Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Anunturi despre activitatile Pontes

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Manu »

În cele din urmă, după vreo 6 zile de lucru susținut intens de Ioan Cîmpean (Campus), a fost reușit transferul Pontes cu tot cu nenumăratele setări necesare pentru a funcționa lucrurile ca înainte.
Funcționează Biblioteca, Fonoteca, Podcast, Tutoriale Pontes, site-ul Comunitate Jieshuo, chiar și jocul de table online care se mai joacă încă cât de cât.
Par ca lucrurile să fie ok, este suficientă și memoria RAM, procesorul văd că face față, în general, dacă nu dăm drumul la indexări și alte procese, stă pe la 1% - 2%.
E fain acum că se poate instala și C Sharp sau Java, avem și Python și tot ce vrem.
A reușit Campus să instaleze și un Forum phpBB versiunea 3, avea ceva convertor de baze de date care a lucrat o vreme destul de îndelungată pentru a adapta lucrurile la versiune curentă. Cu serverul anterior nu prea puteam face asta, acolo erau limitate procesele în timp și resurse. Aici putem folosi cum vrem, în limita resurselor fizice alocate.
Suntem la zi și cu Forumul. Este util uneori pentru diverse postări către care se pot face trimiteri, altfel nu aveam un loc în care să scriem ceva detalieri.
Mai trebui să alegem o temă cât mai accesibilă pentru a fi ușor de navigat cu cititoarele de ecran. aici pe Forum sunt aproape 30000 de mesaje postate.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Campus »

Pentru unii dintre noi, forumul Pontes este un loc plin de amintiri frumoase și mă bucur tare mult că am reușit să îl readuc la viață. Versiunea actuală este mai prietenoasă cu dispozitivele mobile și, chiar dacă în zilele noastre lumea s-a mutat pe alte rețele sociale mult mai strălucioase, forumul rămâne un loc stabil în care toată lumea poate citi ce publicăm.
Referitor la site, în toți anii ăștia de când este funcțional s-au adunat foarte multe aplicații web. Prin unele cotloane găsesc și primele mele scripturi php din vremea când încă nu știam prea bine cu ce se mănâncă în programare clasele si funcțiile.
Fiind atâtea lucruri adunate (doar Manu cred că mai știe care pe unde e) a fost nevoie de ceva timp să le repunem pe toate pe picioare și încă mai sunt câteva detalii care trebuie să fie puse la punct.
Cu privire la noul hosting, e adevărat că avem mai multe posibilități și sper că în timp, vom profita pentru a dezvolta câteva aplicații web interesante și pentru a le imbunătăți pe cele existente. E bine că am scăpat de măgăriile pe care le făceau cei de la hostgator care aveau impresia că toate site-urile web sunt făcute pentru a publica poezii scurte și ne blocau când ne era lumea mai dragă dacă foloseam aplicații care solicită resurse mai multe.
La ora actuală, toate aplicațiile de aici nu ar fi funcționale dacă nu ar fi câțiva oameni care lucrează în permanență pentru menținerea și îmbunătățirea conținutului lor și mulți alții care donează pentru abonamente premium la bibliotecă și fonotecă.
Mă bucur tare mult că pot scrie din nou mesaje aici :D .

Later edit: După ce am trimis spre publicare mesajul de mai sus am descoperit că forumul nu mi-l afișa pentru că lipsea un mic modul din php. Cam așa a fost zilele astea pe aici. :P
Toate cele bune!
Campus
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Manu »

Dacă veni vorba de script-uri vechi, îmi amintesc când făceai ceva în PHP pentru accesibilizarea străzilor sau pentru orarele mijloacelor de transport din Cluj... când te gândești că sunt ani și ani de atunci.

Bine că încet-încet se rezolvă toate și că ai găsit soluții pentru toate problemele, de la e-mail la https / http, FTP și altele, aici toate trebuie configurate individual.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Campus »

Din 2006 până acum s-au adunat foarte multe lucruri.
Fiind deja un site foarte complex, sunt multe amănunte care trebuie verificate. Ca exemplu, pun mai jos o listă cu subdomeniile actuale luate din dns records. Marea majoritate a lor sunt, în sine câte o aplicație web separată:

Cod: Selectaţi tot

 	www.android.pontes.ro
 	www.biblioteca.pontes.ro
 	www.calendar.pontes.ro
 	www.fonoteca.pontes.ro
 	www.forum.pontes.ro
 	www.games.pontes.ro
 	www.irimia.pontes.ro
 	www.jieshuo.pontes.ro
 	www.plati.pontes.ro
 	www.podcast.pontes.ro
 	www.puzzle.pontes.ro
 	www.sah.pontes.ro
 	www.scripts.pontes.ro
 	www.tts.pontes.ro
 	www.tutoriale.pontes.ro
Daca stau bine să mă gândesc, mai trebuie să activez cel puțin încă două care existau pe serverul celălalt.
Toate cele bune!
Campus
Golddy
Sergent
Mesaje: 37
Membru din: 26 Mai 2007, 23:10
Localitate: Arad
Contact:

Re: Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Golddy »

Va salut si eu!
Felicitari maxime amandorura pentru perseverenta si efort!
"aupatru" pentru skype, yahoo, twitter si facebook.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Manu »

Cred că deja cam funcționează totul, îmi place că acest forum s-a actualizat bine, are inclusiv reCaptcha pentru conturi noi, număr de noutăți în titlu etc.
Când cineva descoperă că nu funcționează ceva, ar putea scrie aici... Tot mai șlefuiește Campus pe ici pe colo, am putea spune acum nu că merge ca înainte, ci chiar mai bine - sunt lucruri care se pot face altfel în condițiile unui VPS.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Campus
Comandantul unitatii
Mesaje: 446
Membru din: 09 Mai 2007, 12:15
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Campus »

Treaba asta cu instalatul e foarte asemănătoare cu felul în care îți instalezi un windows. După ce ai pus sistemul trebuie să instalezi o grămadă de programe și să faci o grămadă de setări ca să fie "ca înainte".
Similar, și aici au trebuit instalate tot felul de progrămele.
Setările și importul datelor oricum trebuiau să fie făcute, fie pe vps fie pe shared host. în cazul meu, multe setări cred că le-am făcut mai repede din consolă decât dacă aveam acces la cpanel. Dar asta s-a compensat cu faptul că,pentru alte setări, cum ar fi serverul de mail, de exemplu, am avut nevoie de mai mult timp.
Una peste alta, cred că acest site atât de complex ar fi avut nevoie de un hosting vps și de acum 10 ani pentru că rulează deja multe aplicații web care au nevoie de configurări speciale.
La nivel de performanță, chiar dacă avem planul cel mai ieftin de vps, se simte o îmbunătățire care poate fi explicată parțial și prin faptul că serverele sunt acum mult mai aproape de România.
Eu sunt foarte încântat de ceea ce este aici!
Toate cele bune!
Campus
Vlad_Ciotescu
Plutonier
Mesaje: 110
Membru din: 10 Iul 2012, 13:39
Localitate: timisoara
Contact:

Re: Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Vlad_Ciotescu »

buna ziua.
ma bucur sa revad forumul pontes dupa atata vreme. in ultimul timp cand am incercat sa-l accesez mi se deschidea un save as si cam asta a fost.
am doar un mic bug de raportat la biblioteca. cand incerc sa-mi schimb adresa de email la cont, imi apare ca emailul a fost schimbat, dar cand imi verific din nou profilul imi apare tot cel vechi.
cat despre host gator, din pacate serviciile lor au inceput sa lase de dorit.
felicitari pentru mutare si sper ca forumul sa revina la activitatea de alta data.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Mutare server Pontes din U.S. în Germania

Mesaj de Manu »

Da, uite că, spre surpriza mea, mai scrie câte cineva și pe aici.
Nu cred că se va reveni la activitatea de altădată, dar tot e bine că mai pot fi găsite discuții vechi.

În legătură cu Biblioteca, aici domnul Ioan Câmpean se ocupă de aplicația în sine, atât web, cât și Android, dar eu pot modifica adresa de E-mail din zona de administrare. Ar trebui doar scris în privat pe Whatsapp la numărul meu de telefon.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Scrie răspuns