Ma plictisesc, deci aberez. Aberez deci... exist! by Sh0RiN

Literatura, idei, ganduri

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Ma plictisesc, deci aberez. Aberez deci... exist! by Sh0RiN

Mesaj de Sorin »

Cum am calculatorul la "depanat" si am intrat pe internet de pe laptop AKA Costelus, am sa va prezint, la cererea expresa a publicului, o minunatie de notare din jurnalul meu propriu si personal, recensie pe care am scris-o in timpul orei de romana. Sper ca o sa va ajunga la inima, ca de ... vorba aceia, "alta n-am" (extrasa ce-i drept dintr-o cugetare profunda a unui mare filozof, dar asta e alta poveste)

Ascult cum o profesoara, roasa de molii si cu un miros pregnant de naftalina, in ciuda varstei sale relativ mici(aproximativ 50 ani), cum ne povesteste niste ideei desumflate si pierdute in negurile vremii. Cum sta in fata clasei si se considera superioara ca repeta ca un papagal niste fraze formulate de niste oameni cu adevarati inteligenti in urma cu cativa ani. Plagiatura? Nu as spune, doar incapacitatea de a creea, incapacitatea de a fi original, de a aduce ceva nou. Adevarata inteligenta nu consta in repetarea ca un papagal, sau daca preferati ca un reportofon, a unor idei. Nu inteleg niciodata cum se face ca doar ea are dreptate, ca universul este ea, si ea este universul. Un intelept chinez, spunea "fereste-ma doamne de prosti", pe cuvant asa este. In relatia cu un nebun, ai doua solutii: ori ii faci pe plac, si iti urmez rationamentul propriu, ori incepi sa il contrazici si atunci ajungi la balamuc. De ce nu poate intelege o fraza daca nu ii este repetata cuvant cu cuvant? Probabil ca acest pseudo om, dotat cu o pseudo inteligenta, nu este capabila de a recunoaste subiectul decat prin reconstituirea pe baza de cod binar a informatiilor cuprinse in el. Ca la un telefon mobil la care se foloseste functia vocala. Daca nu repeti perfect functia, aparatul nu este in stare sa inteleaga ce ii ceri.
Cand privesti astfel de oameni, incep sa imi pun serios problema daca omul s-a tras din maimute, deoarece observ cu stupoare ca o mare parte din cei care se autointituleaza oameni, au ramas la stadiul de primata. Ma gandesc daca vom reusi vreodata sa extirpam cu totul prostia. Raspunsul, este categoric: NU! De ce nu? Pentru ca prostia, face parte din a fi om. Daca nu am fi prosti, am fi niste masini, dar totus... ar trebui sa incercam sa ramanem la stadiul de "om prost" si nu la stadiul de "primata imbecila".
In urma cu cativa ani, cand inca data incepea cu 19, aveam impresia ca mileniul trei o sa aduca o mare schimbare. Din pacate, ne aflam in prag de final al primului deceniu din 2000 si totus nu vad vreo schimbare ca ceva s-ar schimba. Pana acum oamenii erau prosti si lucrau manual, acum s-au indobitocit de tot, ne mai fiind in stare nici sa faca un calcul cu doua cifre. Tehnologia, este buna, tehnologia ne ajuta, tehnologia este benefica atata timp cat omul nu se incapataneaza sa ramana imbecil. Suntem mai destepti ca stim sa vorbim la un telefon mobil? Suntem mai destepti ca lucram pe un calculator? Suntem mai destepti ca am calatorit pe luna? Categoric, nu. Cu totii suntem niste papagali, care ne consideram destepti pentru ca, ne-am insusit niste cunostinte scornite de niste minti cu adevarati geniali. Noi, nu suntem desptepti ca stim sa folosim un telefon mobil, insa inventatorul sau a fost un adevarat geniu.
Si totus, in final, cu ce este mai prejos aceasta profesoara care repeta papagalicesti niste idei, fata de mine care nu fac altceva decat sa repet papagaliceste niste instructiuni de folosire a unui aparat? Poate ca nu este mai prejos, sau, poate ca eu nu sunt mai presus de ea. Dupa parerea mea, adevarata inteligenta consta in capacitatea de anticipa, capacitatea de a creea ceva nou si util, subliniez _si util_, deoarece nu tot ce este nou, este si util. Cu ce ma ajuta pe mine, spre exemplu, egalitatea intre oameni daca aceasta exista doar pe hartie? Sau, cu ce ma ajuta pe mine inventarea unei noi masini capabile sa zboare daca eu nu am bani sa o cumpar?
Acum, la final de ora, nu pot decat sa imi dau seama, ca omenirea este cu adevarat o adunatura de papagali, dar niste papagali inganfati, care cu timpul incep sa is insuseasca cunostintele unor oameni cu adevarat mari.
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

daca te faci prof, asa ajungi si tu...
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Bugetar :?: Never
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Hajni
Sergent
Mesaje: 28
Membru din: 22 Mai 2007, 23:58
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Hajni »

Eu abia acum am citit fragmentul din jurnal. Ce sa zic? E bestial si totodata destul de adevarat. Apropo de prostie mi-am amintit ca doua lucruri sunt omniprezente pe pamant, oxigenul si prostia, asa ca asta este.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Hajni, la asta mai era si versiunea lui Einstein:
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the universe.
Si mai era varianta pentru matematicieni: doua lucruri sunt infinite - multimea numerelor reale si prostia omeneasca.
S-auzim numai de bine,
Andy
Hajni
Sergent
Mesaje: 28
Membru din: 22 Mai 2007, 23:58
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Hajni »

Suuuupeeeerrr! Taaaaaareeee! mi-a plaaaacuuuuut!
pupici!
Hajni
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Smily26 scrie:Suuuupeeeerrr! Taaaaaareeee! mi-a plaaaacuuuuut!
pupici!
Hajni
Si mie mi-a placut multt, dar nu prea obijnuiesc sa scriu lucruri atat de scurte, chiar daca apreciez ce s-a scris. Deobicei, bancurile de bun gust, povestirile cu un inteles anume, nu sunt de discutat, ci de tinut minte. Asta-i parerea mea.
Hajni
Sergent
Mesaje: 28
Membru din: 22 Mai 2007, 23:58
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Hajni »

Da care e problema defapt? Eu ma prind greu si uit repede! :D
Numai bine
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Problema e ca Bebe Pontes se mai rataceste prin forumuri si cred ca voia sa plaseze ultima lui replica la povestea cu vrabia, latul si vanatorul... Sau, cel putin asa cred eu... Cris
Scrie răspuns