Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Dupa cele doua faze mentionate, se vede ca vorbesti din Italia si ca autorul cartii e un italian.
Oare de ce sa se obisnuiasca lumea cu vocea, ma refer la cei care vad... cam absurd... eventual in caz ca ar fi o voce romaneasca buna sa poata citi cu ea carti facute in m3p pe masina... dar altfel, nu prea vad rostul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Nu ca ar fi bine sa se obisnuiasca lumea, adica nu vreau sa spun ca trebuie sa promovam JAWS-ul intre vazatori, dar s-ar putea sa fie persoane care sa incerce sa asculte si sa isi dea seama ca se poate intelege ceva totusi. Eu stiu persoane care pot intelege JAWS-ul, chiar daca nu il utilizeaza, dar cand il aud intamplator pricep ce zice.
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Am citit trilogia Furnicile de Bernard Verber si mi s-a parut interesanta. Daca tot suntem la carti mai ciudate, v-as recomanda si "Charlie si fabrica de ciocolata" de ronald dahl. Desi e ocarte pentru copii, merita sa o cititi. Seamana putin cu Alice in tara minunilor si e absolut fermecatoare.
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Furnicile mi se pare o carte bestiala. Am citit-o acum 2 ani in spital si m-a impresionat profund cartea aia.
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

I Tichir scrie:Daca tot suntem la carti mai ciudate, v-as recomanda si "Charlie si fabrica de ciocolata" de ronald dahl. Desi e ocarte pentru copii, merita sa o cititi. Seamana putin cu Alice in tara minunilor si e absolut fermecatoare.
Exista asa ceva prin biblioteca? Eu am citit doar Mathilda.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Nu stiu daca este in biblioteca. Am sa verific si daca nu e am sa o introduc. Este corectata.
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

De foarte multa vreme, caut carti de Shalom Alehem. Daca are cineva, il rog sa-mi trimita.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Si unde este cartea aceea cu Furnicile? Nu ne-o dati si noua sau mie, ma rog?... Cristina
I Tichir
Sublocotenent
Mesaje: 320
Membru din: 30 Sep 2007, 14:56

Mesaj de I Tichir »

Cele trei carti de Bernard Werber ("Revolutia furnicilor", "Furnicile" si "Ziua furnicilor") sunt in biblioteca Pontes.
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

@Cris, mie cartea aia insa mi se pare foaarte serioasa... sa nu te astepti la carti pt copii.
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Si Sorinelule, ai impresia ca nu-s in stare sa inteleg decat cartile pentru copii? Ei, nu, ca ma superi rau de totlocotenente Sorin! Locotenent Hans
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Sa traiesti, sergent Tichir! Acum am iesit de la popota ofiterilor -unde in paranteza fie spus, au o ciorba de burta extraordinara!- si intru direct in biblioteca, sa caut Furnicile... Daca-l intalnesti cumva pe locotenentul Sorin, tine-l putin de vorba, pana termin eu treaba pe acolo... Auzi colo, numai carti pentru copii... si alea cu ciocolata... Locotenent Hans revoltat si rosu de manie
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Ei, credeam ca nu mai citeste nimeni nimic pe aici. Eram chiar ingrijorata. Eu am tot citit o gramada de chestii de istorie si aseara mi-am luat inima in dinti si am citit cartile lui Mark Levy: "Si daca e adevarat" si "Te voi revedea" mi s-au parut pline de suspans si inafara de asta azinoapte pe la ora doua jumate radeam de una singura prin camera de ma temeam sa nu trezesc colegii de camin.
Mai am in "derulare" "Diana in cautarea dragostei" de Andrew Morton, o carte despre printesa Diana, dar mi se pare cam plictisitoare, desi e plina de informatii si pentru cultura generala merita citita. Autorul a mai scris o carte despre principesa galeza cu contributia acesteia, "Diana, adevarata sa poveste", carte care se pare ca ar fi determinat monarhia britanica sa consimta separarea Dianei si a lui Charles.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Carmenuso, eu citesc acum "Revolta de pe Baunty", o carte care ma impresioneaza prin consecintele dezastruoase pe care le pot avea comportamentul nechibzuit si abuzurile unor oameni asupra destinelor altora... O carte excelenta... Cristina
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Sorry Cris, Blame on me
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Scrie răspuns