Ce mai citim si noi?

Orice nu poate fi incadrat la celelalte categorii

Moderator: Manu

Scrie răspuns
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Nu stiu daca v-am vorbit sau doar am intentionat, dar n-am chef sa citesc tot topicul asta, asa ca, cu riscul de a ma repeta va recomand "Remember" de Barbara Tailor Bradford. E povestea a doi reporteri de razboi. Mie mi s-a parut foarte relaxanta si antrenanta in acelasi timp. Si fiind ca vine sesiunea si nu trebuie sa ne epuizam nervos invatand, o carte usoara si comica totodata e "Totul despre baieti" de Nick Hornby.
Va promit in scurt timp doua carti ale lui Marc Levi. E un francez foarte citit, care scrie destul de antrenant.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

carment scrie:Nu stiu daca v-am vorbit sau doar am intentionat, dar n-am chef sa citesc tot topicul asta.
Nu ne-ai mai zis de Remember. Oricum, n-ar fi fost nevoie sa citesti tot topicul asta ca sa afli daca ne-ai spus sau nu. In partea de sus a paginii se gaseste linkul "cautare" care te poate ajuta sa afli chestii de genul asta pentru ca te va trimite la mesajele care contin cuvintele cautate.
Andy
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Ei, intr-un topic ma bagi in ceata si-n altul ma luminezi :). Merci. Chiar ma gandeam ca acum am putea sa mai scoatem o versiune la ghidul de utilizare a forumului ca eu am mai invatat o gramada de chestii in ultima vreme.
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Vom scoate. Trage un topic pe forum si pune acolo tot ce-ai mai invatat tu. Or mai adauga si altii cate ceva si facem un ghid ca lumea.
Andy
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

ai de mine!
nu stiu cum sa fac eu in lumea asta...
da cand credeam ca o femeie le stie pe toate, hop, vine Todorutz, si zice ca te miri ce a mai invatat.
Vezi cum faci cu ceatza, ca patesti ca avionul de la Bacau...
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

Desi am spus ca nu o sa recomand carti am sa va recomand totusi cartea Obstacole de Lloyd Douglas un roman in care este vorba despre un medic si problemele sale in perioada de inceput a secolului 20. Cartea am gasito printre CD-urile de la asociatiee. Seria a 24 sau 25 a.
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Am inceput sa citesc Misery de Stephen King, pare interesanta. Care spui tu Sorine, ca tot ziceai ca ai citit, ca ar fi cea mai horror dintre toate ale lui King? As citi una cu adevarat horror.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Cea mai horror mi s-a parut "Apocalipsul"
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Lloyd Douglas scrie foarte fain. Daca nu ma insel de el e "Camasa lui Christos" si cred ca am mai citit ceva de el, da nu reusesc sa-mi amintesc titlul.
Claus
Capitan
Mesaje: 532
Membru din: 17 Ian 2007, 21:13
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Claus »

e, Todorutz draga,
nu te las eu la greu...
"Obstacole", a mai scris, printre altele.
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

claus scrie:e, Todorutz draga,
nu te las eu la greu...
"Obstacole", a mai scris, printre altele.
Pai asta tocmai o aflasem de la domnul Potra, dar speram ca imi ziceti de vreo alta carte a sa sa imi amintesc cum se numea cea citita de mine. Oricum, am vazut pe net ca a mai scris: "Obsesia", "Parada", si "Marele pescar", asta din urma stiu ca e si audio. E ciudat ca nu reusesc sa imi amintesc ce am mai citit de el. Da stiu sigur ca am citit ceva inafara de "Camasa...".
Mai are cineva ceva carti de Conan Doyle? As fi taare curioasa sa vad ce e asa iesit din comun cu Sherlok Holmes asta, ca din ce am citit pana acum nu mi s-a parut mare lucru de capul lui.
cristina.vuscan

Mesaj de cristina.vuscan »

Salutare, Carmenusa! Se spune despre Doyle ca ar fi precursorul criminalisticii moderne, el fiind printre cei dintai care a sugerat in cartile sale luarea in considerare in cazul anchetelor criminalistice a provenientei prafului de pe pantofi, a scrumului de tigara, a mucurilor de tigara, a urmelor de pasi si a formei petelor de sange...Din acest punct de vedere e grozavprecum si din acela al logicii rationamentelor facute...Cauta Semnul celor patru, Vampirul din Sussex, O crima ciudata, Aventurile profesorului Challenger... O alta foarte draga mie, care m-a ingrozit nespus in copilarie dar care acum nu mi s-a mai parut deloc asa, este Cainele din Baskerville... Pe aceasta o voi pune in foileton dupa ce se vor termina Pasunile Raiului...Ceva politist foarte palpitant ar mai fi Arcasul verde si Victima care ucide, ambele de Edgar Wallace. Bafta in sesiune! Cris
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Am trecut la o noua scriitoare, este vorba de Ursula K LeGuin. Nu mi se pare cine stie ce, avand in vedere ca este multipla laureata a premiilor Hugo şi Nebula. Scrie un fel de S.F. dintr-o perspectiva relativ feminista. Ma rog, daca nu aveti ce citi, si va place genul S.F. give it a try
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Of, iar vin eu cu intrebarea: nu a mai aparut pe la cineva volumul 7 din Harry Potter? Am inteles ca cineva dintre noi l-a cumparat, doar ca nu prea este timp pentru a-l scana.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Ghita Potra
General de corp de armata
Mesaje: 6070
Membru din: 15 Oct 2007, 12:29
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Ghita Potra »

as dori si eu daca apare volumul sapte din hary potter.
Scrie răspuns