Incarcare lenta a siteului?

Sugestii, informatii de adaugat pe site si propuneri de categorii pentru forum

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Incarcare lenta a siteului?

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
S-a mai lovit cineva de faptul ca pagina principala a siteului, ca si cea de noutati, se incarca extrem de greu? Stau uneori si 5 minute ca sa vad textul tuturor noutatilor de pe site. Se incarca meniul si bannerul rapid, dar raman cu centrul paginii alb si gol cu minutele. Asta in conditiile in care netul e fibra optica acasa iar la serviciu fibra pe abonament Corporate, deci zboara. S-a mai lovit cineva de asta sau e o problema a mea (de pe 3 computere din 3 locatii diferite si de pe telefon)?
Andy
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Problema apare de la aducerea temperaturii pentru Bucuresti si Cluj, probabil cand se incearca aducerea de pe serverul acela METAR. Se incarca de obicei prima data greu, apoi merge timp de 10 minute. Scriptul a fost modificat in asa fel incat daca timp de 10 minute nu a fost actualizata vremea, sa se reactualizeze, se scriu informatiile intr-un fisier text pentru ca periodic timp de 10 minute sa mearga mai bine. Incercam cat mai repede sa mutam si www.pontes.ro pe serverul de la Hostgator, cel unde este ca domeniu principal ldv.ro si unde avem un tera spatiu si unde se pot pune oricate domenii si site-uri. De renuntat nu putem renunta la vreme, o mare parte a vizitatorilor constanti intra special ca sa vada cum e afara in Bucuresti sau in Cluj. Speram ca Hostgator sa reuseasca sa aduca datele mai repede decat serverele din Bucuresti.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Manu, si atunci renuntam la informatia cu adevarat esentiala din site, referitoare la Pontes? Eu, ca utilizator, daca nu mi se incarca stirile in 30 de secunde si stau 5 minute dupa ele, sincer, nu mai stau deloc. Pune si tu un link la vreme, n-o mai lasa de-a-lela in toate paginile numai ca sa incetineasca siteul.
Hostgator n-o sa te ajute, problema e de banda si nu de spatiu pe server... Ce banda avem la hostgator?
Sugestie: un subdomeniu numit vremea.pontes.ro in care sa gaseasca omul ce vremuri vrea, da un mail la toti acei vizitatori care intra numai pentru vreme si anunta-i de schimbarea de adresa, si lasa siteul sa ramana curat, frumos si vizitabil. Eu ca vizitator consider pierdere de timp sa stau pana la 5 minute dupa o pagina. Ce nu se incarca pana la un minut, inchid.
Si alta sugestie: cat de tare se pot schimba datele de pe serverul de meteo in 10 minute? Actualizeaza macar la o ora, altfel avem prea mult semi-downtime.
Numai bine,
Andreea
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu nu prea am intalnit sa se treaca sub vreo forma viteza de banda care se da pe la vreun provider . Hostgator este practic cam cea mai mare firma de profil din SUA si din lume probabil si am vazut ca in prezent merge foarte bine, si-a schimbat locatia anul trecut ca deja au aproximativ 1.300.000 domenii gazduite, 5.000 de servere si aproximativ 1% din traficul mondial de internet.
Nu stiu cum o fi cu site-ul, dar la mine... se incarca foarte repede, nu am mai patit de mult sa intarzie. Campus se ocupa de scriptul cu vremea, eventual ii spun sa modifice la 20 de minute, dar... ma tem ca nu va avea relevanta, revin la ideea aia veche, prin Bucuresti nu prea e net. :)
Vom muta si site-ul Pontes pe Hostgator si speram ca va merge mai bine, in nici un caz nu e problema de banda, e problema de ceva obstacole pe undeva probabil.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

salut,
nu stiu daca e relevant ce zic eu acum.eu am probleme cu site-ul radio-ului, pe ala il incarca destul de greu, ori unde m-as afla.
Atat la servici da si n alte parti.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Ar fi aceeasi problema ca la vreme, adica incarcarea unor informatii aflate pe alt server. Aceasta problema sigur se remediaza cand mutam pontes.ro pe noul server, va fi pe acelasi cu radioul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Dezactivare script meteo

Mesaj de Campus »

Salut
Desi multi dintre voi nu vor fi de acord am decis sa dezactivez temporar scriptul meteo deoarece face imposibila incarcarea site-ului.
Sper sa mutam cat de repede site-ul pe hostgator si sa incercam acolo.
La romarg nu pot incarca nimic din exterior, e imposibil.
In plus, azi, sâmbătă, 15 noiembrie 2008, la 5 pagini incarcate una dadea eroare chhiar dupa dezactivarea scripturilor. Mie situatia asta nu mi se pare ok deloc.
Daca doriti puteti verifica temperaturile dupa scriptul vechi aflat aici:
http://www.pontes.ro/ro/utile/vremeayahoo.php
insa nu prea merge deloc nici asta
Mare porcarie!
Decebal
Plutonier major
Mesaje: 238
Membru din: 18 Iul 2008, 09:48
Localitate: Oradea

Mesaj de Decebal »

...si bine ai facut prietene !Era deja prea mare sacrificiul. am stat si eu de multe ori si am asteptat minute in sir pentru...vremuri!Dau nas in nas cu ele oricum ori de cate ori imi deschid mailul cel cu beta!salut,toate cele bune tuturor!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Acum totul se incarca ok, dupa o zi de lucru, a reusit Campus sa mute sandramaua... Dar nu oricum, ci cu un nou script de afisare a vremii, sunt acum 162 de orase, gradele apar si cu zecimale, isi pot gasi temperatura si cei din Alba Iulia, si cei din Baisoara, chiar si cei din Intorsura Buzaului. Poate ne da Campus mai multe detalii. Important e ca acum vremea se updateaza in fundal, se salveaza din cand in cand singure datele intr-un fisier, iar la incarcarea site-ului va scoate scriptul de acolo informatiile.
Speram ca de acum totul va merge ok cu incarcare mult mai rapida.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

felicitari tuturor celor ce depun eforturi in directia optimizarii site-ului.
Scrie răspuns