Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Da Manu, aici ai mare dreptate, cand spui ca rad. Dar pe mine ma amuza chestiile astea. Acum am inceput sa citesc Alexandru cel mare - Jacques Benoist-Mechin . Citeste Elena Petrescu, imi place mult cum citeste ea, i se potrivesc de minune cartile istorice. Inca o lectoare buna este si Doamna Gina Georgescu, nu ii vine sa rada asa, cand da de cate un peisaj asa, mai cu ... , dar nu acelasi lucru se poate spune de Ana Levarda, care in Monte Cassino, rade de nu mai poate.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Mie, cand citeam mult in fformat audio, imi placea foarte mult de doua dintre tipele care lecturau, chiar daca nu se poate vorbi de impersonalitate in citire, este vorba de Ana Levarda si Maria Enache. Cu Elena Petrescu am citit mai mult carti politiste, din astea cred ca are cele mai multe, dar si istorice.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Sorry, Manu ca povestesc de carti ce nu-s de gasit in biblioteca. Promit insa ca dupa ce vine scanerul cel performant voi face tot posibilul sa avem in biblioteca Pontes cartile faine ce le citesc.
Are cineva carti audio in franceza? Ma intereseaza ceva carti de actiune care sa nu fie plicticoase.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Citeste foarte frumos Ana Levarda, nu pot sa nu zic nu. O carte buna pe care o citeste ea, ar fi Ciuma, de Albert Camus. Am citit-o asta iarna, dar serios ca n-as mai citi-o, are atatea scene in ea, de serios, iti taie orice pofta de mancare, daca o ai. Un exemplu de carte cu astfel de aspect, ar mai fi si Agonie si extaz, de Irwing Stone. Cand incepe Michelangelo sa disece cadavre ca sa cunoasca mai bine omul, pentru a-si perfectiona cat mai bine arta sa de a sculpta, serios, este mai groaznic decat orice, chiar si decat caicaiul descris in Vendetta, de Henry Possen Dor. Am citit eu multe, dar n-am de gand sa ma opresc vreodata, oricat de respingatoare ar fi cartea de care dau. Imi mai plac mult si cartile reportaj cum ar fi 175 de minute la Mizil, de Geo Bogza si multe altele printre care se numara si Adio bumerang, o carte reportaj despre Australia. Mi-a placut foarte mult. O citeste Elena Petrescu.
P.S: Elena Petrescu se remarca mai mult prin citirea de carti istorice decat in cele politiste. Este o lectoare cu o voce cam groasa care citeste de exemplu Cetatea blestemata, ea citeste si Zece negri mititei si, o prinde foarte bine, dar nu stiu care ii este numele. Voi nu stiti? Tu Manu in special? Pentru ca stiu ca esti citit mult. Pacat de Domnul Coreolan Stoianovici, citea extraordinar. O carte buna citita de Dumnealui, ar fi Venin. Se termina foarte tragic, dar, are atatea rele in acea carte, incat, sincer ca astepti parca astfel de sfarsit citind cartea.
V-am dat de citit daca vreti destule pentru vacanta... Chiar imi place sa citesc carti recomandate de altii, sa am cui sa povestesc din ce am citit eu si sa aud descrierile altora. Este chiar extraordinar.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Tipa aceea cu voce mai groasa este Florina Dragan, dar... ma enerveaza ca citeste cam rar, trebuie pus serios pe rapid, cel putin asa am impresia eu.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Aaa da, ai dreptate Manu, cam rar citeste. Dar mie imi place si asa.
Black-Animal
Cadet
Mesaje: 1
Membru din: 04 Mai 2008, 02:48
Localitate: caransebes
Contact:

Mesaj de Black-Animal »

Emanuel, imi zici si mie cine a scris cartea aia, Venin? Chiar e si o carte Shibumi de Trevanian pe care o citeste Coriolan Stoianovici, e faina.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Salut! Venin, a fost scrisa de catre Colin Falconer. Uitati inca o carte buna de citit. Eu am citit-o pe jumatate. Este vorba de 175 de minute la Mizil, carte scrisa de Geo Bogza. Exista pentru cei interesati de ea, pe FTP-ul ANR, dar, cel mai bine discutam in privinta ei, s-ar trimite mai repede daca m-ati contacta. Va spun ca este o carte transformata in .MP3 de pe banda de magnetofon, dar foarte bine este lucrata. Citeste Doamna Sofica Zdrinca. Cartea are 61 de piste, dar unele sunt mai mari, iar altele impresionant de mici. Sincer, merita citita. Facand abstractie de inceputul ei, care poate atat de bine sa arate felul de a trai al oamenilor de rand, saraci de tot. Este insa pe acolo si o intamplare cu un exploatator de petrol, care a inebunit. Este descris in amanunt cum isi chinuia sotia pe nume Lina, pe el il chema Alexandru. Copiii lui, doua fete si un baiat, au suferit mult din cauza lui. Pentru mai multe amanunte, va invit sa cititi. Sunt descrise si cruzimea Hitleristilor ce tocau populatia Spaniola. Cititi, cititi! N-o sa va para rau!
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Ah, e superba cartea "Shibumi". Tare as vrea sa mai gasesc ceva carti de Trevanian. AM inteles ca la un moment dat i s-a interzis sa mai descrie anumite tehnici in cartile sale, caci incepusera sa apara in SUA criminali care le adoptasera. "Shibumi" e una din cartile mele de suflet si imi amintesc cu mare drag de ea, la fel cum imi amintesc de "Furia ingerilor" de Sidney Sheldon, insa din motive diferite. In "Shibumi" e descrisa o traire sufleteasca deosebita si se vorbeste si despre un al saselea simt care pare sa fi apartinut la un moment dat speciei umane. In schimb "Furia ingerilor" e cartea care m-a facut sa visez la cariera de avocat...
In ultima vreme am citit cateva carti care mi-au placut mult: "Omerta" si "ultimul don" de Mario Puzo. "Omerta" e buna, dar daca le cititi amandoua cititi intai "Omerta", caci "Ultimul don" e mai complexa si as spune mai palpitanta, iar dupa citirea ei s-ar putea sa nu o mai apreciati pe prima. O carte draguta e si "Virus" de Sidney Sheldon, dar mie imi plac toate cartile sale pe care le-am citit pana acum.
Si nu in ultimul rand, am citit o carte pe care nu o avem in biblioteca electronica din pacate, se numeste "Fetele din Riad" si e scrisa de Rajaa Alsanea, care se pare ca e o tipa din Emiratele Arabe Unite ce incearca sa demonstreze ca viata femeilor arabe nu difera prea mult de cea a femeilor occidentale, chiar daca noi le vedem intr-o cu totul alta lumina. Cred ca e o chestie scrisa mai mult pentru imagine.
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Oare s-au dus in vacanta cititorii, sau sunt suparati? :)
Eu am mai citit cateva carticele dragute in ultimele zile. Nu prea am de lucru la serviciu, asa ca imi disput lap-top-ul cu colega mea si cand il prind mai citesc cate o carticica.
Am zis ca ar trebui sa incerc si eu ceva de Artur C. Clarke si asa am descoperit "Insula delfinilor", o carte ca din lumea basmelor, in care omul si delfinul devin prieteni la catarama...
Acum am inceput "Cinci nori albastrii pe cerul de rasarit" de Florina Ilis. Tipa asta scrie chiar fain. In carte e vorba de un roman ce munceste in Japonia la o companie ce se ocupa cu cercetarea in domeniul robotilor. El cunoaste o romanca angajata ca dama de companie intr-o firma japoneza. Impreuna cu ea si cu o familie de japonezi Darie traieste o viata destul de incalcita, dar nu lipsita de parti frumoase.
O alta carte pe care o am in "desfasurare" este "Maidanul cu dragoste" a lui George Zamfirescu. E povestea unor familii nevoiase ce traiau la periferia Bucurestiului. Totul e povestit din perspectiva unui copil/adolescent ce ia cunostiinta cu viata.
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Am citit si eu aproape toata cartea Alchimistul, de Paulo Coelio. Pentru cei ce n-au citit-o, este o carte plina de actiune, dar este o carte ce trebuie gandita bine. Este mica, nu ia mult timp. Daca a-ti citio in format MP3, in 4 ore n-ati avea ce face. Veti vedea puterea omului de a cunoaste natura, universul. Si o cugetare foarte interesanta am aflat de acolo si, foarte ciudat este ca abea acum mi-am dat seama ca toata viata a fost asa. "Cand iti doresti ceva, tot universul conspira ca tu sa iti traiesti legenda personala". Foarte interesanta si notiunea de legenda personala. Ce frumos ar fi, ca fiecare om sa isi povesteasca propria lui legenda. Toate cele bune tuturor si, cititi! Cititul este forta de a cunoaste, forta de a trai, iar totul nu iti ia mai mult decat o clipa de atentie, concentrare absoluta asupra textului, ca niciodata sa nu mai uiti ce ai citit si, din toate sa inveti, chiar din greseli.
P.S: Aceasta carte este citita in format .MP3, de catre Ciprian Stoianovici. Citeste foarte bine el si, ii da cartii citite un aspect foarte frumos, ce nu l-am mai vazut vreodata. El citeste cartea ca si cum personajele din ea, ar fi in fata ta si, si-ar juca fiecare rolul sau, dat. Mie mi se pare ca ar fi fiul Domnului Coreolan Stoianovici, deoarece, la timbru seamana foarte bine cu Dumnealui. Dar cu toate ca are o voce putin groasa, are o voce foarte placuta pentru lectura.
Ludi
Sergent
Mesaje: 47
Membru din: 31 Aug 2008, 15:30
Localitate: Romania

Mesaj de Ludi »

buna seara lume
asi dori sa il intreb pe emanuel selaru deunde asi putea sa fac si eu rost de
acea carte 175 de minute la mizill?
va multumesc anticipat ludmila
si o seara buna astept raspuns
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Buna Ludi! Nu ghicesti de la cine poti face rost? Hai ca te ajut eu. De la mine! Oricum, prin Czonele tau, merge de zbarnaie. Asa ca, cauta-ma, iti trimit cu cea mai mare placere. Pana in prezent, am 435 de carti in format MP3. Va stau la dispozitie. Cand imi voi completa asazisa arhiva, voi face o lista, pe care o voi trimite tuturor prietenilor mei si, ce vor dori, le voi trimite. Chiar ma gandeam ca, daca Pontes-ul va avea in proiect o astfel de Biblioteca, in format .MP3, asa cum am primit cartile, le pot trimite cu cea mai mare placere undeva de unde sa le poata descarca orice membru Pontes. O seara buna tuturor. Sunt binedispus. :D
Valentin
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 11 Mar 2008, 14:30
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Valentin »

eu am fost plecat pe la tara si nu prea am avut ce face asa ca mi-am luat niste sf-uri. am citit cartile lui serge brussolo ale lui alan dean foster si ale lui niven lary. cele mai faine mi s-au parut cartile lui niven lary. eu zic ca merita sa le cititi.
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Salut. Am reaparut si eu pe aici. Chiar daca n-am mai scris de mult, de citit tot am mai citit cate ceva. O chestiuta mai draguta, a fost "Sentimentul puterii" o povestioara de Asimov. Nu citisem nimic de scriitorul acesta si vazand ca sunt o gramada de titluri in biblioteca, am zis sa incerc una. E vorba despre o generatie umana atat de avansata, incat a inceput sa gandeasca ca "nu exista calcul fara calculator", adica nu pot concepe ideea ca omul ar fi capabil sa socoteasca folosindu-si mintea, ci totul trebuie facut de catre computer, caci "nu se stie daca 7 inmultit cu 3 da de fiecare data 21, dar oricum de cele mai multe ori asa da" :D
Scrie răspuns