Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Capitane, operatia a reusit cu succes. Am izbutit sa adaug o carte urmand indicatiile primite, ceea ce dovedeste ca explicatia a fost buna. Multumesc, Cris
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Am terminat "In puterea noptii" a lui Koontz. Destul de interesanta. Am visat cam urat azinoapte, dar oricum e departe de "Soapte".
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sorin scrie:2. Dai doua "c" pana ajungi la cate fisiere vrei sa uploadezi
3. Apasa tasta "b" pentru a ajunge la butonul "go" pe care dai enter
In caz ca vrei sa adaugi mai multe carti, trebuie mai intai un enter la al doilea combo, acela la care s-a ajuns cu doua "c"-uri, pentru a activa modul formular, adica Jaws sa spuna Forms Mode On, moment in care cu sageti in jos si in sus se poate plimba prin combo-ul cu numarul de carti care va fi adaugat. Apoi apasand pe blocul numeric tasta plus, cea deasupra enter-ului, se dezactiveaza acel mod formular, adica Forms Mode Off, iar cu tasta "b" se ajunge la butonul Go; ori, fara sa se mai dea acel plus, se poate da direct de acolo unde s-a ales numarul, un tab care ne duce direct pe tasta Go, iar acolo enter sau spatiu.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Am mai adaugat si alte trei carti dupa metoda descrisa si merge foarte bine. Poate ca ar fi bine ca acest minighid sa fie adaugat undeva astfel incat sa poata fi folosit si de altii sau ca un memento pentru cei care se incurca sau uita ceva... Nu cred ca ar fi atat de greu de facut asta cu un copy/paste dar ar fi util... Cristina
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Salut!
Adaug eu minighidul pe site, in sectiunea "Utile", azi dupa ora 19.
Numai bine,
Andreea
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa fie completat ghidul acela de orientare prin biblioteca, aflat undeva sus la intrarea in biblioteca, vizibil chiar si fara user si parola. Acum se numeste: "Cum sa va orientati mai usor prin biblioteca, folosindu-va de Jaws". Denumirea s-ar putea schimba in "Ghid de folosire a Bibliotecii Pontes".
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

OK. Daca fac toata treaba asta, adica adunatul de informatii, intr-un txt, il adaugi tu pe pagina bibliotecii? Sau e vreo varianta in care as putea lucra direct pe serverul acela?
Andy
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Hai sa fim seriosi, parca in calitate de Designer al ldv.ro ai si tu datele de acces ftp pe acel server.
Inainte de toate, mergi la Biblioteca: http://www.biblioteca.pontes.ro/ iar acolo vezi primul link, nu e nevoie sa te loghezi, in mod normal nici nu poti de fapt. Informatia aflata la acellink ar trebui updatata, de asemenea si numele link-ului ar fi mai potrivit: "Ghid de utilizare biblioteca cu Jaws". Legatura catre acel fisier HTML este din header.html sau sus.html, nu mai stiu exact, este un fisier inclus in pagina php propriu-zisa a bibliotecii.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Scuze, uitasem ca e pe ldv.ro si nu pe alt server. O sa ma ocup de ghid in seara asta.
Numai bine,
Andy
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

S-a modificat linkul "Cum va orientati in biblioteca folosindu-va de JAWS" in "Ghid de utilizare a bibliotedii Pontes". In articol am adaugat la inceput o serie de 3 linkuri, Navigarea in biblioteca, Adaugarea unei carti noi in biblioteca si Comenzi utile, care duc la fiecare din cele 3 parti importante ale ghidului. Cea despre adaugarea unei carti noi am construit-o pe baza a ce au scris Sorin si Manu.
Numai bine,
Andy
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Acum demarez si eu cu insert + sageata in jos! Soapte... ia sa vedem!? Daca nu ma cuprinde frica... ma supar pe voi ca m-ati trombonit sa o iau din biblioteca. :twisted:
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am citit pana acum aproximativ 17% din Soapte, dar... nu intrevad nimic deosebit, e un simplu roman politist, oare mai are rost sa continuu?
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Citeste, citeste, nu te lasa! Da-mi un exemplu de carte de actiune care ti-a placut si o sa incerc sa-ti recomand ceva din acel gen.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, intr-adevar se intrevede ceva, chiar pe pagina urmatoare mi-am dat seama.
Nu stiu ce as putea spune ca mi-a placut de actiune, in general nu sunt adeptul acestor carti, le citesc cand am chef sa treaca repede si sa ma destind. Acum tot eram in cautarea unor romane de groaza, sa vad cum se poate transpune in text asa ceva. Mi-a placut de exemplu John Saul in Umbra si Serge Brusollo, mai ales Mancatorii de ziduri - scriitorul asta din urma are o imaginatie iesita din comun.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Cum merge cu "Soapte", Manu? Sunt foarte curioasa ce parere iti face. Eu ma infior si acum cand ma gandesc la cartea asta.
Scrie răspuns