Ce muzică ascultaţi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Ce muzică ascultaţi?

Mesaj de Carmen »

Sper să nu vă supăraţi dacă deschid un subiect de discuţie legat de muzică. :)
Ce gen de muzică ascultaţi? Aveţi interpreţi, compozitori preferaţi? Dar melodii preferate? V-aţi imagina viaţa fără muzică?
Voi încerca să răspund la aceste întrebări şi mă interesează şi părerile voastre.
În general ascult muzică simfonică, bizantină, muzica anilor ‘50-’80. Am să mă opresc la cifra 3 în privinţa preferinţelor, pentru că în realitate lista este cam lungă.
Compozitorii preferaţi sunt Beethoven, Chopin şi Tchaikovsky. Dintre interpreţi îmi plac foarte mult Toto Cutugno, Stevie Wonder, şi Demis Roussos, iar dintre formaţii prefer ABBA , Ricchi e Poveri şi BZN. Melodiile preferate sunt: Gazebo - "I like Chopin", Francois Feldman - "Les valses de Vienne" şi Demis Roussos - "Good bye my love good bye".
Viaţa este frumoasă oricum, dar cu muzică este şi mai frumoasă, iar muzica ce se difuzează la Radio Pontes este foarte bună. :) :) :)
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Nu pot să nu amintesc faptul că azi se împlinesc 195 de ani de la naşterea compozitorului german Richard Wagner (22 mai 1813- 13 februarie 1883) , unul din cei mai reprezentativi romantici. Acesta este cunoscut mai ales prin operele:” Tannhäuser”, “ Lohengrin”,” Olandezul zburător” , “ Parsifal”, tetralogia “ Inelul Nibelungilor” ( “Aurul Rinului”,” Walkyria”, “Siegfried “ şi “Amurgul zeilor”), “ Tristan şi Isolda” şi "Maeştrii cântăreţi din Nürnberg".
Merită ascultat! :)
cristina.vuscan

Re: Ce muzică ascultaţi?

Mesaj de cristina.vuscan »

Mie imi place Vivaldi, Beethoven iar din genul mai usor, BZN, Arabesc, Mike Oldfield, Pussy cat, muzica greceasca si Nana Muskuri... Cris
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Re: Ce muzică ascultaţi?

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Eu ascult cam tot ce imi cade ca sa zic asa, in afara de manele. Imi place mult muzica instrumentala, cel mai mult imi plac cei de la Vanghelis. Am cateva melodii cu ei. Cateva multe. Insa imi place si muzica house, dar nu foarte mult. Cel mai mult, din house prefer Scooter. La melodii preferate imi este cam greu sa ma decid, ca ar fi multe. Dar totusi spun una. Andra - un ocean de ai fi.
cristina.vuscan

Re: Ce muzică ascultaţi?

Mesaj de cristina.vuscan »

Eu stiu o piesa fainuta de la Scooter, dar nu imi mai amintesc numele... Nu stii tu, cumva, care este aceea? E tare fainuta si incepe bine, asa, in forta... Aceasta e o intrebare de o mie de puncte... Promit sa te ascult cand o vei gasi si o vei difuza la radio... Cris
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Re: Ce muzică ascultaţi?

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Ohooo Cris, ti-as spune daca as stii macar cateva cuvinte din ea, nu stiu, ceva puncte de reper. Cred ca stiu ce spui, dar nu sunt sigur. Am sa iti trimit pe Yahoo ori pe Skype ce cred eu ca este.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Daca vorbim de Scooter, suna bine cover-ul facut de ei pe Summer Wine al lui Nancy Sinatra si Lee Hazelwood.
Cris, piesa la care te referi tu n-o fi Maria? Ma gandesc ca e foarte cunoscuta, auzita peste tot, pusa de sonerie pe o groaza de telefoane mobile de cand a devenit imnul Stelei...
Andy
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Nu, nu e Maria, sigur... Nu stiu cuvintele dar stiu ca la un momentt dat o confundam si mi se parea ca o canta cei de la Cayley Family... Aducea putin cu stilul lor...
Si parca tipul cersea dragostea iubitei lui sau cam asa ceva... Era impresionant... Sau mi-s eu dusa cu pluta?... Dar parca era ceva tare frumos... Cris
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Hmmm.... ceva de la Scooter care sa sune in stilul Kelly Family... nu-mi vine nimic in minte. Poate doar Summer wine pe ideea de voce masculina si voce feminina, desi ca stil nu prea aduce. Asculta asta si zi-mi daca iti seamana.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Frumusica piesa... O stiam, dar nu e aceasta! E ceva care se asculta prin 1999/2000/2001... Cris
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Fac si eu o lista: Pink Floyd, Janis Joplin, Jimi Hendrix, The Doors, Judas Priest, AC/DC, Guns'n'roses, Iron Maiden, Simon and Garfunkel, Bob Dylan, Joan Baez, Donovan, Mike Oldfield, plus folk-ul romanesc.
Plus tot ce inseamna chitara: Al di Meola, Paco de Lucia, Armik.
Si ca sa "sune mai bine" mesajul, il inchei cu un vers din Janis Joplin: Freedom's just another word for nothing else to lose. Si cu un link la piesa din care am citat: Me and Bobby McGee. Ascultati, ca merita.
Andy
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Ohooo Andi, ce nervi mai am eu pe chestia asta, cu furaciunea asta, auzi imn. I-a placut lui Becali cum suna la stana la el si gata, imnul Stelei! Prin asta se vede ce echipa sunt ei. In fine, nu mai comentez...
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de Campus »

Eu nu ascult nimic pretentios desi atunci cand invvat pica tare bine Sarah Brightman si Secret Garden. In rest imi place tare mult muzica pe care o difuzez pe Radio Pontes in timpul saptamanii. Desi nu e pretentioasa eu cred ca e ascultabila.
Carmen
Capitan
Mesaje: 581
Membru din: 08 Mar 2008, 21:20
Localitate: Suceava

Mesaj de Carmen »

Vacanţă plăcută! :) Pentru toţi cei care iubesc şi sunt iubiţi, aveţi nişte surprize din partea mea.
Surpriza: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25.
Numai până la 25 am învăţat să număr... Ăsta este şi un test de răbdare. Mare minune să asculte careva toate melodiile! :lol:
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Carmen, toate sunt foarte frumoase... Mie cel mai mult mi-au placut 3,10,20,21 si 24... Iar langa 3 si 24 mergea tare bine si un Zorba grecul... E o parere, desigur... Cris
Scrie răspuns