Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Revolta de pe Baunty este o carte despre o rebeliune pe un vapor, Baunty pe numele lui... Se vorbeste acolo si despre tradare, si despre lasitate dar si despre indrazneala, curaj, rezistenta si tenacitate, adica despre multe din insusirile omenesti asa cum apar ele in momentele dificile ale vietii... Dar nu stiu daca e bine sa vorbesc eu despre carte, pentru ca as prezenta o viziune subiectiva asupra ei... Poate ca unora li s-ar parea insipida si plicticoasa. Oricum, nu e nici de groaza, nici siropoasa, nici politista... Cris
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

manu scrie:Am terminat si Soapte, dar... nu mi s-a parut extraordinara. In afara de faza cu gandacii aceia... nimic de speriat. Acolo, intr-adevar, daca se insista mai mult, era chiar de groaza cumva, iti transmite o senzatie neplacuta. In rest, foarte mult zgomot pentru nimic. Acum oi vedea de ce ma mai apuc, cred ca termin Adolf Hitler - Mein Campf, carte dupa care cred ca va fi nevoie din nou de ceva in genul asta, imi trebuie tot horror, sper sa se iveasca una cu adevarat de speriat. Probabil Apocalipsul a lui King.
De aia spuneam si eu ca finalul mi se pare teribil... brrr, mi se zburleste parul pe mine cand imi aduc aminte! Si mai e faza cu ala care dispare din costiug... brr
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

manu scrie:Da, cutremuratoare istoria gemenilor, dar... nu mi-a transmis stare de groaza, stare horror, asa cum reuseau filmele horror. Cred ca in scris nu se prea poate asta, din pacate.
Te contrazic Manule, si o carte poate fi infricosatoare... vezi "Cosmar de inchiriat" a lui Serge Brussolo
Manu scrie: Apocalipsul este cea mai putin horror? Nu stiu cine imi tot spunea ca ar fi cea mai, inseamna ca am inteles gresit.
Cum sunt celelalte ale lui Dean Koontz? In acelasi stil? Voi mai citi cred totusi una tot de el sa vedem cum mai pune problemele si in alte carti.
Eu iti spuneam de Apocalipsul... mie mi se pare groaznica, chiar daca nu sunt tot felul de fantome si nebuneli, mie cartea aia mi se pare cu adevarat ingrozitoare. Pe mine nu prea ma sperie strigoii sau nu stiu ce (cum era spre exemplu Salem's Lot) ci ideea intruchiparii raului acela...
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Acum am citit deja mai bine de trei sferturi din Dean Koontz - In puterea noptii, mi se pare mult mai interesanta. Soapte e departe de aceasta. Seamana mult ca idee cu ceea ce scrie John Saul, poate mult mai suspans-abil (daca imi e permisa inventia lexicala).
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Eu tocmai am terminat "Print si cersetor" pe care nu reuseam s-o citesc mai demult din cauza ca foile cartii mele erau foarte galbene si scrisul foarte sters si, bineinteles, vederea mea foarte proasta... Dar mi-a placut foarte mult si as vrea sa mai citesc ceva de Mark Twain, dar am cam terminat tot ce era in format audio la asociatie... Ce ati mai putea sa-mi recomandati? Cris
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Citeste in format audio de la ANR, daca nu ai reusit inca, Radacini de Alex Hailey - e o carte foarte buna, prezinta atat de bine cum ajung negrii din Africa in America. Am tot recomandat-o si elevilor, doi dintre ei au si citit-o si au fost foarte incantati.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Da, cred ca am vazut filmul dupa aceasta carte mai demult... Dar voi cauta cartea si o voi citi... Dar eu intrebam de ceva carti de Mark Twain... Cris
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Daca n-ai citit-o inca, ar fi o idee buna sa incerci autobiografia lui Mark Twain. N-o am audio, o sa verific daca o gasesc in format text in romana. Daca nu dau de ea, facem cumva sa ajunga la tine versiunea pe hartie.
Bine, daca vrei s-o citesti in engleza, o gasesti pe siteul guttenberg.Aici gasesti un fragment din carte in romana, ca sa-ti faci o idee.
Numai bine,
Andy
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Da, multumesc frumos... Intre timp, am gasit altceva extraordinar... Cris
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Spune-ne si noua ce anume ai gasit, nu ne lasa sa murim de curiozitate :)
Andy
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Am gasit pe FTP ANR in format audio "Fructele maniei" a lui John Steinbeck. Cris
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

Karl May nu place nimanui inafara de Carmen...?
Mie mi sa facut dor si am inceput sa citesc Old Surehand, nu ma mai entuziasmeaza cum era odata, dar nu o pot lasa.
Mai are careva carti scanate de ale lui Herman Hese, carti care nu apar in biblioteca la Pontes?
Ma fascineaza, dar nu am timp sa scanez.
O zi buna!
Ovi
Ovidiu_T
Plutonier
Mesaje: 170
Membru din: 23 Sep 2007, 13:14
Localitate: Suceava

Mesaj de Ovidiu_T »

Stie cineva ce s-a intamplat cu FTp-ul de la anvr?
Mie nu imi mai merge.
Ovi
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Nici mie! Si mai voiam sa descarc cateva carti de Steinbeck... Sa fi schimbat parola? Cris
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

I-am dat un mail lui Stefan Halus, care se ocupa de ftp-ul respectiv, si i-am raportat problema acum 10 minute. Astept raspuns de la el.
Andy
Ultima oară modificat 05 Mai 2008, 13:20 de către Andreea Neagu, modificat 1 dată în total.
Scrie răspuns