Ce muzică ascultaţi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

cristina.vuscan scrie:Iar langa 3 si 24 mergea tare bine si un Zorba grecul...
Uite si Zorba grecul, chiar scena din film. Si o varianta de concert din 2001.
Numai bine,
Andy
Ultima oară modificat 15 Iun 2008, 13:55 de către Andreea Neagu, modificat 1 dată în total.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Frumos... Dar parca tot secventa din film e mai tare... Cris
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

De-asta am si dat link la amandoua. Zorba e de top din trei unghiuri: carte, muzica si film.
Si daca tot vorbim de compozitiile lui Mikis Theodorakis, incercati
colajul asta. E o serie de videoclipuri. Canta Maria Farantouri, dirijeaza Mikis Theodorakis. Iar in versiunea asta de la O Kaimos, cei doi canta impreuna.
Numai bine,
Andy
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Da, mai ales ultima e super tare... Nu inteleg nimic din ce canta acolo, dar sunt formidabili... Cris
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Andreea Neagu scrie:De-asta am si dat link la amandoua. Zorba e de top din trei unghiuri: carte, muzica si film.
Andy
Da, se aude si cum isi zvarle Zorba haina inainte de-a dansa... Cris
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

cristina.vuscan scrie:Da, mai ales ultima e super tare... Nu inteleg nimic din ce canta acolo, dar sunt formidabili... Cris
Si in privinta asta google face minuni, am gasit traducerea versurilor pe un site:
Sorrow
The sea-shore is long, the waves are high
The sorrow is great and bitter the sin
Within me a river, bitter blood of my wound
and your kiss on the mouth more bitter than blood
You do not know the frost of a moonless night
To know not at which moment the pain will take you
Within me a river, bitter blood of your wound
and your kiss on the mouth more bitter than blood
Asta ar fi O kaimos tradus in engleza.
Andy
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

cristina.vuscan scrie:Carmen, toate sunt foarte frumoase... Mie cel mai mult mi-au placut 3,10,20,21 si 24... Iar langa 3 si 24 mergea tare bine si un Zorba grecul... E o parere, desigur... Cris
Aşa este că mergea foarte bine Zorba grecul, dar am avut impresia că am mai postat melodia asta pe forum, în altă parte. Ce să-i faci, parcă nu mă cunoşti ?
Mă bucur că ţi-au plăcut melodiile! :)
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Multumesc mult Carmen pentru melodii! Pentru mine, aceste melodii, au insemnat ca un spectacol, pentru vacanta ce a inceput. Toate, mai putin 25, au fost extraordinare! Mi-a placut mult 17, mi-a adus aminte de clipe tare frumoase, pe care o sa imi fie dat de acum sa traiesc toata viata. Nu stiu, dupa mine, faptul de a putea ca prin muzica sa iti creezi amintirile tale, este nespus de sublim! Foarte frumoasa a fost si 21, o melodie care te face sa te simti cu gandul oriunde, dar nu in lumea de astazi, plina de griji, probleme, ci departe, intr-un loc plin de verdeata, un colt de natura numai al tau, un loc unde poti trai, cu cine-ti este drag, fara sa te mai gandesti la nimic alt ceva, decat la acest cuvant, "noi", cuvant pe care multi il rostesc, poate de zeci de mii de ori pe zi. Inca odata, multumesc enorm de mult. O sugestie ar fi ca 23 sa fie la sfarsit, o incheiere asa de buna nici ca s-ar mai putea. Asa incheie si cei de la Vienna concertul de la inceput de an, acela din ianuarie, din fiecare an.
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Mă bucur Emanuel că ţi-au plăcut melodiile. Uite că ţin cont de părerile voastre şi modific puţin lista. Apare în această nouă variantă o melodie care nu putea lipsi. :)
Surpriza: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26.
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Pentru îndrăgostiţii de mare, dulce pontes, o chitară... şi încă o surpriză pentru cei care sunt sensibili la frumos. O zi bună! :)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Macar atata sa avem, daca nu altceva... Cris
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

:lol: :lol: :lol: Ce te opreşte?
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Deocamdata, timpul... Cris
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Super link-uri Carmen!
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Felicitari pentru raspunsul de 100 de puncte dat de Emanuel la intrebarea mea in legatura cu piesa celor de la Scooter!!!!! Intr-adevar, piesa este Break it up si in text nu se vorbeste deloc de iubitul care cerseste dragostea, ci mai degraba o asigura pe iubita care l-a parasit ca va rezista si va face fata situatiei si fara ea... Sau, cel putin, asa cred eu ca am inteles... Cris
Scrie răspuns