In loc de bancomate accesibilizate

Accesibilitatea vietii de zi cu zi in cazul nevazatorilor

Moderator: Manu

Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da, dar nu are meniu sonor, e vorba probabil de niste reclame, eventual mici instructiuni. Banca Transilvania are direct in difuzor acele instructiuni, tot aud pe strada cand trec pe langa cate unul cum vorbeste de zor, repetand aceleasi lucruri.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

salut,
cu toate ca femeia nu isi desconspira virsta si codul pin al cardului,
felicit pe comandant pentru prezentare si instructaj; ce as otiecta se refera la recapitularile pasilor; altfel, ireprosabil!
maine voi posta si atm-ul promis.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am inceput sectiunea si pe site in Utile. Acolo se pot adauga oricate, va fi cu heading level 4, deci cu tasta h se va face deplasarea, pentru mai multe banci, pe masura ce facem rost de instructiuni. Putem pune si doar pentru extragerea numerarului si obtinerea soldului.
Link-ul urmator duce direct la sectiunea de pe site:
www.pontes.ro/ro/utile/bancomate.php
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

pai sunt si banci care nici nu ofera clientilor alte servicii; decit retragere numerar si alte citeva.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

salut,
dupa cite am retinut aici punem descrierile, nu?
Instructiuni de utilizare a bancomatelor Reifeisen

1. Descrierea bancomatului
Luam ca element central monitorul; in partile laterale stinga/dreapta sunt dispuse cite 4 butoane;
butoanele vor fi numerotate in felul rumator: in partea dreapta a monitorului butoane de la 1 la 4, iar in partea stinga, de la 5 la 8.
Sub monitor dispusa orizontal insa se afla tabela numerica ce se continua in partea dreapta cu alte citeva taste dispuse vertical.
Tabela numerica este structurata in grupuri de cite 3 cifre.
pe primul rand: 1/2/3
pe al doilea 4/5/6...
Pe ultimul rind al tabelei identificam de la stinga la dreapta: prima tasta care nu ar nici o functie; tasta din mijloc este cifra 0; celelalte taste nu prezinta importanta.
Dintre tastele amplasate in dreapta tabelei numerice, o discutam doar pe prima, [aflata in dreapta cifrei 3]; o numim tasta cancel.
La ea recurgem atunci cind renuntam la orice operatiune.
2. Utilizare
Pentru a retrage numerar o suma de bani din bancomatele Reifeisen se parcurg urmatorii pasi:
1. Se introduce card-ul;
2. Se apasa butonul 1 pentru selectarea limbii romane.
3. Se introduce codul pin utilizand tabela numerica.
A t m-ul nu solicita confirmarea codului pin, asa cum se intimpla la alte banci.
In urma acestui pas, singurele butoane care conteaza sunt: butonul 1 retragere numerar si butonul 2 consultare sold.
4. Se apasa butonul 1 pentru selectarea operatiunii "retragere numerar. In acest moment butoanele primesc diverse sume predefinite.
Optiunile sunt urmatoarele:
notam cu "B" butoanele", marcaj urmat de suma predefinita.
B1 =10 lei; B2 =50 lei; B3=100 lei; B4=alte sume; B5=200 lei; B6=250 lei; B7=500 lei; B8=1000 lei
In cazul in care dorim sa retragem o suma predefinita dupa ce am selectat suma dorita, apasam fie butonul 1 pentru eliberearea chitantei, sau butonul 4 daca nu dorim chitanta.
Pe monitor va fi afisat mesajul "operatiune in curs" iar la finalul ei vor fi restituite in ordine; card-ul urmat de suma retrasa.
5. Daca utilizam optiunea alte sume, corespunzatoare butonului 4 din meniul principal pasii sunt urmatorii:
1. Se introduce card-ul;
2. Se apasa butonul 1 pentru selectarea limbii romane.
3. Se introduce codul pin utilizand tabela numerica.
A t m-ul nu solicita confirmarea codului pin, asa cum se intimpla la alte banci.
4. Se apasa butonul 1 pentru selectarea operatiunii "retragere numerar.
5. Se apasa butonul 4 corespunzator optiunii alte sume
6. Se editeaza suma in lei noi cu ajutorul tabelei numerice;
7. Se apasa butonul 1 pentru confirmare sau butonul 4 pentru rescriere;
8. Cu ajutorul butoanelor 1 sau 4 decidem daca dorim sau nu chitanta.
Foarte important!
Cind utilizam tastatura bancomatului, putem auzi un ton, [bip], la apasarea fiecareia; acesta are o anumita tonalitate daca optiunea este corecta, si una diferita in cazul in care aceasta este gresita.
Fac aceasta precizare, deoarece majoritatea atm-urilor, nu departajeaza sonor optiunile; corect/incorect.
Alin Feurdean
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Alin, imi poti sugera un mod mai bun de recapitulare a pasilor? Sunt de acord ca asta actual nu-i grozav...
Andy
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

sigur,
la cit de bine sunt descrisi, utilizatorul ar putea fi derutat daca audiaza in momentul interfetei.
Deci:
merg la bancomat, stiu ca am de facut citeva operatiuni, poate ca nu le tin minte daca le citesc acasa; daca am fisierul mp3, il iau cu mine pe ceva; pun o casca, si ascult instructiunile.
Ele sutn prezentate excelent, asa ca, ar putea fi un distractor repetarea aia de la final.
Da sa vedem si alte opinii.
numa asa putem sti.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Continuam cu descrierile aici pe forum, urmand ca apoi sa le pun eu pe site pe masura ce apar. Aici este avantajul de a fi comentate.
In legatura cu recapitularea... poate ca nu prea are sens, dar... la o adica poate fi si ignorata.
In seara asta o sa pun si descrierile lui Claus.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Am inteles. Nu vom include repetarea in versiunea mp3.
Andy
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am adaugat si Raiffeisen Bank-ul.
Am inceput sa fiu eficient la adaugarea diacriticelor, azi mi-a luat mult mai putin decat ieri.
Speram sa mai apara ceva descrieri, voi incerca eu sa scriu despre CEC dupa ce vin din Bulgaria, daca nu mi-o ia cineva inainte, CEC-ul e destul de important pentru ca le vin multora pensiile pe acolo.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

fain, la c e c as se duca un posesor de card cu restant vizual, si sa descrie tot ce stie.
Foarte bine ce facem noi aici.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Bancomate BCR

Numerotarea butoanelor
- pe partea dreapta a ecranului, de sus in jos: 1, 2, 3, 4
- pe partea stângă a ecranului de sus in jos: 5, 6, 7, 8

Schema blocului numeric la un bancomat BCR
Blocul numeric la ATM-urile BCR cuprinde in stanga un grup de 12 taste numerice dispuse cate 3 pe patru randuri, iar in dreapta un grup de patru taste functionale, dispuse una sub alta.
Partea stanga a blocului numeric, pe randuri de la stanga la dreapta:
- randul 1: taste pentru cifrele 1, 2 si 3
- randul 2: taste pentru cifrele 4, 5 si 6
- randul 3: taste pentru cifrele 7, 8 si 9
- randul 4: prima tasta de la stanga nu are nici o functie, a doua este pentru cifra 0 iar a treia este pentru a adauga trei zerouri
Partea dreapta a blocului numeric, de sus in jos: Anuleaza, Sterge, Confirma, tasta fara functie asociata.

Pasi initiali, comuni pentru toate operatiunile
Dupa introducerea cardului se apasa butonul 1 pentru alegerea limbii romane. Este cerut codul PIN care se scrie de la blocul numeric, apoi se apasa butonul 1 pentru a confirma introducerea PIN-ului.

Eliberare numerar
Daca scoateti bani, dupa ce ati introdus PIN-ul si ati apasat butonul 1 pentru "Eliberare numerar", apasati din nou 1 pentru "cont card debit". Apoi puteti fie sa apasati butonul 4 si sa introduceti suma de la blocul numeric, fie sa scoateti o suma predefinita, si anume:
- 200 RON: se apasa butonul 1
- 250 RON: se apasa butonul 2
- 300 RON: se apasa butonul 3
- 10 RON: se apasa butonul 5
- 50 RON: se apasa butonul 6
- 100 RON: se apasa butonul 7.
- 150 RON: se apasa butonul 8
Daca ati apasat 1, 2, 3, 5, 6, 7 sau pentru a extrage una din sumele predefinite, veti fi intrebat daca doriti chitanta. Apasati 2 pentru Da sau 3 pentru Nu. Veti primi banii, chitanta si veti fi intrebat daca doriti sa efectuati alta tranzactie. Apasati 3 pentru Da sau 4 pentru Nu. In cazul in care ati ales sa efectuati alta tranzactie, veti reveni la meniul din care puteti alege eliberarea de numerar. In cazul in care ati apasat butonul 4, corespunzator optiunii Nu, veti primi cardul si tranzactia se incheie.
Daca nu vreti sa scoatem o suma din cele prededinite, dupa ce ati introdus PIN-ul si ati apasat butonul 1 pentru "Eliberare numerar" si din nou butonul 1 pentru "Cont card debit", se apasa butonul 4, corespunzator optiunii "Alta suma". Apoi introduceti suma de la blocul numeric.
In acest moment, butoanele 2 si 3 inseamna in ordine Corect sau Incorect; daca este apasat butonul 3 va trebui din nou tastata suma de bani ceruta, daca este apasat butonul 2, veti fi intrebati daca doriti chitanta. Apasati butonul 2 pentru Da sau 3 pentru Nu.
In urma acestor operatii primiti banii si, in caz ca ultima apasare a fost pe butonul 2, chitanta. Asteptati putin, apoi veti fi intrebat daca doriti sa efectuati alta tranzactie. Apasati butonul 3 pentru Da sau 4 pentru Nu. In cazul in care ati ales sa efectuati alta tranzactie, veti reveni la meniul din care puteti alege eliberarea de numerar. In cazul in care ati apasat butonul 4, corespunzator optiunii Nu, veti primi cardul si tranzactia se incheie.

Important: pe chitanta obtinuta dupa o eliberare de numerar de la un bancomat BCR este precizat si soldul contului, in caz ca ati folosit un card BCR.
Si bancomatele BCR departajeaza sonor optiunile corecte de cele gresite: apasarea pe un buton corect e insotita de un sunet, pe cand apasarea pe un buton nealocat (spre exemplu butonul 5 cand ar trebui apasat pe 2 sau pe 3) nu este insotita de nici un sunet.

Numai bine,
Andy
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Excelent, inca un bancomat, il voi pune cat de curand si pe site.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Gata, este pe site si BCR-ul.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

In afara de CEC, e vreo banca anume la care merita facuta accesibilizarea cat mai repede? Ma gandeam sa fac si Bancpost-ul weekendul asta, dar in afara de asta nu stiu care ar mai fi importante. Astept sugestii.
Andy
Scrie răspuns