Rubrica cetateanului turmentat :)(politica)

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Rubrica cetateanului turmentat :)(politica)

Mesaj de Decebal »

Am creat un topic ce nu prea cred ca va avea viata lunga pe aici...dar contextul e evidentamente propice...
Sunt curios daca sunteti interesati sa participati la votul de maine...

Nici personal nici accelerat nu ma intereseaza cu cine votati dar ma intereseaza argumentele care v-au convins sa puneti amarata aia de stampila .Totusi pentru prima oara in istoria romanilor,pe un nume nu pe o lista...
Mie unul insa si oferta actuala mi se pare in mare parte de ...!Voi ce experiente aveti in sensul asta?Exemple:un candidat la deputatie pe colegiul meu se ofera sa sustina proiecte gen:noi parcuri in cartierele Nufaru si Velenta.Altul se ofera sa ne schimbe canalizarea in caz ca ajunge in Parlamentul Romaniei :D .
Sunt convins ca e plina tara de asemenea ciudatenii...
Vi-am dat exemple insa fara sa dau nume...va rog,daca aveti comentarii,sa procedati la fel....Macar pentru faptul ca numele postat in dreptul mesajului e mult mai important pentru societate(pentru cei ce stiu ce inseamna societate)decat numele la care vreti sa faceti referire. :D ..
Eu voi merge la vot pentru ca am avut norocul sa gasasc un candidat care mi-a dovedit ca-n primul rand isi merita statutul de animal social si mai mult de-atat chiar stie sa dea o definitie societatii...Fisa postului de deputat inca nu o cunoaste prea bine dar macar se straduieste....Voi ce experiente aveti pe tema asta?
Toate bune!
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Grea intrebare
Cui cateva luni in urma eram ferm convins ca orice s-ar intampla eu tot voi merge la vot pentru ca e un drept castigat de cei care au murit aiurea in decembrie 89 si pentru ca macar noi, cei care mai pastram in suflet amintirile acelei epoci ar trebui sa stim sa apreciem dreptul de a ne exprima opinia politica. Toate bune si frumoase in teorie.
In practica sunt foarte suparat pentru ca nici macar acum nu am idee in ce cuoliegiu electoral sunt inclus si cine sunt catindatii care cica ma vor reprezenta in parlament. E adevarat ca de o saptamana aproape toate gardurile de la mine din cartier au fost incarcate cu afise de diferite culori politice din care zambesc tot felul de cetateni cu fatza de lideri de sindicat al tractoristilor. Insa fetzele astea nu sunt bune decat pentru a pertuirba procesul fizilologic al cainilor vagabonzi din cartier care, speriati de abundenta de culori ezita sa foloseasca locurile obisnuite pentru a-si marca teritoriul.
Eu unul nu sunt convins de nimic si inca nu sunt sigur ca voi merge la vot maine
O parte din mine zice sa merg, alta zice ca n-are rost. Poate totusi voi merge insa acum sunt aporoape sigur ca votul meu nu va schimba nimic.
Inca ceva... se spune ca nu conteaza cine cum voteaza, important e cine numara voturile :D
La multi ani tuturor de 1 Decembrie!
Campus
Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Mesaj de Decebal »

Sal!
Corect Campus. Sunt insa niste locuri care trebuiesc ocupate de catre cineva....ma refer la cele din Parlament nu la cele cautate de catelusi :D
Chiar daca nu esti decis ...ai pentru prima oara optiunea 'votului alb',pentru a-i taxa...dar pentru asta trebuie sa fii prezent la sectia de votare si sa votezi fie si 'blank'.
In ceea ce-i priveste pe revolutionarii din "89'care si-au dat viata pentru idealul democratic ,ei sigur ar merge la vot,desi multi dintre ei chiar si dupa 20 de ani...ar opta pentru votul alb....nu ma intreba de ce...stii si tu foarte bine...
La multi ani dragi compatrioti si din partea mea cu ocazia zilei nationale!
toate bune!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu inca nu am fost la vot... niciodata de cand mi-am castigat dreptul, adica de cand am implinit 18 ani. :) Acum... se pare ca ratez iar, nu sunt in Cluj... Daca as fi acolo, as alege alb, nu de alta, dar... de unde sa ii cunosc pe candidati? Apropo, voi cum ii stiti? urmariti cam ce promit, cam cum se prezinta in brosuri, pliante etc? Eu nu am nici o idee cum mi-as putea exprima votul in favoarea cuiva anume, daca acela nu imi e amic, prieten sau ruda. :)
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Mesaj de Decebal »

Cu alte cuvinte iti doresti si tu,ca tot omul,sa ii cunosti cat mai bine....pai atunci nu din pliante si brosuri ii vei cunoasta :D ...cu cat investesc mai mult in promo de acest gen cu atat sunt mai nesiguri pe ei insisi si pe liberul discurs...Te pot convinge insa din prima atunci cand iti dovedesc ca au urmatoarele :discurs logic,dorinta de a socializa ,inteligenta,competente sociale,creativitate...Mai rar asa ceva si de aceea ii punem pe toti in aceeasi oala..Eu am un prieten care de data asta candideaza si intruneste conditiile...Din pacate nu il pot vota caci nu candideaza pe colegiul meu...dar ii urez bafta in demersul sau... din pacate si de oameni politici e nevoie pe lumea asta :D
Campanie nu fac insa nimanui...imi suna a prozelitism...cine stie cum sa se prezinte in fata oamenilor ,le va castiga si admiratia si votul.Ideal ar fi insa ca si votantul sa fie educat macar in ce priveste termenul SOCIETATE.de mai multe...maine.
O seara buna si pe maine...maxima inspiratie...
Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Mesaj de Decebal »

Sal!
Se pare ca nu prea au avut comisiile de lucru aseara cu numaratul...
:D .Atat de captivant e fenomenul asta politic dupa 20 den ani incat probabil ca multora ne e jena sa fim vazuti in drum spre sectiile de vot iar in multe alte cazuri optiunile au fost aceleasi cam de multisor doar ca repartitiile sau facut pe coledzii si nu pe judete dar de catre aceleasi 'comitete si comitzii'.Votul prin corespondenta ar fi o solutie pentru prima problema...pentru a duua cred ca numai timpul si crizele...

Totusi Campus ,celebra vorba a lui Stalin- cum ca nu conteaza cine pe cine voteaza,conteaza cine numara voturile-ar largi prea mult cercul vicios generat uneori de activitatea cu pricina.Dovada poate fi si numarul mare de sesizari privind cumparerea de voturi :D .E clar ,ca si cheltuieli,e mai simplu sa cumperi o comisie :D .
Spor noilor alesi !
Toate bune!


[/quote]
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cred ca nu se deranjeaza prea multa lume sa mearga sa aleaga pe cineva pe care nu il cunoaste. Am observat ca procentul de prezenta e mai mare in judetele mai slab dezvoltate, se pare ca unde sunt probleme, este si interes de schimbare, speranta de mai bine. Ar trebui un sistem de vot altfel, cumva sa pot vota si de acasa, imi e lene, mai ales pe frigul asta sa caut o sectie de votare, macar sa las alb, dar sa imi fac datoria si sa ma prezint.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Buna ideea cu topicul asta. Eu as vrea sa ma updatez putin in ceea ce priveste politica, dar ma plictiseste sa urmaresc televizorul. N-ar fi rau daca cei ce stiti mai multe ati incerca sa prezentati ce se mai intampla pe plan politic in Romania si in lume, asta daca e posibil insa sa o faceti cu impartialitate.
Si as avea si eu niste intrebari de om care traieste inafara stirilor: 1. Ce-s colegiile astea electorale? Adica fiecare putea vota doar cu cei ce au candidat pe zona sa, sau cum?
2. Ce-i cu redistribuirile despre care tot zic astia la TV si cum au putut obtine loc in parlament unii care au avut mai putine voturi decat altii?
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

Colegiile alcatuiesc circumscriptiile.
Un judet,egal o circumscriptie.
O circumscriptie e impartita in mai multe colegii.
Tu ai putut vota in colegiul din care a facut parte si cartierul Grigorescu si acolo doar pe cei de pe lista.
Iar legat de impartirea de mandate e cam asa:
in primul rand, sistemul pe care sa mers duminica trecuta, este un sistem electoral proportional, un uninominal mixt sau semiuninominal.
Mai concret un partid care a avut dupa numararea voturilor 12% poate primi tot 2 mandate ca si un partid care a avut 22% intr-un judet.
Sau daca un partid are 5 colegii unde primii in ordinea voturilor primite sunt din randul acelui partid, iar partidul are dupa numarare doar 40% va primi doar 4 locuri, iar al 5-lea chiar daca a iesit primul in colegiul sau nu va iesi, ci va iesi cel de pe locul 2.
Situatia explicata vizeaza un judet cum e Cluj, care a fost impartit in 10 colegii de deputati, iar eu am folosit exemplu de mai sus ca sa fiu mai usor de inteles
Din 10 colegii, vor iesi 10 deputati.
Este castigat un colegiu fara distribuire, doar daca un candidat obtine peste jumatate plus 1 din voturile valabil exprimate.
Cand se incepe distribuirea locurilor din parlament, primul calcul ccare se face:
se imparte numarul de voturi valabile la numarul de mandate, dupa care ce urmeaza e adevarata loterie...
Sper ca am fost destul de explicit.
Cu mult respect,
Ovi!
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

Legat de noutatile din politica:
ce urmeaza?
Urmeaza niste negoceri super indelungate si plicticoase pentru ocuparea guvernului.
Probabil va fi si la noi in premiera un guvern format dintr-o cualitie liberala si socialdemocrata.
Daca se va intampla, va fi interesant de urmarit.
Iarasi o probabilitate o constituie faptul ca un partid sar putea sa se alieze cu alt partid declarat castigator acum dupa alegeri pentru a-l sustine doar in parlament, iar la guvernare va fi un partid minoritar.
Multi vor spune ca nu poate fi o problema mare, deoarece in mandatul precedent,, liberalii au guvernat cu 15,20%, doar ca acum urmeaza ca Romania sa fie lovita destul de puternic de criza.
Punctul culminant va fi la anul conform estimarilor, asa ca un partid aflat in minoritate la guvernare si cu sustinere in parlament poate fi o solutie distructiva.
In opinia mea, partidul avantajat va fi acela care va intra in urma negocierilor in opozitie, aceasta pentru ca urmatoarele evenimente
vor consolida procentul celor din opozitie, iar urmatorul presedinte, zic eu ca va fi un membru din viitorul partid din opozitie.
Din pacate, masa va aprecea criticile celor din opozitie.
O mare greseala o fac si cei care anunta ca sar putea gasi o formula care sa dea la o parte Romania din fata declinului cauzat de criza mondiala, afirmatii ilogice dealtfel, aceasta pentru ca argumente clare dovedesc contrariul:
Romania nu are o politica independenta, economia noastra depinde de prosperitatea sau regresul altor economii.
Multi bani intra in tara prin intermediul investitorilor in deosebi cei straini, investitori care vor fi puternic afectati de faptul ca nu vor putea obtine d.ex, credite pentru a-si sustine afacerile... deci: viitori someri si de aici derivatele...
Revin...
Cu mult respect,
Ovi!
Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Mesaj de Decebal »

...am incercat sa 'transfer 'legea 35/2008 dar am dat de'internet server error'...asta e ...ma bucur ca va intereseaza macar pe voi discutia!
O seara faina si totodata...cu respect!
toate bune!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Cum adica sa transferi legea? Sa ii dai copy paste aici? O fi fost imensa, de asta nu te-o fi lasat.
Topicul e interesant, cum nici eu nu prea urmaresc stirile, mai aflu una alta de pe aici, si in viitor.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Mesaj de Decebal »

Asa e Manu!e ,dar pe cat de imensa pe atat de ...asta e, cine vrea sa se documenteze sa o citeasca...e legea 35/2008.
si ideea cu votul prin corespondenta e foarte buna..m-as bucura sa fie a mea dar din pacate :) e de sorginte americana daca nu ma insel... cheltuielile sunt mult mai mici...ideea e sa ai cu cine...
Nu de mult am aflat ca un actor indragit,Mircea Diaconu,a ajuns sa fie parlamentar...nu cred ca are intentia sa se faca de ras la batranete :) desi partidul sau e perdant...azi.ideile conteaza....
Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Mesaj de Decebal »

Sal!Ma gandeam sa-i dau un CPR rubricii asteia mai ales ca nu am somn si ascult Kafka,si ‘second’acu cateva zile am fost din nou spectator la piesa’O scrisoare pierduta’a lui nenea Iancu.A dat-o chiar tvr probabil ca tribut pentru alegeri…Eu nu am sa spun ca si carcotasii mai’rai’decat mine ,ca s-a refacut fsn-ul ,’dupa 20 de ani’ dar ca un ‘cetatean’de bine,turmentat sau mai putin,am urmarit ‘darea de seama ‘a fostului premier si stau ca prostu de ceva vreme si ma intreb;daca atunci cand a cazut cu motociclul, pe langa gafa personala si nesilita de nimeni, mai prindea si o groapa neaosa ilicitata si sub mandatul lui ,nu-i asa ca parea mai ‘ingeras’?Nu de alta dar altii nu au fost atat de norocosi cand au facut accident pe dragele noastre sosele...cu tupeu.Si e doar un singur aspect in povestea mea...
Si simpla parere...din experienta proprie...si personala:oricum tot pro -democratia si pontes raman ,chit ca uneori mi-e greu sa inteleg vorbele presedintelui Parvulescu.Ala da om complicat...Dar prea putin acid...
Toate bune.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

nenea Kafka... oare cu ce?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns