Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

alea le-am vazut si eu. am terminat deja somnambulii. mi s-a parut destul de ok. m-am apucat acum de cealalta....
frger
Soldat
Mesaje: 3
Membru din: 19 Feb 2009, 21:34

Mesaj de frger »

"Les mots" de J. Sartre
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu se compara niciuna cu Umbra sau Protectorul, dar... merg, in Mana dreapta a diavolului sunt interesante cosmarurile fetei aceleia...
Nici nu mai stiu ce sa citesc acum... sunt in totala lipsa de inspiratie. Dati-mi o idee!
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Eu am citit ieri "Clive Cussler - Dragonul". Este o carte tipic americana, in care un magnat japonez incearca sa faca din Japonia cea mai puternica tara de pe glob. E o carte de actiune, in stilul filmelor de la Hollywood, cu agenti sub acoperire, tehnologie de ultima generatie, Delta Forces, CIA etc. Merita citita, desi e cam exagerata.

O alta carte la fel de interesanta, dar care analizeaza mai in detaliu urzeala spionajului este "Cameleonul". Am uitat cine a scris-o, dar o gasiti in biblioteca.
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Tocmai am terminat "Orasul revolverelor mute" a lui Howard P.. Am ras cu lacrimi. Doi tipi isi schimba identitatea si odata cu asta isi preiau si soarta... :)
Acvuma am inceput "Ratiune si simtire" a lui Jane Austin. E draguta si cred ca mi-a trezit dorul de cartile clasice...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am luat la recitit cele patru carti de Serge Brussolo pe care le avem prin biblioteca... Are tipul asta o imaginatie... ceva de speriat...
Oare cine ar gasi un alt titlu in afara de: Mancatorii de ziduri, Lacate carnivore, Febra sau Cosmar de inchiriat? Tare as mai vrea inca ceva de el. Stiu ca a scris foarte multe, una chiar si in 2009 deja.
Imaginatia astuia e iesita din comun, e tare cu acizii lui corozivi, cu chesoanele metalice si tot felul de secretii si supurari. :shock:
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Neratzoula
Caporal
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2009, 23:35

Mesaj de Neratzoula »

In fine, iata-ma si pe mine aici. :)

Eu am descoperit ascultatul cartilor audio dupa multa vreme de cind nu am mai putut citi carti obisnuite. Am inceput sa descarc carti in limba engleza, pe care le-am gasit foarte bine citite.

Genul meu preferat este Scifi. :) As putea spune multe despre multe carti pe care le-am ascultat, dar ar insemna sa scriu pina miine dimineata. :) Astfel incit, am sa mentionez doar una din seriile mele preferate, pe care am terminat-o anul trecut, si pe care am inceput-o din nou, si o voi reincepe tot mereu. :) Este vorba despre Dune. E o serie care cuprinde in total 15 carti, si destul de lungi.

Acum poate unii vor zice ca Dune si literatura Scifi nu se situeaza la acelasi nivel cu literatura "clasica". Dar eu i-as contrazice. E adevarat ca Dune e destul de greu de urmarit - cel putin asa mi se pare mie - dar se gasesc in el destul de multe judecati de valare cit sa-l faca sa merite a fi citit.

Nu stiu citi dintre voi ati citit Dune, dar mi-ar placea sa gasesc pe cineva care sa-mi impartaseasca parerea despre el. :)
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

As avea nevoie de cat mai multe carti scrise de Herman Hese, iar daca cineva dintre voi le are dati un buzz!!! pe forum si stabilim detaliile pls!!!
Este autorul care scrie genul de lectura cel mai iubit de mine.
In biblioteca nu mai sunt carti pe care sa nu le fi citit, cu semnatura celui amintit mai sus.
In eventualitatea in care ma ajuta cineva ii multumesc anticipat!!!
Cu stima, Ovi
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Se pare ca Biblioteca Pontes nu mai functioneaza. Desi am introdus corect userul si parola, nun reusesc sa ma conectez.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu a fost de ceva timp vreo problema cu Biblioteca. Merge OK, sa nu cumva sa introduceti gresit user-ul si parola... Daca persista problema, se poate reface contul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Se pare ca lumea s-a plictisit de scris in legatura cu lecturile personale ori nu mai citeste...
Eu in ultimul timp am tot cautat o carte interesanta, dar... parca nu gasesc. Am ajuns sa citesc Jules Verne - Inconjorul Lunii, pe asta nu o citisem anterior. :) Poate mai recomanda cineva ceva bun din ceea ce exista prin biblioteca.
Apropo de biblioteca, se adauga destul de multe carti, jos in antecamera bibliotecii exista o statistica a numarului de carti intrate in lunar.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Ati rezolvat cu biblioteca, domnule Tichir?
Eu am citit o carte interesanta recent, "Rezervatia" de Russell Banks. Destul de socanta...
Acum am inceput Jeni Acterian "Jurnalul unei fiinte greu de multumit". Intotdeauna am crezut ca e greu de citit un jurnal, dar merge foarte usor.
Cu ceva vreme in urma am citit "Panza de paianjen" a Celei Serghi. A fost o carte care m-a cam consumat psihic as zice. M-a marcat destul de mult. Spre surprinderea mea insa, am descoperit ca versiunea care se gaseste in format audio la ANR nu este completa. Recent cartea a fost publicata de ceva cotidian, mi se pare chiar de "Cotidianul", dar s-ar putea sa ma insel si am inteles ca versiunea respectiva are multe pasaje in plus fata de editia citita pe casete la ANR.
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

salut.... nu stiu daca ati citit-o dar eu vreau sa va spun ca am gasit o carte care mi-a placut destul de mult... este vorba de lumea inversa de christopher priest.. aceasta carte este un s. f. in care erau un fel de oameni care puteau calatori in timp... sau cel putin un fel de calatorie in timp... treaba e destul de complicata... mai bine cititi si o sa vedeti...
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Din pacate, nu am reusit sa intru in biblioteca. Mesajul care imi apare cand incerc sa ma loghez este: Imposibil de afişat pagina
Pagina pe care o solicitaţi nu este disponibilă momentan . Este posibil ca situl Web să aibă dificultăţi tehnice, sau poate ar fi suficient să ajustaţi setările browserului.
Neratzoula
Caporal
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mar 2009, 23:35

Mesaj de Neratzoula »

Colectia completa de povestiri a lui Arthur C. Clarke de exemplu :)
Scrie răspuns