Programare pentru Android, accesibilizare aplicatii

Diverse limbaje, programare, scripting, coduri, unelte specifice etc.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Nu aş spune că merge neapărat mai bine cu NVDA, acolo cred că recomandarea e să utilizăm NVDA 2015 sau mai nou dacă folosim NVDA, acesta fiind folosit de ei cu precădere în testele pentru accesibilitate. JAWS pare în regulă, doar că viteza de reacţie e mai mică atunci când apare ceva nou pe ecran, cum ar fi o casetă de dialog complexă; probabil virtualizarea ia ceva timp. Mai trebuie activat si suportul pentru cititoarele de ecran:
File > Settings > Appearance & Behavior > System Settings
În editor totul pare în regulă, se mişcă bine, doar că m-am obişnuit cu JAWS în Eclipse să îmi semnaleze erorile direct în cod, ca şi cum aş vedea ce e subliniat. Probabil că s-ar putea face ceva în acest sens şi pe aici, până la urmă se poate ajunge uşor în fereastra cu mesaje unde apar toate erorile.
O să încerc să trec treptat şi pe Android Studio, să văd unul dintre proiecte, noroc că au făcut în aşa fel încât să se importe uşor un proiect existent, creat cu Eclipse ADT.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Linux ofera intr-adevar multe avantaje in comparatie cu Windows si chiar cu Mac OS X, insa are si dezavantaje pe masura.
Din punct de vedere al performantei, Linux este bun. De aia este folosit in general pentru gazduirea de servere web sau baze de date. Nu consuma prea mult cu interfata grafica. Dar problema este ca chiar daca se foloseste o interfata grafica, pentru vazatori ea nu ofera la fel de multe facilitati ca Windows-ul. Apoi mai are probleme legate de driveri pentru unele dispozitive, iar pentru altele nici nu exista driveri. Si nici software adaptat.
De exemplu pentru crearea de muzica Mac OS X este standardul de facto fiindca are o latenta mai redusa, dar si Windows se poate folosi foarte bine. Pentru Linux insa nu prea exista solutii profesionale de programe pentru creat muzica.
Pentru Linux exista cititorul de ecran Orca, insa este foarte instabil, si chiar cand functioneaza, ofera foarte putine facilitati in comparatie cu JAWS+Windows.
JAWS este mai complex decat NVDA, insa NVDA este mai standard, se bazeaza in primul rand pe interfatele standard de accesibilizare, si pe alea le suporta chiar mai bine decat JAWS, desi nu intotdeauna. Fiind insa open source este preferat ca cititor pentru testarea accesibilitatii.
Sa nu uitam ca pe firmele mari ca Google nu le intereseaza in primul rand ca interfetele lor sa fie accesibile pentru orbi, ci sa castige cat mai multi bani, sa poata face contracte si cu statul american, iar pentru asta trebuie sa poata sustine ca au produse accesibile tuturor cetatenilor. Daca un cititor de ecran este gratuit si poate accesa o interfata, inseamna ca poate fi folosit de oricine fara sa existe bariera costurilor.
De aia unele servicii Google pe care Google nu le vinde statului, cum ar fi Google Analytics, nu sunt accesibile, fiindca nu au nici un interes sa le accesibilizeze, insa Google Sheets si Google Docs sunt.
Roman
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 27 Oct 2012, 11:10
Localitate: Chisinau, Teghina 2|4
Contact:

Mesaj de Roman »

şi eu am nevoie de ajutor care vă rog mult să mă ajutaţi să inţeleg care fişier dece răspunde în android studio că am o ideie de a accesibiliza transportul, intrările în instituţi publice prin protocolul bluetooth v4. dispozitivul este deja făcut şi programat pe mikrocontroler AVR şi CC5241 şi l-am programat în visual studio C++ la momentul dat de pe telefon lucrez cu dispozitivul prin BLE terminal ca să fac un program pentru android am instalat android studio dar acolo nu prea înţeleg ce şi dece răspunde şi alţi care pot şi înţelegce şi dece răspunde doresc de la 500 pînă la 1500 Euro. şi vreau să fac singur de aceia cer ajutorul vostru orce sfat îndrumare e bine venită ca sa mă mişc dinloc, mulţumesc mult!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Încă nu am avut nici eu răbdare să mă acomodez cu Android Studio, va trebui să mă mobilizez să mut codul cât mai ok din Eclipse. Sunt puțin blocat la Gradle.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Roman
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 27 Oct 2012, 11:10
Localitate: Chisinau, Teghina 2|4
Contact:

Mesaj de Roman »

Manu spune te rog cam unde să fac şi ce să fac eu am înţeles ca în fişierul AndroidManifest.xml se dau permisiuni la controlul asupra unui dispozitiv dar programul însine nu ştiu unde săl scriu şi care fişier se ocupă de asta ,trebuie să introduc careva biblioteci sau clase ori el automat le include?. vă rog ajutaţimă care ce şi cum cunoaşte.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

E foarte greu de dat paşi. Trebuie să urmezi niște tutoriale exacte, eu așa am procedat. Atât Eclipse, cât şi Android Studio generează până la un punct treburile, urmând ca apoi să găseşti fişierele care intră în componenţa programului.
Într+adevăr, permisiunile se scriu în manifest, dar mai nou, de la Android 6.0, de când cu cererea acordului la runtime, trebuie programat destul de mult legat de această problemă direct în cod. Înainte se accepta utilizarea memoriei de stocare, a microfonului sau a ce ştiu mai ce la început şi gata, acum trebuie ca programul să se comporte corespunzător în funcţie de aceptarea sau respingerea unei solicitări de permisiune.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Roman
Caporal
Mesaje: 24
Membru din: 27 Oct 2012, 11:10
Localitate: Chisinau, Teghina 2|4
Contact:

android studeo

Mesaj de Roman »

salutare tuturor! manu eu aşvrea să încercăm să dăm careva paşi ca alţi vor citi discuţile noastre şi le va fi de ajutor, pentru noi schimb de experienţă nu doar eu şi tu dar toţi care cunosc android studeo şi cititoarile de ecran JAWS, NVDA, ETC. care şi ce cunoaşte, conoştinţe în aşaceva ca noi să fim o treaptă pentru altcineva.
Scrie răspuns