Sistemele de operare iOS si Mac - accesibilitate, programe

Despre computere, telefoane, tehnologie

Moderator: Manu

Scrie răspuns
Bogdan_Muresan
Plutonier
Mesaje: 155
Membru din: 17 Mai 2008, 18:06
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de Bogdan_Muresan »

Salut. Azi am testat si eu aplicatia moovit. E foarte utila si chiar merge cum trebuie.
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Am observat ca Moovit are nevoie de iOS 8.0...
Manus_Onix
Plutonier
Mesaje: 104
Membru din: 01 Iun 2007, 15:33
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Manus_Onix »

Da. Din pacate sunt foarte putine aplicatii care mai sunt facute pentru sisteme mai vechi de cat ios 8. Si oricum daca veti trece la ios 8, daca aveti un telefon mai vechi de un iphone 4 nu mai merg, iar daca detineti un iphone 4s sau mai sus ios 8, chiar si 9.3 merge ok. Eu am si un 4 s si un 6 s si va pot spune cu certitudine ca pe 4 s se misca ok. Despre 6s nu vorbesc fiind ca acolo e alta mancare de peste. Adica Stim cu totii ca componentele hardware sunt mai evoluate..
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Mersi pentru incurajare. :-)

Va trebui sa trec si eu la o versiune mai noua. Pana acum nu am facut-o dupa dezamagirea pe care am avut-o când am trecut de la iOS 6 la iOS 7.
Manus_Onix
Plutonier
Mesaje: 104
Membru din: 01 Iun 2007, 15:33
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Manus_Onix »

Pai acu fiecare actualizare are avantajele si dezavantajele ei. Vrand nevrand suntem obligati sa actualizam sistemul de operare pentru a ne bucura de aplicatii mai noi. Asta ramane insa la latitudinea noastra.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salutare, luni Apple a prezentat noile sale sisteme de operare si pentru cei interesati de noutatile din noul ios pun aici linkul catre un articol care ne prezinta in amanunt noutatile: https://itutorial.ro/2016/06/ios-10/?ut ... edium=push Ce ne intereseaza pe noi este ca in voiceover se pot inlocui pronuntarile alea ciudate cu cap.
Gruia
Cornel
Locotenent
Mesaje: 376
Membru din: 02 Iun 2008, 23:17
Localitate: Targu Frumos

Mesaj de Cornel »

interesant cum se cramponeaza de ridicarea si coborarea telefonului: comutarea automata pe speaker cand indepartai telefonul de ureche, nu mi-a placut; nici asta cu activarea si dezactivarea ecranului nu cred sa fie cine stie ce dincolo de senzatia pe care vor sa o impuna cum ca acest device e supersmart, nu doar smart... daca vreau sa scot din buzunar telefonul doar ca sa-l pun pe masa, de ce sa se aprinda si sa se stinga?
Activarea mesajelor din notificari e ok, ma mir ca nu au lucrat mai repede la asta - in Android de cand stiu sistemul, adica de pe la 4.4 se putea face asa ceva.
In rest, multe chestii vizuale - balonase, emoji, cerneala etc' nu stiu cat de mult s vor bucura nevazatorii de astea....
Cornel
Vlad_Ciotescu
Plutonier
Mesaje: 110
Membru din: 10 Iul 2012, 13:39
Localitate: timisoara
Contact:

Mesaj de Vlad_Ciotescu »

buna ziua. si eu sunt curios sa testez makul. im poate spune cinevacum l-as putea instala pe un laptop normal cum ar fi del sau lenovo? si ma reer sail instalez ca si sistem primar nu pe o masina virtuala.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salut, stiu ca se poate, da nu stiu cum. Ce stiu e ca destul de dificil de instalat si in multe cazuri nu functioneaza toate componentele.
Gruia
IonPop
Colonel
Mesaje: 2166
Membru din: 02 Oct 2010, 17:55

Mesaj de IonPop »

Sistemul de operare Mac OS X se poate instala si pe hardware care nu este vandut de Apple, insa computerul trebuie sa aiba anumite componente. Este destul de dificil de gasit tot ce trebuie si in final nu este garantat de nimeni ca va functiona cum trebuie.
Poti gasi mai multe informatii despre ce trebuie sa faci ca sa creezi un computer pe care sa ruleze Mac OS X, pe site-ul Hackintosh:
http://www.hackintosh.com/
Pe un laptop obisnuit, caruia nu ii poti inlocui unele componente, nu stiu daca poate rula Mac OS X.
In orice caz, daca componentele sunt slabe, sistemul de operare va functiona prost, asa ca nu merita efortul oricum.
Daca componentele sunt de calitate buna, costa mai scump, si in final nu este o diferenta prea mare intre pretul lor si pretul unui computer facut de Apple, asa ca daca chiar vrei sa folosesti acel sistem de operare este de preferat sa cumperi un computer Apple.
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
vreau sa va intreb daca in ios 10 merge dezactivat ca telefonul sa nu se mai puna pe speaker când e luat la ureche. daca da,şi cum.
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Salut din cate am vazut exista aceasta obtiune in voiceover in ceva meniu audio.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

salutare,
puteţi testa va rog sa vedeţi daca funcţioneaza şi sa reveniţi?ca apoi,sa ştiu daca instalez acest beta.eu urasc sa se puna pe speaker daca il iau de la ureche,şi sa revina daca ating cu detgetul etc.multo-ra li se pare util,mie insa nu!şi m-aş bucura ca in ios 10 sa dispara aceasta problema
GruiaVelicu
Locotenent - colonel
Mesaje: 1063
Membru din: 15 Mar 2008, 15:50
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de GruiaVelicu »

Am verificat, din păcate nu funcționează încă.
Gruia
AlexCalina
Sublocotenent
Mesaje: 299
Membru din: 16 Mar 2009, 15:15
Localitate: Sibiu

Mesaj de AlexCalina »

mulțumesc pentru info!
Scrie răspuns