Sistemele de operare iOS si Mac - accesibilitate, programe

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

salut, desi incarcatorul pe care il folosesti este pentru prizele europene are o putere mai mica decat cel original pentru iphone 7. de ex cu un incarcator de ipad s-ar incarca mai repede decat ar fi normal. deasemenea una e sa il incarci in priza si alta e sa il incarci la calculator. la calculator se va incarca mai incet.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
vreau sa va intreb daca exista o soluţie de pe pc sau iphone,de a trimite pe facebook un mesaj la tuturor celor online,sau la intreaga lista.ca sa nu iei contact cu contact
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
imi poate recomanda cineva o casca bluetouth, ce sa permita atat ascultarea de muzica cat şi convorbirile telefonice?desigur,sa aiba şi baterie buna
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
azi am sa merg la noi in sibiu la targul de craciun.o prietena cu iphone,vrea sa il vada şi ea.mergand cu mama,vreau sa va intreb daca o sunam cu face time,daca il va putea vedea astfel.ma gandesc ca trebuie apelata utilizand camera din spate.sa imi ziceţi umpic cum trebuie ţinut telefonul ca imaginea sa se vada bine.şi daca orientarea ecranului trebuie blocata sau nu.va intreb deoarece mama nu se pricepe la iphone
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salut, dacă căștile sunt stereo merg toate, dacă casca e mono trebuie sa aibă a2dp. In legătura cu FaceTime, când suni apare pe ecran posibilitatea de a schimba camera sa fie orientata in spate, după aia e relativ simplu, ce vede pe ecran, aia va vedea si persoana pe care o suni.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
am cateva intrebari.am tot citit ca ios 10,permite ştergerea unor aplicaţii native.cum se procedeaza?şi pot dezactiva cumva chestia aceea ca voice over sa nu tot zica mereu cand pun degetul pe o aplicaţie acţiuni disponibile?am dezactivat enunţare indicaţii,dar ma dispera ca mereu pe orice pun degetul spune acţiuni disponibile.şi,exista cumva un site sa il accesam cu safari şi sa descarcam gratuit rinctonuri pentru iphone+?cu itunes nu ma descurc aşa bine ca sa caut pe calculator şi sa sincronizez
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salut, ringtonuri descarci degeaba, doar cu iTunes se pot pune pe iphone, aplicațiile native se șterg ca oricare aplicație si nu se poate dezactiva chestia aia cu acțiuni disponibile.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

am incercat sa le şterg ca oricare aplicaţie,dar când apas de doua ori şi ţin apasat,imi zice mutare.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Păi doar unele aplicații se pot șterge, nu toate.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
am vrut sa descarc prin conexiune mobila de date o actualizare disponibila ieri pentru ios beta,dar aparea la descarcare estompat.in plus,daca vreau sa descarc un joc de 1 gb sa zic,la fel nu merge.doar prin wi-fi pot.exista o setare ceva?
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, ce vrei tu nu se poate. Este o limitare apple, actualizările nu se pot face decât wireless din appstore nu se poate Descarcă decât aplicații care nu au mai mult de 100 de mega si backupuri nu poate face decât wireless.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
din configurari am activat descrieri audio şi subtitrari.de ce oare pe youtube ele nu sunt citite?am dat pe un film,şi chiar daca pe ecran e scrisul,vocea nu spune nimic.e o setare ceva din youtube ce trebuie facuta?
Ioto
Plutonier
Mesaje: 163
Membru din: 30 Ian 2013, 18:35
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Ioto »

Salutare,
Care macbook merită în general ca PC secundar? Merită modele din 2013 ssau 2014? Apropo, se poate schimba ssd-ul dintr-un macbook? Cum merg aceste dispozitive cu windows 10? Vreau să îmi iau unul ca PC secundar, să fie ușor și să am o experiență cu sistemul de operare Mac OS.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salut, depinde pentru ce vrei sa îl folosești. Eu am un mac din 2011 si încă sunt mulțumit de el. Nu inteleg de ce un mac ar trebui folosit ca un computer secundar. Cred ca se poate face același lucru ca si pe un pc cu Windows.
Gruia
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Acuma încerc sa îi răspund lui Alex Călina. Din nefericire eu nu am cunoștiință ca iPhone-uri sa citească subtitrări. Poate sa citească pentru filmele oferite de apple in iTunes, da nu știu. Oricum acest serviciu nu este oferit in România. Intr-o vreme am încercat cu vlc si reușea,m sa citesc oarecum subtitrarile, in sensul ca nu erau citite automat si doar când dădeai cu degetul pe subtitrare citea. Era destul de nasol de citit așa. Am mai vrut sa încerc, da încă nu am reușit sa fac rost de un fil cu subtitrare.
Gruia
Scrie răspuns