Radio Pontes Offline

Concursuri, comentarii, informatii

Moderator: Manu

Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Sa iti iasa din cap chestia cu mailul, nu vezi ca si comunicarea prin mail este ineficienta? Cat crezi ca ar putea avea un mp3 de doua ore? Vei spune: "Depinde de compresie!", eu spun, compresie mica, asa ca sa fie mai usor, dar pentru mail... tot greu e, chiar daca ne straduim sa o facem doar de 20 mega. S-a depasit de mult faza cu mailul, acum transferul se face prin Mess. Eventual, cand vom avea timp, vom pune pe site si emisiunile despre film sa poata fi ascultate de acolo, mai mult nu se poate face pentru cei care nu au internet. Eventual sa iti fie trimise in plic, un CD, precum revistele audio, treaba pentru care poate tratezi cu cineva, cu mine in nici un caz.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

manu, da-mi mie inregistrarile si ma ocup eu de facutul unui cd si de trimiterea lui prin posta.
Andy
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Ok, vom face, Costel este arhivarul, apropo, din pacate ieri seara i-a picat netul si s-a dus emisiunea ta. Nu mai este inregistrata cea de ieri. Eu zic sa ii facem un CD lui Carmen peste vreo doua saptamani, desi asta incalca putin regulile actuale, ne gandeam sa facem lumea sa intre pe site ca sa asculte. Acum, sa zicem ca ar fi un fel de exceptie, asa ca pentru cei de la tara care nu au echipamentul necesar pentru treburi mai complexe. :P
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Andreea Neagu
Colonel
Mesaje: 1511
Membru din: 16 Ian 2007, 23:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andreea Neagu »

Asta e, s-a dus, s-a dus. Asta ma forteaza sa fac una mai buna saptamana viitoare.
Evident ca important e sa intre lumea sa asculte, dar experienta cipriota m-a invatat ce inseamna sa nu mearga aia si aia si ailalta ca a inchis adminul nu stiu ce port sau alte figuri de-astea. Sa nu mai vorbim de serile in care incercam sa prind wireless de la vecinu' stand cu laptopul pe un colt de masa, ca numai acolo mergea. Si stateam 3 ore sa descarc de pe FTP 40 de MB... ce vremuri!
Numai bine,
Andy
Sorin
Capitan
Mesaje: 673
Membru din: 01 Mai 2007, 00:36
Contact:

Mesaj de Sorin »

Manule, un aac la 32 kb/s, inseamna 28,175 mb. Daca tinem cont ca aac la 32/s inseamna cam un mp3 la 128 kb/s, inseamna ca pentru o emisiune vorbita putem foarte usor sa facem aac-ul la 16 kb/s, ceea ce reduce dimensiunea fisierului la 14,0625. Daca ii facem insa compresia aac la 12 kb/s 10,546875. Eu zic ca nu e mare lucru sa trimiti un fisier de 10 mb pe e-mail ca atasament. Carmen, te-ar deranja daca ar scadea putin din calitatea inregistrarii?
Blogul lui Sorin
Magazin online cu produse pentru nevăzători şi slab văzători
Victoria nu este cel mai important lucru, ci este singurul lucru important!
CarmenT
Maior
Mesaje: 970
Membru din: 10 Ian 2007, 00:44
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de CarmenT »

Nu ma intereseaza calitatea inregistrarii. Vreau sa aud informatia. :(( Faceti-va putina mila de mine. Si, Manu, nu mai fi asa rau, ca o sa ti se intample si tie odata si odata... Ce crezi, ca eu vreau sa traiesc in conditiile astea? :evil:
Andreea, inseamna ca tu ma poti intelege. Sa stii ca tot pe un coltisor de masa stau si eu cu lap-top-ul ca sa pot vorbi cu voi pe forum sau pe mail, cu diferenta ca eu nu fur de la vecinul, dar asa prost merge netul la astia. :cry:
Emanuel.Selaru
Maior
Mesaje: 728
Membru din: 28 Mar 2008, 10:20
Localitate: Buzau

Mesaj de Emanuel.Selaru »

Pune-ti Avast Carmen! Ii trebuie si foarte putin net ca sa isi ia update-urile, ai licenta gratuita si mai este si foarte bun.
DonMarin
Maior
Mesaje: 721
Membru din: 20 Aug 2015, 14:43
Localitate: Bucureşti

Mesaj de DonMarin »

Adică să înţeleg că radio pontes nu mai emite din2008 :o
Avatar utilizator
Manu
General de divizie
Mesaje: 4120
Membru din: 02 Feb 2007, 01:15
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesaj de Manu »

Da.
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Încuiat