Sistemele de operare iOS si Mac - accesibilitate, programe

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Pentru amatorii de facebook va anunț ca prin actualizarea de azi aplicația si-a revenit, m-a refer la faptul ca nu mai citea linkurile, acuma le citește din nou.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

funcţioneaza şi delogarea?eu am descoperit ceva la Messenger dupa ultima actualizare.daca te imprieteneşti cu cineva.şi intrii sa ii scrii,iţi zice in romana ca v-aţi imprietenit.sau unde lucreaza.acolo,in Facebook Messenger.oare sa aiba de gand sa se traduca atat Facebook cat şi Facebook Messenger in romana?
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Probabil că în cele din urmă va fi tradus şi în limba română, pe Android este deja.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
nu ii face cineva un tutorial aplicației tandem?nu ma descurc sa ma orientez cu ea.am dat la locuri din apropiere,am selectat din acele locuri unul unde sa ajung,şi nu ma descurc pentru ca doar se aud clopoţei
AurelioMuth
Sergent
Mesaje: 33
Membru din: 25 Aug 2009, 10:53
Localitate: Italia
Contact:

Mesaj de AurelioMuth »

salut, eu folosesc Aipoly Vision. Nu este perfect dar anunta culorile in timp real si iti spune si ce obiect incadrezi cu fotocamera. Are si functia de a-l invata obiectele pe care nu le are in baza de date.
Stefan_Ilioaica scrie:Salut.
Nu stiu daca s-a mai intrebat, dar cine imi poate recomanda un detector de culori fain? Eu am unul fizic, dar e de prin 2007, si nu prea mai face treaba buna, asa ca m-am gandit la o aplicatie. Am vazut cateva pe Applevis, dar am spus sa intreb si aici, sa vedem ce foloseste fiecare
Antoname
Soldat
Mesaje: 8
Membru din: 05 Ian 2010, 23:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Antoname »

AlexCalina scrie:salutare,
nu ii face cineva un tutorial aplicației tandem?nu ma descurc sa ma orientez cu ea.am dat la locuri din apropiere,am selectat din acele locuri unul unde sa ajung,şi nu ma descurc pentru ca doar se aud clopoţei
Salut,

Mai e ceva de lucru pana la forma finala a aplicatiei Tandem Navigator si mai sunt inca probleme in functionare. Eu lucrez din partea Asociatiei Tandem la realizarea aplicatiei si interactionez cu programatorii in calitate de utilizator nevazator; de aceea va rog, daca aveti sugestii sau corectii de facut aplicatiei, fie scrieti in raportul de eroare de pe android, fie scrieti-mi mie la adresa toniioan@yahoo.com ca sa le transmit mai departe.
Aplicatia ruleaza pe android (decamdata mai mare de versiunea 5) si pe iOS (mai mare de versiunea 8).
Dupa ce aplicatia va avea o forma finala, am sa fac un tutorial pe care o sa il distribui inclusiv pe pontes.ro
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

BlindSquare functioneaza si cu iOS 6. La fel ar trebui sa poata face si Tandem Navigator. :-)
Antoname
Soldat
Mesaje: 8
Membru din: 05 Ian 2010, 23:02
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Antoname »

IonPop scrie:BlindSquare functioneaza si cu iOS 6. La fel ar trebui sa poata face si Tandem Navigator. :-)
Teddy, la cat de perseverent esti, ai merita ca premiu un iPhone SE cu iOS 10 :)
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
ieri mi-am achiziţionat iphone 7.problema este cand il pun la incarcat.dureaza 5 sau 6 ore pana ce se incarca.ceea ce sigur nu e in regula.am sunat la istyle.cei de acolo au zis sa il incarc de 2 3 ori şi abea apoi sa-l trimit pentru ca e posibil sa se incarce greu cum a fost neactivat..nici incarcatorul nu este ca la 6S.adica,ştecherul de bagat in priza,nu mai este lipit cu un plastic de incarcator.acele doua chestii metalice,sunt direct in incarcator.practic e dintr-o singura bucata.cred ca inţelegeţi ce vreau sa spun.telefonul l-am luat de pe OLX,şi e posibil sa fi venit cu incarcator pentru UC,şi de aceea sa incarce aşa greu.aşa ca,inainte sa-l trimit in service,vreau sa intreb daca nu are cineva pe acasa un incarcator in plus.şi daca are,il pot cumpara.platesc eu transportul prin curierat.aştept aici un raspuns.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

@Antoname: Chiar si mesajul anterior al lui Alex face iPhone 7 destul de putin atractiv. :-)
Plus ca nici nu stiu daca exista iPhone 7 de dimensiuni cat de cat acceptabile.
Am incercat sa instalez Tandem Navigator sub iOS 7 folosind o metoda despre care am citit pe web, care implica folosirea iTunes, doar ca si in IE si in Firefox imi spune ca nu gaseste iTunes instalat pe computerul meu, desi tocmai l-am instalat, asa ca ma las pagubas.
Stefan_Ilioaica
Capitan
Mesaje: 503
Membru din: 12 Sep 2009, 21:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Stefan_Ilioaica »

Cred ca Antoname vorbea de iPhone SE, nu de 7, care e cu totul alta mancare de peste.
Foarte discret, aproape cat un iPhone 4S, doar ca e cu un centimetru mai lung si putin mai subtirel, cam atat.
M-am si jucat putin cu asa ceva, si chiar e super fain.
Si discret si fain de utilizat
Stefan
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salut, dacă cineva întâmpina probleme cu apelurile pe iphone 7 in rețeaua orange, exista o rezolvare pentru aceasta problema, adică dezactivarea apelurilor 4g din configurări rețea. Nu știu exact care e problema, iphone 7 sau orange. Am citit ambele variante pe net.
Gruia
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

IonPop scrie:@Antoname: Chiar si mesajul anterior al lui Alex face iPhone 7 destul de putin atractiv. :-)
Alex are, după descriere, un telefon cu încărcător de SUA care nici n-ar avea cum să se încarce corect în prizele europene fără un adaptor/transformator. Dacă nu mă înșel, rețelele din SUA folosesc și altă tensiune decât cele europene, nu doar că sunt ștecherele altfel și pur și simplu au joc în prizele noastre. La iPhone 7 cu încărcător pentru Europa nu se întâmplă așa.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

exact andreea,
incarcatorul joaca in prizele noastre.mi-a dat cineva un incarcator de la un iphone 3G,insa formatul e la fel cum l-am descris in celalalt mesaj.numai ca nu joaca,şi incarcarea se realizeaza in 150 minute.tot nu ajunge la 120 cum ar fi corect.cunosc aceasta durata normala de timp,din review-ul de pe mobilisimo
Scrie răspuns