Probleme Jaws 18

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Probleme Jaws 18

Mesaj de Ioto »

Bună seara!
De o vreme în coace, am constatat că versiunea JAWS18.0.2740-(April-2017-released)-64bit, Are probleme serioase pe windows 10 indiferent de versiunea windows.
1. Nu se citesc opțiunile din setings, Nu se citesc și nici vizual nu se afișează rețelele wireless.
2. Probleme cu crearea unui profil nou cu vocalizer, Nu rămân setările de viteză salvate sub nicio formă.
De menționat că instalarea, a fost efectuată conform instrucțiunilor aferente.
Mai există o versiune mai nouă față de cea pe care o am eu?
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare, tuturor și binev-am regăsit.
Azi am avut ocazia să mă joc pe un laptop cu i7 testând jawws crezând că laptop-ul meu cu i3 are probleme grave.
Ei țin să vă spun cu părere de rău că și pe acel laptop cu i7 și SSD, îmi apar mai des casete de dialog „not responding” decât cu nvda pe ambele sisteme. Cum se face că un program comercial cauzează aceste probleme față de unul gratuit?
Problema 2. Jaws nu citește pdf-urile deschise în Google crome. În schimb NVDA le citește fără probleme pe ambele sisteme atât pe cel cu i3 cât și pe cel cu i7.
singurul plus real pe care îl văd la jaws e că răspunde o idee mai repede la comenzi față de nvda care uneori are un mic delay care pentru mulți nu contează dar pentru un utilizator avansat contează.
Concluzie/ opinie personală: dacă jaws în viitoarele versiuni nu rezolvă aceste probleme va fi clar demigrat și din ce în ce mai mulți utilizatori vor trece pe NVDA cititor de ecran care se dezvoltă mai repede ca jaws. Sunt pregătit să răspund tuturor utilizatorilor de jaws cu argumente atât pro cât și contra privind cele două cititoare de ecran. dar în acest moment, nvda e mai rentabil. E frustrant să vezi cum jaws îți face astfel de probleme pe sisteme puternice.
Toate cele bune.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Acea problemă cu Vocalizer am întâlnit-o şi eu, greu am reuşit să o rezolv la cineva, am instalat parcă altă versiune de JAWS, nu mai ţin minte. Pur şi simplu nu vroia să se salveze viteza şi punctuaţia, de fapt, cum ziceai, un profil creat nue ra luat în considerare decât acolo în caseta Voice Options.
Într-adevăr, NVDA se mişcă mai repede, doar că obişnuinţa face să fie utilizat JAWS de mulţi, chiar şi eu deocamdată depind de JAWS şi deschid NVDA doar atunci când sunt probleme cu acesta.
Deşi am auzit că ar avea ceva posibilităţi şi NVDA de a citi ecranul în mod JAWS Cursor, deocamdată nu ştiu şi de multe ori este necesar, să văd de exemplu într-un document HTML daca conţinutul unui tabel încape pe ecran, daca este aliniat corect conţintuul celulelor etc. Mai mult, nu am găsit cum să fac ca în Eclipse să citească şi NVDA locul în care este un cod invalid, să anunte ceva de genul: "Invalid: Object x = new Object(y); end invalid".
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Silviu
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2010, 11:38
Localitate: Iasi

Despre jaws 18

Mesaj de Silviu »

Salutare, aș vrea să știu dacă merge jaws 18 pe Windows 7?
Silviu
Silviu
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2010, 11:38
Localitate: Iasi

jaws

Mesaj de Silviu »

De asemenea vă rog să-mi spuneți ce probleme pune jaws 18 în utilizare?
Silviu
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

În afar de faptul că cine foloseşte Vocalizer - Ioana poate avea probleme cu reglarea vitezei de vorbire, totul pare să fie în regulă, eu îl folosesc de multă vreme...
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Silviu
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2010, 11:38
Localitate: Iasi

Mesaj de Silviu »

De asemenea aș dori să știu dacă îmi cumpăr o licență pentru Jaws și o pun acum pe Windows-ul pe care îl am și apoi se întâmplă ceva cu Windows-ul actual, se poate să folosesc același cod pe Windows-ul următor? vă mulțumesc!
Silviu
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sunt convins de asta, cumperi o licenţă pe care o poţi muta de pe un calculator pe altul, nu este o licenţă precum cea OEM de Windows.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Silviu
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2010, 11:38
Localitate: Iasi

jaws

Mesaj de Silviu »

Salutare, mi-am instalat decurând jaws 18 și problema e că atunci când dau alt tab se mută pe engleză, lucru care mă incomodează. Am făcut setarea cu detect language, dar nu s-a schimbat acest lucru. Este posibil să fi greșit ceva la primele setări de după ce l-am instalat. îmi poate spune cineva care sunt mai exact acele ssetări? vă mulțumesc
Silviu
Silviu
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2010, 11:38
Localitate: Iasi

Mesaj de Silviu »

Mai am o altă întrebare care nu are legătură cu Jaws-ul, dar am decis să o scriu aici pentru că nu am găsit o secțiune care să fie dedicată programului Excel. Așadar aș dori să știu cum se face că să derulez literă cu literă într-o celulă care are ceva text? Atunci când mișc cu săgețile stânga dreapta mă mișcă pe următoarea celulă. vă mulțumesc!
Silviu
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Apasă F2 pentru a intra în modul de editare a celulei, apoi te miști normal cu săgeți. Când ai terminat apasă Escape pentru a opri editarea.
Silviu
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2010, 11:38
Localitate: Iasi

despre Xcel

Mesaj de Silviu »

Mulțumesc pentru răspuns, dar atunci când apăs f2 și merg cu săgețile îmi spune că nu e nimic. spune că e gol. am încercat să dau și ctrl plus săgeata dreapta sau stânga și nu-mi spune nimic.
Silviu
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

N-ar trebui să se comporte așa. Ești sigur că apeși F2 pe o celulă care chiar are conținut? Îți este redat conținutul celulei atunci când ajungi la ea cu săgeți?
Am testat acum cu NVDA și funcționează în modul descris de mine. Reiau pașii mai jos ca să ne asigurăm că i-ai făcut în ordinea asta:
1. Mergi cu săgeți pe celula în care vrei să citești pe litere. Cititorul de ecran va reda tot conținutul celulei automat.
2. Apeși F2 și vei fi plasat în celulă, la sfârșitul textului din ea.
3. Apeși pe săgeată la stânga până începi să auzi litere, sau apeși pe Ctrl+Home ca să mergi la începutul textului din celulă și de acolo mergi cu săgeată la dreapta.
4. Când ai terminat apeși Esc pentru a opri editarea celulei.
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

Silviu, pe langa detect language, debifeaza si detect keyboard parca asa se numeste functia; de asemenea, ai grija ca dupa ce dai comanda insert + 6 care lanseaza settings center sa dai si comanda ctrl shift d - pentru ca sa se aplice peste tot setarile privitoare la limba si tastatura...
In privinta ms excell, daca zici ca nu poti citi continutul celulei pe litere dupa ce apesi F2, vezi putin ce tip de format al celulei e pe acolo: apasa ctrl + 1 si da-ne mai multe detalii.parca imi amintesc ca formatul phone number ridica ceva probleme
Cornel
Silviu
Sergent major
Mesaje: 62
Membru din: 24 Iun 2010, 11:38
Localitate: Iasi

jaws

Mesaj de Silviu »

Da. am reușit chestiunea cu detect language. Așa era precum ați zis. Voi reveni și cu problema cu excelul, dar după ce verific. Este un tabel de la bancă și probabil să aibă formatul acesta despre care vorbiți dumneavoastră..
Silviu
Scrie răspuns