Sarade in rubrica Divertisment

Sugestii, informatii de adaugat pe site si propuneri de categorii pentru forum

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Sarade in rubrica Divertisment

Mesaj de Campus »

Deoarece ma plictiseam de moarte in timpul unor seminarii interminabile cu averse considerabile de referate stupide am incput sa schitez uns cript pentru saradele de pe forum.
Incepand de astazi va puteti delecta completand sarade la adresa http://pontes.ro/ro/divertisment/sarade/sarade.php . Actualmente sunt peste 180 de sarade in baza de date (toate cele rezolvate din topic-ul "Sarada zilei"() din care vi se ofera spre dezlegare cate una la intamplare. Aveti posibilitatea isa va treceti un pseudonim cu care veti ramane inregistrati pentru intervalul de timp in care rezolvati saradele respective si veti contoriza raspunsurile gresite si cele corecte.
Inca o data vreau sa il felicit pe dl Potra pentru saradele sale foarte reusite si pe comunitarii de pe aicea (cele 2 Carmene, Andreea, Cristina, Cei doi Mani, etc)pentru ca s-au straduit sa afle raspunsurile la acestea imbogatind constant "zestrea" noastra de sarade si stimuland creativitatea domnului Potra.
Distractie placuta tuturor!
Campus
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Felicitari domnului Potra pentru multele sarade postate si lui Campus pentru ideea cu scriptuletul. E foarte fain realizat, iar dialogul e foarte prietenos si simpatic. Ar mai fi o sugestie, daca se poate scrie acolo undeva ca trebuie dat doar raspunsul final, ca eu am dat la raspuns alb+astru=albastru si a spus ca nu-i corect, pana am scris doar albastru. :(
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Vai Carment... esti chiar culmea, nu a mai gresit nimeni in felul acesta, sarada trebuie pur si simplu dezlegata, nu exista altfel de raspunsuri, decat finale...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Dupa cum explicam si aici, am modificat destul de mult scriptul pentru sarade.
Fata de ce era inainte acum aveti in plus posibilitatea sa:
Alegeti structura dupa care se genereaza saradele aleator. Dupa ce vedeti toate saradele cu o anumita structura, se genereaza automat sarade la intamplare. Puteti trece oricand pe modul aleator prin accesarea link-ului Aleator (primul link din tabelul cu structuri):
Vizualizati statistica generala a paginii. Datorita schimbarilor din script, a trebuit sa sterg istoricul de pana acum si sa incepem un alt sezon , astfel, cu ziua de astazi:
Consultati un top 10 al celor care au rezolvat cele mai multe sarade corect din istoricul paginii. Daca doriti sa apareti in acest top trebuie doar sa va introduceti un nume in momentul in care rezolvati sarada. Aceasta lista este mai mult un joc, nefiind securizata si bazandu-se pe bunele intentii ale utilizatorilor.
Alte imbunatatiri majore ale scriptului sunt:
Saradele nu se mai repeta virtual niciodata nici in modul aleator, nici in modul cu structura definita (cu toate ca eu am mai gasit repetari foarte rare in modul structura, acest bug va fi remediat in curand) De asemena, daca ati incercat cateva sarade cu structura predefinita, acele sarade nu vor mai aparea niciodata in sesiunea respectiva nici in modul aleator.
Au fost actualizate toate saradele din subiectul Sarada zilei. Scriptul contine acum peste 500 de sarade si va fi actualizat mult mai usor de acum inainte.
Punctajul pentru topul saradistilor se calculeaza in timp real din istoric dupa formula

Cod: Selectaţi tot

<?php
$rel1 = $da / $toate; //raspunsurile corecte impartite la toate saradele afisate
$rel2 = $nu / $toate; // minus raspunsurile gresite impartite la toate saradele afisate
$scor = $rel1 - $rel2 / $toate; // totul supra toate raspunsurile afisate
?>
Formula de calcul este cam dupa ureche si poate fi imbunatatit la sugestiile voastre dar, de exemplu, la un numar de 16 raspunsuri corecte din 32 de afisari si fara nici un raspuns gresit, da un scor de 50 deoarece pentru a obtine punctajul mai clar rezultatul impartirilor de mai sus este inmultit cu 100.

Cam atat despre sarade 2punct0 :D
Dezlegare placuta
Campus
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Pana la urma scriptul de sarade a ajuns la forma finala cu urmatoarele imbunatatiri:

Saradele nu se mai repeta in aceeasi sesiune nici aleator nici cu structuri definite

Campul in care introduceti cheia are validare pe lungimea cuvantului. Astfel nu puiteti introduce un cuvant mai lung sau mai scurt decat cheia saradei.

Topul saradistilor a fost definitivat si securizat. De exemplu daca dati refresh dupa o sarada rezolvata corect nu va va adauga automat un raspuns corect ci va va taxa inca o afisare.

And last but not least :D
Literele pe care le-ati intuit din sarada atunci cand ati dat un raspuns gresit apar pe pozitia lor formand un indiciu similar cu cel de la jocul real de spanzuratoare. Din pacate, din motive tehnice nu pot introduce diacriticele in acest indiciu dar, si asa, este un pretios ajutor pentru ca poate confirma daca ai ghicit sau nu, de exemnplu, una din cele doua parti ale saradei

Cu aceasta declar oficial inchise lucrarile de primavara la scriptul de sarade
Mu ezitati sa va jucati cu el!

Toate cele bune
Campus
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, acum chiar functioneaza corect.
Cred ca e unicul sistem de sarade de pe internet. Oricum, pe Google daca se cauta doar cuvantul "sarade" pagina din Divertisment este primul rezultat, ceea ce e chiar excelent, mai rar sa ajungi pe prima pozitie cu un singur cuvant cheie.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Ca sa nu mai am treaba mai tarziu am mai modificat putin functiile si am adaugat curatarea automata a raspunsurilor fara nume din istoric.
Astfel, daca se aduna peste 120 de sesiuni fara nume definit se vor sterge primele 100 si raman doar ultimele 20 (util pentru cazul in care exista 20 de utilizatori care rezolva simultan sarade si nu au numele definit la un moment dat)
Acest lucru afecteaza statistica generala postata mai sus de topul saradistilor din cand in cand facand curatenie.
Ideea generala este sa pastram in istoric doar saradele la care s-a raspuns cu nume definit
Scrie răspuns