Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu citesc... sper ca nu veti rade, dar nu am apucat pana acum, nu s-a nimerit, Contele de Monte Cristo. Oricum, nimic de spus, Dumas, chiar daca ne-am invatat sa il privim cam de sus pentru ca de... ne-am emancipat tare, este unul dintre cei mai mari romancieri, are o capacitate iesita din comun in a-si contura personajele, nu am gasit nici o abatere, nici o discordanta in caracterul vreunuia din aceasta carte, cred eu, capodopera a francezului.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

De acord cu tine. Unele scrieri ale literaturii de masa nu trebuie privite de sus, desi ma tem ca termenul in sine are ceva de dispret in el. Eu nu am citit contele, dar am citit mai demult, de pe casete, doctorul misterios, si e, cum spunea si Gruia, un fel de lectie de istorie transpusa in proza. Chiar daca acolo personajele nu sunt asa convingatoare, tabloul istoric este.
Eu n-am mai apucat sa citesc nimic zilele astea. Cred ca ma apuc de Pe vremea fluviului amour a lui Machine. A, ba uite ca imi vine in minte ceva: desi am citit-o acum vreo trei saptamani... Jean paul sartre, cu usile inchis4e... o piesa de teatru, dar e tulburatoare ideea de infern modern in jurul careia e construita. Nu mai conteaza caznele, cat singuratatea, izolarea in propriul eu si lipsa iubirii, astea sunt componentele noilor torturi. V-o recomand s-o cititi, sau s-o ascultati, daca e in fonoteca, nu stiu, ca nu m-am uitat.
Joane
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da' de unde sa invatam si noi istoria?... Alta sansa oricum nu e ca sa stim si noi cate ceva despre Revolutia Franceza... tot Dumas cu al lui Doctor misterios ramane singura solutie. Sustin ca, desi e literatura de masa, adica... parerea mea, literatura ok pentru a fi citita, Contele se ridica mult deasupra mediei... Nu stiu daca mai gasesti usor o astfel de capacitate.
Revenind la istorie... literatura ne invata...
Chiar, ca veni vorba... cum am putea masura valoarea unui scriitor? Numar de cititori, judecati de valoare avizate (adica anume pareri ale anumitor indivizi in care avem incredere), parerea noastra personala?... Hai Ioana, am chef de o dezbatere, va astept pe toti cei care neavand ceva mai bun de facut, citim de zor...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Totuşi sunt Şi cărţi de istorie in sine pe care le poti citi cu aceeaşi plăcere ca şi pe un roman. Doar una îmi vine acum pe moment si aş recomanda-o celor care doresc să se iniţieze în istorie şi anume: Regii taumaturgi a lui Bloch. Cu siguranţă mai sunt şi altele pe care ar merita să le citim.
Gruia
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

e da,
asta e un roman fabulos...
M-a tinut treaz nonstop aproape pana l-am terminat.
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Ma bag si eu in seama dupa o groaza de timp, in primul rand pt a-i multumi Ioanei pt uploadarea Inclestarii Regilor.
Daca are cineva si prima parte "Urzeala Tronurilor", sau daca are timp sa o ia de la biblioteca si sa o scaneze, i-as fi foarte recunoscator.

De asemenea, as mai dori "Amurg" de Stephenie Meyer. Filmul nu m-a prins asa de tare, dar cartea cred ca trebuie sa fie bestiala.

Cu drag, al vostru cititor de S.F.-Fantasy, vesnic iubitor de Frank Herbert, G.R.R. Martin, J.R.R. Tolkien, Sorin
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Atat am tot auzit de Urzeala tronurilor, incat o voi incepe azi.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, greseala, de fapt Urzeala tronurilor era cea care nu exista. Deci voi incepe Inclestarea regilor. Promit ca il voi ruga personal pe Teo pentru Urzeala tronurilor daca inca nu a aparut, desi... stiam ca Ioana ar fi scanat-o.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Manule, Inclestarea Regilor este partea a II-a... deci, s-ar putea sa fie putin confuz
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Si voi cum?... Ati citit inainte partea a doua steptand-o intre timp pe prima?...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Eu am citit-o in engleza.
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Ioana
Sergent major
Mesaje: 73
Membru din: 08 Feb 2008, 11:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ioana »

Da, Manu, si eu am citit in engleza prima parte, - se numea the game of thrones, dupa aia am scanat inclestarea, si am continuat seria cu celelalte doua volume, tot in engleza. Le-am pus in biblioteca pe toate patru, oricum. Nu te apuca de citit pana nu se scaneaza prima parte, ca si asa actiunea e tare imbarligata... A aparut si urzeala la nemira, dar eu, in confuzia mea, am cumparat volumul doi din serie, fara sa imi dau seama, in librarie, cand trebuia sa stric aia 100 de euro, ca astea sunt una in continuarea celeilalte.
Sorin, n-am vazut traducerea romaneasca a cartii Twilight a lui stephenie meyer, dar, ca tot am auzit de ea pe un grup hi5, am luat-o de pe torente in engleza. O pun la upload in biblioteca, daca vrei. E despre vampirasi... adica un soi mai modern si neagresiv, care nu omoara oameni, hranindu-se doar cu animalute... dragut, dar eu prefer science fictionul mai putin conventional.
Ca tot mi-am adus aminte de vampirasi... are george r.r. martin o carte, Fevre dream ii spune, si e primul lui roman, dar e scris excelent, in ciuda chestiei asteia... nu pare o chestie de debut, decat poate, prin subiect. E cu un fel de vampiri, also, unul mai uman, celalalt rau, dar, cu toata conventionalitatea subiectului, personajele sunt superb conturate, si josua York, vampirul bun si capitanul Marsh, un capitan de vas cu care se imprieteneste Josua... e vorba de visul acestuia de a deveni uman... O sa vezi... Trebuie sa incarc si fevre dream deci. Ok. Acum ma duc sa ma culc... See you around.
Joane
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

@Ioana... da, in mare stiu despre ce e vorba, in Franta a fost o isterie Twilight si in plus m-am uitat si la film. Sincer mie imi plac toate genurile de S.F.-Fantasy, si tot cu vampiri am mai citit "Cronicile Vampirilor" de Anne Rice, dar in cartea aia vampiri sunt prezentati mult diferit de ceea ce stim noi.
Tot cu vampiri, mai este o carte interesanta a lui Stephen King "Salem's Lot".
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

Si o carte interesanta mai este si Negurile din seria Avalon de Marion Zimmer Bradley. E de tip fantassy. Pacat ca doar aceste doua volume din carte se afla in biblioteca. E o carte de nota 10...
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Au aparut in biblioteca inca doua carti de John Saul... M-am apucat de Somnambulii, mai este acolo si Mana dreapta a diavolului. Tot asteptam sa mai apara ceva in acest sens... in sfarsit surpriza...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns