-a apucat dorul de fata. Desi eram locotenent, deci avizat asupra raspunderii, fiind tanar si zevzec, am lasat la comanda un sergent bun, destept si descurcaret, spunandu-i ca plec putin. Desi nu i-am spus unde plec, a banuit, spunandu-mi sa fiu fara grija ca se descurca si va fi bine. Am plecat asa cum am fost inarmat si echipat, seara, la autobuzul 8, care acum venea rar. Dupa o asteptare multa, l-am luat pana la IRA,de unde luam troleibuzul de curand introdus. Am mers pana la capat, iar de aici am mers pe jos pana in Floresti. Cand m-au vazut asa echipat, au inlemnit de mirare, si de neras. Le-am spus motivul, am mancat si am facut calea intoarsa. Totul a durat cam 4 ore, poate mai bine. La intoarcere, am gasit totul in regula,. Fiind si controlul, am gasit consemnat lucruri bune, fara lipsuri si observatii. Sergentul mi-a spus ca s-a descurcat, asa cum a promis, mai ales ca acest control a fost mai mult de forma, fiind controlat de un coleg de unitate. Cum a iesit bine, puteam s-o patesc rau de tot, fiind in situatia de parasire de consemn si indatoriri, garda fiind singura misiune de lupta in conditii normale de pace. Ca sa vezi, o minte zaluda si o fata, ce poate face. Dupa ce m-am linistit, mi-am dat seama prin ce pericol am trecut, dar bine ca s-a terminat cu bine.
Salutari cu drag la toti
--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Ti-am trimis o serie de materiale, primite de la diversi" pretenari",urmand sa selectezi dupa dorinta cele care iti plac. In alta ordine de idei, iti scriu ceva despre scoala de aici, un tronson mic din ea, asa cum am vazut ieri, la o activitate, la care am participat. Este vorba de modul cum se face ADMITEREA LA COLEGII SI LICEE, DUPA ABSOLVIREA CELOR SAPTE CLASE ELEMENTARE [ PRIMARE ] - ca aici am vazut ambele denumiri, dar mai mult ELEMENTARY SCHOOL. In acest an, nepotul meu, IONUT, caruia aici ii zic THOMAS, dupa numele de botez, IOAN TOMA, termina sapte clase elementare, urmand sa -l inscrie la COLEGIUL THOMAS MORUS, aflat in apropiere de scoala actuala, de care o desparte doar o baza sportiva, pe care o foloseste si scoala de acum. Daca la noi, inscrierea consta in a completa o cerere si a o depune la secretariatul scolii, aici, lucrurile stau cam altfel, sau complet altfel, singura asemanare fiind cererea. Din timp, conducerea scolii, organizeaza OPEN SCHOOL DAY, ziua portilor deschise la scoala. La acest Colegiu, ea a avut loc ieri, incepand cu orele 6.30 post meridian, care s-a anuntat prin mass media si prin raspunsuri la intrebarile doritorilor. Ea a inceput printr-o adunare in GYM =Sala de gimnastica a colegiului, pregatita in mod corespunzator. cu tribune montate, scaune, afise, pliante si muzica. Au venit viitorii candidati cu parintii si alte rude, asa cum a fost la noi, ca am mers toata trupa. Sala s-a umplut.Remarc procentul mare de candidati cu parinti nealbi, dupa cum am apreciat, cam jumatate. Culoarea majoritara, a fost de la saten si pana la brunet inchis. Erau si blonzi sau de culoare neagra, dar mai putini. Aceasta este compozitia populatiei orasului, si de ce nu, a Canadei. A luat cuvantul directorul colegiului, care intr-un lung speach, a aratat ce se face in colegiu, pe linie de invatamant, pe linie artistica si sportiva, dar si religioasa, sociala si umanitara. Toata cuvantarea a fost dublata de prioectii pe doua ecrane mari. Au urmat intrebari, raspunsuri si cuvantul unei foste eleve si a unei actuale eleve. Aproape la toti participantii, li s-au distruibuit pliante cu scoala si aspecte din scoala. Dupa o pauza, in holul scolii, unde era organizat un bufet rece gratuit, a urmat vizitarea scolii. In acest timp, orchestra si corul scolii, imbracati in costume de gala, au interpretat melodii antrenante, pe placul tinerilor.Orchestra si corul erau compuse din aprox. 80 persoane de stuctura etno -rasiala, care respecta procentajul general. Un dirijor din cei doi, era dupa aspect, chinez. Astea nu au nici o importanta, totul mergand in armonie si intelegere, fara nici o discriminare cat de mica.Am scos in evidenta multiculturalitatea vietii de aici si deplina egalitate, reala, intre toti cetatenii. Pentru vizitare, s-au organizat din scoala, persoane din cadre didactice si elevi, care a luat grupurile de vizitatori si i-au plimbat prin scoala.
La vizitarea scolii,subliniez cateva aspecte. Asa cum am mai acris, toti peretii scolii sunt tapetati cu mii de fotofrafii color cu aspecte din scoala, poate chiar zeci de mii. Am vazut tablourile absolventilor cam cu 40 ani in urma si pana azi. Ca un aspect general, toate clasele au aparate de proiectie specifice, table speciale cibernetice in majoritate, pe care nu se mai scrie, ci prin actionarea unor puncte de pe un panou de comanda, apare scris continutul ce trebuia scris, precum si vizualizarea unor materii, ca anatomia, geografia, istoria. Ni s-a facut o demonstratie la cabinetul de matematica, unde ni s-a prezentat o teorema si un exercitiu. Elevii au asa ceva la masa lor, si nu mai ies la tabla. Aceste pupitre sunt conectate la aparatul corespunzator al profesorului, care vede pe loc stadiul rezolvarii, raspunsurile si corectarea lor. Ele sunt dublate sonor, la elevul cu care profesorul discuta. Pe masa erau prezentate manualele de matematica din fiecare an. M-am uitat la toate, dar mai ale la clasele 11 si 12, constatand ca se face matematica serioasa. Mai remarc cabinetul de anatomie, unde pe langa tot felul de mulaje, se invata si acordarea primului ajutor, facandu-se demonstratii. Am vizitat atelierul de fotografie si intiere in cinematografie, apoi un atelier de confectionat chitare, unde elevii invata acest lucru, dupa care salile de muzica, unde in doua sali mari, se invata cantatul la instrumente muzicale si corul scolii --acestea facandu-se inafara programului.Pe tot timpul vizitarii, aceste formatii au cantat non stop.Am mai vizitat sala de calculatoare, unde se invata, lucrul avansat cu ele, deoarece cunoasterea calculatorului si lucrul cu el, este o conditie la admitere. Cam aceasta despre vizitare. O activitate care difera de la noi, care nu exista, este EXAMENUL TEST CARE SE DA IN ZILELE ACESTEA,constand din teste tip grila dar si intrebari si raspunsuri, precum si examen practic. Dupa acestea, daca se incadreaza in exigente, elevul este admis la Colegiu. Inscrierea este pana in 20 ianuarie, examenul -test este in 23 ianuarie, iar confirmarea sai infirmarea in 28 la 29 ianuarie. Se fac toate astea mai devreme, pentru a da posibilitatea elevilor, ca in caz de nereusita, sa caute alte scoli. Pe tot parcursul adunarii si a vizitei, am observat o atmosfera destinsa, o buna dispozitie dublata de un usor umor englezesc, usor ironic si usor flegmatic. Cam aceste am avut de relatat, intr-o prima impresie. Salutari cu drag la toata dinastia -Bunicul.
La materialul trimis, fac o rectificare. Examenul va fi doar TEST si nu TEST GRILA >COPIII inca nu stiu de test grila.
--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Sunt de acord cu tine privind demonstratiile. Ca sa diversificam tematica, am sa scriu mai pe scurt despre o categorie de oameni necajiti - ca sunt si pe aici, poate mai putini, comparat la nivelul de viata de aici. Este vorba de cei care-si castiga existenta adunand, sticle si doze de material plastic sau carton presat, apoi de cei care cersesc - ca sunt si pe aici ceresetori si,cei care presteaza munci ocazionale, dar cu totul ocazionale, in schimbul unei remuneratii sau alimente, in cantitati mici, ridicole. Cea mai numeroasa este cea care aduna sticle din sticla sau plastic, precum si ambalaje din plastic tip borcan, care au continut bauturi, sucuri, sau doze de bere si sucuri. Pentru unii este o adevarata industrie, ocupatie in stil mare, formand echipe intregi care aduna asemenea materiale. Acestia au intelegere cu marii consumatori de diverse bauturi, care sunt localurile de alimentatie publica si care stiu cand sa vina sa adune aceste deseuri. Sunt puncte de colectare numite BOTLE DEPOT, care le aduna.Am vazut cetateni, in mare parte imigranti, care vin cu portbagajele pline, cu sute de sticle si ambalaje. Castiga frumusel. Se plateste zece centi pentru o sticla de plastic de o jumatate de litru. douazeci centi pentru una similara din sticla. iar pentru cele de un litru, suma este dubla. Am stat si observat ca unii au castigat si peste 100 dolari la un transport. Facand cam un transport la trei zile, lunar castiga peste o mie dolari. Acestia sunt categoria ce aduc industrial. Mai este o categorie, amarati, cara cauta in gunoaiele care le scot locatarii cand este zi de gunoi. Acestia umbla de la tomberon la tomberon, de la cutie la cutie, cauta asemenea materiale, indiferent de vreme, cu o traista sau un carutz, gasind cate ceva. I-am vazut, sunt emigranti saraci si fara venituri, sau cu venituri mici. Sunt ceva in genul celor de la noi, care aduna ambalaje de tot felul, constituind singura lor sursa. Relativ la cersetori, sunt si pe aici, dar mai discret. Tehnica lor este diferita, actionand mai discret si mai putin vocal. Sunt mai putin ca la noi, dar sunt. Unii stau pe jos, la colt de strada, sau rezemati de stalpi, copaci sau pur si simplu umbla pe strada si cer discret, fara a banui ca ei cersesc.Unii din ei sunt drogati, fiind ocoliti de populatie, nestiind ce reactii pot avea. Am patit si eu cu asemenea specimene, de abea scapat de ei. Pe acestia, politia ii cauta si retin cu hotarare. Multi din acestia, cer tigari, dar discret, sau culeg chistoace. Dintre acesti amarati, sunt persoane care se ofera sa faca orice munca, in schimbul unei retributii in bani sau mancare. Acestia se vad de departe, fiind cu haine ponosite, murdare, cu o lipsa acuta de igiena, urmaresc trecatorii si reactiile lor, pentru a aborda pe cei dispusi sa-i ajute. Am vazut la magazinele de legume - fructe, din acestia care sunt folositi la transportat lazi, gunoaie si primesc ceva. Deci sunt si pe aici, dar mai putini, mai putin vocali, pasnici, mai putin drogatii, care au alt comportament.
Salutari cu drag la toti --Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Iti scriu o gluma adevarata, iesita dintr-o intamplare adevarata. Scriitorul si dramaturgul clujean VIOREL CACOVEANU, care a scris acum vre-o 40 ani si mai bine,piesa NOTA ZERO LA PURTARE, jucata cu mult succes atunci, dar din ce motive nu s-a mai jucat ; apoi celebra piesa UN OM MUSCAT DE OAIE, cu Dorel Visan intr-un rol memorabil, s-a dovedit a fi un romancier la fel de bun, caustic si nepartinitor. Printre ultimele lui romane, sunt romanele PILAT DIN PORT ; INVINSII SI VESNICA INCHINARE. Toate trei le-am citit, iar ultimele doua, de doua ori. Eu le-am gasit deosebit de interesante si instructive. Poate am sa fac candva, recenzia lor, mai ales ca unul se refera la Ardeal si in special Sibiu si Cluj - dupa razboi, iar al doilea, este un roman fascinant despre grupul anticomunist a lui Teodor Susman din RACHITELE.In romanul VESNICA INCHINARE < vechiul chestor al politiei Sibiu, a fost inlocuit cu muncitorul ceferist si lider sindical,GHEORGHE CRACIUN, care fiind chemat la judeteana de partid, unde era CONSTANTA CRACIUN, i s-a dat termen pana a doua zi la zece sa accepte sau nu. A plecat si el sa se consulte cu prietenii buni, printre care ajunge si la bunul sau prieten inca de la ATELIERELE CFR CLUJ, unul RELU, de prin partile AIUDULUI. Din una in alta, ajung si la episodul cu BATISTA.Tatal acestui Relu, locuia langa Aiud, avand o vie frumoasa si deci vin suficient. In timpul trecerii trupe;or sovietice prin sat, la el a fost cantonat un capitan rus cu niste subordonati. RUSUL < DAND DE VESTE CA ARE VIN < I_A BAUT TOT VINUL CU OAMENII LUI < FOLOSIND PENTRU EL OALA DE NOAPTE A BATRANEI < CARE ERA BOLNAVA LA PAT.Povesteste cu mult haz cum se mandrea rusul cu oala, ca era colorata si cu flori. Cum batranul., desi avea peste 80 ani, era in putere si lucra in gradina, fapt ce i=a atras atentia rusului in mod admirativ. La un moment i-a venit sa-si sufle nasul, dar cum nu avea batista, l-a suflat jos, cate o nara, pe rand. Vazand ce face batranul, rusul se enerveaza si ii spune in mod rautacios :GOSPODIN, NET CULTUR ; la care Batranul ii raspunde : CULTUR IEST, NET BATISTA. Ii pomeneste ceva si de olita, dar cu aceasta nu s-a prins. Era s-o incurce cu rusul, care s-a enervat, trecandu-i dupa o betie strasnica. Aceasta este intamplarea, adevarata, cu personaje adevarate, asa cum sunt toate aceste carti, de care, sper, ca vom mai vorbi.
Cu mult drag --Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Aseara ti-am scris o gluma reala denumita Batista .In aceeasi carte cu bancul cu Batista , mai apar ceva bancuri , din care relatez doua , spuse de persoane importante ai momentului . Primul a fost spusa de un om important de la SIBIU , primita favorabil de PETRU GROZA , atunci prim ministru, si suna cam asa : " Care este deosebirea dintre un partid politic si un membru de partid deviationist . ?In timp ce partidele merg , cand la stanga , cand la dreapta , un deviationist , merge numai inainte . " Al doilea banc : Un soldat de pe front scrie acasa , cam asa :Noi inaintam mereu , cu rusii dupa noi . Daca merge tot asa , in curand ajungem acasa . ".Cu drag--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
De 24 ianuarie, zi de mare importanta in istoria noastra nationala, una din cele trei zile sfinte pentru noi, cand ar trebui sa fie un consens national, o armonie, fie si artificiala, repet, aceasta zi, astazi mi-a lasat un gust amar. In loc de consens national, ziua de astazi, ca si celelalte, de ani de zile a fost o zi de dezbinare nationala, de porcaiala politica, care a deviat sensul acestei zile. Daca s-ar face un sondaj privind cunoasterea semnificatiei acestei zile, am indoieli ca ar cunoaste multi aceasta. Parca suntem blestemati, ca zilele mari din istoria noastra, in loc sa o sarbatorim cum se cuvine si sa aducem un omagiu marilor nostri inaintasi, le transformam in zile de balci politic, chiar daca protestele sunt legale. Imi permit sa fac o comparatie cu 24 ianuarie 1959, cand s-au sarbatorit 100 ani de la Unirea Principatelor, zisa si mica Unire. Manifestarile au tinut toata ziua, culminand cu o grandioasa Hora Unirii, cat este Piata Unirii din Cluj, la care s-au prins cunoscuti cu necunoscuti, de-avalma, iar in jurul statuii lai Matei Corvin, era al doilea inel de dansatori. Relatez poate un caz unicat din aceasta zi. In unitate erau un numar mare de ofiteri tineri, unii din ei, pusi mereu pe shotii.In unitate, era coleg cu noi, dar ceva mai in varsta, un locotenent de etnie maghiara, pe nume -LOGA ANDREI, pe romaneste si ANDRAS, pe ungureste. Deoarece acest locotenent s-a dovedit a fi un paracios, mai pe scurt informator, fiind detestat de colegi si ocolit cam de toti, acestia - colegii lui, s-au inteles sa-i dea o lectie, cu ocazia zilei UNIRII PRINCIPATELOR UNITE --24 ianuarie, si sa-l urce liber sau fortat pe statuia lui Matei Corvin.
Vre-o 5 dintre ei, s-au facut prieteni buni cu Loga, in aceasta zi fiind in centrul atentiei si amabilitatii acestora, dar cu un scop precis, acela de a -l determina sa faca cum vor spune ei mai tarziu. Ca atare, l-au luat intre ei in hora,l-au facut sa se simta fericit si important, insa nu a observat ca acestia il atrageau cu hora cat mai aproape de statuie, formand al doilea cordon de dansatori in jurul lui Matei. Ca sa aiba curaj, au luat ceva tarie la bord, ametindu-l si pe Loga. Cand cordonul a fost suficient de aproape de statuie, la un semn, s-au desprins din hora, luandu-l si pe Loga cu ei. Acesta a ramas nedumerit, nestiind se se petrece, motiv pentru care. i-a intrebat de ce s-au oprit, la care unul mai smecher dintre ei, i-a raspuns ca o sa vada imediat. L-au inconjurat pe Loaga, si - nici una, nici doua, --i-au poruncit sa urce pe cal. Loga a luat-o ca pe o gluma, dar grupul tot mai agresiv, l-au somat sa urce, ca altfel o pateste. Vazand ca nu-i de gluma, a inceput sa se lamenteze, ca nu poate, existand pericolul sa se accidenteze. Loga a refuzat, grupul trecand la masuri de a-l forta. Cum erau civili, l-au apucat cu totii si l-au suit pe postamentul de piatra de sub statuie. Cum Loga a inceput sa planga, i-au spus sa urce ca altfel o incaseaza de la ei, aplicandu-i cativa ghionti bine plasati, pe neobservate. Cei cinci, au inceput sa-i dea actiunii lor o tenta nationalista, nefiind dispusi sa cedeze. Cu chiu cu vai, mai singur, mai fortat, a urcat pana sub burta calului, dar nu fara pericole si intr-un echilibru destul de precar, putand cadea in orice moment. Fiind un moment inedit, lumea s-a adunat in jur si privea distrata si mirata de actiunea temerarului. De acolo, a fost somat de acest grup. sa cante Hora Unirii.Acesta vazand ca nu este de gluma, a cantat cat stia, destul de stalcit, dar a cantat. L-au somat sa urce mai sus, dar s-a renuntat, existand un mare pericol de a cadea si accidenta. In sprijinul lui Loga, au intervenit si multi dintre privitori dar necunoscuti. Ca urmare, au cedat si l-au ajutat sa coboare. Totul a decurs fara incidente si accidentari, dar cu o oarecare agitatie in piata, fiind vazuti de participantii din piata. Repet, faptul ca, la nici o aniversare din acei ani, nu s-au intamplat ca cele de astazi, fiind,atat pe teren cat si in mass-media, o zi solemna, care era respectata de tot natul tzarii.
DOAMNE AJUTA > Cu mult drag --Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Iti relatez o intamplarea care pare de necrezut, care pare ca nu se poate intampla asa, insa este absolut reala, petrecandu-se ca mai jos. De data aceasta nu dau nume reale, ci fictive, din motive lesne de inteles. Personajul principal imi este cunoscut inca din anii tineretii, dar nu prieten, si nu vreau sa am eventuale reprosuri din partea lui. Din aceleasi motive nu voi da fostul loc de munca, nici varsta, spunand doar, ca este pensionar. Intamplarea a avut loc cu multi ani in urma, cam peste un jumatate de secol. Sa-l numim Marin, de exemplu. Marin al nostru este o persoana inalta, cam peste un metru si optzeci centimetri, suplu, atragator, cu mare lipici la fete, guraliv si mare afemeiat, smecher, cu tupeu si mincinos cat incape. Din cate spune, nu se poate sti care este adevar si care este minciuna, asta in ce ma priveste. La un moment dat apare cu o fata, sa-i spunem Rozica, frumusica si bine structurata, vesela si fericita, la bratul fantelui nostru. Cum fetele erau irezistibile la farmecele lui, iar acesta avea un lipici deosebit, cadeau usor in plasa lui si ii cedau. Asa s-a intamplat si cu Rozica nostra, care a ramas gravida. El a vrut ca ea sa mearga la chiuretaj si sa scape de sarcina, dar a intampinat rezistenta hotarata a fetei si a parintilor ei, care nu au vrut cu nici un chip. In timp, situatia a degenerat in certuri si conflicte care mai trebuia putin ca sa devina violente. Fata si parintii voiau numai si numai sa se casatoreasca, ceea ce Marin al nostru a refuzat de fiecare data.Situatia a inceput sa fie cunoscuta prin urbe, care fiind mica, s-a raspandit repede, devenind jenanta. L-au amenintat cu bataia, dar nu i-a fost frica, avand si el, dupa cate stiu, persoane de aceeasi varsta care il aparau fizic. Disperati, parintii fetei cu fata, au mers la conducatorul institutiei unde lucra acesta, in audienta, cerand ajutorul. Chemat la conducere, acesta a refuzat din nou sa se insoare cu fata, desi se cam vedea rotunjeala sarcinii. A fost chemat de mai multe ori, dar degeaba. Situatia a ajuns la cunostinta conducerii superioare acesteia unde lucra Marin, care presa sa se rezolve. Fiind chemat din nou, a refuzat, dar i s-a pus in vedere ca daca nu se casatoreste, va fi schimbat din functie si mutat, prin dispozitia organului superior, la o institutie periferica, unde nu era inghesuiala pentru posturi. Vazandu-se strans cu usa, in cele din urma, accepta sa se casatoreasca cu Rozica. Am uitat sa spun ca Marin era oltean, din categoria cea mai reprezentativa. Toate bune si la locul lor ; stabilesc data nuntii si detaliile, el punand doar conditia ca casatoria la Primarie, pe atunci Sfatul Popular, sa se faca cu o saptamana sau doua inainte, cu tot tipicul si fastul timpului de atunci, urmand ca el sa se mute lac ea, iar cheltuielile sa fie suportate de parintii fetei. Dupa aceasta se fie un ospat si la casa baiatului, in Oltenia. Tot ce a pretins Marin, a fost acceptat de parintii fetei fara rezerve. Au stabilit ca la data si ora prezentarii la Primarie, sa vina separat acolo, cu alaiul fiecaruia, fiecare avand cele necesare acestui eveniment. La ora stabilita, vine alaiul miresei, costumati si pregatiti dupa datina, inclusiv cu un taraf, pe atunci celebru, parca din Frata, Ajunsi acolo se pun pe asteptat, dar in sunetul muzicii, participantii se cinsteau, fiind o buna dispozitie generala.Timpul trecea dar mirele cu a lui ceata nu venea si nu erau semne ca vine. A trecut demult timpul de intrare la Primar, si el nu aparea. Intr-un tarziu, se apropie de nuntasi, sa le zicem, un cetatean inalt, care s-a dovedit a fi mirele. Uluiala a fost generala, urmata de o rusine generala. A aparut in haine de zugrav, manjite cu var, cu o sapca murdara pe cap, cu niste pantofi stalciati si murdari de var, avand in mana o galeata cu var si o bidinea. Pe fata avea stropi ca de la varuit. Dupa uluiala, a urmat scandalul.Parintii si rudele fetei s-au scandalizat, si pe buna dreptate, de cum a venit mirele, dar acestuia nici ca-i pasa. Le-a spus ca a venit pentru casatorie la Sfat si sa intre. Au urmat momente penibile, ca la balci. Le-a spus scurt ca daca nu vor, el pleaca si a terminat de tot, vina fiind a lor. De voie, de nevoie si cu toata rusinea au intrat la Primar, care si acesta a ramas ca blocat cand l-a vazut, nemaiavad asemenea situatii, nici macar pe aproape. Marin al nostru, i-a spus primarului ca vine direct de pe santier, ca n-a avut timp sa se schimbe si sa vina cu nuntasii, cerand sa-i cunune. Primarul, vazand ca sunt indeplinite conditiile legale, si constatand ca acesta vine direct de la munca, a legalizat casatoria, dupa tipicul stiut si stabiliut. Dupa ce au iesit de la Primar, le-a spus parintilor fetei si acesteia, ca el pleaca avand treaba, urmand sa dea divortz. In loc sa fie veselie, a rezultat o mare tristete, la unii, iar la altii, ironii si glume de acest gen, acestia continuand sa cante si sa joace dupa muzica, insa evenimentul fost ratat complet si definitiv. Situatzia aceasta mi-a fost spusa de prietenul de camera la o gazda in oras, caruia Marin i-a spus ce a facut ca sa se casatoreasca dar s-o compromita pe fata, ceeace este profund imoral. Mai departe nu stiu ce-a facut, stiind doar ca au divortat, fata a nascut si nu s-a mai casatorit, iar Marin al nostru platea pensie alimentara. Aceste ultime detalii, mi le-a povestit el, desi nu eram prieteni buni ci numai cunoscuti. Cu aceasta am incheiat povestirea mea.
Salutari cu drag la toti, cu prioritate absoluta dinastiei Potra.
--Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Sa mai inaintam un pic cu ale noastre.Ti-am scris ca am fost la un Concert Simfonic, aceasta cu ocazia aniversarii a 50 ani de la casatorie. Nu pot sa spun ca a fost ceva deosebit, dar a fost un eveniment inedit, in sensul ca a fost prima participare de cand sunt in Lumea Noua. Concertul a avut loc la Teatrul ORPHEUS, din zona zgarie norilor, numita DOWNTOWN, pe romaneste ORASUL DE JOS.,incepand cu ora 8 post meridian. Din exterior, nu pare a fi teatru, ci o cladire mai mare, mai frumoasa, daca nu ar avea scris denumirea cladirii.Incerc sa scriu comparativ cu Teatrul National din Cluj-NAPOCA, care, pentru mine, este cel mai frumos teatru din tara. Ca aspect general, teatrul din Vancouver este mai lat, cam cu o treime, care se resfrange asupra intregii suprastructuri. Holul este ceva mai mare,cam pe doua nivele, daca se poate spune asa, pentruca cele doua nivele sunt foarte aproape unul de altul, abea vizibil. Diferenta majora este ca acest teatru nu are balcoane de jur imprejurul salii, mai putin scena. Are un singur balcon in spatele salii care se intinde cam pe o treime din sala, fiind destul de mare. Sala de spectacole este mare, lata, cu doua intrari din hol ; nu are usi laterale. Dupa mine seamana cam cu sala de la cinema Florin Piersic, dar are doua culuare de acces. Sala de spectacole este mai lata, dar nu mai adanca, cu o structura frumoasa, cu coloane poleite, cred ca aur, incastrate in zid.Daca ar fi sa compar, scna si partea din fata a salii, as asemana-o cu Catedrala Franciscana din Piata Muzeului, de langa Liceul de Arta.Una peste alta, este o sala frumoasa, de forma generala ca dimensiuni, patratica, fata de cel din Cluj, care este dreptunghiulara, inalta si cu mai multe randuri de balcoane. Concertul a fost sustinut, asa cum am spus, de Orchestra din Vancouver, compusa cam din 60 persoane. Nu are rost sa prezint compozitia orchestrei, limitandu-ma sa afirm ca ponderea o detineau instrumentele cu coarde, de toate felurile, ca si cele de suflat. Cocertul a inceput cu o Simfonie de Gustave Mahler, dar nu insist. In mare parte, mi-a placut, dar si mai mult cand a cantat o solista la vioara, dupa aspect, chinezoaica, care a fost bisata indelung. A urmat un concert din valsurile si alte lucrari de Strauss. Am recunoscut Povestiri din Padurea Vieneza, apoi Dunarea Albastra si in final Marsul lui Radetzki, care a fost bisat indelung, cu sala in picioare. Dirijorul s-a dovedit a fi o persoana simpatica. glumet, pus pe giumbuslucuri .Cam un sfert din timp, a glumit spunand glume din viata compozitorilor cunoscuti, precum si aspecte din viata sa. A fost ca momentele vesele, la un concert de muzica populara din Cluj, cum era celebrul si regretatul Zeno Turdeanu. Ca si la acesta, aici, lumea s-a amuzat copios. Privind vestimentatia spectatorilor, nu am de adaugat decat ca nu a fost deosebita, multi venind cu tinuta de strada, doar ici si colo mai erau in tinuta de seara. In pauza, a fost bufet rece, contra cost, bogat si variat Nu am cumparat dar m-am apropiat sa vad cate ceva. Mi-a atra atentia, marcajul electronic la vanzarilor, unde fiecare vanzatoare, marca ce a vandut, prin simpla atingere a unui mic ecran. Concertul s-a terminat la ora 11 post meridian. La drumul spre casa am vazut multimea de barbati, tineri si mai putin, stand la coada sa intre la cluburile de noapte, dar si afluenta de consumatori la carciumile de pe traseu, numite PUB-uri.Am mai vazut cate un homeless si ceva femei de meserie. In rest totul era liniste, mai putin circulatia auto.
Cam asta este,
Salutari cu drag la toti - Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Un aspect important in viata Clujului, l-au jucat HOSTEZENII.Putini stiu cand au venit si de unde au venit. Hostetezan este un locuitor dinafara orasului, stabilit in afara perimetrului orasului de atunci. Hostezenii sunt locuitori, deci, stabiliti inafara orasului.Ei provin din zona Calata, apoi din Salaj, si stabiliti la Cluj, cu aprobarea conducerii de atunci a orasului. S-au dovedit a fi buni gospodari, buni legumicultori, si pe care, noi, i-am regasit in zona luncii Somesului, unde a fost CUG-ul, Cartierul Marasti si in cartierul Gheorghieni, unde este cea mai manoasa zona, cu pamanturi deosebit de manoase. Ei au venit la Cluj, prin secolele 16 si 17, de frica unor framantari si si pedepsele ce ar urma. Sperau ca aici sa primeasca o protectie si sa fie mai in siguranta. Ei s-au inteles foarte bine cu o alta etnie, venita la Cluj, Fiind vorba de bulgari, stabiliti aici in sec 19si veniti din sud, pe motive de prigoana nationala. Aici au gasit protectie, putand sa -si puna in valoare talentul de zarzavagii, introducand cultura intensiva a legumelor, metoda preluata si de hostezeni. De exemplu, irigarea zarzavaturilor, prin vestita roata a bulgarilor,de pe canalul morii, acum disparute. De la bulgsri, a ramas cartierul Bulgaria, iar hostezenii, s-au restrans in zone mai putin atinse de demolari. Hostezenii se intalnesc in piata. la Hala, unde isi vand produsele, apreciate. Aproape toti sunt de etnie maghiara, cultivatori de elita, asa cum sunt romanii banatani, pe care ii gasim si la Cluj. Cam astea sunt aspectele ce le-am dorit sa le scriu, cam dezlanat, din cauza zgomotului la TV.
Cu drag - Bunicul.
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Salut Ghita!
Iti scriu o intamplare, povestita mie de un bun prieten numit Misu,coleg de unitate si de gazda, la MATRASZ NENI, cea mai buna gazda, fie-i tarana usoara. Acest Misu era un baiat frumusel,cu mult lipici la fete, vesnic in lipsa de bani, vesnic cu ochii dupa fete si in mare parte din timp pe la localuri. Era prieten bun cu un alt fante, gagicar, afemeiat, mincinos, dar frumos, inalt si bun de gura. Nu ma leg de activitatea lor profesionala, care era OK., sau asa cred, ca nu am cadere sa judec. Acest Misu, nu-mi povesteau aventurile lor, cu toate ca venea cam des acasa, la gazda, obosit, sifonat, murdar si flamand. De data acesta, aventura la care au luat parte, l-a obligat sa-mi spuna, fiind fortat de imprejurari. Cam prin luna septembrie din anul 1960, pe la inceputul ei, vine cam tarziu acasa, tot manjit de pamant, pantalonii rupti in cateva locuri, fara sapca si speriat tare. Gafaia si vorbea sacadat. Cand l-am vazut, am crezut ca a avut un accident sau ca l-a atacat vre-un grup de raufacatori. L-am intrebat dar nu era coerent, nerevenindu-si.Uitandu-ma mai atent, am vazut ca si vestonul era rupt, iar in rupturi, se vedeau urme de rani, unele chiar sangerande. Gazda, Matrasz Neni, s-a speriat si ea tare, aproapa plangea, intreband si ea ce s-a intamplat. Dupa ezitari, a inceput sa ne spuna.Se intelegeau bine, vorbind numai ungureste intre ei.La fel, si prietenul sau,era maghiar, intelegandu-se perfect. Va scriu ce ne-a povestit el. Umbland amandoi prin Manastur, care era cel vechi, inainte de a se construi noul cartier, au intalnit doua tinere, frumusele, vesele si, care s-au prins repede in vorba. Au umblat prin cartier, pe la restaurant, si, din vorba in vorba, fetele i-au poftit se le faca o vizita in aceasta seara, dupa ce se lasa intunericul, spunand ca sunt singure. Ei s-au bucurat, sperand la mult mai mult in aceasta noapte. Le-au spus ca lasa poarta deschisa, nefiind nici un pericol pentru ei. Cam pe la 8 seara, amandoi se infiintaeaza la poarta casei ce li s-a spus, undeva in zona Colina, unde era un grup de case, acum demolate. Deschid poarta care nu era incuiata, si merg spre camera unde era aprinsa lumina. Merg fara nici un incident pana aproape de trepte, cand de dupa casa, apar ca fulgerul trei dulai, fiorosi, care cu niste maraieli fioroase, se reped la ei. Acestia nu aveau nici macar un bat cat de mic. Surpriza si spaima a fost totala. Dau sa fuga spre poarta dar cainii sar pe ei. Cu cainii peste ei, ajung aproape de poarta, muscati, cu hainele rupte, fara sepci, strigand cat puteau la fetele din casa, Cand situatia a fost groasa de tot, cele doua femei, ca nu erau fete, apar in tarnati, cheama si potolesc cainii, izbucnind in rasete ironice si vorbind urat de acestia. Au vrut sa mearga in casa, dar apare alt pericol, la fel de mare. Din casa iese un grup de barbati,cu bete in mana, care au inceput sa coboare scarile, sa vina la ei si sa-i ia la bataie. Toti vorbeau maghiara, dar si eroii nostrii raspundeau in ungureste. Vazand ca situatia este foarte groasa, folosind toata viteza de care erau capabili, ies afara pe usa, continuand sa fuga cat puteau pe strada, spre cartierul Grigorescu. Zona, pe atunci avea alta configuratie. Se opresc la o balta din zona si se spala oarecum, dupa care. fiecare a luat-o spre casa, pe jos, ca in halul in care erau, riscau sa fie retinuti de cetateni sau patrula. Spre casa a venit prin locurile cele mai intunecoase. Gazda, fiind un pic si felcera, il spala si dezinfecteaza ranile, pansandu-l unde era cazul. Gazda merge, numai ea stie pe unde si aduce niste injectii antitetanos., parca doua, facandu-i una cand s-a intors. In starea in care era nu putea merge la serviciu, rugandu-ma sa spun la serviciu ca si-a scrantit piciorul si o mana. Minciuna a prins, cerand sa i se acorde o saptamana cel putin, concediu care nu l-a luat. Cum hainele ii erau rupte, i-am dat de ale mele dar erau scurte., motiv pentru care si-a procurat altele, Dumnezeu stie de unde. In saptamana scursa,i-a mai facut niste injectii, pe care M isu le-a platit scump, ranile s-au inchis majoritate, cazul incheindu-se cu bine. S-a auzit ceva pe la unitate, cred ca de la prietenul lui, care era mare guraliv. dar treba s-a stins. De atunci, Misu al meu s-a linistit un pic, dar totusi a continuat cu preocuparea lui de baza, ca cea descrisa mai sus.Cam asta a fost.
Salutari cu drag la toata dinastia, cu mult drag - Bunicul
Rezolvaţi online sute de şarade
Puteţi încerca şi Pontes Şarade, o aplicaţie pentru Android cu toate şaradele de pe acest forum
Scrie răspuns